חיפוש

dsdsdsd
העמסת סוכר בהריון

העמסת סוכר 50 ו־100 גרם בהריון: מדריך רפואי

סוכרת הריון עלולה לגרום לסיבוכים לאם ולעובר. כדי לדעת האם יש לך סוכרת הריון עלייך לעשות בדיקת העמסת סוכר 50 גרם (בשבועות 28-24 להריון) ואולי גם העמסת סוכר 100 גרם. איך נעשות הבדיקות? מהי משמעות התוצאות? מדריך

פרופ' אדי ויסבוך, ד"ר רוני לוי

נפתח עם קצת מספרים: ל־5%-4% מהנשים בהריון בישראל יש סוכרת הריון. במרבית המקרים לאישה ההרה לא יהיו תסמינים מוקדמים לתופעה, שעלולה לגרום לסיבוכים לאם ולעובר. לכן, חשוב מאוד לבצע בדיקת העמסת סוכר במטרה לאבחן או לשלול סוכרת הריון.

העמסת סוכר 50 גרם

העמסת סוכר 50 גרם (GCT – Glucose challenge test) היא בדיקת סקר שנועדה לאתר נשים בסיכון לסוכרת הריון. בהתאם לתוצאות הבדיקה יוחלט האם יש צורך בהעמסת סוכר 100 גרם (שתאבחן או תשלול סוכרת הריון).

אין צורך לצום או להימנע ממאכלים מסוימים לפני העמסת סוכר 50 גרם.

עם הגעתך למרפאה תתבקשי לשתות 50 גרם סוכר מדולל במים (מומלץ להצטייד מראש בלימון ולסחוט אותו לכוס שתקבלי). לאחר שעת המתנה במרפאה, בצום וללא עישון, תילקח ממך דגימת דם לבדיקת רמת הסוכר בדם. 

כ־15% מהנשים בהריון יקבלו תוצאה לא תקינה בהעמסת סוכר 50 גרם. כ־15% מתוכן יאובחנו עם סוכרת הריון.

למה העמסת סוכר 50 גרם נעשית בשבועות 28-24 להריון?

בהריון מתפתחת עמידות לאינסולין (בדומה לסוכרת של הגיל המבוגר). כיוון שהעמידות מתפתחת לאורך ההריון, ביצוע בדיקת העמסת הסוכר לפני שבוע 24 עלול לגרום לפספוס האבחון של סוכרת הריונית.

נכון להיום, המדיניות הנהוגה בארץ היא לבצע העמסת סוכר 50 גרם לכלל הנשים ההרות ובדיקה אבחנתית (העמסת סוכר 100 גרם) במקרה הצורך, כפי שיפורט בהמשך.

לעיתים יפנה הרופא להעמסת סוכר 50 גרם לפני השבוע ה־24 להריון, או יפנה ישירות לבדיקת 100 גרם (או גם, אם בדיקת ה־50 גרם תקינה). הדבר יתרחש אם יהיו סימנים מחשידים לסוכרת הריון, כמו:

• נשים עם עודף משקל משמעותי (BMI גבוה מ־30 לפני ההריון).

• סוכרת הריון בהריון קודם.

• לידה בעבר של עובר במשקל גדול מארבעה קילוגרם.

• עובר גדול ביחס לגיל ההריון בהריון הנוכחי.

ריבוי של מי שפיר.

• רמת סוכר גבוהה מ־95 מ"ג/ד"צ בבדיקות השגרה שנעשות בתחילת ההריון. 

הנחיות להעמסת סוכר 50 גרם

האם אני צריכה הפניה? איך אני קובעת תור? כמה עולה הבדיקה? מתי יגיעו התוצאות? איך אוכל לצפות בהן? ריכזנו בעבורך תשובות ל־15 שאלות שכיחות - במקום אחד. לחצי כאן למדריך שיחסוך לך זמן יקר 

 

איזו תוצאה מצריכה העמסת סוכר 100 גרם?

יש צורך בהעמסת סוכר 100 גרם אם רמת הגלוקוז בדם - בהעמסת סוכר 50 גרם - היא 140 מיליגרם לדציליטר (מ"ג/ד"צ) או יותר. רמת גלוקוז נמוכה מ־130 בהעמסת סוכר 50 גרם נחשבת לתקינה, ואילו רמה של 140-130 היא גבולית.

ישנם רופאים המתייחסים לרמת סוכר מעל 130 מ"ג/ד"צ כערך מחשיד והם ימליצו במקרה כזה על העמסת סוכר 100 גרם, בייחוד אם קיימים גורמי סיכון נוספים לסוכרת הריון. במקרה כזה אמנם מפספסים פחות מקרים, אך גם יותר נשים נמצאות שליליות בבדיקת 100 גרם.

אם רמת הגלוקוז בדם לאחר העמסת סוכר 50 גרם היא 200 מ"ג/ד"צ או יותר תאובחן האישה עם סוכרת הריונית, ללא צורך בבדיקת 100 גרם. כך גם הערכים הם 125 מ"ג/ד"צ לאחר בדיקת גלוקוז בצום או מעל 200 מ"ג/ד"צ במדידת סוכר אקראית במהלך ההריון. 

העמסת סוכר 100 גרם

אם יש צורך בהעמסת סוכר של 100 גרם (OGTT – Oral glucose tolerance test), חשוב לעשות אותה בהקדם כדי לגלות האם מדובר בסוכרת הריון ולהתחיל בטיפול. 

בכל מקרה, שתי הבדיקות - 50 ו־100 - לא ייעשו באותו יום.

העמסת סוכר 100 גרם נעשית לאחר צום של לילה (14-8 שעות), היא כוללת ארבע בדיקות דם ונמשכת כשלוש שעות.

תחילה נלקחת בדיקת דם כדי לבדוק את רמת הגלוקוז בצום. לאחר מכן האישה שותה 100 גרם גלוקוז מהול, ואז נלקחות שלוש בדיקות דם נוספות לרמת הגלוקוז בדם בהפרשים של שעה בין האחת לשניה.

מהי משמעות התוצאות בהעמסת סוכר 100 גרם?

ערכים תקינים בבדיקת העמסת סוכר 100 גרם הם:

• עד 95 מ"ג/ד"צ בצום.

• עד 180, 155, ו־140 מ"ג/ד"צ לאחר שעה, שעתיים ושלוש שעות בהתאמה.

אבחנה ודאית של סוכרת הריון תיעשה אם ישנם לפחות שני ערכים לא תקינים.

כאשר ישנו ערך אחד חריג (תוצאה לא תקינה) יש להתייעץ עם הרופא המטפל. בהתאם לערך שחרג, מידת החריגה וגורמי הסיכון הקיימים, הוא יחליט על המשך הטיפול. 

הנחיות להעמסת סוכר 100 גרם

אני צריכה הפניה? ממי אפשר לקבל אותה? היכן ניתן להיבדק? האם אני צריכה להזמין תור ואיך עושים זאת? בתוך כמה זמן מתקבלות התוצאות והיכן אוכל לצפות בהן? מדריך מפורט עם כל התשובות

העמסת סוכר 75 גרם

יש הטוענים כי במקום בדיקות 50 ו־100, עדיף לבצע בדיקה אבחנתית אחת - העמסת סוכר 75 גרם. היא כוללת בדיקה בצום ושתי בדיקות דם נוספות כעבור שעה ושעתיים. 

החיסרון הוא שכלל הנשים ההרות ייאלצו לעבור בדיקה בצום ועוד מספר בדיקות דם. התומכים בהעמסה של 75 גרם טוענים שבעזרתה יפוספסו פחות נשים עם סוכרת הריונית. 

המדיניות הזאת אינה מקובלת כשגרה בישראל.   

סוכרת הריון: כל מה שחשוב לדעת

איך מאבחנים? איך מטפלים? כיצד זה משפיע על הלידה ועל העובר? כל התשובות מחכות לך ממש כאן
סוכרת הריון

פרופ' אדי ויסבוך הוא מנהל היחידה לרפואת האם והעובר ומנהל מחלקות היולדות במרכז הרפואי קפלן, מקבוצת כללית 

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש