חיפוש

dsdsdsd
אישה הסובלת מגאוט מחזיקה את כף היד שלה

גאוט

מהי מחלת גאוט? ממה היא נגרמת? מהם התסמינים? כיצד מאבחנים? כיצד מטפלים? מהם הסיבוכים האפשריים? כיצד חיים עם גאוט? מדריך

ד"ר רות גופן, ד"ר בני ברנפלד

שם האבחנה בעברית: גאוט, שיגדון, צינית
שם האבחנה באנגלית: Gout
שם האבחנה או קיצורה במערכת המחשב של הרופא (קליקס): Gout

 

מה זה?

גאוט (בעברית: שיגדון או צינית) היא מחלה כרונית שבאה לידי ביטוי בהתקפים של דלקות במפרקים. בעת התקף גאוט מופיעים אודם, נפיחות וכאב עז במפרק אחד או יותר - במקרים רבים בבסיס הבוהן. אולם הדלקת יכולה להיות גם במפרקים אחרים. התקף של גאוט בבסיס הבוהן מכונה פודגרה (podagra). הדלקת נגרמת בעקבות שקיעה של גבישי חומצה אורית במפרק.

גאוט היא מחלה שאופיינית לגיל המבוגר ופוגעת יותר בגברים מאשר בנשים. ניתן לטפל בה ולמנוע את ההתקפים, אך לא ניתן לרפא אותה.

ממה נגרם גאוט?

דלקת המפרקים שמאפיינת את מחלת הגאוט נגרמת עקב שקיעה של גבישי חומצה אורית בנוזל המפרק - תהליך שמתרחש בגלל רמה גבוהה של חומצה בדם. חומצה אורית נוצרת בגוף באופן טבעי וכן היא קיימת בריכוז גבוה בסוגי מזון שונים כמו בשר ודגי מאכל מסוימים.

מהם התסמינים של המחלה?

אודם, נפיחות וכאב עז - במקרים רבים בבסיס הבוהן של כף הרגל, אולם לעיתים גם במפרקים אחרים בגפיים התחתונות והעליונות כמו ברך, קרסול או כפות הידיים.

איך אני לעומת האחרים?

כ־4,000 מתוך כ־4 מיליון לקוחות כללית (0.1%) טופלו ב־2013 בגלל גאוט.

כמה זמן זה נמשך?

גאוט היא מחלה כרונית שאינה ניתנת לריפוי. אולם בזכות הטיפול היעיל ניתן להפחית את רמת החומצה האורית בדם ובכך למנוע את התקפי המחלה.

איך מאבחנים גאוט?

במקרה שעולה חשד לגאוט בעקבות דלקת במפרק, דרך האבחון היעילה ביותר היא באמצעות ניקור המפרק המודלק ושאיבה של מעט נוזל מתוכו. בעת החדרת המחט למפרק ניתן להזריק לתוכו חומר נוגד דלקת וכן חומר מאלחש להקלה על התסמינים.

את החומר שנשאב בוחנים מתחת למיקרוסקופ כדי לראות אם מצויים בו גבישים של חומצה אורית. הגבישים נראים כמו סיכות דקות. נוסף על כך יש לבדוק את רמת החומצה האורית בדם.

איך מטפלים?

הטיפול למניעת התקפים הוא בכדורים שמפחיתים את רמת החומצה האורית בדם. יש שני סוגי כדורים: האחד, אלופורינול, מפחית את ייצור החומצה האורית בגוף, והאחר, פרובנסיד, מגביר את קצב הפרשת החומצה האורית מהגוף בשתן.

בעת התקף גאוט ניתן להיעזר בתרופות נוגדות דלקת ובמשככי כאבים כדי להקל על תסמיני הדלקת במפרק.

זה חד־פעמי? זה יחזור?

התקפי גאוט נוטים לחזור. לכן אם הומלץ טיפול - יש ליטול אותו בקביעות כדי למנוע חזרה של ההתקפים.

עלולים להיות סיבוכים למחלת הגאוט?

הסיבוכים עלולים להופיע בעקבות התקפים חוזרים של גאוט - אם המחלה אינה מטופלת כנדרש. שני הסיבוכים העיקריים הם:

1. טופי (TOPHI): שקיעת חומצה אורית מתחת לעור באזורים שונים של הגוף ויצירת גושים מתחת לעור (שמכונים טופי). הגושים האלה עלולים לגרום להפרעות שונות בהתאם למיקומם. למשל, אם הם ממוקמים באזור כף הרגל, הם עלולים לגרום לכאב בעת דריכה. גוש באזור הפנים עלול לגרום להפרעה אסתטית.

2. אבני כליה: חומצה אורית מפונה מהגוף באמצעות הכליות. רמה גבוהה שלה עלולה לגרום לאבני כליה.

מהם סימני האזהרה שמחייבים פנייה מיידית לרופא?

אודם, נפיחות וכאב עז באחד ממפרקי הגפיים - במקרים רבים בבסיס הבוהן בכף הרגל - מחייבים פנייה לרופא המשפחה לצורך בירור, אבחנה וקבלת טיפול מתאים.

בתוך כמה זמן "אחזור לעצמי"?

התקף של גאוט נמשך בדרך כלל כמה ימים ואז חולף. אולם מדובר במחלה כרונית, וההתקפים עלולים לחזור על עצמם. טיפול מתאים ימנע בדרך כלל ביעילות רבה התקפים כאלה.

איך לומדים לחיות עם גאוט?

לחולי גאוט (שיגדון) מומלץ להמעיט באכילת מזונות שעשירים בחומצה אורית (כמו בשר, סרדינים ופטריות), ליטול את הטיפול התרופתי באופן מסודר וכן להיות במעקב רפואי כנדרש. אם התפתחה דלקת באחד המפרקים, כדאי לפנות לרופא המשפחה לקבלת טיפול שיקל על הסבל בזמן ההתקף.

 

ד"ר רות גופן היא מומחית ברפואת משפחה במרפאות של כללית בתל־אביב

ד"ר בני ברנפלד הוא מנהל המחלקה האורתופדית במרכז הרפואי כרמל מקבוצת כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש