חיפוש

dsdsdsd
בחורה עם שיער שחור על רקע ורוד מסתכלת בחרדה על הילד שלה

מיאזיס: אם פתאום יוצאת לך תולעת מהרגל, קורה...

החדשות הרעות: זה ממש לא נעים לגלות שגדל לך זחל מתחת לעור שניזון מהרקמות שלך. החדשות הטובות: הזחל לא מתרבה בגוף ותמיד יעזוב אותו, גם ללא כל טיפול. ובכל זאת: מה עושים, איך נפטרים ובעיקר – איך נמנעים

ד"ר בת־שבע גוטסמן

ד"ר בת־שבע גוטסמן

בקיצור

01

הזחל שגדל לך בתוך העור נפוץ באפריקה, מרכז ודרום אמריקה.

02

הוא אינו מסוכן, לא מתרבה בגוף ויוצא החוצה. הוא בעיקר לא נעים.

03

מרח חומר דוחה זבובים והימנע מישיבה על האדמה ליד בעלי חיים או גללים שלהם כדי להימנע.

​המונח מיאזיס (Myiasis) מתאר מצב שבו זחלים של זבוב (רימות) חודרים לרקמות ולאיברים (בעיקר לעור) של בעלי חיים שונים, וכן, גם לעור של בני אדם.

הזחל הוא שלב התפתחותי במחזור החיים של הזבוב, במעבר משלב הביצה לבין היותו גולם וממנו יתפתח זבוב בוגר (אבל זה בטח זכור לך משיעורי הביולוגיה).

איך נדבקים?

הזבובה הבוגרת מטילה את ביציה על עור האדם או החיה. בנוסף ייתכן מגע עם הביצים בעת שהייה על חול או משטחים אחרים שעליהם הוטלו ביצים.

באפריקה סוג המיאזיס הנפוץ ביותר עובר באמצעות ביצים המוטלות על בגדים התלויים לייבוש בחוץ, שהזבובות מטילות בהן את ביציהן, אך המיאזיס היא תופעה אופיינית לאזורים הטרופיים, בעיקר במרכז אמריקה ודרומה ובאפריקה. אפשר להיתקל במיאזיס גם בדרום-מזרח אסיה, אך התופעה אינה נפוצה שם כמו במרכז אמריקה ובאפריקה

מתי בוקע הזחל?

לאחר תקופת הדגירה, בוקע מהביצה זחל שחודר לעור ו"מתחפר" ברקמה התת עורית. הזחל ניזון כטפיל מהרקמה בה הוא מצוי עד להבשלתו הסופית - הבשלה האורכת מספר שבועות ומשתנה בארכה על פי זן הזבוב.

בסוף תקופה זו הזחל נפלט אל מחוץ לגוף ומתחיל בשלב הבא, שלב הפיכתו לזבוב בוגר. הזחלים אינם מתרבים בגוף המאחסן ותמיד יעזבו אותו, גם ללא כל טיפול או התערבות רפואית.

איך "מרגיש" מיאזיס?

חדירת הזחל לעור מורגשת כעקיצה ובהמשך ממופיע נגע עורי קטן דמוי פרונקל ("חצ'קון"). נוכחות הזחל גורמת לגירוד ולתחושה של תזוזה תחת העור. במרכז הנגע יש פתח קטן – וזהו, למעשה, "צינור האוורור של הזחל", שדרכו הוא מציץ מדי פעם כדי לשאוף אוויר.

לרוב יש רק נגע בודד על העור (ובכל נגע, "הס פן תעיר, חי לו רק זחל אחד זעיר"). החדשות הטובות: נגעים מרובים הם תופעה נדירה יחסית.

זה מסוכן?

לא מתים מזה. הזחל, כאמור, חייב לצאת מהגוף שלך כדי להפוך לזבוב. זה בעיקר מאוד לא נעים (בייחוד למי שאמון על סרטי "הנוסע השמיני").

להיכנס לפאניקה?

רק אם זה עושה לך טוב.

אמא'לה! תוציאו את זה ממני. מה עושים?

מטרת הטיפול במיאזיס בבני האדם היא הוצאת הזחל בשלמותו.

גישה אחת היא לגרום לעצירת אספקת החמצן לזחל באמצעות כיסוי צינור האיוורור שלו, ובכך לגרום ליציאתו מהגוף. (בשיטה זו, לרוב נדרשת יממה ויותר כדי לשכנע את הזחל לצאת...)

הגישה המערבית היא הוצאה כירורגית של הזחל. כאמור, הזחל אינו מסוגל להתרבות בגוף האדם/החיה ותמיד יעזוב אותו כדי להשלים את מחזור חייו מחוץ לגוף.

Myiasis_CA.gif 

איך נמנעים מהדבקה?

מניעת מיאזיס כוללת הרחקת זבובים באמצעות מריחה של חומרים דוחי חרקים, והימנעות משהייה על הקרקע בקרבת בעלי חיים, וגללי בעלי חיים. באפריקה עיקר מקרי ההדבקה במיאזיס הם תוצאה של מגע עם בגדים ואריגים שנתלו לייבוש בחוץ. גיהוץ בגדים כאלה, מונע הדבקה אפשרית (וזה פתרון מצוין למי שסוחבים איתם מגהץ לאפריקה...).

למי פונים?

לרופא או לרופאת המשפחה (אם אתם בארץ) כדי שיפנו אתכם למרפאה המתמחה במחלות זיהומיות וטרופיות (לחץ/י כאן להזמנת תור לרופא או רופאת המשפחה שלך).

ומה אני עושה אם אני בחו"ל, על החוף בקוסאמוי או ב"ריינבו פסטיבל" באמצע שומקום?

תופסים יוזמה ופונים לרופא מקומי. אם יש לך ביטוח טוב, הוא מכסה גם תורים אצל רופאים מוסמכים בכל ארצות העולם.

זה יחזור?

אם חוזרים לארצות שבהן המיאזיס נפוץ, הכל יכול להיות.

בת-שבע גוטסמן היא רופאה בכירה ביחידה למחלות זיהומיות ובמרכז האיידס של המרכז הרפואי "מאיר"

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש