חיפוש

dsdsdsd

הבטן הרכה של הקוביות

עושים 300 כפיפות בטן ביום כבר שלושה חודשים ועדיין לא רואים קוביות? יש לזה סיבה. כדי להגיע לשישיה הגואלת יש כמה דברים שצריך לדעת על אחוזי שומן גוף ועל שרירי הבטן. מדריך למתעמל

אריק שרון

אריק שרון

​​

``אני עושה 300 כפיפות בטן ביום כבר שלושה חודשים ועדיין הבטן רכה ולא מעוצבת``.
``ניסיתי את כל מכשירי הבטן מכל ערוץ קניות ו/או מודעה בעיתון ואין שום תוצאות``. 

אלה משפטים שאני שומע המון. אם כן, מדוע אין שינוי בשרירים הסוררים ומדוע אחרי שלושה שבועות הבטן לא נראית כמו של ההיא או ההוא מהטלוויזיה? האם זה בלתי אפשרי להגיע לשישיית שרירים בבטן? האם זה באמת גנטי ?

בראש ובראשונה צריך להבין ולדעת כי בטן חטובה ושטוחה (וקוביות) היא תוצאה של שני גורמים:

א. אחוזי שומן נמוכים בגוף.

ב. והאחר הוא מסת שריר בבטן (שרירי בטן חזקים).  

מה כדאי לדעת על שניהם?  

אחוזי השומן בגוף הם המרכיב החשוב והדומיננטי בכל מה שקשור לקוביות בבטן. לצורך העניין נדמה את הבטן לשוקולד. כל עוד השוקולד עטוף בנייר כסף, ואחר כך בנייר העטיפה הצבעוני, קשה לראות את הקוביות שמסתתרות תחתם. 

​​

מבחינת הגוף שלנו, מעטפת נייר הכסף ונייר העטיפה הצבעוני שבדוגמה הם השומן המצטבר סביב לשרירי הבטן ומעניק לה את אותה צורה עגלגלה, חמדמדה ותפוחה. במקרה שזה המצב שלך, 300 או 400 כפיפות בטן אולי יחזקו אותה - ויעניקו לה סיבולת שרירית - אבל לא יעלימו את המעטפת השומנית. 

מצער? אולי. אבל זו המציאות. על מנת להיפטר מהמעטפת השומנית, יש לבצע פעילות גופנית אירובית כמו הליכה, ריצה, שחייה, רכיבה על אופניים, הליכה על מכשיר מדרגות וספינינג. פעילות אירובית מעודדת שריפת שומנים מוגברת.   

גם משך זמן ביצוע הפעילות והעומס באימון משמעותיים מבחינת שריפת השומנים. ככל שהעומס קשה יותר, וזמן האימון ארוך יותר כך תשרפו יותר קלוריות ולאט-לאט תגידו שלום לחלק מרקמות השומן שעוטפות אתכם.

עצלנים? 

לא נורא. חשוב לדעת שכל אימון, גם עשר דקות, הוא אימון יעיל ובלתי מבוטל. התוצרת שלו אמנם פחותה, אבל אולי לאט לאט תגלו ככה שזה לא כל כך נורא להתאמן. וגם זו לטובה.   

הדרך האחרת לצמצם את אחוזי השומן שמפריעים לשישיית השרירים שבבטן לבטא את עצמה עוברת דרך הפה. לתזונה יש השפעה גדולה מאוד על רמת השומן בגוף. ככל שתרבו באכילה לקויה, עתירת שומנים וסוכרים, כך תאגרו יותר שומן והשישיה המיוחלת תתרחק מכם.   

שרירי הבטן הם שרירים מייצבים, הפעילים כמעט בכל תנועה ובכל תזוזה שאנו מבצעים.    

אבל על-מנת לקבל בטן שרירית וחזקה יש לבצע עבודה ספציפית וממוקדת על שרירי הבטן כדי לאמץ אותם ולפתח אותם, כיוון שללא שרירי בטן מפותחים לא נוכל לראות את הקוביות. הן לא קיימות שם באופן טבעי, גם אם אחוזי השומן נמוכים. 

על מה חשוב להקפיד כשמבצעים תרגילי בטן?   

חשוב לבצע תרגילי בטן שונים (חשוב מאוד לא להיות מקובעים ולגוון עם תרגילים שונים) ואל תתייאשו מהר גם אם שורף לכם באימון. בסוף זה ישתלם. עם זאת, אין טעם בביצוע מוגזם של תרגילי בטן. עבודה של עשר עד 15 דקות, שלוש פעמים בשבוע (ולא בימים רצופים) בהחלט מספקת. גם לזה יש סיבה: נפח השריר גדל בצורה הנכונה ביותר בתנועה גלית. כלומר, כאשר מפעילים אותו במאמץ גובר, בהדרגתיות וכאשר נותנים לו לנוח כמו שצריך לאחר המאמץ. 

המנוחה הזו היא חלק חשוב מבניית נפח השריר ומי שמאמץ ומאמץ את השריר ולא נותן לו מנוח, גם מזיק לעצמו וגם מתרחק מהשישיה המיוחלת, אבל זה כבר נשמע כמו נושא לכתבה שלמה בפני עצמה.  ​

הכותב הוא מאמן כושר מוסמך במרכז שניידר לרפואת ילדים, מקבוצת שירותי בריאות כללית ומנהל הפורום ``עושים שריר`` באתר הכללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש