חיפוש

dsdsdsd
סרטן הערמונית

סרטן הערמונית: החדשות על הקטנת הפין היו מוקדמות מדי

איזה גבר לא נלחץ מהמחקר שפורסם לאחרונה ולפיו הטיפול בסרטן הערמונית עלול לכווץ את הפין? ובכן, אפשר להירגע - רוב הסיכויים ששום דבר לא ישתנה. מה בכלל הקשר בין סרטן הערמונית לגודל איבר המין הגברי?

ד"ר דנה פלורנטין

ד"ר דנה פלורנטין

בקיצור

01

הקשר בין סרטן הערמונית לירידה בגודל הפין: מחקר מצא שחלק מהגברים שעברו טיפול נגד סרטן הערמונית סבלו מירידה בגודל איבר המין.

02

התופעה הזו נפוצה? לא, מדובר בתופעה נדירה. ירידה בגודל איבר המין הופיעה רק אצל 2.6% מהנבדקים במחקר.

03

ומה עושים כשזה קורה? אם אתם סובלים (או אפילו רק חוששים) מהתופעה מומלץ וחשוב להעלות את הבעיה הזאת בפני הרופא שלכם ולהתייעץ עמו.

​האם טיפול בסרטן הערמונית עלול לגרום לירידה בגודל איבר המין? ממחקר שפורסם בינואר 2012 בכתב העת Urology עולה שחלק מהגברים שעברו טיפול בסרטן הערמונית סבל אחרי הטיפול מירידה בגודל הפין.

נשמע מבהיל? אל חשש - המשיכו לקרוא.

המחקר פורסם במקומות שונים וכצפוי זרע לא מעט בהלה. אבל בפועל, תופעת הלוואי המדוברת הופיעה רק אצל 2.6% מהחולים (25 מתוך 948 נבדקים). כלומר, מדובר בתופעת לוואי נדירה יחסית.

מהו סרטן הערמונית?

סרטן הערמונית הוא הסרטן השכיח ביותר בקרב גברים. בעולם המערבי הסיכון לחלות בסרטן הערמונית מוערך בכ־15%. המשמעות של כך היא שכמעט כל גבר שישי עלול לחלות במחלה. סרטן הערמונית נפוץ בעיקר בקרב גברים מעל גיל 50 והוא הגורם השני בשכיחותו למוות בגלל סרטן בקרב גברים (עולה עליו רק סרטן הריאות).

מה נבדק במחקר?

החוקרים בחנו מידע שהתקבל משאלונים שאותם מילאו 948 גברים. השאלונים היו חלק ממחקר גדול יותר שמטרתו הייתה לבדוק סמנים ביוכימיים להישנות הסרטן אחרי טיפול ראשוני. כ־20% מהנבדקים במחקר היו מתחת לגיל 60, וכ־75% מהחולים היו בני 60 עד 70.

כאמור, החוקרים גילו ש־2.6% מהנבדקים סבלו לאחר הטיפול מירידה בגודל הפין. על פי המחקר, תלונות על פגיעה בגודל הפין אחרי טיפול נגד סרטן הערמונית היו שכיחות יותר בקרב מי שעברו טיפול משולב (ניתוח, רדיותרפיה וטיפול תרופתי). שיעור המדווחים על ירידה בגודל הפין היה 3.73% לניתוח, 2.67% לרדיותרפיה ולטיפול תרופתי ו־0% לרדיותרפיה בלבד.

למה זה קורה?

החוקרים משערים שהקרנות גורמות לשינויים דלקתיים ארוכי טווח בכלי הדם, ברקמה העצבית, ובמבנה של השריר החלק שבפין, וכתוצאה מכך מתרחש כיווץ בגודל.

לא ברור מדוע ניתוח גורם לכיווץ בגודל הפין, אבל ייתכן שבעקבות הניתוח נוצרת פגיעה עצבית שגורמת לירידה בזקפה. כמו כן ייתכן שנוצרת רקמה צלקתית בשריר החלק.

איך השפיעה הירידה בגודל הפין על הגברים?

החוקרים ציינו במחקר שאילו תופעות הלוואי היו ידועות למטופלים מראש ועולות לדיון לפני הניתוח, ייתכן שחלק מהם היה בוחר באפשרות של מעקב בלבד במקום גישה טיפולית אגרסיבית יותר. מובן שהאפשרות הזאת פתוחה רק לאנשים שהמקרה רפואי שלהם מאפשר זאת.

שאלון נוסף שנועד לבחון את ההשלכה של ירידה בגודל הפין העלה שההפחתה בגודל הייתה קשורה באופן משמעותי מבחינה סטטיסטית לחרטות על קבלת הטיפול, להפרעה ביחסים האינטימיים ולירידה במדד שנקרא "הנאה כללית" בחיים.

סובלים? שתפו את הרופא שלכם

לסיום חשוב להדגיש: בעיות בתפקוד המיני אצל גברים גורמות לעיתים קרובות לירידה באיכות החיים ולמצוקה, ולמרות זאת - הסובלים מהן מתביישים לרוב להעלות את הבעיות האלה בפני הרופא, וחבל. בעיות כמו אלה שכיחות יחסית אחרי טיפולים נגד סרטן הערמונית והרבה פעמים לא מקבלות את תשומת הלב הראויה להן.

אם אתם סובלים או חוששים מירידה בגודל הפין בעקבות טיפול בסרטן הערמונית - מומלץ וחשוב להעלות את הבעיה הזאת בפני הרופא שלכם.

ד"ר דנה פלורנטין היא רופאת הבית של אתר כללית. היא מומחית ברפואת משפחה

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שים לב שאתה מספק בטופס זה מידע אישי ורגיש