חיפוש

dsdsdsd
כושר: בחורה בג'וגינג בחוץ מביטה במד הדופק שלה

עשרת אלפים צעדים ביום

מומחי הבריאות בארץ ובחו"ל ממליצים כיום על הליכה של 10,000 צעדים מדי יום, למי שמעוניין לטפח את כושרו ובריאות

דני טל

דני טל

מחקר שנערך באוניברסיטת וויסקונסין באצות הברית, בחן את השפעת צעידה של 10,000 צעדים ביום על בריאותן של 18 נשים שסבלו ממשקל יתר ולא עסקו בפעילות גופנית כלשהי בשנים האחרונות.

המשתתפות קיבלו מד־צעדים (פדומטר) והתבקשו ללכת עשרת אלפים צעדים מדי יום במשך שמונה שבועות. בתום המחקר, התברר שחל שיפור משמעותי ברמת הגלוקוז בדם ובערכי לחץ הדם של מרבית המשתתפות.  השיפור הושג  ללא דיאטה מיוחדת או תוכנית ייחודית  לירידה במשקל.

"הופתענו לטובה מההיענות הגבוהה של הנשים והמוכנות שלהן לשאת את מד הצעדים בכל פעם שיצאו להליכה", אמרה עורכת המחקר  ד"ר אן שוורץ. לדבריה, הנשים נהנו מהצעידה ושאבו עידוד רב מהשיפור ההדרגתי  שחל בכושר הגופני שלהן.  רובן אף בחרו להמשיך לצעוד עשרת אלפים  צעדים ביום גם לאחר סיום המחקר.

כמה צעדים אנחנו פוסעים בממוצע ביום?

 ד"ר שוורץ מציינת שאנשים פוסעים 2,000 עד 3,000 צעדים בממוצע ביום שגרתי .לכן מי שרוצה לאמץ את המודל המומלץ, חייב להגדיל את מספר צעדיו ביום פי שלושה עד פי חמישה.

במשך ארבעת השבועות שקדמו למחקר, הנשים צעדו 4,972 צעדים בממוצע ביום ובמשך שמונת שבועות  הבאים הן העלו את כמות הצעדים המצטברת ביום ל- 9213 צעדים בממוצע. אף אחת מהנשים לא היתה בדיאטה בתקופת המחקר.

העובדה שהתכנית הובילה לירידה משמעותית גם בערכי לחץ דם של המשתתפות הפתיעה מעט את החוקרים. "הנחת המחקר  היתה שיחולו שינויים חיוביים במדדי בריאות שונים, אך לא צפינו לירידה כה משמעותית בערכי לחץ הדם במנוחה, אצל משתתפות המחקר", אמרה ד"ר שוורץ.

עד כמה קשה היה להטמיע את הפעילות בקרב הנשים הללו?

"זה לא היה פשוט בכלל",  מודה ד"ר שוורץ. "מרוב המשתתפות נדרש שינוי מוחלט בסגנון החיים. עם זאת, חלק גדול מהן לא היו מודע לכך שגם עריכת שינויים קטנים יחסית, כמו חניה במרחק מה ממקום העבודה או הליכה לחבר/ה לעבודה בקצה הפרוזדור, במקום לשלוח אליו/ה דאר אלקטרוני, עשויים לתרום באופן משמעותי לשיפור מדדי בריאות שונים.  'הן היו משוכנעות שעליהן לשפוך זיעה בפעילות בת 30 דקות לפחות, על מנת לשפר במשהו את בריאותן", מסכמת ד"ר שוורץ. ​

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש