פורסם בראשונה: 09.11.2010
עדכון אחרון: 23.04.2018
  • ד"ר דניאל דליות ד"ר דניאל דליות

למה אנחנו נראים צעירים יותר מההורים שלנו?

לקריאה נוחה
אם התבוננתם באחרונה באלבומי תמונות ישנים בוודאי שמתם לב שההורים שלכם - כשהיו בגילכם - נראו מבוגרים יותר. מהי הסיבה לכך שה־50 של היום הם ה־40 של פעם?
אנטי איגינג

"גיל 50 של היום זה כמו גיל 40 של פעם", מנחמים את עצמם מי שחצו את העשור השישי לחייהם. ואכן, כאשר מסתכלים באלבומים משפחתיים ישנים משנות ה־50 וה־60 של המאה הקודמת, בני 50 עד 80 נראים לנו זקנים יותר מהאנשים בני אותו הגיל כיום.

זה נכון לבני המשפחה, אך גם לאישי ציבור: לדוגמה, ראש הממשלה הראשון, דוד בן־גוריון, היה בן 65 ב־1951, אך נראה מבוגר יותר משמעון פרס בעת שהיה בן 84 ונבחר להיות נשיא המדינה. ועוד דוגמה: חברי המטה הכללי של צה"ל בזמן מלחמת ששת הימים היו בני 40 עד 50, והם נראים מבוגרים מחברי המטכ"ל כיום, שרובם מבוגרים יותר, בני 50 פלוס.

התופעה מרשימה במיוחד בקרב זקנים בני 80 ויותר שבדרך כלל נראים צעירים בהרבה מהזקנים בדור הקודם. מובן שלא מדובר במאה אחוז מהמקרים, ויש גם כיום בני 70 שנראים כבני 90 ובני 80 שנראים כמו אבותיהם בשנות ה־50, אך התופעה קיימת, ורבים נותנים עליה את הדעת. ואכן מעניין לנסות להסביר את התופעה הזאת בעולם של תוחלת חיים נפלאה שכוללת גם שיפור באיכות החיים של הזקנים (לצערנו לא של כולם).

רוב ההסברים לאנטי אייג'ינג לא נשענים על הוכחות מדעיות מוצקות, וכמה מההסברים אף לוקים בערפול מסוים, אך בכל זאת אפשר לתת שלושה הסברים עיקריים לתופעה:

1. פעילים
עושים חיים. החיים המודרניים מכתיבים קצב חיים שונה. התקשורת והפרסומות אומנם מחניפות לנעורים, אך החברה מקבלת היום בברכה את הזקנים הפעילים. הזקנים שרוצים לחוש את דופק החיים חייבים להתנהג בצורה שונה מזקני השבט בעבר ולהתרחק מתפיסת הגילנות (דעה קדומה בנוגע לזקנה). כלומר, עליהם לזנוח את התפיסה הישנה שאומרת: זקנתי, עשיתי את שלי, כעת אנוח ואצפה בנכדים המשחקים. נהפוך הוא: עליי להיות פעיל, לנהוג, לנסוע לחו"ל, לעשות חיים משוגעים.

זקנים רבים עוסקים בפעילות פנאי נהדרת כמו לימודים באוניברסיטה ובתחביבים כמו מוזיקה, לימוד שפות והאזנה להרצאות מעניינות. גם הליכה למועדון לעצמאים - לא כדי להעביר את הזמן באפס מעשה אלא כדי לעסוק בפעילות מרתקת - תורמת רבות לזקנים. רבים מהם אף מטיילים בארץ ובעולם, כולל מסעות וטרקים, כמעט כמו נכדיהם ולפעמים עם נכדיהם.

• ממשיכים לעבוד. לא מעט זקנים ממשיכים לעבוד - חלקם עקב צורך כלכלי, כי למרבה הצער אין להם פנסיה מספקת, אך אחרים עובדים כדי להרגיש חיוניים ונמרצים. בדרך כלל בני 80 ויותר שמחים אם הם יכולים לקום בבוקר ליום עבודה - גם אם מדובר בעבודה משעממת למדי כמו שמירה בפתח קניון. זה נכון במיוחד אם לזקן יש עבודה כיפית - בין אם של שכיר ובין אם של עצמאי. הדבר בהחלט עשוי לתרום לו להרגשה טובה.

זזים. כיום רואים יותר ויותר זקנים הולכים בפארקים ואפילו רצים, הולכים לחדרי כושר ולחוגי התעמלות. אין ספק שפעילות גופנית המותאמת לגיל, למצב הבריאות ולכושר הגופני ושמתחלקת שווה בשווה בין פעילות אירובית (הליכה, ריצה, אופניים, שחייה, ריקודים וכדומה) לפעילות אנאירובית (משקולות, קפיצים, גומיות, גמישות) משפיעה מאוד על ההרגשה ועל המראה החיצוני.

2. מטופחים

אין הכוונה לטיפוח חיצוני מיוחד, אלא בראש ובראשונה להקפדה על שמירת העור - למשל באמצעות מריחת קרמים שגם מעכבים קמטים וגם כוללים מקדם הגנה גבוה שמונע הזדקנות מואצת של העור. לזה ניתן להוסיף הקפדה על תסרוקת הולמת (השוו בין תסרוקות של נשים מבוגרות בשנות ה־60 של המאה הקודמת לתסרוקות של היום), על לבוש צעיר יותר ועל טיפולי שיניים. יש היום יותר ויותר זקנים שמגיעים לגיל גבוה כשברשותם הרבה שיניים מקוריות. לבריאות הפה יש השלכות משמעותיות הן על הבריאות הכללית והן על המראה החיצוני האסתטי.

3. מטופלים

שומרים על הבריאות. אופנת הבריאות לא פסחה גם על אוכלוסיית הזקנים. יותר ויותר מהם מתנזרים מעישון (שנוסף על כל הצרות גורם גם לעור פנים מקומט), ממעיטים לצרוך אלכוהול, סוכר ומלח ומקפידים על מזון בריא וטרי: יותר ירקות, פירות, דגנים וקטניות ופחות בשר, מזון מעובד, משומר, מטוגן ומומלח. כמו כן למדו הזקנים להיות חכמים בשמש: לא להיחשף לקרינה בשעות המסוכנות ולהיעזר בקרמים בעלי מקדם הגנה גבוה. אין כמו חשיפה מוגזמת לשמש כדי לגרום לעור להזקין במהירות (ולהגדיל את הסיכון לסרטן העור). כפי שכבר הודגש: עור בריא הוא המפתח למראה צעיר.

מטפלים במחלות כרוניות. הטיפול במחלות כרוניות כמו סוכרת, לחץ דם גבוהיתר שומנים בדם, השמנת יתר או מחלת לב איסכמית התקדם באופן משמעותי. למעשה ניתן כיום לאזן בצורה אופטימלית חלק גדול מהמחלות האלה ולחיות עימן שנים רבות.

הטיפול המשופר בבעיות הבריאות תורם להרגשה כללית טובה, לתפקוד טוב, למצב רוח טוב ולרמה קוגניטיבית גבוהה. כל הדברים האלה תורמים ללא ספק את תרומתם למראה הטוב. זקן מצוברח ומדוכא נראה עייף, חלש, חסר אונים. זקן עם שמחת חיים נראה רענן וחזק, שולט במצב.

לסיכום, לתופעת הזקנים הצעירים יש סיבות רבות: במידה רבה מדובר ברושם שנסמך על דברים חיצוניים שניתן לשנות בהתאם לצו האופנה, אך התופעה נובעת - לפחות בחלקה - גם משינויים שונים שהתחוללו בתחומים כמו בריאות, פעילות גופנית ופעילות מנטלית. קרוב לוודאי שהדברים הטובים שעושה אדם זקן משפיעים עליו לטובה. הקשר הנסיבתי לעיתים מעורפל, וההסבר המדעי הוא דחוק (שיפור זרימת הדם לעור ולאיברי הגוף השונים), אך עם העובדות אי אפשר להתווכח, גם אם אין להן הסבר מדויק.

המסקנה: כדאי לעשות את מה שקרוב לוודאי עושה טוב לזקנים של היום: להיות פעילים מנטאלית ופיזית, להקפיד על הבריאות (לאכול בריא, לא לעשן, להמעיט בשתיית אלכוהול, להימנע מחשיפה מרובה לשמש, לטפל בזמן בשיניים), להיות מטופחים ולהקפיד על הלבוש למען מראה חיצוני נאה.

ד"ר דניאל דליות הוא רופא גריאטר במרכז הרפואי הגריאטרי בית רבקה, מקבוצת כללית

היא הגיעה!

אפליקציית כללית החדשה

כל השירותים הדיגיטליים של כללית במקום אחד. הורידו כבר עכשיו את האפליקציה החדשה שלנו

חשוב לדעת

מיוחד ללקוחות כללית מושלם

​חיסון נגד צהבת למבוגרים - לחצו כאן לפרטים

ניוזלטר כללית

אני מסכים לקבל הודעות במייל