פורסם בראשונה: 17.08.2006
עדכון אחרון: 09.01.2013
  • ד"ר שמואל גבעון ד"ר שמואל גבעון

כל מה שצריך לדעת על טרום־סוכרת

לקריאה נוחה
יותר מ־300 אלף בני אדם בישראל מוגדרים טרום־סוכרתיים. שליש מתוכם יהפכו לחולי סוכרת, אלא אם כן יעשו שינוי משמעותי בחייהם. איך מאבחנים טרום־סוכרת, כיצד מטפלים בה, ומה צריך לעשות כדי שלך זה לא יקרה?
המדריך לטרום סוכרת

בישראל יש כחצי מיליון בני אדם שאובחנה אצלם סוכרת, ויותר מ־300 אלף בני אדם נוספים שנמצאים על סף המחלה - טרום־סוכרתיים. לפחות 100 אלף מהם יהפכו לחולי סוכרת מסוג 2 - אם לא יעשו כמה שינויים משמעותיים בחייהם.

ישראל אינה לבד במערכה נגד הטרום־סוכרת. שני מחקרים שונים שנערכו בארצות־הברית גילו ששני מיליון צעירים אמריקנים נמצאים במצב המכונה "טרום־סוכרת". אבל יש גם חדשות טובות: טרום־סוכרת אינה בהכרח כרטיס לכיוון אחד. אם אובחנה אצלך טרום־סוכרת, אתה יכול לקחת את מצבך בידיים ולמנוע את הופעת המחלה.

מהי טרום־סוכרת?

במצב של טרום־סוכרת הגוף אינו מעבד את הסוכר בדם ביעילות הדרושה, אבל לא עד כדי התפתחות של סוכרת גלויה. טרום־סוכרת מקדימה לעיתים קרובות התפתחות של סוכרת מסוג 2, שכונתה בעבר "סוכרת של מבוגרים", ומעלה גם את הסיכון למחלת לב.

טרום־סוכרת היא לא בעיה של מבוגרים בלבד. גם ילדים סובלים ממנה. לפני כמה שנים נערך סקר לאומי בארה"ב בקרב 471 נערים ו־444 נערות בני 12 עד 19. הסקר העלה שכ־16% מבני הנוער סבלו ממשקל יתר בהתבסס על מדד ה־BMI (משקל ביחס לגובה) שלהם.

בקרב 7% מהמשתתפים נמצאה הפרעה באיזון הסוכר בצום. הפרעה באיזון הסוכר בצום הייתה שכיחה יותר אצל נערים מאשר אצל נערות. היא נצפתה באחד מכל 10 נערים, בהשוואה לאחת מכל 25 נערות. השמנת יתר, בעיקר במותניים, מעלה את הסיכון לסבול מההפרעה הזאת. היא נצפתה באחד מכל 16 צעירים עם משקל יתר ובאחד מכל ארבעה שהיקף המותניים שלהם היה גבוה.

הסקר נערך בין 1999 ל־2000, ובפרסום נכללו גם נתונים עדכניים יותר. צוות החוקרים כלל את ד"ר דסמונד ויליאמס מהמכון הלאומי לבקרת מחלות. המאמר הופיע בכתב העת הרפואי PEDIATRICS.  

סיכון נוסף: התסמונת המטבולית
מחקר נוסף באותו כתב עת דן בתסמונת המטבולית. מדובר באוסף של מצבים - שמעלה את הסיכון לסוכרת ולמחלות לב - ואשר כולל השמנה באזור הבטן, לחץ דם גבוה, הפרעה באיזון הסוכר בצום ורמות גבוהות של שומנים בדם ובכלל זה של כולסטרול. התסמונת המטבולית כוללת שלוש או יותר מהמצבים האלה.

במחקר המדובר היו כ־1,200 נערות במעקב במשך 10 שנים, החל מגיל 9 או 10. בתחילה רק נערה אחת מכל עשר סבלה מהתסמונת המטבולית, אבל כעבור עשר שנים, 20 נערות שחורות (3.5%) ו־12 נערות לבנות (2.3%) סבלו מהתסמונת הזאת.

אז מה עושים?

מבוגרים במצב טרום־סוכרתי יכולים להפחית את הסיכון שלהם לפתח סוכרת גלויה באמצעות שינוי באורח החיים, כמו הגברת הפעילות הגופנית ושינוי הרגלי התזונה.

בקבוצות הסיכון לטרום־סוכרת נמצאים גם מעשנים, ולכן חשוב מאוד להפסיק לעשן כדי להפחית את הסיכון להתפתחות סוכרת גלויה.

מצב טרום־סוכרתי אינו מתבטא בתסמינים כלשהם ומתגלה רק בבדיקות מעבדה. לכן חשוב להיות במעקב רפואי ולהתייעץ עם רופא כדי לזהות, לתקן ולמנוע מצב טרום־סוכרתי או את התסמונת המטבולית. וזה נכון בכל גיל.

למה זה חשוב?

מחלת הסוכרת היא מגיפה עולמית שמתפשטת בקצב מסחרר. ב־1985 היו בעולם כ־30 מיליון חולי סוכרת, היום כבר מגיע מספרם לכ־390 מיליון. מודעות לטרום־סוכרת יכולה למנוע התפתחות של המחלה הגלויה. כל מה שצריך לעשות הוא לאתר את גורמי הסיכון מוקדם ולטפל בהם באמצעים פשוטים וזולים: שינוי הרגלי החיים והתזונה.

ד"ר שמואל גבעון הוא מומחה לרפואת משפחה בכללית

היא הגיעה!

אפליקציית כללית החדשה

כל השירותים הדיגיטליים של כללית במקום אחד. הורידו כבר עכשיו את האפליקציה החדשה שלנו

חשוב לדעת

מיוחד ללקוחות כללית מושלם

​סדנת אורח חיים בריא - לפרטים לחצו כאן

ניוזלטר כללית

אני מסכימ/ה לקבל הודעות במייל