פורסם בראשונה: 09.11.2010
עדכון אחרון: 09.11.2010
  • ד"ר דניאל דליות ד"ר דניאל דליות

למה אנחנו נראים צעירים יותר מההורים שלנו?

לקריאה נוחה
אם תסתכלו באלבומי תמונות ישנים, לא תתקשו לגלות שההורים שלכם - כשהיו בגילכם - נראו מבוגרים יותר. מה הסיבה שהמבוגרים נראים כיום צעירים יותר ולמה ה־50 של היום הוא ה־40 של פעם? ד"ר דניאל דליות מספק הסברים
אנטי איגינג

"גיל 50 של היום, זה כמו גיל 40 של פעם", מנחמים את עצמם מי שחצו את את העשור השישי לחייהם. ואמנם, כאשר מסתכלים  באלבומים משפחתיים ישנים משנות ה־50 וה־60, בני 50 עד 80 נראים לנו זקנים יותר מאנשים בני אותו גיל כיום.

זה נכון לבני המשפחה, אך גם לאישי ציבור: לדוגמה, ראש הממשלה הראשון, דוד בן גוריון, היה בן 65 בשנת 1951 והוא נראה מבוגר יותר מתלמידו, נשיא המדינה  שמעון פרס, שמתקרב לגיל 90. ועוד דוגמה: חברי המטה הכללי של צה"ל בזמן מלחמת ששת הימים היו בני 40 עד 50 והם נראים מבוגרים מחברי המטכ"ל כיום, שרובם מבוגרים יותר, בני  50 פלוס.

התופעה מרשימה ביותר בקרב זקנים בני 80 פלוס שבדרך כלל נראים צעירים בהרבה מהזקנים בדור הקודם. כמובן שלא מדובר במאה אחוז מהמקרים, ויש גם בני 70 שנראים כבני 90 ובני 80 שנראים כמו אבותיהם בשנות ה־50, אך התופעה קיימת, רבים נותנים עליה את הדעת ומעניין לנסות להסבירה בעולם של תוחלת חיים נפלאה עם שיפור באיכות החיים של הזקנים (לצערנו לא של כולם).

רוב ההסברים לאנטי אייג'ינג לא נשענים על הוכחות מדעיות מוצקות וחלק מההסברים אף לוקים בערפול מסוים, אך בכל זאת אפשר לתת שלושה הסברים עיקריים לתופעה:

1. פעילים
לעשות חיים: החיים המודרניים מכתיבים קצב חיים שונה, תקשורת שמחניפה לנעורים, אך גם מקבלת היום בברכה את הזקנים הפעילים. הזקנים שרוצים לחוש את דופק החיים, חייבים להתנהג בצורה שונה מזקני השבט בעבר, ולהתרחק מתפישת הגילנות (דעה קדומה לגבי הזקנה). כלומר, עליהם לזנוח את התפישה הישנה שאומרת: זקנתי, עשיתי את שלי, כעת אנוח ואצפה בנכדים המשחקים. נהפוך הוא: עליי להיות פעיל, לנהוג, לנסוע לחו"ל, לעשות חיים משוגעים.

זקנים רבים עוסקים בפעילות פנאי נהדרת, לימודים באוניברסיטה, תחביבים כמו מוזיקה, לימוד שפות והרצאות מעניינות. גם הליכה למועדון לעצמאים עם תוכן מרתק שלא רק על מנת להעביר זמן, עושה את העבודה. זקנים רבים נוסעים בארץ ובעולם, כולל מסעות וטרקים, כמעט כמו נכדיהם ולפעמים עם נכדיהם.

להמשיך לעבוד: לא מעט זקנים ממשיכים לעבוד. חלקם עקב צורך כלכלי, כי לצערנו הרב אין להם פנסיה מספקת. חלקם עובדים בעבודה משעממת למדי, אך למרבה הפליאה הם שמחים, כי כיף לקום בבקר וללכת לשמור בכניסה לקניון, גם אם אתה בן 82. העיקר להעביר זמן מחוץ לבית. יש זקנים שעובדים בעבודה כיפית, בין אם שכירים ובין אם עצמאים. הדבר בהחלט עשוי לתרום להם להרגשה טובה.

2. מטופחים

התופעה עליה אנו מדברים מתקיימת גם ללא טיפוח חיצוני מיוחד. עם זאת, טיפוח העור, תסרוקת הולמת (השוו בין תסרוקות של נשים מבוגרות בשנות ה־60 לתסרוקות של היום), לבוש צעיר יותר וטיפול שיניים עוזרים לשמור על מראה צעיר. יש היום יותר ויותר זקנים שמגיעים לגיל נאה עם הרבה שיניים מקוריות. בריאות הפה משליכה על הבריאות הכללית. וכמובן שהנושא האסתטי חשוב אף הוא.

3. מטופלים

הטיפול במחלות כמו סוכרת, לחץ דם גבוה, בעיית שומנים, השמנת יתר או מחלת לב איסכמית, התקדם באופן משמעותי ביותר. למעשה ניתן לאזן בצורה אופטימלית חלק גדול מהמחלות ולחיות עמן שנים רבות.

השיפור בטיפול בבעיות הבריאות תורם להרגשה כללית טובה, לתפקוד טוב, למצב רוח טוב ולרמה קוגניטיבית גבוהה. כל הדברים הללו תורמים ללא ספק את תרומתם למראה טוב. קרוב לוודאי שפעילות גופנית מרובה מאוזנת, שמתחלקת בין פעילות אירובית לאנאירובית משפיעה גם היא על מראה האדם. זקן מדוכא נראה עייף, חלש, חסר אונים. זקן עם שמחת חיים נראה רענן וחזק, שולט במצב.

 נכון הוא שאין מדובר בבעיה קיומית, אך בכל זאת נעים להיראות בכל גיל היטב, מלא שמחה, חיוני עם מבט לעתיד. כנראה שהתופעה מורכבת, סיבות רבות לה, חלק ניכר ממנה הוא רושם שנסמך על דברים חיצוניים שניתן לשנות בהתאם לצו האופנה, אך חלק מהדברים נובע כנראה בכל זאת משינוים שונים שעברנו בנושא בריאות, פעילות גופנית ופעילות מנטאלית. קרוב לוודאי שהדברים הטובים שעושה אדם זקן משפיעים. הקשר הנסיבתי לעיתים מעורפל וההסבר המדעי הוא דחוק (שיפור זרימת דם לעור, לאברי הגוף השונים), אך העובדות הן עובדות גם ללא הסבר מדויק וממריצות אותנו להיות פעילים, לבושים היטב בכל גיל, מטופחים ובאופן כללי - נראים היטב.

ד"ר דניאל דליות הוא רופא גריאטר במרכז הרפואי הגריאטרי בית רבקה, מקבוצת כללית

היא הגיעה!

אפליקציית כללית החדשה

כל השירותים הדיגיטליים של כללית במקום אחד. הורידו כבר עכשיו את האפליקציה החדשה שלנו

חשוב לדעת

מיוחד ללקוחות כללית מושלם

​חיסון נגד צהבת למבוגרים - לחצו כאן לפרטים

ניוזלטר כללית

אני מסכים לקבל הודעות במייל