חיפוש

dsdsdsd
בחורה בעיניים עצומות לוקחת נשימה

האם אתם נחנקים, או נושמים?

החדשות הרעות: רובנו לא נושמים נכון. החדשות הטובות: מאוד קל ללמוד כיצד לעשות את זה. היתרונות: עצומים. הרווח: כולו שלכם. מתחילים: עכשיו!

ניצן חג

ניצן חג'ג'

בקיצור

01

לרובנו יש דפוסי נשימה בעייתיים, ומעט מאיתנו עושים משהו בנוגע לזה.

02

נשימה לא נכונה עלולה לגרום לעייפות רבה ולקושי בהתמודדות עם מצבי מתח.

03

אז קחו הפסקה של 10-5 דקות מהמרדף אחרי החיים. זו נשימה לחיים.

האם אי פעם חשבתם איך אתם נושמים? 

החיים בעולם המערבי החומרני מדרבנים אותנו לחיות במרדף אחרי הזמן. למצוא עבודה טובה, לחפש עבודה יותר טובה, להרוויח טוב, לחפש מקום שבו מרוויחים יותר טוב, לקנות מכונית חדשה, בית יותר גדול, לדלג - אם אפשר - על מספר שלבים ולהגיע הכי מהר לפסגה (שבה נדמה לנו, די בטעות למען האמת, שהכל יהיה מושלם יותר, טוב יותר, מלא אושר יותר). 

ובינתיים...

בינתיים השנים חולפות מהר ואנו נעשים לחוצים יותר - ובריאים פחות.

עיקר תשומת הלב של רובנו מופנית אל מחוץ לגוף. אנו מתרחקים מהחושים שלנו ומהרגשות שלנו, ולעתים אנחנו שוכחים שאנחנו בסך הכל בני־אדם. רק מתי מעט מאיתנו נוטלים פסקי זמן שכל־כך נחוצים מהמרדף אחרי החיים - ופשוט נרגעים.

איך קשורה לכך הנשימה, אתם אולי שואלים. אז ככה: במירוץ העכברים המתיש הזה שמתואר פה, לרובנו יש דפוסי נשימה בעייתיים, ומעט מאוד מאיתנו עושים משהו בנוגע לזה.

אנו מעבירים חלק גדול מהזמן כאשר תשומת הלב שלנו מופנית בעיקר לראש (שמתכנן איך לעשות מיליון דולר הכי מהר שאפשר) ולידיים (שהן הגוף המבצע של התוכניות שלנו) ופחות מדי לשאר הגוף ולנפש. למעשה, החיים במירוץ העכברים המטורף יוצרים מצב של חרדה כמעט מתמדת. וזה אפילו יותר גרוע, כי הם גם מונעים תגובות ספונטניות לפחד וגורמים למתח שרירי מתמיד, שעקבותיו נשארות בדרך כלל ברקמות הגוף.

אחת התוצאות ההרסניות של התהליכים האלה היא שאנחנו מפסיקים לנשום. לנשום נכון.

אז מהי נשימה?

נשימה היא התהליך שבאמצעותו אנו קולטים חמצן מהאוויר ופולטים בחזרה דו-תחמוצת הפחמן. התהליך מתבצע בעזרת שרירי הנשימה. אוויר נשאף לריאות, החמצן שבאוויר נספג בריאות אל מחזור הדם, עובר באמצעות העורקים לכל חלקי הגוף ומגיע עד לנימים הקטנים, שם מתבצע חילוף הגזים בתאים. הדם שפרק את החמצן שבו קולט כעת את דו־תחמוצת הפחמן ומוביל אותה, באמצעות הוורידים, בחזרה אל הריאות, דרך צדו הימני של הלב. משם, בנשיפת האוויר החוצה, אנו פולטים את דו־תחמוצת הפחמן – והמעגל מתחיל מחדש.

איך אני יכול לדעת אם אני נושמת (או נושם) נכון?

נשימה נכונה היא נשימה מלאה וטבעית. אם הנשימה שלך רדודה, הנשימות שלך קצרות ובעלות מקצב בלתי סדיר, או עצל, יכול להיות שאת או אתה קולטים מעט מדי חמצן בכל שאיפה.

ואז...

את ואתה עלולים לסבול מבעיות בעיכול, להתעייף מהר, יהיה לכם קשה יותר להתמודד עם מצבי מתח ואתם עלולים לשקוע בקלות רבה יותר במצבים של חרדה ודיכאון.

נשימה מלאה, טבעית, עמוקה ואיטית יכולה לסייע הרבה בתיקון מצבים כאלה באמצעות הרפיית הגוף, חמצון הדם וסילוק הפסולת ממחזור הדם.

איך עושים את זה?

זה פשוט מאוד. נרגעים.

את יכולה לפרט?

בשמחה.

קחו הפסקה של חמש־עשר דקות מהמרדף אחרי החיים.

שכבו על הרצפה, על הגב, כאשר הרגליים בפיסוק נוח, כפות הרגליים רפויות ומשוחררות, כפות הידיים פתוחות לצדדים, כפות הידיים פונה לתקרה והאצבעות רפויות (לא למתוח את האצבעות וגם לא לכווץ לאגרוף).

ניתן להניח כרית מתחת לברכיים כדי למנוע לחץ מיותר על הגב התחתון.

עצמו את העיניים ונסו להתמקד בנשימה.

עכשיו הניחי והנח את הידיים על האיזור המרבה ביותר לעלות ולרדת במהלך הנשימה.

אם הנחת את ידייך על החזה, את או אתה לא נושמים נשימה מלאה. הנשימה שלכם מתבצעת בעיקר בחלק העליון של הריאות.

אם הנחת את ידייך על הבטן, זה סימן טוב. את או אתה נושמים עמוק יותר, לחלק התחתון של הריאות.

אם הידיים שלך לא מונחות על הבטן, זה הזמן להניח אותן שם. כעת נסי ונסה להבחין כיצד הבטן עולה בכל שאיפת אוויר וכיצד היא צונחת בנשיפתו.

כעת נסו לנשום נשימה מלאה וטבעית מסוג זה.

בצעו נשימות ארוכות, איטיות ועמוקות.

שאפו אוויר לתוך הבטן. כתוצאה מכך בית החזה יתחיל לעלות והבטן תשקע מעט. עצרו את הנשימה למשך שניות אחדות, ולאחר מכן נשפו את האוויר באיטיות. הבטן תרד הראשונה ולאחר מכן החזה. נסו לעצור את הנשימה לשניות אחדות כשהריאות מתרוקנות.

חזרו על הפעולה מספר פעמים, עד שתנשמו ככה תמיד, מתוך הרגל בריא וטוב.

זו נשימה לחיים.

שלכם,

ניצן.

ניצן חג'אג' היא מדריכת פילאטיס מוסמכת AFAA

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש