חיפוש

dsdsdsd
בחור בבגדי ספורט צועק מכאב בזמן שהוא מחזיק את הברך

כאבי ברכיים

ממה נגרמים כאבי ברכיים? כמה זמן הם נמשכים? איך מטפלים? זה חד־פעמי? זה יחזור? עלולים להיות סיבוכים? איך חיים עם כאבי ברכיים כרוניים? מדריך

ד"ר רות גופן, ד"ר בני ברנפלד

שם האבחנה בעברית: כאבי ברכיים
שם האבחנה באנגלית: Knee Pain
שם האבחנה במערכת המחשב של הרופא (קליקס):
Knee Symptoms, Knee Complaints

 

מה זה?

כאבי ברכיים הם תלונה שכיחה מאוד הן של נשים והן של גברים בכל הגילים. הכאבים האלה יכולים להופיע בעקבות חבלה בברך או שחיקה של הברך וכן בעקבות מצבים רפואיים שונים כמו בעיה מכנית, דלקת מפרקים וזיהום.

במקרים רבים כאבי הברכיים הם קלים, ואז ניתן לטפל בהם באמצעות מנוחה, חבישה אלסטית, משככי כאבים ופיזיותרפיה. אולם לעיתים עלולים הכאבים להיות קשים וממושכים, ואז ייתכן שלא יהיה מנוס מניתוח כדי לפתור את הבעיה. 

המבנה האנטומי של הברך

 המבנה האנטומי של הברך

ממה נגרמים כאבי ברכיים?

כדי להבין מה גורם לכאבי ברכיים, יש להכיר תחילה את מבנה הברך.

הברך היא אתר החיבור בין עצם הירך (פימור) לעצם השוק (טיביה). בחלקה הקדמי נמצאת עצם נוספת - פיקת הברך (פטלה).

בברך יש כמה רצועות וגידים מייצבים:

• הרצועות הצולבות הקדמית והאחורית.

• הרצועות הקולטרליות בשני צידיה.

• גיד הקוודריספס וגיד הפטלה מקבעים את פיקת הברך במקומה.

באזור שבו נושקות זו לזו עצם השוק ועצם הירך נמצאים שני סחוסים חזקים מאוד המשמשים בולמי הזעזועים של הברך. אלה שני המיניסקוסים: המדיאלי (הפנימי) והלטרלי (החיצוני).

יש בברך כמה בורסות. בורסה היא שקיק מלא בנוזל שתפקידו לסכך את התנועה במפרק ולהגן על המבנים השונים.

למפרק הברך יש מעטפת קשיחה (קפסולה). הברך נתונה בתוך הקפסולה בנוזל המכונה נוזל סינוביאלי.

אלה הם סוגי הפגיעות בברכיים:

בעיות מכניות
1. פריקת הפיקה. פיקת הברך מקובעת למקומה בעזרת גידים. אם הגידים אלה רופפים מדי, היא עלולה להחליק ממקומה, בדרך כלל לאזור הלטרלי (חיצוני) של הברך.

2. נעילה של הברך. חלקיק עצם או חלקיק סחוס עלולים להתנתק ממקומם בעקבות שחיקה או חבלה ולנוע אל חלל המפרק. מצב כזה עלול לגרום לכאבים עזים ולאי־יכולת ליישר את הברך (נעילה של הברך).

חבלה
מכה ישירה בברך עלולה לפגוע בכל אחת מרקמותיה - למשל לשבור עצם או לגרום לקרעים במיניסקוס, בבורסה או ברצועה. להלן שתיים מהפגיעות הנפוצות ביותר בעקבות חבלה:

1. קרע של הרצועה הצולבת הקדמית. הפגיעה הזאת מאוד שכיחה בקרב ספורטאים שמרבים לשנות את כיוון הריצה שלהם באופן חד ופתאומי, כמו כדורסלנים וכדורגלנים.

2. קרע של מיניסקוס. שכיח מאוד בקרב שחקני כדורגל משום שהם סופגים לעיתים קרובות מכות ישירות ורבות עוצמה בגפיים התחתונות, ובכלל זה בברכיים.

דלקת
1. אוסטאוארתריטיס. דלקת ניוונית של המפרקים. זוהי דלקת המפרקים השכיחה ביותר, והיא פוגעת בעיקר במפרקים נושאי המשקל בגוף: ברכיים, ירכיים וקרסוליים.

2. דלקת מפרקים שגרונית (ראומטואיד ארתריטיס). זוהי  דלקת מפרקים אוטואימונית שעלולה לפגוע בברכיים. הדלקת הזאת נפוצה יותר בקרב נשים, והיא מאובחנת בדרך כלל בגיל צעיר (30-20). היא מחייבת טיפול ומעקב רפואי מסודר של רופא המשפחה ושל ראומטולוג.

3. גאוט. זוהי מחלה שנגרמת עקב שקיעה של גבישי חומצת שתן (חומצה אורית) במפרקי הגוף. בדרך כלל מופיעה המחלה תחילה במפרקי כף הרגל (במיוחד במפרק של בסיס הבוהן הגדולה), אולם היא יכולה להופיע גם במפרקים נוספים, ובהם מפרקים אחרים של כפות הרגליים, בקרסוליים ובברכיים. המחלה הזאת מחייבת טיפול ומעקב רפואיים - בדרך כלל של רופא המשפחה ולעיתים גם של ראומטולוג.

4. דלקת זיהומית של הברך. המחלה הזאת אינה שכיחה. היא גורמת לכאבים עזים, לאודם ובדרך כלל גם לחום. היא מחייבת טיפול רפואי מיידי באשפוז, כולל טיפול אנטיביוטי.

5. דלקת בגיד הפטלה. בעקבות פעילות גופנית מאומצת עלולה להיגרם דלקת מכנית בגיד הפטלה שאחראי לייצוב פיקת הברך למקומה.

פגיעות אחרות
1. בעיה במפרק סמוך. מפרק הירך, הקרסול וכן הגב התחתון עלולים לגרום לכאב שמקרין אל הברך. במקרה כזה חשים את הכאב בברך, אף שלמעשה הבעיה היא במפרק אחר.

2. אוסגוד־שלאטר. כאב שנובע מגדילה של הברך. שכיח בקרב נערים ונערות בגיל העשרה. בדרך כלל חולף הכאב הזה לגמרי עם סיום תהליך הגדילה של העצמות.

3. סינדרום פטלו־פמורלי. הגיד שמייצב את הפטלה במקומה מחובר לשריר הארבע ראשי. בעת פעילות ספורטיבית עלול הגיד הזה להימתח וליצור חיכוך בין החלק האחורי של פיקת הברך לאזור הקדמי של עצם הפימור. הכאב - בקדמת הברך - שכיח בקרב צעירים שעוסקים בספורט.

מהם התסמינים?

כאבי ברך יכולים להופיע באזורים שונים של הברך כמו קדמת הברך וחלקה האחורי. לעיתים מלוּוים הכאבים בנפיחות של הברך, באודם מקומי וכן במגבלה בהנעת הברך ובדריכה.

כמה זמן זה נמשך?

משך זמן הכאבים תלוי בסוג הפגיעה. למשל: כאבים שנגרמים בגלל אוסגוד־שלאטר נמשכים בדרך כלל כמה חודשים ומסתיימים עם סיום תהליך הגדילה של הברך. חבלה בברך, גם לאחר שטופלה, עלולה לגרום לכאבים שנמשכים שבועות ואף חודשים עד להחלמה.

איך מאבחנים?

במקרה של כאבים בברך יש ללכת לרופא המשפחה. לאחר בדיקה הוא ייתן בדרך כלל הפניה לצילום של הברך הכואבת ולעיתים גם לבדיקות דם. ברוב המקרים די בכך כדי להגיע לאבחנה. אולם במקרים אחרים יש צורך בהפניה לאורתופד לשם קבלת אבחנה סופית של הגורם לכאבים ולהתאמת טיפול מתאים. יש לזכור שאם הופיעו כאבי ברך, צריך לעיתים צורך לבדוק גם מפרקים סמוכים. הסיבה: כאבי הברכיים נובעים לעיתים מהקרנת כאבים שמקורם במפרקים סמוכים.

אם הכאבים נגרמו בעקבות פגיעה בברך (למשל בגלל פגיעת ספורט או תאונת דרכים) - צריך לפנות מיד לבדיקת אורתופד באחד ממוקדי החירום של קופת החולים או בחדר מיון. מומלץ לא לדחות את הפנייה לבדיקה הרפואית.

איך מטפלים?

כאבי הברכיים חולפים בדרך כלל בעזרת טיפול פשוט: מנוחה, משככי כאבים ממשפחת NSAIDS (למשל אטופן וארקוקסיה), חבישה של הברך ופיזיותרפיה.

אולם לעיתים הכאבים אינם חולפים בעזרת טיפול כזה, ואז דרוש בירור נוסף אצל אורתופד.

חשוב לזכור: אם מדובר בחבלה (למשל תאונת דרכים או פגיעת ספורט) - יש לפנות מיד לבדיקת אורתופד במוקד חירום או בחדר המיון כדי לשלול אפשרות של שבר או של פגיעה חמורה אחרת.

זה חד־פעמי? זה יחזור?

כאבי ברכיים הם בעיה רפואית שכיחה שנוטה לעיתים לחזור. הגורם המרכזי לכך הוא אורח החיים המודרני המתאפיין במשקל עודף ובהיעדר פעילות גופנית לחיזוק השרירים.

עלולים להיות סיבוכים?

הסיבוך המרכזי של פגיעות בברכיים הוא הרס של המפרק והצורך בניתוח להחלפתו.

מהם סימני האזהרה שמחייבים פנייה מיידית לרופא?

כאב בברך המלווה באודם, בנפיחות או בקושי ללכת מחייב פנייה לבדיקה רפואית.

בתוך כמה זמן "אחזור לעצמי"?

משך הזמן שבו סובלים מכאבי ברכיים תלוי בסוג הפגיעה. לעיתים הבעיה חולפת מעצמה בתוך כמה ימים עד שבועות, אך לעיתים היא עלולה להימשך חודשים ארוכים.

איך לומדים לחיות עם כאבי ברכיים כרוניים?

במקרה של כאבי ברכיים כרוניים יש לזכור את העובדות הבאות:

1. מנוחה. לא מומלץ להימנע משימוש בברך הכואבת במשך זמן רב: עם הופעת הכאבים מומלצת מנוחה - אך היא חייבת להיות מוגבלת בזמן. לאחר תקופה מסוימת (לפני המלצת הרופא המטפל) יש לחזור לפעילות בהדרגה כדי למנוע את הידלדלות השרירים באזור הברך.

2. פיזיותרפיה לברך יכולה להקל על הכאבים.

3. חבישת הברך מאפשרת לייצב אותה ומקילה על הכאב.

4. משככי כאבים. לפי המלצת הרופא המטפל ניתן להשתמש במשככי כאבים ממשפחת ה־NSAIDS.

5. ירידה במשקל. אם לכאב הברכיים מתלווה משקל־יתר, רצוי להפחיתו כדי להפחית את העומס על הברכיים.

6. פעילות גופנית מתונה. לפי המלצת הרופא או הפיזיותרפיסט המטפלים יש לעשות תרגילים לחיזוק שרירי הגפיים התחתונות.

ד"ר רות גופן היא מומחית ברפואת משפחה

ד"ר בני ברנפלד הוא מנהל המחלקה האורתופדית במרכז הרפואי כרמל מקבוצת כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש