חיפוש

dsdsdsd
כביש סואן בשעות הלילה

העורק הראשי שמסוכן ללב

גם אתם קמים כל בוקר, פותחים את החלון ו"נהנים" מעשן אגזוזים סמיך של אוטובוסים ומשאיות? את זה שזה לא בריא לריאות אנחנו כבר יודעים, אבל מה בנוגע ללב שלנו? חוקרים יצאו לבדוק וחזרו עם תוצאות לא מאוד מפתיעות

ד"ר דנה פלורנטין

ד"ר דנה פלורנטין

זוכרים את הלהיט ההוא של פאר טסי על זאת ש"גרה בדירה שכורה ממש קרוב לדרך השלום"? אז ממחקר חדש עולה שזה בכלל לא בריא ללב.

לא שיש לנו משהו נגד דרך השלום, זה ממש לא אישי, אבל אם חשבתם שזיהום אוויר מזיק רק לריאות, יש לנו בשורות חדשות, ותכלס לא ממש מפתיעות בשבילכם: על פי המחקר של החוקרים מאוניברסיטת דיוק שבצפון קרוליינה, זיהום האוויר שמייצרים כבישים ראשיים ועמוסים ממש לא בריא למערכת הלב וכלי הדם שלנו.  

אז אולי כשחושבים על זה זה נשמע די הגיוני, אבל המחקר, שפורסם במגזין של ארגון הלב האמריקאי, הוא המחקר הראשון שבוחן את הקשר בין חשיפה לזיהום אוויר כתוצאה מעומסי תנועה, לבין מחלת כלי דם ומחלות לב.

במחקר נמצא שחשיפה לזיהום אוויר מעלה את הסיכון למחלת כלי דם פריפרית וליתר לחץ דם אצל מי שכבר נמצאים בסיכון מוגבר ללקות במחלות לב.

מצד שני, חכו שנייה לפני שאתם נלחצים ועוברים דירה לפרדס חנה־כרכור, מפני שהמחקר לא הצליח להוכיח שחשיפה לאורך זמן לזיהום אוויר משפיעה על מחלת לב איסכמית או על סיכון ללקות בהתקף לב. ועדיין - לגור ליד כבישים סואנים מן הסתם זה לא הדבר הכי בריא בעולם.

עד כמה הזיהום באמת מסוכן?

כדאי לקחת נשימה עמוקה לפני שקוראים את הנתונים האלה, אבל מומלץ לעשות את זה רק אם אתם נמצאים כרגע באיזה כפר פסטורלי בשוויץ, כי מסתבר שזיהום אוויר הוא קטלני למדי: ב־2015 הוא גרם לתמותה של 6.5 מיליון אנשים ברחבי העולם, או במילים אחרות: אחד מכל 6 מקרי מוות נגרם כתוצאה מזיהום אוויר.

איך הזיהום הורג אותנו? בכל מיני צורות: מחלות לב, שבץ, סרטן ריאות ומחלות ריאה חסימתיות כרוניות.

איך נערך המחקר?

במחקר השתתפו 2,124 אנשים מצפון קרוליינה שגרו כ־3 קילומטר מכבישים ראשיים ועברו צנתור. החוקרים אספו נתונים מהתיקים הרפואיים של כלל הנבדקים ובדקו את החשיפה שלהם לזיהום אוויר באמצעות שני מדדים: המרחק בין הבית שבו הם גרו לבין כביש ראשי, והמיקום של הבית שלהם ביחס לכבישים המקומיים בצפון קרוליינה.

החוקרים גם בדקו נתונים שונים בתיקים הרפואיים של הנבדקים כמו: יתר לחץ דם, מחלת כלי דם פריפרית, כמות כלי דם עם טרשת עורקים, והאם עברו לאחרונה התקף לב.

הם גם התייחסו למשתנים שעלולים להשפיע על התוצאות כמו למשל: מין הנבדקים, הגזע שלהם, האם הם מעשנים, האם יש להם סוכרת סוג 2, גובה ה־BMI שלהם והאם הם סובלים מהיפרליפידמיה.

המרחק כן קובע

התוצאות הראו שמי שגר במרחק של  קילומטר או פחות מכביש ראשי נמצא בסיכון גבוה יותר לסבול מיתר לחץ דם וממחלת כלי דם פריפרית (שדרך אגב מאוד שכיחה גם אצל מי שמעשן). אומנם המחקר הזה לא הצליח להדגים את הקשר בין זיהום אוויר לבין מחלות לב איסכמיות, אבל מחלת לב איסכמית נובעת מטרשת עורקים ומחסימה בעורקי הלב, ולכן ניתן להניח שאם זיהום אוויר מעלה את הסיכון למחלות כלי דם, הוא בטח שלא תורם לבריאות הלב.

הממצאים גם מאמתים מחקרים אחרים שמראים שמי שגר ליד כבישים ראשיים נמצא בסיכון גדול יותר למחלות לב, אמרה אחת מהחוקרות במחקר, ד"ר אליזבת' האוזר.

חוץ מזה, בנוסף לממצאים האלה, גם מחקרים קודמים מצאו קשר בין זיהום אוויר שנובע מעומסי תנועה לבין סוכרת, מצבים דלקתיים שונים וטרשת עורקים.

אז מה הפיתרון? לעבור לגור באיזו חווה בצפון, לגדל חסות ולנסוע על אופניים לכל מקום? כן, זה יופי של חלום, אבל עד כמה הוא ריאלי? זאת כבר שאלה אחרת. ואולי בינתיים פשוט כדאי להשתדל לא לגור ממש קרוב לכבישים ראשיים ולנשום אוויר שהוא אולי קצת יותר נקי. כן, שיהיה לנו בהצלחה עם זה.

ואם כל אלה לא מצליחים, תמיד מומלץ בכל מקרה לשמור על אורח חיים בריא ולאזן את שאר גורמי הסיכון למחלות לב כמו הימנעות מעישון, שמירה על משקל תקין, תזונה בריאה, פעילות גופנית סדירה, הורדת רמת כולסטרול אצל מי שיש לו כולסטרול גבוה, איזון מיטבי של סוכרת לסובלים מסוכרת ואיזון לחץ דם.

ד"ר דנה פלורנטין היא מומחית ברפואת משפחה

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש