חיפוש

dsdsdsd
אמא מלטפת את ביתה ליד האוטובוס. הבת נראית מדוכדכת

איך לעזור לילדים להתמודד עם חרדות בעקבות אסון

7 טיפים מעשיים להורים שרוצים לסייע לילדיהם להתמודד עם מצבי משבר כמו שריפות ואסונות טבע שמחייבים פינוי המוני

ד"ר ירדן לוינסקי

כל מי שיש לו ילדים שואל את עצמו בימים אלה שאלות מורכבות: איך מתמודדים עם הדאגה לשלום המשפחה והילדים, מה לעשות אם הבית או השכונה עולים בלהבות, וכולם לחוצים, איך להסביר לילדים למה מפנים אותם מהבית שלהם, ואיך להתמודד עם ההשפעה של המצב עלינו ועל משפחתנו.

מדי שנה אנו חווים אירועים קשים. אלה לא חייבים להיות שריפה עצומה או פעולת טרור קשה. גם מקרה טרגי שקורה בבית הספר או מוות פתאומי של מישהו מוכר הם אירועים קשים. יתר על כן, לפעמים אנחנו שומעים בחדשות על אירוע דרמטי בארץ רחוקה, ואנו מגיבים עליו באופן קשה גם אם לכאורה הוא אינו נוגע לנו.

קל מאד להיכנס לחרדה כאשר אירועים כאלה מתרחשים. כשמכבי האש דוהרים ברחובות, והסירנות מייללות, אנחנו לא תמיד מצליחים לחשוב בצורה מסודרת. אבל יש כמה דברים בסיסיים שאנחנו יכולים וצריכים לעשות כדי לסייע לילדים להתמודד בהצלחה עם תקופת משבר.

7 טיפים מעשיים להורים שרוצים לסייע לילדיהם להתמודד עם מצבי משבר

תזכרו שהם לא מבוגרים

בעיתות משבר גם המבוגרים נמצאים במצוקה, אך למרות זאת עליהם לפנות זמן כדי לדבר עם הילדים על המצב. חשוב להתאים את השיחה ליכולת ההבנה של הילדים. כך, למשל, כדאי לזכור שילדים לא זוכרים את אסון השריפה בכרמל שאירע לפני 6 שנים, ואין להם פרספקטיבה שמאפשרת להם לשקול ולנתח אירועים על סמך ניסיון העבר. בגילים מסוימים הם אף לא מסוגלים להבין מה הקשר בין אש שבוערת לבין הצורך לפנות את ביתם. הפרספקטיבה שיש למבוגרים מאפשרת להם לא פעם להרגיע את עצמם. לכן אנחנו צריכים לעזור לילדים בכל הגילים להחזיר לעצמם את תחושת השליטה בסביבה הקרובה שלהם, תחושה שהעולם מסביבם ברור גם אם יש דברים חריגים שחודרים לתוכו. לרובם, ובמיוחד לקטנים שבהם, יש למזלם יכולת להניח שהדברים יסתדרו רק כי המבוגרים אמרו להם שכך יקרה.

בררו מה הם יודעים

בניגוד לדחף האינסטינקטיבי של המבוגרים, לא תמיד הילדים רוצים לדעת את הכול, והם מעדיפים לדעת מספיק כדי שהם יוכלו להירגע. אם נתחיל להסביר להם מה זה כיוון הרוח ומדוע חומרי כיבוי ממטוס טובים יותר ממי מלח, זה לא בהכרח יעזור להרגיע אותם כמו הידיעה שיש מכבי אש שיודעים את תפקידם ושאף אחד לא נפגע קשה. כל מה שהם צריכים לדעת הוא שהאנשים שהם מכירים הם בסדר ומוגנים.

תנו הסברים שמתאימים לגיל

ילדים שטרם הגיעו לגיל בית הספר לא חייבים בכלל לדעת את הפרטים. לרובם יש קושי לתפוס משכי זמן, מרחקים ומספרים גדולים, והם ממילא לא יצליחו להכיל את הנתונים. לכן אפשר לומר להם שיש שריפה, אבל אנחנו מוגנים, אם נשמור על הכללים. ככל שהם מתבגרים, ההסבר יכול להיות יותר מפורט ויותר מחובר למציאות.

הפחיתו חשיפה לתקשורת

הכלל הזה נכון למבוגרים, אבל נכון במיוחד לילדים: כדאי להפחית את חשיפה לתיאורים גרפיים ולתמונות מוגזמות. אין סיבה שילד בן 6 יצפה יחד איתכם באולפנים הפתוחים בערוצי הטלוויזיה. הנטייה של החדשות לסנסציות ולתיאורים רפטטיביים ולחוצים רק מגבירה את החרדה הטבעית.

חזקו את תחושת הביטחון

יש להראות לילדים עד כמה הם כבר עכשיו שולטים בביטחון האישי שלהם. תראו להם מה ביומיום שלהם הם מסוגלים לעשות כדי לשלוט במה שקורה להם, למשל לחבוש קסדה כשהם רוכבים על אופניים, לנעול את הדלת, להישמע להוראות הבטיחות. במצב חירום דווקא הפעולות הקטנות שבהן הם שולטים עשויות לנסוך בהם ביטחון.

שמרו על שגרה

הדרך הטובה ביותר להרגיע ילדים בזמן של אירועים קשים או לאחריהם היא להקפיד על השגרה. נסו ככל האפשר להמשיך את ההרגלים: שעות השינה והארוחות, הביקורים הקבועים אצל חברים, ההליכה למסגרות כמו חוגים והפעלות. גם אם מישהו מהמשפחה או מהחברים נפגע בצורה כלשהי, כדאי לחזור בהקדם לשגרה ולמסגרות. לדוגמה, אם אתם יכולים מבחינה מעשית להמשיך לשלוח את הילדים למסגרות החינוכיות, אל תבחרו להשאיר אותם בבית "כי המצב מסוכן".

תתייעצו

אם במהלך אירועים קשים מתחיל הילד שלכם לסבול מתופעות גופניות חריגות כמו כאבי ראש, כאבי בטן וירידה בתיאבון, התייעצו עם רופא הילדים שלכם. חלק מהילדים (וגם חלק מהמבוגרים) מתקשים להתמודד בעצמם עם אירועים קשים. אם רופא הילדים לא יוכל לסייע להם, הוא יוכל להפנות אותם לגורמים מקצועיים נוספים.

ד"ר ירדן לוינסקי הוא פסיכיאטר מומחה וסגן המנהל הרפואי של מחוז דן-פתח־תקווה

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש