חיפוש

dsdsdsd
חלב עיזים: כמה זה בריא

מכניסים עז לתפריט

הוא מחזק את העצמות, טוב לעיכול, מרפא פצעים ומכיל חלבון איכותי. קבלו את חלב העיזים שהיה בעבר מרכיב חיוני בתזונה הים־תיכונית

לימור בן חיים

חלב עיזים היה בעבר מרכיב חיוני ביותר בתזונה הים־תיכונית, אולם המודרניזציה וההתפתחות הטכנולוגית הביאו לפיחות במעמדו והשכיחו את סגולותיו. חלב עזים תורם לבריאות ואריכות חיים והוא מקור תזונתי טוב לרכיבי תזונה חיוניים ובהם חלבון, סידן, ויטמין B12 ומגנזיום.

ריפוי פצעים

ברפואה העממית מתשמשים בחלב עיזים כדי לרפא פצעים בפה (אפטות), במיוחד בקרב תינוקות וילדים. אמנם מדובר ב"תרופת סבתא" עתיקה, אולם יש לה מקורות מדעיים מוסמכים: חוקרים מבית החולים בילינסון (מקבוצת כללית), משרד הבריאות ואוניברסיטת תל־אביב לקחו תאים אנושיים והדגירו אותם יחד עם נגיף ממשפחת ההרפס. לאחר מכן, הם חשפו את התאים הנגועים לחלב עיזים, כדי לבדוק האם הוא משפיע על התרבות הנגיף או גורם להרס שלו. התברר כי כ־60 אחוזים מהנגיפים הושמדו בעקבות המגע עם חלב העזים. לדברי החוקרים, החומר הפעיל בחלב תוקף את הנגיף בכך שהוא מונע ממנו לעבור לתאים אחרים וכתוצאה מכך הנגיף מת. 

חלק מהעוסקים ברפואה עממית משתמשים בחלב עזים טרי שלא עבר פסטור. בעקבות זאת, החוקרים השתמשו גם בחלב עיזים מפוסטר, ומצאו כי תהליך הפסטור כלל לא משנה את ההשפעה על הנגיף. השפעה דומה של חלב העיזים נמצאה גם על נגיפים נוספים. עוד מצאו החוקרים כי חלב עיזים מעורר את המערכת החיסונית, וזאת לאחר שחשפו תאי דם לבנים של בני־אדם לחלב זה. לטענתם, החלב גורם לתאי חיסון אלו להפריש חומרים המשפיעים לטובה על מערכת החיסון.

 חיזוק עצמות

חלב עיזים יכול לתרום באופן משמעותי, לעלייה בצריכת הסידן ולבניית העצמות בקרב ילדים. שתיית חלב עיזים יכולה למנוע הידלדלות של העצמות (אוסטיאופורוזיס) בקרב מבוגרים. 

שיעור הסידן בחלב העיזים גבוה ביותר מ־20 אחוזים (לפחות) מחלב פרה. כוס חלב עיזים מספקת כ־30 אחוזים מהקצובה היומית של סידן למבוגרים. מנתונים של מחקרים ראשוניים חדשים נמצא, כי יעילות ספיגת הסידן טובה יותר בחלב עיזים בהשוואה לחלב פרה ולספיגתם המיטבית של מינרלים נוספים.

 טוב לעיכול

חלב עיזים דומה יותר בהרכבו לחלב אם אנושי מאשר חלב פרה, מה שעשוי להסביר את היותו ידידותי לאדם. תהליך העיכול של חלב עיזים מושפע מהרכבו: מבנה כדוריות השומן שלו קטן יותר והן המכילות יותר חומצות שומן קצרות ובינוניות בהשוואה לחלב פרה. לכן תהליך העיכול של חלב העיזים קל יותר. 

 חלבון איכותי

חלב עיזים מהווה מקור מיטבי לחלבון בעל ערך ביולוגי גבוה, החשוב לבניית רקמות הגוף ולגדילה תקינה של ילדים ובני־נוער. הרכב חלבונים בחלב עיזים, קל ונוח יותר לפירוק בקיבה, ומאפשר עיכול מהיר וקל יותר בהשוואה לחלב פרה. המעבר המהיר בקיבה טוב במיוחד לפעוטות, לילדים, לקשישים ולאנשים הסובלים מבעיות עיכול​ שונות. עם זאת,במקרים של אלרגיה לחלבון החלב, על־פי מחקרים מדעיים לא נמצאה ירידה באלרגיה לחלבון של חלב עיזים, בהשוואה לחלבון של חלב פרה .

יש אנשים שסובלים מרגישות לסוכר החלב - לקטוז. רגישות זו תלויה ברמות הלקטאז, שהינו האנזים המפרק את הלקטוז במעיים. שלשולים, גזים וכאבי בטן הם חלק מהתסמינים כתוצאה מצריכת לקטוז. בחלב עיזים יש קצת פחות לקטוז מאשר בחלב פרה. במקרים מסוימים ייתכן ששתייה של חלב עיזים תהייה טובה בעבור אנשים הסובלים מרגישות זו.

 יותר שומן

שיעור השומן במוצרי חלב וגבינות עיזים אכן גבוה בהשוואה למוצרים של חלב פרה. אנשים המעוניינים לשמור על צריכה נמוכה של שומן עדיין יכולים להוסיף לתפריט חלב עיזים מלא המכיל 3.5 אחוז שומן בלבד, גבינות עיזים מגוונות כמו לבנה, פטה וגבינה צפתית בשלושה עד חמישה אחוזי שומן בלבד, יוגורטים ששיעור השומן בהם הוא אחד עד שלושה אחוזי שומן.  

רשימה ביבליוגרפית

 Restani P et al.Cross-reactivity between milk proteins from different animal species. Clin Exp Allergy. 1999 Jul;29(7):997-1004.

Campos MS, López-Aliaga I, Alférez MJ, Nestares T, Barrionuevo M.Effects of goats' or cows' milks on nutritive utilization of calcium and phosphorus in rats with intestinal resection. Br J Nutr. 2003 Jul;90(1):61-7.

 López Aliaga I, Alférez MJ, Barrionuevo M, Lisbona F, Campos MS.Influence of goat and cow milk on the digestive and metabolic utilization of calcium and iron. J Physiol Biochem. 2000 Sep;56(3):201-8.

לימור בן־חיים היא דיאטנית קלינית בקבוצת כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש