חיפוש

dsdsdsd
כל הבדיקות והחיסונים שכדאי לעשות מגיל 65

מזל טוב מדינת ישראל, גשי להיבדק בבקשה

מדינת ישראל עברה הרבה, היא כבר לא ילדה, וכשמגיעים לגיל שלה חשוב להשגיח על הבריאות יותר מתמיד. ריכזנו את כל הבדיקות וכל החיסונים שמומלץ לעשות החל מגיל 67 (וגם קצת לפני), כדי שתוכלו לבצע בעצמכם או להעביר הלאה להורים או לסבא וסבתא

ד"ר דנה פלורנטין

ד"ר דנה פלורנטין

בקיצור

01

סרטן המעי הגס הוא השני בשכיחותו בישראל, גם אצל גברים וגם אצל נשים. בדיקת דם סמוי בצואה מומלץ לבצע בכל שנה, החל מגיל 50 ועד גיל 74.

02

בדיקת צפיפות עצם משמשת לאבחון מחלת האוסטאופורוזיס, שמחלישה את עמידות העצמות, ומגדילה את הסיכון לשברים. היא מומלצת החל מגיל 65.

03

שלבקת חוגרת היא זיהום ויראלי ממשפחת ההרפס שגורם לפריחה חריפה המלווה בכאבים חזקים. החיסון מומלץ לאנשים בגילאי 60 ומעלה.

אם נולדתם בסביבות שנת 1948, אנחנו משוכנעים שיש לכם הרבה חוויות מרתקות לספר לנכדים. אחרי הכל, אתם ותיקים כמו מדינת ישראל, שחוגגת השנה 67.

אמנם 65 פלוס נשמע הרבה, אבל היי, אל תתנו למספר להטעות אתכם. אנשים בגילאים שלכם פעילים מאוד - עושים ספורט, יוצאים לבלות ואפילו לוקחים תרמילים וטסים לדרום אמריקה (ביחד עם הילדים).

אבל כדי לשמר על איכות חיים טובה גם בגילאים האלו, חייבים שהגוף שלכם יעבור בדיקות תקופתיות, כי בכל זאת הוא צבר לא מעט קילומטרז'.

במיוחד בשבילכם ריכזנו את כל הבדיקות והחיסונים שמומלץ לעשות החל מגיל 65. הרשימה לא קצרה, אבל שווה את המאמץ.

חג שמח והרבה בריאות!

בדיקות שמומלץ לעשות פעם בשנה

גילוי דם סמוי בצואה
סרטן המעי הגס הוא השני בשכיחותו בישראל, גם אצל גברים וגם אצל נשים. המטרה של בדיקת גילוי דם סמוי בצואה (אותה אפשר לעשות באופן עצמאי בבית) היא לגלות האם מצויים במעי הגס תאים סרטניים או פוליפים שעלולים להפוך בשלב מאוחר יותר לסרטניים.

הבדיקה חשובה במיוחד אצל מבוגרים, משום שהסיכון לחלות בסרטן המעי הגס גדל באופן משמעותי לאחר גיל 50 ועולה ככל שמתבגרים, ולכן מומלץ לבצע אותה פעם בשנה בין גילאי 50 ל-74. כאשר המחלה מתגלה בשלב מוקדם, סיכויי הריפוי משתפרים פלאים ומגיעים לכ־90%.

במקרה של גילוי דם סמוי בצואה, יהיה צורך בבדיקת קולונוסקופיה.

• לקריאה נרחבת על הבדיקה לגילוי דם סמוי בצואה, לחצו כאן.

הקליקו כאן להזמנת ערכה לבדיקת גילוי דם סמוי בצואה (לקוחות כללית זכאים לבדיקה חינם).

לחצו כאן כדי לגלות מה כדאי לאכול כדי למנוע סרטן במעי הגס.

פרופיל שומנים
מספר בדיקות דם שעוזרות להעריך את הסיכוי של הנבדק לחלות במחלות לב וכלי דם. פרופיל השומנים (הליפידים) כולל את הערכים של שלושה סוגי שומנים: הכולסטרול "הרע", הכולסטרול "הטוב" והטריגליצרידים.

מצב של רמות גבוהות מהנורמה של כולסטרול "רע" ושל טריגליצרידים נקרא היפרליפידמיה, והוא גורם סיכון להתפתחות של מחלות קשות רבות.

לקריאה נרחבת על בדיקת פרופיל השומנים לחצו כאן.

בדיקת עור
בדיקה יסודית של שומות אצל רופא עור מומלצת פעם בשנה לכל אדם, בכל גיל (כולל ילדים). הבדיקה כוללת סקירה של כל עור הגוף בעזרת דרמוסקופ - מכשיר עזר אופטי המאפשר דיוק רב יותר באבחנה. מי שנמצא בקבוצת סיכון – מומלץ שייבדק אצל רופא עור פעמיים בשנה. בנוסף, מומלצת בדיקה עצמית כל חודש, כאשר במקרה של התנהגות חשודה של שומות – מומלץ לפנות מיידית לרופא עור.

להסבר על הבדיקות ועל דרכים להתגונן מפני סרטן העור - לחצו כאן.

בדיקת שמיעה
בעיות שמיעה שכיחות יותר בגילאים מבוגרים ועלולות לגרום לירידה משמעותית באיכות החיים. בדיקת שמיעה נעשית במכון שמיעה, והיא מספקת מידע על עוצמת הקול המינימלית שביכולתו של הנבדק לשמוע ועל טווח התדירויות שקולטות אוזניו.

לקריאה נרחבת על בדיקת שמיעה לחצו כאן.

בדיקת שיניים
בבדיקה שגרתית מחפש רופא השיניים סימנים לעששת. כמו כן הוא בודק את ריריות הפה (הלחיים, השפתיים, החך והלשון) ומחפש סימנים למחלות במערכת התמיכה של השן - בעיקר מחלות חניכיים (מחלות פריודונטליות).

כשיש גורמי סיכון לעששת ולמחלות חניכיים, עשוי רופא השיניים להמליץ שבדיקות השגרה ייערכו לעיתים קרובות יותר. גורמי הסיכון כוללים, בין היתר: צריכה מוגברת של מאכלים עתירי סוכרים, מחלות שונות של הפה, הקרנות לאזור הפנים ותרופות מסוימות.

לקריאה נרחבת על הבדיקה לחצו כאן.

שקילה וחישוב BMI
ככל שאנשים הולכים ומתבגרים, כך הם נעשים בדרך כלל פחות פעילים וכתוצאה מכך הם עולים במשקל. עודף משקל הוא גורם סיכון לסדרה ארוכה של מחלות קשות ובהן יתר לחץ דם, סוכרת וטרשת עורקים.

איך עושים את בדיקת ה-BMI? לחצו כאן.

בדיקות שמומלץ לעשות פעם בשנתיים

עיניים וראייה
המטרה של בדיקות העיניים היא לאתר סימנים ראשונים של מחלות הגיל המבוגר, ובהן גלאוקומה, קטרקט, ניוון מרכז הראייה וגידולים על גלגל העין. בדיקות עיניים שגרתיות חשובות במיוחד לאלו הסובלים ממחלות סיסטמיות שמשפיעות על העיניים, כגון יתר לחץ דם וסוכרת.

רוצים לדעת עוד? קראו את המדריך המלא לבדיקות ראייה.

לחץ דם
יתר לחץ דם נקרא "הרוצח השקט" שכן זוהי מחלה שלרוב לא חשים בה. היא לא מכאיבה, אבל גורמת לנזקים גדולים מאוד לאיברים חיוניים ובהם הלב, המוח, הכליות והעיניים. זוהי הסיבה לחשיבות הגדולה של בדיקת לחץ דם, אותה אפשר לבצע גם בבית.

הבדיקה מומלצת אחת לשנתיים - אם לחץ הדם הרגיל הוא עד 120/80; אחת לשנה אם לחץ הדם הוא מעל 120/80 או אם יש גורמי סיכון למחלת לב (עישון, סוכרת, היסטוריה משפחתית, פרופיל שומנים גבוה בבדיקות דם, השמנה).

מה חשוב עוד לדעת? איך מודדים לחץ דם בבית? המדריך המלא.

ממוגרפיה
ההמלצה היא כי כל אישה מגיל 50 עד 74 תבצע פעם בשנתיים בדיקת ממוגרפיה לגילוי מוקדם של סרטן השד. ממוגרפיה היא צילום רנטגן של השדיים. זו בדיקה המשתמשת בקרני רנטגן במינון נמוך כדי ליצור תמונות של רקמת השד. בנוסף, מומלץ לבצע מדי חודש בדיקה עצמית.

לחצו כאן לקריאה נרחבת: מי נמצאת בקבוצת סיכון לסרטן השד וצריכה לבצע ממוגרפיה לעיתים תכופות יותר, והסבר מקיף לביצוע הבדיקה העצמית.

בדיקות שמומלץ לעשות פעם בחמש שנים

צפיפות עצם
זוהי בדיקת רנטגן המשמשת לאבחון מחלת אוסטאופורוזיס ("בריחת סידן"), שמחלישה את העמידות של העצמות, וכתוצאה מכך מגדילה את הסיכון לשברים. גילוי מוקדם של המחלה מאפשר לנקוט צעדים רבים לבלימתה.

מומלץ שנשים וגברים יעברו בדיקה ראשונה של צפיפות העצם בגיל 65. אם באותה הבדיקה לא אובחן אוסטאופורוזיס, מומלץ לחזור על הבדיקה הזאת אחת לחמש שנים.

לקריאה נרחבת על הבדיקה, כולל קבוצות הסיכון להן מומלצות בדיקות תכופות יותר - לחצו כאן.

בדיקות שמומלצות לקבוצות בסיכון

גילוי מפרצת באבי העורקים הבטני
אבי העורקים (ותין) הוא העורק הגדול ביותר בגוף האדם. מפרצת (אנאוריזמה בלועזית) מתרחשת כאשר יש התרחבות של העורק - זהו מצב חירום שהתוצאה שלו עלולה להיות קטלנית. הבדיקה לגילוי המפרצת באבי העורקים הבטני נעשית באמצעות אולטרסאונד בטן.

הבדיקה מומלצת לבני 65 ומעלה שמעשנים או שעישנו בעבר (אפילו אם עישנו מעט סיגריות במשך פרק זמן קצר).

לחצו כאן לקריאה נוספת על המפרצת ועל הבדיקה.

גילוי מוקדם של סרטן השחלה
הבדיקה לגילוי מוקדם של סרטן השחלות מומלצת לנשים שמצויות בקבוצת הסיכון:

1. מי שיש להן שתי קרובות משפחה - או יותר - מדרגה ראשונה (כגון אם אחות או בת) או מדרגה שנייה (כגון דודה) שחלו בסרטן השחלות.
2. מי שיש להן קרובות משפחה שחלו הן בסרטן השחלות והן בסרטן השד.

למידע נוסף לחצו כאן.

בדיקת פאפ לגילוי סרטן צוואר הרחם
נשים מגיל 65 ואילך, שעברו שלוש בדיקות פאפ שנמצאו תקינות, אינן צריכות להיבדק שוב. בבדיקת פאפ יסתכל הגינקולוג על צוואר הרחם באמצעות מכשיר הקרוי קולפוסקופ וייקח דגימה לבדיקת מעבדה.

לקריאה נרחבת על סרטן צוואר הרחם.

קולונוסקופיה
זוהי בדיקה של המעי הגס שנועדה לגלות ולהסיר פוליפים (גידולים) – סרטניים או טרום־סרטניים - מדופן המעי. קולונוסקופיה מבוצעת באמצעות קולונוסקופ - צינור דק וגמיש שבקצהו מצלמת וידאו זעירה המאפשרת לראות את המעי מבפנים -  המוחדר דרך פי הטבעת, וניתן לנווט אותו לכל אורך המעי הגס.

כפי שצוין קודם, הימצאות דם סמוי בצואה מחייבת לעבור בדיקת קולונוסקופיה.

כמו כן חייבים לעבור את הבדיקה מי שמוגדרים אוכלוסייה בסיכון גבוה:
מי שיש להם קרוב משפחה מדרגה ראשונה - אב, אם, אח או אחות - שחלה או שחולה בסרטן המעי הגס, בסרטן השד, בסרטן הרחם, בסרטן השחלות או במחלות מעיים דלקתיות כרוניות.

מי שמשתייכים לאוכלוסייה בסיכון גבוה חייבים לעשות את בדיקת הקולונוסקופיה הראשונה בחייהם בגיל שבו אובחן הסרטן אצל קרוב המשפחה פחות 10 שנים. במילים אחרות: אם קרוב המשפחה שלך חלה בסרטן המעי הגס בגיל 50, מחובתך לעשות בדיקת קולונוסקופיה בגיל 40.

כל מה שצריך לדעת על בדיקת קולונסקופיה בכתבה אחת.

ויש גם חיסונים שחשוב לקבל

חיסון נגד שפעת
החיסון מומלץ במיוחד לגילאי 65 ומעלה, משום שאנשים בקבוצת גיל זו נמצאים בסיכון מוגבר לסבול מסיבוכי שפעת. רצוי מאוד ולהתחסן מיד בתחילת מבצע החיסון, מאחר שנדרשים לגוף כשבועיים לפתח נוגדנים כנגד הווירוס.

לפי מחקר שפורסם באתר משרד הבריאות, חיסון קשישים נגד שפעת מפחית עד לחצי את שיעורי התמותה מנגיף זה.

כל כמה זמן? כל שנה.

חיסון נגד פנוימוקוק
מטרת החיסון נגד חיידק הפנוימוקוק היא לא רק למנוע דלקת ריאות ואשפוז עקב כך, אלא בעיקר למנוע סיבוכים וזיהומים פולשניים, הקשורים לחיידק זה, כמו דלקת קרום המוח ואלח־דם. שתי המחלות הללו מביאה לתמותה בכ־20% עד30% מהמקרים.

כל כמה זמן? פעם אחת בלבד החל מגיל 65, בלי קשר לחיסונים קודמים.

זריקה נגד טטנוס
טטנוס הוא חיידק הנמצא באדמה ועלול לחדור דרך חתכים או פצעים. זיהום בחיידק מלווה בהפרשת רעל הפוגע באופן קשה ומסוכן במערכת העצבים, ובפרט גורם להתכווצות שרירי הלסת כך שלא ניתן לפתוח את הפה או לבלוע, עד כדי הפסקת נשימה. לפי משרד הבריאות, כמעט כל האנשים שחלו בזיהום טטנוס (פלצת) לא חוסנו כנגד המחלה או לא קבלו חיסון דחף בעשר השנים האחרונות.

כל כמה זמן? פעם בעשר שנים.

חיסון נגד שלבקת חוגרת
שלבקת חוגרת (הרפס זוסטר) היא זיהום ויראלי ממשפחת ההרפס שתוקף את סיבי העצבים ואת העור שמסביבם וגורם לפריחה חריפה.

התסמינים הם שלפוחיות בצורה של חגורה על הפנים, על החזה, על הגב, על הבטן ועל הגפיים - תלוי במיקום העצבים הנגועים - לרוב בצד אחד של הגוף. בחלק מהמקרים נלווים למחלה כאבים חזקים מאוד שיכולים לבוא לידי ביטוי, בין היתר, בתחושות של דקירות, של שריפה, ושל לחץ.

חיסון זוסטבקס (zostavax), המכיל נגיפי וריצלה מוחלשים, מומלץ לאנשים בגילאי 60 ומעלה. הוא אסור לאנשים הסובלים ממערכת חיסונית מוחלשת (למשל בגלל מחלה כמו איידס או בגלל קבלת תרופות נוגדות דחייה לאחר השתלת איברים) ולנשים בהריון.

לקריאה נרחבת על שלבקת חוגרת לחצו כאן.

ד"ר דנה פלורנטין היא רופאת הבית של אתר כללית ומומחית ברפואת משפחה

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש