חיפוש

dsdsdsd
היפוך עובר

העובר הפוך? אפשר להפוך בחזרה

גם אם העכוז ולא הראש של העובר נמצא בכניסה לאגן בשלב מתקדם של ההריון, אפשר להימנע מניתוח קיסרי. איך? היפוך חיצוני. הפעולה לא נעימה, אבל לוקחת רק כמה דקות - והסיכוי לסיבוכים נמוך מאוד מאוד

דוקטור חגי קנטי

ד"ר חגי קנטי

בקיצור

01

סיכוי להיפוך ספונטני יש גם עד השבוע ה־40 להריון, אבל בדרך־כלל אם בשבוע 37-36 העובר במצב עכוז, ההמלצה היא לבצע היפוך אחרי שבוע 37.

02

איך נעשה ההיפוך? מפעילים לחץ מתון ומבוקר על בטן היולדת, כדי לגרום לסיבוב העובר: מרימים את העכוז של העובר, ומנסים לכוון את הראש לכיוון האגן.

03

שיעורי ההצלחה של לידת עכוז תלוי בעיקר במספר הלידה וגבוה יותר בלידות חוזרות (מעל 90%) לעומת לידה ראשונה (50-40%).

בחלק הסופי של רוב ההריונות (כ־96% מהם) נמצא העובר במצג ראש, כלומר הראש שלו מונח מעל האגן, וכאשר מתחילה הלידה ראש העובר מוביל ולאחריו שאר הגוף. לידה מסוג זה היא הנוחה והקלה ביותר לעובר.

אבל בחלק קטן מהמקרים, ולפעמים ללא הסבר ברור, המצב שונה והאיברים של העובר שמונחים בכניסה לאגן הם דווקא העכוז או הרגליים. מצב זה נקרא מצג עכוז.

מתחילת המילניום הנוכחי, בעקבות עבודה גדולה שנעשתה לבדיקה של תוצאות לידות נרתיקיות של עוברים במצג עכוז, הוחלט שבמקרים כאלו יש להמליץ על ניתוח קיסרי. רוב הרופאים המיילדים מאמצים את ההמלצה, אלא אם הם מצליחים לשנות את המצג על־ידי ביצוע פעולה של היפוך חיצוני לעובר למצג ראש, ובכך לאפשר לידה רגילה. 

הרצון הוא משותף. היולדות מעוניינות במרבית המקרים בלידה רגילה ובמועד, גם כאשר התינוק במצג עכוז. הרופאים מצידם, שמודעים לסיכוני הניתוח הקיסרי גם בהריונות הפוטנציאלים הבאים, משתדלים להמליץ על הימנעות מניתוח קיסרי מיותר ולבצע היפוך חיצוני. 

נשים רבות לא מודעות לסיכונים הכרוכים בניתוח קיסרי, ובעיקר בניתוחים קיסריים חוזרים. חשוב לדעת: כל ניתוח קיסרי מעלה את הסיכון שבהריון הבא שוב נזדקק לניתוח קיסרי, ומכאן רואים עלייה בשכיחות של מצבים מסכנים נוספים: שליית פתח, שליה נעוצה באזור הצלקת הניתוחית, דימומים, ניתוחי חירום, מצוקה עוברית וסיבוכים נוספים.

מאחר שלידה נרתיקית היא הלידה המומלצת לכל אישה בריאה בעלת הריון תקין, ולכל עובר בריא במועד, יכול היפוך חיצוני מוצלח להביא ללידה טובה ובטוחה יותר - לאם וגם לתינוק.

איך מתבצע ההיפוך?

ההיפוך נעשה על־ידי הפעלה של לחץ מתון ומבוקר על בטן היולדת, כדי לגרום לסיבוב העובר: מרימים את העכוז של העובר, ומנסים לכוון את הראש לכיוון האגן. בשל העובדה שהראש של העובר הוא החלק הכבד בגוף, לרוב הוא כבר נשאר בתנוחה זו ולא חוזר לסורו (או לעכוזו..).

באיזה שבוע עושים את ההיפוך?

סיכוי להיפוך ספונטני יש גם עד שבוע 40, אבל בדרך־כלל אם בשבוע 37-36 העובר במצב עכוז, ההמלצה היא לבצע היפוך אחרי שבוע 37.

יש מקרים שבהם לא מומלץ לבצע היפוך?

כל סיבה שאינה מאפשרת יילוד נרתיקי, כמו שליית פתח, ניתוחים קיסריים קודמים, חשד למצוקת עובר או מיעוט מי שפיר, היא גם סיבה לא לנסות לבצע היפוך חיצוני.

זה כואב?

התחושה לא נעימה, בגלל שמופעל לחץ על הבטן ועל הרחם, אבל אין צורך בהרדמה. הפעולה עצמה לוקחת כמה דקות, אבל השהייה בבית החולים לצורך היפוך היא למשך כמה שעות. הסיבה: קודם עושים מוניטור וממלאים את שלפוחית השתן, ולאחר הפעולה שוב עושים מוניטור למשך שעה לפחות.

מה סיכויי ההצלחה?

שיעור ההצלחה תלוי בעיקר במספר הלידה וגבוה יותר בלידות חוזרות (מעל 90%) לעומת לידה ראשונה (50-40%). גם משקל האישה, כמות מי השפיר ומיקום השליה משפיעים על סיכויי ההצלחה. 

ואם זה לא מצליח?

קובעים תור לניתוח קיסרי אלקטיבי.

מה הסיכון בפעולה?

שיעור הסיבוכים נמוך מאוד, ולפי עבודות שונות עומד על 0.2%. במקרים נדירים מופיע חשש להיפרדות שליה או למצוקה עוברית, המצריכים התערבות על־ידי גרימת לידה או על־ידי ניתוח קיסרי. לכן, רצוי לבצע את ההיפוך החיצוני במתקן המצויד בגישה מהירה לשירותי ניתוח קיסרי.

ד"ר חגי קנטי מנהל היחידה לחדרי לידה באגף לגינקולוגיה ומיילדות במרכז הרפואי מאיר, מקבוצת כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש