חיפוש

dsdsdsd
העמסת סוכר בהריון

העמסת סוכר

סוכרת הריון עלולה לגרום לסיבוכים לאם ולעובר. כדי לבדוק האם את סובלת מהתופעה, עלייך לבצע בדיקת העמסת סוכר אחת או יותר בין השבועות 28-24 להריון. איך נעשות הבדיקות? מה אומרות התוצאות? מדריך

פרופ' אדי ויסבוך, ד"ר רוני לוי

בקיצור

01

5-3% מהנשים יילקו בסוכרת הריון, שעלולה לגרום לסיבוכים לאם ולעובר. 40% לא יראו סימנים מוקדמים לתופעה.

02

לכן, חשוב מאוד שתבצעי העמסת סוכר, בין השבועות 28-24 להריון, במטרה לגלות האם את בסיכון לתופעה.

03

לבדיקה שני שלבים: העמסת 50 גרם (כולן עושות) ו־100 גרם. ההעמסה השנייה תיעשה רק במקרה הצורך.

תוכן העניינים:

למה העמסת מתבצעת בין השבועות 28-24 להריון?
העמסת סוכר 50 גרם
איזו תוצאה מצריכה בדיקת 100 גרם?
העמסת סוכר 100 גרם
העמסת סוכר 75 גרם

נפתח עם קצת מספרים: ל-5%-3% מהנשים בהריון בישראל יש סוכרת הריון. לכ־40% מתוכן כלל לא יהיו תסמינים מוקדמים לתופעה, שעלולה לגרום לסיבוכים לאם ולעובר. לכן, חשוב מאוד לבצע בדיקת העמסת סוכר, במטרה לאבחן או לשלול סכרת הריון.

למה העמסת מתבצעת בין השבועות 28-24 להריון?

בהריון מתפתחת עמידות לאינסולין (בדומה לסוכרת של הגיל המבוגר). כיוון שהעמידות מתפתחת לאורך ההריון, ביצוע בדיקת הסוכר לפני השבוע ה־24 להריון עלול לגרום לפספוס האבחון של סוכרת הריונית.

נכון להיום, המדיניות הנהוגה בארץ היא לבצע העמסת סוכר 50 גרם לכלל הנשים ההרות ובדיקה אבחנתית (100 גרם) במקרה הצורך, כפי שיפורט בהמשך.
בחזרה למעלה

העמסת סוכר 50 גרם

העמסת סוכר 50 גרם היא בדיקת סקר שנועדה לאתר נשים בסיכון לסוכרת הריון. בהתאם לתוצאות ייקבע האם יש צורך בהעמסת סוכר 100 גרם, שתאבחן או תשלול סוכרת הריונית.

אין צורך לצום לפני העמסת סוכר 50 גרם. עם הגעתך למרפאה תתבקשי לשתות 50 גרם סוכר מדולל במים (מומלץ להצטייד מראש בלימון ולסחוט אותו לכוס שתקבלי). לאחר שעת המתנה במרפאה, בצום וללא עישון, ייקחו ממך דגימת דם לבדיקת רמת הסוכר בדם. 
בחזרה למעלה

הנחיות להעמסת סוכר 50 גרם

האם אני צריכה הפניה? איך אני קובעת תור? כמה עולה הבדיקה? מתי יגיעו התוצאות? איך אוכל לצפות בהן? ריכזנו בעבורך תשובות ל־15 שאלות שכיחות - במקום אחד. לחצי כאן למדריך שיחסוך לך זמן יקר 

 

איזו תוצאה מצריכה בדיקת 100 גרם?

יש לבצע בדיקה של העמסת סוכר 100 גרם אם רמת הגלוקוז בדם  היא 140 מיליגרם לדציליטר (מ"ג/ד"צ) או יותר. רמת גלוקוז נמוכה מ־130 נחשבת לתקינה, ואילו רמה של 140-130 היא גבולית.

ישנם רופאים המתייחסים ל־130 מ"ג/ד"צ כערך מחשיד, וימליצו במקרה כזה על העמסה של 100 גרם, בייחוד אם קיימים גורמי סיכון נוספים לסוכרת הריון. במקרה כזה אמנם מפספסים פחות מקרים, אך גם יותר נשים נמצאות שליליות בבדיקת 100 גרם.

אם רמת הגלוקוז בדם לאחר העמסת סוכר 50 גרם היא 200 מ"ג/ד"צ או יותר תאובחן האישה עם סוכרת הריונית, ללא צורך בבדיקת 100 גרם. 

לעיתים יפנה הרופא להעמסת 50 גרם לפני השבוע ה־24 בהריון, או יפנה ישירות לבדיקת 100 גרם (או גם, אם בדיקת ה־50 גרם תקינה). הדבר יתרחש אם יהיו סימנים מחשידים לסוכרת הריון, כמו: סוכרת הריון בהריון קודם; לידה בעבר של עובר במשקל גדול מארבעה קילוגרם; עובר גדול ביחס לגיל ההריון בהריון הנוכחי; ריבוי של מי שפיר.

כ־15% מהנשים בהריון יקבלו תוצאה לא תקינה בהעמסת 50 גרם. כ־15% מתוכן יאובחנו עם סוכרת הריון.
בחזרה למעלה

העמסת סוכר 100 גרם

אם יש צורך בהעמסה של 100 גרם, חשוב לבצע אותה בהקדם כדי לגלות האם מדובר בסוכרת הריון ולהתחיל בטיפול. בכל מקרה, שתי הבדיקות - 50 ו־100 - לא ייעשו באותו יום.

העמסת סוכר 100 גרם נעשית לאחר צום של לילה (14-8 שעות), כוללת ארבע בדיקות דם ונמשכת כשלוש שעות.

תחילה נלקחת בדיקת דם כדי לבדוק את רמת הגלוקוז בצום. לאחר מכן האישה שותה 100 גרם גלוקוז מהול בסוכר, ואז נלקחות שלוש בדיקות דם נוספות לרמת הגלוקוז בדם בהפרשים של שעה בין האחת לשניה. ערכים תקינים הם עד 95 מ"ג/ד"צ בצום, ועד 180, 155, ו־140 מ"ג/ד"צ לאחר שעה, שעתיים ושלוש שעות בהתאמה.

אבחנה ודאית של סכרת הריונית תיעשה אם ישנם לפחות שני ערכים לא תקינים. כאשר ישנו ערך אחד חריג יש להתייעץ עם הרופא המטפל. בהתאם לערך שחרג, מידת החריגה וגורמי הסיכון הקיימים, הוא יחליט על המשך הטיפול. 
בחזרה למעלה

הנחיות להעמסת סוכר 100 גרם

אני צריכה הפניה? ממי אפשר לקבל אותה? היכן ניתן להיבדק? האם אני צריכה להזמין תור ואיך עושים זאת? בתוך כמה זמן מתקבלות התוצאות והיכן אוכל לצפות בהן? מדריך מפורט עם כל התשובות

העמסת סוכר 75 גרם

יש הטוענים כי במקום בדיקות 50 ו־100, עדיף לבצע בדיקה אבחנתית אחת - העמסת סוכר 75 גרם. היא כוללת בדיקה בצום ושתי בדיקות דם נוספות כעבור שעה ושעתיים. 

החיסרון הוא שכלל הנשים ההרות ייאלצו לעבור בדיקה בצום ועוד מספר בדיקות דם. התומכים בהעמסה של 75 גרם טוענים שבעזרתה יפוספסו פחות נשים עם סוכרת הריונית. 
בחזרה למעלה

​סוכרת הריון: כל מה שחשוב לדעת

איך מאבחנים? איך מטפלים? כיצד זה משפיע על הלידה ועל העובר? כל התשובות מחכות לך ממש כאן
סוכרת הריון

 

פרופ' אדי ויסבוך הוא מנהל היחידה לרפואת האם והעובר ומנהל מחלקות היולדות במרכז הרפואי קפלן, מקבוצת כללית 

הידעת? במקרים רבים של סכרת בזמן הריון טיפולים​ ברפואה משלימה עשויים לסייע ולעזור. לחצי לפרטים >>

 

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שים לב שאתה מספק בטופס זה מידע אישי ורגיש