פורסם בראשונה: 18.09.2007
עדכון אחרון: 09.09.2015
  • חיה גוטמן חיה גוטמן
  • ד"ר רוני לוי ד"ר רוני לוי

צום בהריון: מדריך מיוחד ליום הכיפורים

לקריאה נוחה
האם נשים הרות יכולות לצום ביום הכיפורים? ההמלצה שלנו: נשים בריאות וכאלה שאינן סובלות מסיבוכי הריון, יכולות לצום. עם זאת יש הממליצים להן לשתות מים עם סוכרים לפחות פעם אחת במהלך הצום
צום בהריון

בקיצור

1.

אם את בריאה, את יכולה עקרונית לצום ביום כיפור גם בהריון. חשוב שתתייעצי עם הרופא שלך לפני שתחליטי ותקבלי המלצה.

2.

מומלץ להתכונן לצום על ידי שתייה מרובה של מים ביומיים לפני, ולהימנע ממשקאות מתוקים ומלוחים.

3.

אם את מרגישה לא טוב, חשה בסימני לידה או לא מרגישה תנועות של העובר - הפסיקי את הצום ופני לקבלת טיפול רפואי.

תזונה בהריון היא גורם חשוב, אז איך מתמודדים עם צום? לקראת יום הכיפורים מתמלא פורום הריון ולידה מדי שנה בשאלות על האפשרות לצום בהריון.

אישה בריאה שהריונה תקין ולא ידוע על סיכונים ועל בעיות מהריונות קודמים יכולה בהחלט להתחיל את הצום. מומלץ, כמובן, להישאר במנוחה ובסביבה ממוזגת.

בכל מקרה חשוב להתייעץ לפני יום הכיפורים עם הרופא המטפל ולקבל ממנו הנחיות עד כמה הצום עלול לסכן את ההריון ומה הסימנים שבעקבותיהם יש להפסיק לצום. 

אני רק בתחילת הריון - האם מותר לי לצום?

אישה בתחילת הריון יכולה להתחיל את הצום בערב - לאחר שהקפידה על שתייה מוגברת במשך 3-2 הימים שקדמו לצום. מומלץ מאוד שתישאר במנוחה במשך היום ובסביבה ממוזגת.

אם במשך יום הכיפורים את מרגישה רע ומתחילה להקיא - מומלץ להפסיק את הצום ולשתות.  

הצום לא יפגע בעובר?

בזמן צום מנצל גוף האדם לצרכי אנרגיה קודם כל את רזרבות הסוכרים הנאגרות בעיקר בכבד. מאגרי הסוכר האלה מספיקים רק ל־12 שעות, ולאחר מכן משתמש הגוף בחומצות שומן ממאגרי השומן בגוף. חומצות השומן האלה מספקות אנרגיה הכרחית לפעילות הגוף, אולם תוך כדי התהליך נוצרים ומצטברים בגוף גם גופי חומצה (קטונים).

הקטונים לא פוגעים בגופו של אדם בוגר, אבל כשמדובר בנשים הרות, גופי החומצה מגיעים לעובר. במינונים גבוהים מאוד יכולים הקטונים להזיק לעובר, אולם הריכוז של גופי החומצה המצטברים בזמן צום נמוך, ואין הוכחה או רמז שהם מזיקים. כלומר, החשש הוא תיאורטי בלבד.

ובכל זאת, יש מי שממליצים לנשים הרות להסתפק בצום של 12 שעות בלבד, לשתות שתייה עם סוכרים ולהמשיך לצום ל־12 שעות נוספות. בהלכה קיים מושג של "אכילה ושתייה לשיעורין" ופירושו: כמות מוגדרת של שתייה או של אכילה כל תשע דקות. שתייה ואכילה באופן הזה עדיין ממקדות את תשומת הלב בצום, אך מאפשרות תוספת נוזלים ומזון בשעת הצורך.

ומה עם נשים בהריון בסיכון גבוה?

צום אינו מומלץ לנשים בהריון בסיכון גבוה שסובלות מסיבוכים כמו סוכרת, או לחץ דם גבוה. גם לנשים עם צירים מוקדמים או היסטוריה של צירים מוקדמים מומלץ לא לצום.

ההמלצה הזאת תקפה גם לנשים שנוטלות תרופות, כיוון שממילא יש לשתות ולאכול בזמן לקיחת הכדורים. לעומת זאת, על ויטמינים ועל ברזל אפשר לוותר ליממה.

בכל מקרה, התייעצי עם הרופא שלך. הוא מכיר את ההיסטוריה הרפואית שלך ויידע מה מומלץ עבורך.

כיצד מומלץ לאישה הרה בריאה להתכונן לצום?

• יום ואפילו יומיים לפני הצום כדאי להרבות בשתייה, להפחית את כמויות הקפאין והתיאופילין המצויות בקפה, בתה רגיל, בשוקו ובמשקאות קולה. במקביל, יש להרבות בשתיית מים - 10 עד 12 כוסות ביום - כדי לאפשר לגוף לאגור מעט נוזלים. כדאי להימנע משתייה ממותקת או מלוחה.

• לא מומלץ לשתות כמות גדולה של מים ממש לפני הצום, כיוון ששתייה כזאת עלולה לגרום לכאבי בטן ולהקאות.

• רצוי להמעיט בשתיית משקאות ממותקים או מלוחים (מרק מלוח למשל).

• בערב יום הכיפורים מומלץ לאכול מספר ארוחות קטנות שמכילות פחמימות מורכבות (לחם, פסטה, אורז) קטניות, ירקות וחלבון (דגים ביצים ועוף).

 

 

צעד ראשון אצל תינוקות | שירותי בריאות כלליתצעד ראשון אצל תינוקות | שירותי בריאות כלליתhttps://www.clalit.co.il/he/your_health/kids/baby/Pages/walking_baby.aspxaspxhttps://www.clalit.co.il/he/your_health/kids/baby/Pages/walking_baby.aspx
מחשבון התפתחות תינוקות | שירותי בריאות כלליתמחשבון התפתחות תינוקות | שירותי בריאות כלליתhttps://www.clalit.co.il/he/your_health/kids/baby/Pages/infant_growth_calculator.aspxaspxhttps://www.clalit.co.il/he/your_health/kids/baby/Pages/infant_growth_calculator.aspx
חום אצל תינוקות | שירותי בריאות כלליתחום אצל תינוקות | שירותי בריאות כלליתhttps://www.clalit.co.il/he/your_health/kids/baby/Pages/baby_fever.aspxaspxhttps://www.clalit.co.il/he/your_health/kids/baby/Pages/baby_fever.aspx

כיצד להתנהג ביום הצום עצמו?

ביום הצום יש להישאר בסביבה ממוזגת ובמנוחה ככל האפשר.

האם צום עשוי או עלול לזרז לידה?

כל שנה, בשעות הראשונות לאחר הצום, אנחנו עדים לעלייה במספר הלידות וזאת בהשוואה לימי כתקנם. יש כמה השערות שמנסות להסביר את התופעה:

• צום גורם לעלייה בהורמון שנקרא ADH. ההורמון הזה דומה במבנה להורמון אוקסיטוצין והוא גם מופרש מאותו האזור במוח. אוקסיטוצין הוא ההורמון שגורם להופעת צירים בנשים הרות. בגלל שההורמון ADH דומה לאוקסיטוצין, עלייה של ריכוזו בדם משפיעה על הקולטנים לאוקסיטוצין וגורמת להופעת צירים.

• הירידה בסוכר בצום גורמת לשינוע של חומצות שומן גם אצל העובר. העלייה זאת עשויה להיות זרז (ביוקטליזטור) להתחלת תהליך הלידה.

מה לעשות אם אני מרגישה סחרחורת, חולשה, בחילות או מתחילה להקיא?

להפסיק את הצום. חשוב לשתות לפחות עד שהתחושות הקשות חולפות. אם את דתייה ובקשר עם רב, את יכולה להתייעץ איתו במקרה שהוא זמין.

מה לעשות אם אני מרגישה בסימני לידה?

צירים כואבים, ירידת מים או דימום טרי מחייבים להפסיק את הצום ולפנות לחדר לידה.

מה לעשות אם אינני מרגישה תנועות של העובר במשך כמה שעות?

להפסיק את הצום מייד ולפנות בהקדם למתקן רפואי שבו יצבעו ניטור של דופק העובר ואולטרסאונד וינחו אותך כיצד לנהוג בהמשך.

ד"ר רוני לוי הוא מנהל חדרי הלידה ומיון יולדות במרכז רפואי קפלן מקבוצת כללית

חיה גוטמן היא יועצת הנקה מוסמכת, אחות טיפת חלב, רכזת בריאות האישה בכללית ומנהלת פורום טיפת חלב והנקה

היא הגיעה!

אפליקציית כללית החדשה

כל השירותים הדיגיטליים של כללית במקום אחד. הורידו כבר עכשיו את האפליקציה החדשה שלנו

חשוב לדעת

לילה והקטן קודח מחום?

כללית מושלם מציגה: ביקור רופא לילה בבית שלכם

ניוזלטר כללית

אני מסכימ/ה לקבל הודעות במייל