חיפוש

dsdsdsd

הגוף של השכנה חטוב יותר

חוקרים אמריקנים: מתעמלות חטובות פוגעות במוטיבציה של מתעמלות אחרות להשקיע באימונים, בעוד שמתעמלות בכושר ירוד משפיעות עליהן לטובה וגורמות להן להקדיש יותר דקות לתרגול

דני טל

דני טל

מכירה את התחושה המתסכלת כשהמתאמנת לידך במכון הכושר או בסטודיו נראית קורנת מבריאות וכושר? האם גם את מרגישה שמצפה לך תקופה ארוכה ומייגעת של אימונים עד שתצליחי, אם בכלל, להתעמל לצידה של המחוטבת בלי רגשי נחיתות?​

צמצום משמעותי

מחקר שפורסם לראשונה בדצמבר 2007, בכתב העת הרפואי להפרעות אכילה, International Journal of Eating Disordersקובע כי המתעמלת החטובה עלולה להשפיע לא רק על דימוי הגוף שלך, אלא אפילו לגרום לך לצמצם באופן משמעותי את היקפי הפעילות הגופנית שלך. 

ממצא מעניין נוסף העולה מהמחקר הוא שההשפעה על אישה המתאמנת ליד מישהי שרק נראית לה חטובה ובכושר גבוה, היתה ללא קשר לרמת הכושר הגופני שלה עצמה.​

​​

לחפש שותפים מתאימים

עורך המחקר, ד"ר ג'יימס קיוליק מאוניברסיטת קליפורניה: "חשוב שאנשים יבינו שהם עלולים להיות מושפעים ממתאמנים הסמוכים אליהם, בדרך שהם לא תמיד לוקחים בחשבון. אם אתם רוצים להגביר את יעילות האימון שלכם יתכן שכדאי לכם לעבור ולהתאמן בקרבת אנשים שרמת הכושר שלהם קרובה יותר לזו שלכם".

התפיסה הרווחת, הרואה במבנה הגוף הרזה אידאל יופי, רק מגבירה את תסכולן של נשים רבות ופוגמת בדימוי הגוף שלהן. עם זאת, קיים מידע מועט יחסית בשאלה עד כמה עריכת השוואות בין מתאמנת אחת לחברתה משפיעה על דימוי הגוף ועל ההתמדה בפעילות. 

במחקר השתתפו 45 סטודנטיות לתואר ראשון. הן התאמנו על מכשיר משקולות במכון הכושר של האוניברסיטה בשלושה מצבים:​

1. התאמנה לידן מתאמנת חטובה על מכשיר דומה.

2. התאמנה לידן אישה שנראתה ללא כושר גופני.

3. לא התאמנה אף אחת בסמוך אליהן.

המתאמנת האלמונית היתה בעצם אותה אישה. היא לבשה בגד גוף צמוד כשהיתה בתפקיד העלמה החטובה ובגד רחב ומרושל משהו כשהיתה בתפקיד בעלת הכושר הנמוך.

במחקר נמצא שנשים הקדישו קצת פחות משלוש דקות לתירגול במכשיר כשלצידן התאמנה במרץ המתאמנת החטובה. כשהתאמנו לבד, הן הקדישו ארבע דקות בממוצע לתרגול וכאשר במכשיר הסמוך התאמנה הדמות נטולת הכושר, הן הקדישו יותר מחמש דקות לתרגול.

ניתוח השאלונים הראה שהערכת דימוי הגוף של המתאמנות היה נמוך באופן משמעותי ,כאשר התאמנו בסמוך לבעלת החזות החטובה. לעומת זאת, לא נמצא הבדל בהערכת דימוי הגוף כשהתאמנו בסמוך לבעלת הכושר הנמוך או לבד.

החוקרים אמרו כי חשוב לזכור שמדובר בסטודנטיות. נשים מבוגרות יותר חשופות פחות להשוואות מעין אלה. בנוסף, נשים המתאמנות במכוני כושר רגישות יותר לדימוי הגוף שלהן בהשוואה לכאלה שלא מתאמנות כלל.

ההשוואה וחוסר הסיפוק

העובדה שהמתאמנת החטובה גרמה כמעט לכל המשתתפות במחקר תחושת נחיתות וזאת ללא קשר לרמת הכושר הגופני שלהן עצמן או מבנה גופן, עשויה להסביר טוב יותר מדוע שכיחות חוסר הסיפוק של נשים מגיזרתן, היא תופעה כל כך נרחבת בעולם המערבי.

דני טל הוא מומחה לכושר גופני במחלקה לחינוך וקידום בריאות בקבוצת כללית 

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש