חיפוש

dsdsdsd
בחור בבגדי ספורט צועק מכאב בזמן שהוא מחזיק את הברך

כאבי ברכיים

מהו המבנה של הברך? ממה נגרמים כאבי ברכיים? איך יודעים מה הסיבה לכאבים בברך? מהם הטיפולים לכאב בברך? מתי אחלים? מומחה עונה ונותן טיפים למניעה

ד"ר ניב מרום

בקיצור

01

כאבי ברכיים יכולים להופיע מסיבות שונות וכדי לטפל בהם חשוב להבין קודם כול את מקור הכאבים

02

לכאבי ברכיים יכולות להיות סיבות רבות: פגיעה טראומתית, שחיקה, דלקת, זיהום או כאב במקום אחר

03

לרוב, הכאבים יחלפו לאחר מנוחה ממאמץ או בעזרת טיפול מקומי, אך לעיתים תידרש התערבות רפואית

מה זה?

כאבי ברכיים (באנגלית: Knee Pain, Knee Symptoms, Knee Complaints) הם תלונה שכיחה מאוד הן של נשים והן של גברים בכל הגילים ובכל רמות הפעילות. יכולות להיות סיבות שונות לכאבי ברכיים, וכדי להבין את מקור הכאבים חשוב להבין אילו מבנים בברך יכולים להיפגע. 

מהו המבנה של הברך?

הברך היא המפרק שמחבר בין עצם הירך (פמור) לעצם השוק (טיביה). בחלקו הקדמי של מפרק הברך ממוקמת עצם נוספת - פיקת הברך (פטלה). את עצמות המפרק באזורי המפגש ביניהן מצפה רקמה חלקה של סחוס שמפחיתה את החיכוך ומאפשרת תנועה חלקה בין העצמות.


המבנה האנטומי של הברך

 המבנה האנטומי של הברך

אילו מבנים בברך יכולים להיפגע?

רצועות בברך וסביבה מקנות לה יציבות בכיוונים שונים

בתוך הברך ממוקמות הרצועות הצולבות הקדמית והאחורית.

משני צדדי הברך ממוקמות הרצועות הצידיות (הפנימית והחיצונית). 

הגידים מתחברים לעצמות סביב הברך ומאפשרים את התנועות במפרק

מלפנים: גיד הארבע ראשי (קוואדריספס) וגיד הפיקה (פטלה).

מאחור: גידי ההמסטרינגס והתאומים. 

המניסקוסים מסייעים להעביר את העומסים בברך ולספוג זעזועים והם גם תורמים ליציבות הברך

במפרק הברך שני מניסקוסים: מניסקוס פנימי (מדיאלי) וחיצוני (לטרלי). המניסקוסים הם מבנים בצורת סהר שעשויים מרקמת סחוס מיוחדת.

מעטפת המפרק (הקפסולה המפרקית)

המעטפת היא הרקמה שעוטפת את המפרק ומייצרת חלל סגור שמכיל את הנוזל המפרקי (נוזל סינוביאלי). הנוזל הזה מצפה את כל המבנים בתוך הברך.  

מהם הגורמים הנפוצים לכאבי ברכיים? 

פגיעות טראומתיות

• שברים סביב הברך של עצם הירך המרוחקת או של עצם השוק המקורבת או שברים בפיקה הם פגיעות שמתרחשות כתוצאה מחבלה ישירה באזור הברך.

• פריקה של פיקת הברך היא פגיעה שכיחה יחסית שנגרמת לרוב בגלל שילוב של חבלה, של מייצבי פיקה גמישים ושל מבנה עצמות מסוים שמעלה את הסיכון לפגיעות כאלה. 

פריקה של הברך עצמה היא פגיעה נדירה יותר שלרוב נגרמת בעקבות חבלה באנרגיה גבוהה כמו תאונת דרכים קשה או נפילה מגובה ונחיתה לא טובה על הרגל. מדובר בתזוזה של עצם השוק ביחס לעצם הירך. 

קרע ברצועה מתרחש לרוב כתוצאה מחבלה סיבובית לברך עם נפילה או ללא נפילה.

קרע של הרצועה הצולבת הקדמית בברך הוא אחת הפציעות השכיחות. הפציעה הזאת נפוצה בקרב ספורטאים וכן בקרב אנשים שעוסקים בפעילות גופנית. 

• קרע בגיד. בחלק גדול מהמקרים מדובר בגידים שעברו תהליך שחיקה מסוים לפני הפציעה ושנקרעים בעקבות חבלה שנגרמת בעת מאמץ: כיווץ של השריר בעת שהוא והגיד שמתחבר אליו מתארכים (מאמץ אקסצנטרי). מדובר בפעולות כמו התכופפות תוך כדי נשיאת משקל.

קרע של הגיד הארבע ראשי (Quadriceps) הוא קרע הגיד הנפוץ ביותר בברך. 

קרע חריף במניסקוס מתרחש לרוב כתוצאה מחבלה סיבובית לברך או בעקבות מעידה. הוא נפוץ בענפי ספורט שמשלבים שינויי כיוון, האצה/האטה, ניתורים או מאמצים סיבוביים.

פגיעות שחיקתיות

• שחיקה של הסחוס המפרקי ואוסטאוארטריטיס (Osteoarthritis): עם העלייה בגיל וגם לאחר פגיעות קודמות במפרק הברך מתרחש תהליך של שחיקת הסחוס המפרקי שמלוּוה גם בתהליכים דלקתיים במפרק. כל אלה מובילים במקרים מסוימים לכאבים ולהידרדרות ברמת התפקוד של הברך. 

• שחיקה של גידים (טנדינוזיס/טנדינופתיה - Tendinopathy): שינוי במבנה ובתפקוד של הגיד כתוצאה מתהליכי שחיקה שיכולים להתרחש מסיבות שונות כמו מאמצים חוזרים או התאוששות לקויה לאחר מאמצים. מדובר בפגיעה נפוצה בגיד הפיקה באזורי החיבור לעצם. 

• קרע שחיקתי של מניסקוס: מדובר בפגיעה הדרגתית ברקמת המניסקוס שלא בהכרח נגרמת כתוצאה מחבלה ושעלולה להחמיר עד כדי קרע מלא. שכיחות התופעה עולה כלל שמתבגרים. 

פגיעות דלקתיות

• דלקת מפרקים שגרונית (ראומטויד ארתריטיס): זוהי מחלה אוטואימונית שבאה לידי ביטוי בדלקות חוזרות ונשנות באזורים שונים בגוף ובעיקר סביב מפרקים כמו מפרק הברך. היא נפוצה יותר בקרב נשים ובקרב צעירים. אבחון,

בירור ומעקב יכולים לעשות רופא המשפחה או רופאת המשפחה וכן רופאים מומחים בתחום הראומטולוגיה. 

גאוט (שיגדון): זוהי מחלה שנגרמת עקב שקיעה של גבישי חומצת שתן (חומצה אורית) במפרקי הגוף. המחלה מופיעה בדרך כלל תחילה במפרקי כף הרגל (במיוחד במפרק של בסיס הבוהן הגדולה), אולם היא יכולה להופיע גם במפרקים אחרים של כפות הרגליים, בקרסוליים ובברכיים.

המחלה מחייבת מעקב וטיפול רפואי - בדרך כלל של רופא המשפחה ולעיתים גם של ראומטולוג.

פגיעות התפתחותיות

• אוסגוד שלאטר. זוהי פגיעה המאופיינת בכאב ובנפיחות (בלט) סביב אזור האחיזה של גיד הפיקה לשוק. היא נפוצה בילדים ובבני נוער במהלך הגדילה - יותר בבנים. היא נגרמת מעומסי מתיחה של הגיד באזור אחיזתו לעצם בסמוך לאזור גדילה של העצם.

 פגיעת סחוס מולדת/התפתחותית (אוסטאוכונדריטיס דיסקנס -  Osteochondritidissecans). זוהי פגיעה בסחוס המפרקי באזורים שונים במפרק הברך. לרוב היא מופיעה בירך הפנימית המרוחקת (קונדיל פמורלי מדיאלי). תסמיני הפגיעה עלולים להופיע גם בזמן הגדילה וגם במבוגרים.

תסמונות כאב סביב הברך

תסמונת הכאב השכיחה סביב הברך היא תסמונת הכאב בקדמת הברך (PFPS, תסמונת כאב פטלופמורלי). התסמונת מתאפיינת בכאבים בקדמת הברך סביב גיד הפיקה - לרוב ללא סיפור של חבלה מקדימה. היא נפוצה באוכלוסייה הכללית, בעיקר בקרב מתאמנים ורצים.

זיהומים

1. זיהום שטחי הוא כל זיהום סביב הברך שאינו חודר את מעטפת המפרק ואינו מערב את המבנים השונים במפרק. 

2. זיהום עמוק (זיהום המפרק) הוא נדיר יותר ונלווים אליו בדרך כלל כאבים משמעותיים בתנועות של הברך, נפיחות, אודם מקומי, חום מקומי וסיסטמי. מדובר בזיהום חמור שדורש בירור וטיפול מיידיים במסגרת דחופה.

כאב שמוקרן לברך

לפעמים המקור לכאבים בברך נמצא בכלל באזור אחר בגוף. ברוב המקרים מדובר בכאב ממפרק הירך או כאב עצבי שמגיע מעמוד השדרה. הרופא יכול לשלול מקור כאב מחוץ לברך במסגרת הבדיקה.

איך מאבחנים?

השלב הראשון והחשוב בתהליך האבחון הוא האפיון של הכאבים בברך:

• מיקום הכאב: בברך אחת או בשתיהן, בקדמת הברך, בחלק הפנימי של הברך, בחלק החיצוני של הברך, מאחורי הברך, על פני מבנה מסוים בברך כמו גיד הפיקה. 

• מה קדם לכאב: חבלה או נפילה, מאמץ גופני יוצא דופן, לא היה אירוע מקדים.

• מאפייני הכאב: התחלה פתאומית או הדרגתית, רמת הכאב (מכאב קל ועמום ועד כאב קשה וטורדני), גורמים שמחמירים ומקילים על הכאב, הקרנה של הכאב, משך הכאב.

• תסמינים נלווים לכאב: נפיחות מקומית, חום מקומי או חום כללי, "קליקים" בברך, תחושת חוסר יציבות בברך, "קריסה" של הברך, "נעילה" של הברך (חוסר יכולת ליישר את הברך). 

במסגרת הבירור הראשוני (במקרים שאינם דחופים) יבדוק רופא המשפחה את הברך ובהתאם לממצאים ולתסמינים יבקש להשלים בדיקות נוספות כמו בדיקות הדמיה או בדיקות דם.

לאחר קבלת התמונה המלאה יוכלו הרופא או הרופאה להמליץ על טיפול או לתת הפניה לרופא מקצועי נוסף (אורתופד, ראומטולוג ועוד).

יש לזכור שתחום האורתופדיה מתחלק לתת התמחויות שונות, ולכן במקרים שבהם נדרש בירור אורתופדי מומלץ להגיע למומחה ברך מתאים - כדי לקבל את המענה הכי טוב לבעיה.

באילו מקרים צריך לפנות לבירור דחוף?

במקרים הבאים מומלץ לפנות בדחיפות לבדיקה במוקד לרפואה דחופה / טראומה או בבית חולים:

• בכל מקרה של חבלה חמורה עם כאבים משמעותיים, עיוות של מבנה העצמות ו/או פצעים פתוחים. 

• סימני זיהום משמעותי (אודם, נפיחות, חום מקומי וכללי).

איך מטפלים בבעיות ברכיים? 

בחלק גדול מהמקרים מדובר בכאבים שחולפים לאחר מנוחה ממאמץ (שמחמיר כאבים) והקפדה על פעילות שאינה כרוכה בכאבים. לכך ניתן להוסיף טיפולים מקומיים: חבישה, קירור או חימום מקומיים, פיזיותרפיה מותאמת ונטילת משככי כאבים / נוגדי דלקת.

במקרים של פגיעה משמעותית ולאחר בירור מתאים ואבחון מקצועי יכולים הרופאים להמליץ על טיפולים נוספים ובהם:

• קיבועים מסוגים שונים (תומכים, סדים, גבס) והגבלת ניידות ודריכה.

• הזרקות תוך־מפרקיות של חומרים שונים כמו סטרואידים, חומצה היאלורונית או חומרים ביולוגיים כמו פלזמה עשירה בטסיות. 

• טיפול אנטיביוטי וטיפולים ניתוחיים מתאימים במקרים של זיהום.

• טיפול ראומטולוגי בתרופות ניתן במקרה של תסמונת דלקתית ראומטית.

• ניתוחים משמרי מפרק כמו ניתוחים ארתרוסקופיים (ניתוחים זעיר־פולשניים) נעשים כדי לטפל במבנים פגועים בברך: לתקן או לשחזר אותם.  

• ניתוחים מחליפי מפרק: החלפה חלקית או מלאה של מפרק הברך.

בתוך כמה זמן "אחזור לעצמי"?

משך הזמן שבו סובלים מכאבי ברכיים תלוי בסוג הפגיעה. במקרים מסוימים הבעיה חולפת בתוך כמה ימים או שבועות ולעיתים היא עלולה להימשך חודשים ארוכים.

זה חד־פעמי? זה יחזור?

כאבי ברכיים הם בעיה רפואית שכיחה שנוטה לעיתים לחזור. אחד הגורמים העיקריים לחזרה של הכאבים הוא אורח החיים המודרני שמתאפיין במשקל יתר, בהיעדר פעילות גופנית ובשרירים חלשים.

מהם הטיפים למניעה של כאבי ברכיים?

• שמירה על משקל תקין, על תזונה מגוּונת, על שינה מספקת והקפדה על מעקב רפואי שגרתי.

• ביצוע פעילות גופנית מגוּונת שמותאמת ליכולת האישית.

• שילוב של תרגילי חיזוק וגמישות בפעילות השבועית.

• נעילת נעליים מתאימות שלא מחמירות כאבים (למשל, יש להימנע מנעלי עקב ומנעליים בלויות).

• מתאמנים צריכים להקפיד על חימום נאות לפני האימון, על מנוחה מתאימה בין האימונים ועל עלייה הדרגתית במאמץ ובדרגת הקושי.

• יש להימנע מפעילות ספציפית המחמירה משמעותית כאבים סביב הברך.

•  יש לפנות לרופא אם הכאבים אינם חולפים. יש לעשות זאת לפני שישנה החמרה.

ד"ר ניב מרום הוא אורתופד מנתח בכיר ביחידת הספורט במערך האורתופדי של בית החולים מאיר, מקבוצת כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש