חיפוש

dsdsdsd
אלקטרוליטים, חומצת שתן ובצקת: מחלות כליה - מושגי יסוד

מחלות כליה: מושגי יסוד

מהם אלקטרוליטים ומהם תפקידיהם? מהי בצקת ומהי חמֶצֶת מטבולית? מדריך קצר

מהם אלקטרוליטים?

האלקטרוליטים הם מינרלים שנמצאים ברקמות הגוף ובזרם הדם בצורת מלחים מסיסים. ערכים לא תקינים שלהם, גבוהים או נמוכים, עלולים לסכן את הפעילות של מערכות גוף שונות. את רמתם מווסתות הכליות, ושינויים בערכיהם נגרמים כשיש ירידה בתפקוד הכליות, אבל גם בגלל תרופות שונות ומצבי מחלה כמו התייבשות, הקאות ושלשולים.

בגלל היותם חלקיקים בעלי מטען חשמלי, מסייעים האלקטרוליטים לרכיבי תזונה להיכנס לתאים, ולחומרי פסולת הם מסייעים לצאת מן התאים. כמו כן הם שומרים על מאזן נוזלים תקין בגוף ומייצבים את רמת החומציות (pH) בגוף.

האלקטרוליטים המרכזיים בגוף הם: נתרן (+Na), אשלגן (+K), כלור (-CL) וביקרבונט (-HCO3).

הנתרן נמצא ברובו בפלזמה (החלק הנוזלי של הדם), כלומר מחוץ לתאי הגוף, ובה הוא מסייע בוויסות כמות המים בגוף.

אשלגן נמצא בעיקר בתוך תאי הגוף. כמות קטנה אך חיונית ביותר של אשלגן נמצאת בפלזמה. שינויים זעירים ברמות האשלגן יכולים להשפיע על קצב הלב ועל יכולתו להתכווץ.

הכלור נכנס ויוצא מן התאים ומסייע בשמירה על ניטרליות חשמלית. ביקרבונט המופרש מהכליות מסייע לשמור על רמת חומציות יציבה ועל ניטרליות חשמלית.

לסידן ולזרחן תפקיד בבניית העצמות בגוף וכן בתהליכים שונים שקורים בכל תאי הגוף ובמיוחד בשרירים. ויסות רמות סידן וזרחן תלוי בתפקוד תקין של הכליות וכן בתפקוד בלוטת יותרת התריס (פראתירואיד).

מהי בצקת?

בצקת היא הצטברות כמות גדולה מהנורמה של נוזלים בחלל הבין־תאי שברקמות: פגיעה בכליה (למשל באי־ספיקת כליות) או פגיעה בתפקוד הלב (למשל, באי־ספיקת לב) עלולות לגרום לאגירת מלחים ומים אשר אמורים היו לצאת בשתן ואשר גורמים לעלייה בנפח הדם, להצטברות נוזלים בנימים ולהיווצרות בצקת.

מהי חמצת מטבולית?

חמצת מטבולית היא מצב שבו הדם הופך להיות חומצי. אחת הסיבות לחמצת מטבולית היא אי־ספיקת כליות. במצב הזה מתקשה הכליה - מחד גיסא - להפריש את עודף החומצה בשתן, ומאידך גיסא היא מייצרת פחות ביקרבונט שהוא בסיס הסותר את החומצה ומשמש בופר (תמיסת מגן מפני שינוי ברמת החומציות של הדם).

מאחר שפעילות התאים והמערכות השונות בגוף תלויה ברמת החומציות של הדם (ערכי הנורמה של ה־PH בדם נעים בטווח צר מאוד שבין 7.35 ל־7.45) הרי שחמצת מטבולית עלולה לפגוע בתפקוד המערכות האלה ולבוא לידי ביטוי, למשל, בהאטה בפעילות המוח, בחולשה של השרירים, בהפרעות בקצב הלב ובצניחה בלחץ הדם - עד כדי אובדן הכרה.

מהי חומצת שתן?

חומצת שתן נוצרת בתהליך של פירוק חלבונים בגוף ומופרשת דרך השתן. כאשר הכליה לא מתפקדת, מצטברת חומצת השתן ועלולה לשקוע בכליות (ולגרום לאבני כליה) או לשקוע במפרקים (ולגרום לדלקת מפרקים - מחלה שמכונה שיגדון או גאוט בלועזית).

 

ד"ר דנה פלורנטין היא רופאת הבית של אתר כללית ומומחית ברפואת משפחה

ד"ר יורם דקל הוא מומחה בכירורגיה אורולוגית ומנהל המחלקה האורולוגית במרכז הרפואי כרמל בחיפה מקבוצת כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש