חיפוש

dsdsdsd
קפה או תה: מה יותר בריא?

קפה או תה, מי עשוי לעזור לכם לחיות יותר?

שניהם זכו בשנים האחרונות למחמאות על היתרונות הבריאותיים שלהם, אבל במחקר ענקי וחם במיוחד בהשתתפות 130 אלף איש - רק אחד יצא מנצח. האם זה הפייבוריט שלכם, או שבעקבות התוצאות תשקלו לטבול את הביסקוויט במקום אחר?

ד"ר דנה פלורנטין

ד"ר דנה פלורנטין

בקיצור

01

מחקר בהשתתפות כ-130 אלף אנשים מצא: למי ששותה תה על בסיס קבוע יש סיכוי קטן ב-24% למות מבעיות שאינן קשורות ללב ולכלי דם, בהשוואה למי שלא שותה תה בכלל.

02

שותי הקפה חיו חיים בריאים פחות משותי התה והיו ב"פרופיל סיכון גבוה יותר". ככל שעלתה כמות צריכת הקפה היומית עלתה גם רמת העישון וירדה רמת הפעילות הגופנית.

03

החוקרים טענו כי "לתה יש נוגדי חמצון שעשויים לספק יתרונות הישרדותיים. עדיף לשתות תה מאשר קפה, וגם עדיף לשתות תה מאשר לא לשתות תה בכלל".

אין מה לעשות, לפעמים בחיים מגיע הרגע בו צריך לקחת צד. אז לאיזה מחנה אתם משתייכים - במבה או ביסלי? חורף או קיץ? אלו שאוכלים קרמבו מלמעלה או מלמטה? ובמקרה שלנו: אתם מחובבי הקפה או מעדיפים דווקא את יריבו המר - התה?

אם אתם משתייכים למחנה השני, קחו שלוק והתענגו עליו כמה שיותר.  זה נכון שמחקרים מהשנים האחרונות הראו שגם לתה וגם לקפה יש הרבה יתרונות בריאותיים, בעיקר ללב, אבל מחקר ענקי שנערך בצרפת הגיע למסקנה מעניינת מאוד: לאנשים ששותים תה על בסיס קבוע יש סיכוי נמוך ב-24% למות מבעיות שאינן קשורות ללב ולכלי דם, בהשוואה לאלו שלא שותים תה בכלל.

יותר קפה = יותר סיגריות ופחות ספורט

המחקר, שהוצג לאחרונה בקונגרס של האיגוד האירופי לקרדיולוגיה, כלל 131,401 אנשים בגילאי 18 עד 95 בסיכון נמוך למחלות לב וכלי דם, שעברו בדיקות רפואיות במרכז לרפואה מונעת בפריז.

המשתתפים נשאלו כמה כוסות קפה ותה הם שתו ביום, וחולקו ל-3 קטגוריות: 0 כוסות; 4-1 כוסות ויותר מ-4 כוסות. אחרי מעקב של 3.5 שנים בממוצע אחרי המשתתפים במחקר, 95 מתוכם מתו מבעיות לב ועוד 632 מבעיות שאינן קשורות ללב.

בהתאם למידע שהתקבל, החוקרים בדקו את ההשפעה של צריכת קפה ותה על מקרי מוות מסיבות שקשורות לבעיות לב וכלי דם ומסיבות שאינן קשורות לבעיות לב וכלי דם. הנתונים הראו כי אלו ששתו קפה חיו חיים בריאים פחות והיו ב"פרופיל סיכון גבוה יותר", לפי עורכי המחקר.


החוקרים מצאו קשר ישיר בין כמות צריכת הקפה לרמת העישון:
• לא שתו קפה בכלל - 17% מעשנים
• 4-1 כוסות קפה ביום - 31% מעשנים
• למעלה מ-4 כוסות קפה ביום - 57% מעשנים
• רמת הפעילות הגופנית ירדה עם העלייה בצריכה
• גברים שתו יותר קפה מנשים

אצל  צורכי התה, המגמה הייתה הפוכה:
• לא שתו תה בכלל - 34% מעשנים
• 4-1 כוסות תה ביום - 24% מעשנים
• למעלה מ-4 כוסות קפה ביום - 29% מעשנים
• רמת הפעילות הגופנית עלתה עם העלייה בצריכה
• נשים שתו יותר תה מגברים

"תה עדיף על קפה"

תה כאמור נמצא כמפחית ב-24% את הסיכון לתמותה ממחלות שאינן קשורות ללב וכלי הדם. ומה לגבי מקרים של מחלות לב וכלי דם? גם כאן תה נמצא כמועיל, אבל... ההשפעה הפכה לחסרת משמעות כאשר נעשו התאמות לגיל, מין ועישון. ולגבי קפה, לא נמצאו השפעות חותכות שיאפשרו מסקנות לכאן או לכאן. אז למה אצל שותי קפה יש יותר מקרי מוות? זה כנראה קשור לעובדה שיש יותר מעשנים ששותים קפה... 

פרופסור ניקולס דנשי, מהיחידה הקרדיולוגית בבית החולים ג'ורג' פומפידו בפריז, אמר שלא ברור האם אלו המרכיבים של התה עצמו (נוגדי חמצון) או אורח החיים הבריא יותר של אלו ששותים אותו שעוזר להם לאריכות חיים, אבל השורה התחתונה מבחינתו ברורה: תשתו תה.


"לתה יש נוגדי חמצון שעשויים לספק יתרונות הישרדותיים ואנשים ששותים תה גם מנהלים סגנון חיים בריא יותר. האם שתיית תה משפיעה על הפרופיל של הבנאדם או שזה התה כשלעצמו שמשפר את המצב הבריאותי? עבורי זו שאלה שנשארת פתוחה. בכל מקרה, אני חושב שנכון לומר ששתייה של תה עדיפה על שתייה של קפה, ואפילו על לא לשתות תה בכלל".

ד"ר דנה פלורנטין היא מומחית ברפואת משפחה ורופאת הבית של אתר כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש