פורסם בראשונה: 27.05.2007
עדכון אחרון: 03.09.2012
  • ד"ר אריה גולדשמיד ד"ר אריה גולדשמיד

הקשר בין נטילת ויטמינים וסרטן הערמונית

לקריאה נוחה
הוכחה נוספת לנזק האפשרי בצריכה מוגזמת של ויטמינים: לגברים שצרכו מינון גבוה של מולטי-ויטמינים לאחר שכבר נתגלה אצלם סרטן הערמונית, היו בסיכון כמעט כפול ללקות בסרטן ערמונית קטלני

צריכה מוגזמת של ויטמינים עלולה להגביר את הסיכון למוות מסרטן הערמונית. כך עולה ממחקר שפורסם במאי 2007.

חוקרים במכון הלאומי לחקר הסרטן בארצות הברית (NCI)  עקבו אחר הרגלי התזונה והבריאות של 295 אלף גברים. כשליש מהם דיווחו על נטילת מולטי-ויטמינים באופן יום-יומי, ואילו חמישה אחוזים דיווחו כי נטלו מינון גבוה של מולטי-ויטמינים - יותר משבע פעמים בשבוע.

בתוך חמש שנים מתחילת המחקר, אובחן סרטן ערמונית אצל 8,765 גברים. 1,476 מהם סבלו מסרטן בשלב מתקדם.

לגברים שצרכו מינון גבוה של מולטי-ויטמינים לאחר שכבר נתגלה אצלם סרטן הערמונית, היו בסיכון כמעט כפול ללקות בסרטן ערמונית קטלני, וזאת בהשוואה לגברים שמעולם לא נטלו מולטי-ויטמינים. מדובר בעיקר בגברים שלפחות אחד מבני משפחתם הקרובה חלה סרטן הערמונית וכאלה שנטלו גם תוספים של סלניום, בטה-קרוטן או אבץ.

החוקרים לא מצאו שום זיקה בין שימוש במולטי-ויטמינים ל סרטן ערמונית בשלביו המוקדמים. לדבריהם, ייתכן שלמינון הגבוה של הווויטמינים היתה השפעה קטנה  לפני שהופיע גידול סרטני, אולם לאחר הופעת הגידול הוויטמינים זירזו את התפתחותו. 

המדענים מזהירים כי על אף שמחקרים דומים, אם כי קטנים יותר בהיקפם, הצביעו אף הם על קיומה של זיקה בין ויטמינים לסרטן, עדיין דרוש מחקר קפדני יותר בנושא. 

החוקרים גם הדגישו כי במחקר החדש הנוכחי נבדקו גברים שנטלו את הוויטמינים מתוך בחירה, וייתכן  שאלה מביניהם שהיו בסיכון גבוה - אולי משום שבני משפחתם חלו במחלה - נטו יותר ליטול את הוויטמינים, בתקווה למנוע את הסרטן.

במאמר מערכת המלווה את המחקר נטען שנוגדי חמצון האמורים להגן בפני מחלות כגון סרטן ומחלות לב עלולים לשנות שווי משקל פיזיולוגי במיוחד במתן מינונים גבוהים של חומרים אלה.

ד"ר אריה גולדשמיד הוא לשעבר מנהל מחלקת פרמקולוגיה בקבוצת כללית

היא הגיעה!

אפליקציית כללית החדשה

כל השירותים הדיגיטליים של כללית במקום אחד. הורידו כבר עכשיו את האפליקציה החדשה שלנו

חשוב לדעת

מיוחד ללקוחות כללית מושלם

הנחות משמעותיות לתרופות מרשם ולתרופות ללא מרשם

ניוזלטר כללית

אני מסכימ/ה לקבל הודעות במייל