חיפוש

dsdsdsd
קערה עם ירקות מונחת לפני אישה בהריון

צום בהריון: מדריך מיוחד ליום כיפור

האם נשים הרות בריאות יכולות לצום ביום הכיפורים? מה בנוגע לנשים בהריון בסיכון גבוה? איך מומלץ להתכונן לצום? מה לעשות אם אני מרגישה לא טוב או שאין תנועות עובר?

ד"ר רוני לוי, פרופ' אדי ויסבוך, חיה גוטמן

בקיצור

01

אם את בריאה, את יכולה עקרונית לצום ביום כיפור גם בהריון. בכל מקרה חשוב שתתייעצי עם הרופא שלך לפני שתקבלי החלטה.

02

מומלץ להתכונן לצום על ידי שתייה מרובה של מים ביומיים לפני, להפחית בכמויות הקפאין ולהימנע ממשקאות מתוקים ומלוחים.

03

אם את מרגישה לא טוב, חשה בסימני לידה או לא מרגישה תנועות של העובר - הפסיקי את הצום ופני בהקדם לקבלת טיפול רפואי.

אישה בריאה שההריון שלה תקין ושלא ידוע על סיכונים ועל בעיות מהריונות קודמים, יכולה בהחלט להתחיל את הצום. מומלץ, כמובן, להישאר במנוחה ובסביבה ממוזגת.

בכל מקרה חשוב להתייעץ לפני יום הכיפורים עם הרופא המטפל ולקבל ממנו הנחיות עד כמה הצום עלול לסכן את ההריון ומהם הסימנים שבעקבותיהם יש להפסיק לצום. 

ומה עם נשים בהריון בסיכון גבוה?

צום לא מומלץ לנשים בהריון בסיכון גבוה שסובלות מסיבוכים כמו סוכרת או לחץ דם גבוה. גם לנשים עם צירים מוקדמים או עם היסטוריה של צירים מוקדמים מומלץ לא לצום.

ההמלצה הזאת תקפה גם לנשים שנוטלות תרופות, כיוון שממילא יש לשתות ולאכול בזמן לקיחת הכדורים. לעומת זאת, על ויטמינים ועל ברזל אפשר לוותר ליממה.

בכל מקרה, התייעצי עם הרופא שלך. הוא מכיר את ההיסטוריה הרפואית שלך ויידע מה מומלץ עבורך.

כיצד מומלץ לאישה הרה בריאה להתכונן לצום?

• יום ואפילו יומיים לפני הצום כדאי להרבות בשתייה, להפחית את כמויות הקפאין המצויות בקפה, בתה רגיל, בשוקו ובמשקאות מוגזים. במקביל, יש להרבות בשתיית מים - 10 עד 12 כוסות ביום - כדי לאפשר לגוף לאגור מעט נוזלים. כדאי להימנע משתייה ממותקת או מלוחה.

• לא מומלץ לשתות כמות גדולה של מים ממש לפני הצום, כיוון ששתייה כזאת עלולה לגרום לכאבי בטן ולהקאות.

• רצוי להמעיט בשתיית משקאות ממותקים או מלוחים (מרק מלוח למשל).

• בערב יום הכיפורים מומלץ לאכול מספר ארוחות קטנות שמכילות פחמימות מורכבות (לחם, פסטה, אורז) קטניות, ירקות וחלבון (דגים, ביצים ועוף).

כיצד להתנהג ביום הצום עצמו?

ביום הצום יש להישאר בסביבה ממוזגת ובמנוחה ככל האפשר.

מה לעשות אם אני מרגישה סחרחורת, חולשה, בחילות או מתחילה להקיא?

להפסיק את הצום. חשוב לשתות לפחות עד שהתחושות הקשות חולפות. אם את דתייה ובקשר עם רב, את יכולה להתייעץ איתו במקרה שהוא זמין.

מה לעשות אם אני מרגישה בסימני לידה?

צום ממושך מהשבוע ה־24 להריון ואילך מעלה את הסיכון לצירים מוקדמים. אם את מרגישה בצירים מוקדמים (וכמובן בירידת מים או בדימום טרי), את חייבת להפסיק את הצום, לשתות ולפנות לחדר לידה.

מה לעשות אם אינני מרגישה תנועות של העובר במשך כמה שעות?

להפסיק את הצום מיד ולפנות בהקדם למתקן רפואי שבו יבצעו ניטור של דופק העובר ואולטרסאונד, וינחו אותך כיצד לנהוג בהמשך.

הצום לא יפגע בעובר?

בזמן הצום מנצל גוף האדם לצרכי אנרגיה קודם כל את רזרבות הסוכרים הנאגרות בעיקר בכבד. מאגרי הסוכר האלה מספיקים רק ל־12 שעות, ולאחר מכן משתמש הגוף בחומצות שומן ממאגרי השומן בגוף. חומצות השומן האלה מספקות אנרגיה הכרחית לפעילות הגוף, אולם תוך כדי התהליך נוצרים ומצטברים בגוף גם גופי חומצה (קטונים).

הקטונים לא פוגעים בגופו של אדם בוגר, אבל כשמדובר בנשים הרות, גופי החומצה מגיעים לעובר. במינונים גבוהים מאוד עלולים הקטונים להזיק לעובר, אולם הריכוז של גופי החומצה המצטברים בזמן צום נמוך, ואין הוכחה או רמז שהם מזיקים. כלומר, החשש הוא תיאורטי בלבד.

ובכל זאת, יש מי שממליצים לנשים הרות להסתפק בצום של 12 שעות בלבד, לשתות שתייה עם סוכרים ולהמשיך לצום ל־12 שעות נוספות. בהלכה קיים מושג של "אכילה ושתייה לשיעורין" ופירושו: כמות מוגדרת של שתייה או של אכילה כל תשע דקות. שתייה ואכילה באופן הזה עדיין ממקדות את תשומת הלב בצום, אך מאפשרות תוספת נוזלים ומזון בשעת הצורך. 

האם צום עשוי או עלול לזרז לידה?

כל שנה, בשעות הראשונות לאחר הצום, אנחנו עדים לעלייה במספר הלידות וזאת בהשוואה לימי כתקנם. יש כמה השערות שמנסות להסביר את התופעה:

• צום גורם לעלייה בהורמון שנקרא ADH. ההורמון הזה דומה במבנה להורמון אוקסיטוצין והוא גם מופרש מאותו האזור במוח. אוקסיטוצין הוא ההורמון שגורם להופעת צירים בנשים הרות. בגלל שההורמון ADH דומה לאוקסיטוצין, עלייה של ריכוזו בדם משפיעה על הקולטנים לאוקסיטוצין וגורמת להופעת צירים.

• הירידה בסוכר בצום גורמת לשינוע של חומצות שומן גם אצל העובר. העלייה זאת עשויה להיות זרז (ביוקטליזטור) להתחלת תהליך הלידה.

ד"ר רוני לוי הוא מנהל חדרי הלידה ומיון יולדות במרכז הרפואי קפלן מקבוצת כללית

פרופ' אדי ויסבוך הוא מנהל היחידה לרפואת האם והעובר במרכז הרפואי קפלן, מקבוצת כללית

חיה גוטמן היא רכזת בריאות האישה לשעבר בכללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש