חיפוש

dsdsdsd
אבא מנסה להרגיע תינוקת

10 דברים שצריך לדעת על בכי של תינוקות

הוא קטן, הוא חסר אונים והוא סובל, אז שלא יבכה? בכי של תינוקות יכול אומנם לפעמים להוציא אותנו מדעתנו, אבל כדאי מאוד שתיענו לו וכדאי גם להפנים: תינוק בוכה כשהוא מנסה לתקשר

קטי קמחי

קטי קמחי

בקיצור

01

לפעמים אנחנו מתקשים להאמין שגוף כזה קטן יכול להפיק דציבלים כאלה גבוהים. אבל יש לזה סיבה: בכי נועד לעזור לתינוקות לשרוד ולהביא לתגובה מהירה של המטפלים בו.

02

תינוקות שהוריהם קשובים לבכי שלהם יהפכו לילדים ולבוגרים בטוחים יותר. מחקרים מעידים כי תינוקות שהוריהם מיהרו להרים אותם מהמיטה בעקבות בכי ושצורכיהם טופלו מיד הפכו לילדים מלאי ביטחון.

03

תינוקות סובלים לעיתים קרובות מכאבי בטן ומגזים (קוליק). התופעה יכולה להופיע מגיל שבוע ועל פי רוב חולפת בגיל שלושה חודשים.בכי בגלל קוליק הוא לרוב ממושך מאוד.

כולנו רוצים לחזור אל הרחם, גם אם נולדנו לפני שתי דקות (בעיקר אם נולדנו לפני שתי דקות). אנחנו רוצים לחזור לשם כי המציאות הרחמית היא מושלמת. אנחנו מוקפים ביישות שמכילה ודואגת לנו, לעולם לא סובלים מקור, מכאב או מרעב, כל הצרכים שלנו מתמלאים מאליהם, ואנחנו מרגישים מוגנים ובטוחים. ואז זה קורה: כוח עוצמתי ובלתי מוכר דוחף אותנו מטה והחוצה, ושם אנחנו נחשפים למגע לא מוכר, לאור חזק, לקולות רמים וגרוע מכול - לכאב ולרעב. אז מה, שלא נבכה?

אז מה בעצם חשוב שנדע על בכי של תינוקות? המון, אבל הנה עשרה דברים שיעזרו לכם להבין, להרגיע ולהכיל תינוק בוכה:

1. הצליל

תינוקות בהתחלה פועים בשקט, ורק בהמשך מתגבשת לה הצווחה הצורמנית המוכרת. אבל גם בתוכה יש מגוון צלילים שנועדו לספר סיפור, ועם הזמן נלמד לזהות אותם וגם איך להרגיע את התינוק.

בכי מונוטוני: זהו בכי מדבר שתפקידו למשוך תשומת לב ומשמעותו לרוב: "אני בודד. אני צריך תשומת לב/חיבוק/ליטוף".

בכי הולך ומתחזק: משדר מצוקה. משמעו: "אני צריך עזרה". הוא לרוב נועד לספר: "אני רעב", "החיתול שלי רטוב", "קר לי" או "אני עייף".

בכי פתאומי: מתחיל מיד באוקטבות גבוהות, ומשמעו לרוב כאב ומצוקה. יש להיענות לו ללא דיחוי.

2. סימנים מוקדמים

אפשר לזהות בכי קרב על פי סימנים מוקדמים: אם התינוק מתפתל בחוסר נוחות, משמיע קולות נחירה ומניע את ראשו, בועט ברגליו או מקמט את פניו ביבבה. אם לא נגיב לסימנים, יעלה הבכי ויהפוך לתבנית קצובה. אם נמשיך להתעלם, גם הצווחות יגיעו.

3. היענות

תינוקות שהוריהם קשובים לבכי שלהם יהפכו לילדים ולבוגרים בטוחים יותר. מחקרים מעידים כי תינוקות שהוריהם מיהרו להרים אותם מהמיטה בעקבות בכי ושצורכיהם טופלו באופן מיידי, הפכו לילדים פחות תלותיים ומלאי ביטחון. לעומתם, הורים שחוששים שילדיהם יהפכו מפונקים ולא מגיבים אליהם כשהם זקוקים לכך, יגלו שילדיהם נצמדים אליהם תקופה ממושכת.

4. בכי בלי סיבה

תינוקות משתמשים בבכי גם כדי לשחרר לחץ או מתח פנימיים שנאגרו. תינוקות מגיחים מעולם שקט, חשוך ורגוע לעולם שלנו שהוא ההפך הגמור. אנחנו, ההורים, לרוב מחמירים את המצב בכך שאנחנו מקיפים את התינוק בעשרות צעצועים, גוררים אותו איתנו לאירועים המוניים, מעבירים אותו מיד ליד ומפציצים אותו בשלל צלילים, צבעים ותחושות. הדרך היחידה שלו להתמודד עם כל זה (חוץ מאשר לסבול מהלם קרב) היא פשוט בכי. בכי ארוך של סוף יום משול לצורך שלנו לספר ולשתף בחוויה מסעירה שעברה עלינו.

5. רפלקס המציצה

גם ברחם תינוקות מוצצים אצבע, יד או רגל כדי להירגע. מומחים להתפתחות הילד מגדירים את השנה הראשונה "השנה האוראלית". אז תנו להם למצוץ. המציצה מרגיעה את התינוק. תינוקות בשלב היניקה מספקים את רוב צורכיהם מהשד, אבל ניתן להיעזר גם במוצצים, לעזור לתינוק למצוא את ידו ולהכניס לפיו ואפילו להציע לו אצבע (נקייה ובלי ציפורניים בבקשה).

6. גזים

התקפי בכי רבים בשלושת החודשים הראשונים לחיי התינוק קשורים למערכת העיכול שלו שעדיין אינה בשלה. במילים אחרות: תינוקות סובלים לעיתים קרובות מכאבי בטן שמקורם בגזים (קוליק). התופעה יכולה להופיע מגיל שבוע ועל פי רוב חולפת בגיל שלושה חודשים. ישנם "מחוננים" שלא זוכים לחוות את התופעה, אבל רוב התינוקות יסבלו ממנה במידה זו או אחרת.

בכי בגלל קוליק הוא לרוב ממושך מאוד: הוא לא מסתיים לפני שחולפת "התקפת הגזים". לצערם של ההורים, שעות הפעילות העיקריות של מערכת העיכול הן דווקא בין 18:00 ל־20:00.

בזמן הבכי בגלל גזים נעשה גופו של התינוק נוקשה, בעיקר באזור הבטן, ופניו מאדימות.

ישנן עצות רבות, פשוטות ויעילות להתגוננות מפני כאבי הגזים, אבל הבשורה המשמחת ביותר היא שזה עובר מעצמו בסביבות גיל שלושה חודשים, כשמערכת העיכול מבשילה ומתחזקת.

7. יום ולילה

תינוקות "מתוכנתים" להתעורר לעיתים קרובות וזקוקים לתזונה גם במשך הלילה. גם אם אכלו, שבעו, זכו בחיתול יבש ובחיבוק, תינוקות רבים יזדקקו לעזרה כדי להירדם שוב.

בשונה משעות היום שבהן הכוח שלנו להכיל רב יותר, בשעות הלילה בכי של תינוקות - שזהה בעוצמתו לבכי ביום - פורט לנו על נימים אחרים, והורים רבים מוצאים את עצמם מאבדים את הסבלנות.

לתת לתינוק לבכות עד שיירדם מעצמו עלול ליצור פחדים אצל התינוק ולגרום להפרשת הורמוני לחץ - מה שיוביל לבסוף דווקא ליקיצות מרובות בהמשך הלילה ולרגישות גבוהה.

8. עוצמה

לפעמים אנחנו מתקשים להאמין שגוף כזה קטן יכול להפיק דציבלים כאלה גבוהים. אבל יש לזה סיבה: בכי נועד לעזור לתינוקות לשרוד ולהביא לתגובה מהירה של המטפלים בו. "תינוקות בוכים בכי קשה, חזק ומעצבן", מסבירה דיאנה אידלמן בספרה "הכנה להורות" "כדי שלא נוכל להתעלם ממנו". מה לעשות, אם התינוק שלנו יגעגע או ישרוק, רוב הסיכויים שהאוזן שלנו תתרגל מהר מאוד. בכי של תינוק נועד לגרום לנו להגיב.

​10 דברים מפתיעים ומוזרים שתינוקות עושים

כתבה שתרגיע אתכם - וגם תעלה בכם חיוך

תינוקות מוציאה לשון

9. ריפוי

בכי הוא טוב. חוקרים מצאו שבכי משחרר כימיקלים מהגוף (באמצעות הדמעות), הוא מאזן את לחץ הדם, את קצב דפיקות הלב ואת טמפרטורת הגוף ולכן הוא מעין אמצעי ריפוי למצבי לחץ.

10. גם לכם מותר

תינוק בוכה מעורר בנו, מלבד הרצון לסייע, גם קושי פנימי. לפעמים אנחנו נזכרים בבכי שלנו שלא יצא ולפעמים, כמו הצחוק, גם הבכי מידבק. בייחוד כשעייפים, דואגים או טרודים.

אפשרו לעצמכם לבכות, ואפילו הפכו את העניין למעין תרגיל: למה אתם זקוקים כשאתם כואבים כל כך? תנו לכל האפשרויות המנחמות לעלות, ובפעם הבאה שהתינוק שלכם בוכה, נסו להיזכר בבכי האישי שלכם ולהעניק לו את מה שהוא זקוק לו באמת.

קטי קמחי היא כותבת ומרצה בענייני הורות, סקס ותקשורת זוגית

ייעוץ: אירית שקד, מחברת הספר "למה תינוקות בוכים"

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש