חיפוש

dsdsdsd
מה עושים במקרה של כליאת כתפיים

כליאת כתפיים: מה עושים כשהתינוק תקוע

פרע כתף (הנקרא גם "כליאת כתפיים") הוא מצב חירום בזמן הלידה שלא ניתן לחיזוי. מה מעלה את הסיכון לפרע כתף? מה עושים כשזה קורה, ומה הסיבוכים האפשריים? ופו הדוב, איך הוא קשור לכל הסיפור?

פרופ

פרופ' אייל שיינר

בקיצור

01

כליאת כתפיים היא מצב חירום שבו לאחר יציאת הראש בתהליך הלידה נתקעת כתף העובר.

02

יש פעולות שעשויות להועיל, חלקן פשוטות, אבל לעיתים אין מנוס מפעולות קשות ואף מסוכנות.

03

בין גורמי הסיכון לתופעה: משקל לידה גבוה, סוכרת, השמנת יתר בהריון, וגיל לידה מבוגר (מעל 40).

אחד מגיבורי הילדות של כולנו היה פו הדוב. באחד מהרגעים היותר מביכים בסיפור, יצא פו הדוב לביקור נימוסים אצל ידידו השפן המתגורר במערה. השפן כיבד את פו בדבש, ופו אכל ואכל ולא נרגע עד שחיסל את כל כַדי הדבש שהיו לשפן. כשרצה ללכת הביתה על מנת לנוח ולעכל בשקט את הדבש, התברר לו לחרדתו שבשל ממדי גופו שתפחו פתח היציאה מהמערה קטן מדי והוא פשוט תקוע עם הכתפיים כך שראשו מחוץ למערה וגופו בתוכה.

אחד המצבים המיילדותיים המבעיתים ביותר הקיימים הוא כליאת כתפיים, שקצת מזכיר את הסיפור של פו ואפילו חולק איתו כמה גורמי סיכון (כמו השמנה, וסוכרת).

מהי כליאת כתפיים?

כליאת כתפיים או פרע כתף (shoulder dystocia) היא מצב חירום מיילדותי, שבו לאחר יציאת הראש בתהליך הלידה נתקעת הכתף של העובר. המצב מהווה סיכון ניכר לעובר ונדרשות מניפולציות על מנת לחלצו בשלום ובזריזות האפשרית.

הסיבוכים בספרות נעים מפגיעה במקלעת הזרוע, המביאה למצב הנקרא Erb's palsy, ועד לתמותה. ההגדרה הרפואית משתנה, אך מקובל כי לידה הדורשת מניפולציות פרט למשיכה עדינה של היילוד, הסתבכה בפרע של כתף. הגדרה נוספת הינה משך זמן של יותר מ־60 שניות בין יציאת הראש ועד יציאת גוף היילוד.

​כל מה שאישה בהריון צריכה באפליקציה אחת!

"40 שבועות - אפליקציית ההריון האישית שלך בכללית" זמינה להורדה מכל מכשיר סלולרי. זהירות, זה ממכר!

להורדת האפליקציה חינם ב-iTunes

להורדת האפליקציה חינם ב-Google Play

אפליקציית ההריון 40 שבועות 

מה עושים?

ברגע שנראה כי קיים קושי בחילוץ, הכלל הראשון הוא קריאה לעזרה. יש לבצע ניסיון משיכה עדין ולשקול חיתוך של חיץ הנקבים (אפיזיוטומי). חשוב גם לרוקן את שלפוחית השתן משום ששלפוחית מלאה יכולה להוות מחסום נוסף במעבר העובר בתעלת הלידה (או לחלופין להינזק). יש לבחון את כיוון סיבוב התינוק על מנת למשוך בעדינות לכיוון היציאה.

מהן המניפולציות הנדרשות?

המנוברה (מניפולציה) המקובלת הראשונה הינה על שם מקרוברטס: משיכת רגלי היולדת למעלה - פעולה שמגדילה את מוצא תעלת הלידה על ידי יישור של הסקרום, עצם העצה, ומובילה לזווית נוחה יותר של האגן. פעולה זו משלבים בלחץ של המיילדת על אזור עצם הפוביס, עצם החיק (להקטנת קוטר הכתף). רוב רובם של מצבי פרע הכתף ייפתרו על־ידי שילוב של שתי המנוברות שתוארו.

במקרים עקשניים ישנן מנוברות אחרות, כמו סיבוב העובר נגד כיוון השעון לצורך אפשרות של דחיפה של אחת הכתפיים (Wood's corkscrew maneuver), או ניסיון להחדיר יד לכתף הנגישה ולהקטין או הקוטר המוצג (מנוברה על שם רובין).

לעתים אין מנוס מפעולות קשות כמו שבר של עצם הבריח של הילוד, או אף ניסיון דחיפת הראש לרחם וניתוח קיסרי בהול (מנוברה על שם זוונלי, הכרוכה בשיעור תמותה גבוה).

מהם הסיבוכים האפשריים?

הסיבוכים לאם כוללים בדרך כלל קרעים בפרינאום (חיץ הנקבים) וקרעים בתעלת הלידה. יותר קריטיים הם הסיבוכים העובריים להלן:

• פגיעה עצבית - מדובר בדרך כלל על פגיעה במקלעת עצבי הזרוע ( Erb's palsy ). לרוב הפגיעה חולפת, אך בערך באחוז אחד מהמקרים נותר נזק תמידי.

• שברים - ייתכנו שברים בעצם הקלביקולה (עצם הבריח). בעד 10% מהמקרים. נדירים יותר שברים בזרועות.

• תשניק לידתי (אספיקציה) - בעד 0.4% מהמקרים ייתכן נזק נוירולוגי הכולל שיתוק מוחין ועד לנזק שעלול להוביל לתמותה.

מה מספרים המחקרים?

שני מחקרים שבוצעו בשנת 2012 בחטיבה למיילדות וגינקולוגיה במרכז הרפואי סורוקה, בשיתוף עם אוניברסיטת בן גוריון, ופורסמו בעיתון הבינלאומי Archives of Gynecology and Obstetrics, בדקו את שיעור התחלואה מכליאת כתפיים, את גורמי הסיכון, ואפיינו את הסיבוכים עם הדגש על פגיעה במקלעת הזרוע, המביאה למצב הנקרא Erb's palsy.

המחקרים כללו יותר מ־240,000 לידות, ובחנו 451 מקרים של כליאת כתף. הבשורות הטובות הן ששיעור מקרי כליאת הכתף ירד משיעור של 0.4% לשיעור של 0.2% בעשור האחרון.

גורמי הסיכון שזוהו כללו משקל לידה גבוה (מעל ארבעה קילוגרמים), סוכרת, ריבוי מי שפיר, כשל בהתקדמות הלידה בשלב השני, הריון עודף (מעל 42 שבועות), השמנת יתר בהריון, ולדנות גבוהה (מעל חמש לידות) וגיל אם מבוגר (מעל 40). 

מבחינת התוצאות המיילדותיות: בדומה לספרות המדעית נמצא שיעור יתר של סיבוכים הכוללים תחלואה - ציוני אפגר בקרב הילודים עם פרע כתף היו באופן מובהק נמוכים יותר בדקה ובחמש דקות, וכן שיעורי התמותה היו גבוהים יותר.

יחד עם זה, הנתונים הראו כי מעל 50% ממקרי כליאת הכתפיים למעשה התרחשו בקרב ילודים ששקלו פחות מארבעה קילוגרמים. יתרה מכך, כאשר נבחנו המקרים שהסתבכו בפגיעה במקלעת הזרוע, נמצא כי רק כ־40% היו בקרב ילודים ששקלו מעל ארבעה קילוגרמים. כמו כן לא נמצא שיעור יתר של השמנת יתר אימהית או סוכרת אימהית כאשר בחנו את קבוצת הילודים הללו.

שני המחקרים מצטרפים לספרות המדעית שמראה שלמעשה פרע כתף הוא מצב חירום מיילדותי, שלצערנו לא ניתן לחיזוי ובהתאם לא ניתן למניעה. רוב המקרים של כליאת כתפיים מופיעים ללא סימן מוקדם.

עם זאת, יש לנסות לאתר הריונות עם גורמי סיכון לפרע כתף ובעיקר משקלי קיצון בקרב נשים עם השמנת יתר וסוכרת הריונית, וכמובן לא לאפשר "למשוך" מעל 42 שבועות הריון, בעיקר כאשר קיימים גורמי הסיכון שפורטו.

פרופ' אייל שיינר הוא מנהל מחלקת נשים ב' ויולדות ב' בחטיבה למיילדות וגינקולוגיה במרכז הרפואי סורוקה, מקבוצת כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שים לב שאתה מספק בטופס זה מידע אישי ורגיש