חיפוש

dsdsdsd
כדור ענק ליד עץ בצורת פרצוף

תרופות להפרעות קשב - לא רק ריטלין

ממחקרים עולה כי 96% מהאנשים הסובלים מהפרעת קשב יכולים ליהנות משיפור במצבם בזכות תרופות להפרעות קשב וריכוז. מהי ריטלין? אילו עוד תרופות קיימות? מה הן עושות במוח? לכמה זמן הן משפיעות? מהן תופעות הלוואי? מי מוסמך לרשום אותן? תשובות לשאלות החמות

ד"ר איריס מנור, ד"ר קובי כהן, שלומית רוזן

בקיצור

01

מטרת הטיפול בתרופות הממריצות הוא לא "לתקן" או לשנות את האדם באופן קבוע, אלא להשיג איכות חיים טובה יותר בתחומים של החיים שבהם נתקלים בקשיים ובהפרעות תפקוד.

02

כל אחד מושפע באופן שונה. אם יש תופעות לוואי לריטלין, ניתן לצמצם אותן בהתאמה מיטבית של המינון, מועד הנטילה של התרופה במשך היום, או במעבר לתרופה שונה מאותה המשפחה.

03

כיום מקובל להעניק טיפול שמשפיע במשך רוב שעות היום. הסיבה לכך היא שהפרעת קשב פוגעת בפעילויות יומיומיות רבות ולא רק בלימודים, כפי שנהוג היה לחשוב בעבר.

כבר מאז שנות ה-90 של המאה הקודמת תרופות ממריצות (סטימולנטים) בכלל, והריטלין והאדרל (או בשמה בישראל - אטנט) בפרט, נחשבות לתרופות הטובות ביותר לטיפול בהפרעות קשב. מטרת הטיפול בתרופות הממריצות הוא לא "לתקן" או לשנות את האדם באופן קבוע, אלא להשיג איכות חיים טובה יותר בתחומים של החיים שבהם נתקלים בקשיים ובהפרעות תפקוד.

מאיפה צצה בכלל ריטלין?

ריטלין, או בשם החומר הפעיל שלה מתילפנידט, היא התרופה הוותיקה ביותר לטיפול בהפרעת קשב. היא יוצרה לראשונה ב־1957 על־ידי יצרנית התרופות ציבה (Ciba Pharmaceutical Company). במקור היא פותחה כתרופה המיועדת לטיפול בעייפות כרונית, בדיכאון ובנרקולפסיה, וכן כתרופה המסייעת להתגבר על תופעות־הלוואי המרגיעות של תרופות אחרות.

בניסיונות על חיות מעבדה שנעשו בזמנו בתרופה החדשה התגלה כי היא מעודדת שלווה, ריכוז וקשב טובים יותר. החוקרים המשיכו ופיתחו מהתרופה את החומר הפעיל מתילפנידט, שבו החל הטיפול בהיפראקטיביות כבר בשנות ה־50 של המאה ה־20.

בשנות ה־60 התרופה אף שווקה תחת השם ריטוניק (Ritonic) במטרה לסייע בשיפור מצב־הרוח ולעורר חיות וחיוניות.

בשנות ה-70 של המאה ה-20 התברר ממחקרים שונים, כי החומר מתילפנידט יעיל מאוד בטיפול בתסמינים השונים הקשורים בהפרעות קשב והתרופה, ששמה המסחרי הוחלף לריטלין, החלה להיות משווקת לטיפול בהפרעות אלה. ב־1980, לאחר שהמכון האמריקני הלאומי לבריאות הנפש הכיר בהפרעת קשב באופן רשמי, החל השימוש הגובר בריטלין לטיפול בהפרעת קשב.

אז אמרו ש... (מיתוסים על הפרעת קשב)

כל מיני אגדות אורבניות נקשרות בהפרעת קשב ובטיפול התרופתי - אבל מה האמת?מיתוסים על הפרעת קשב

לא רק ריטלין

התרופה הממריצה השנייה המוכרת כיום להפרעת קשב היא אטנט (בחו"ל היא נקראת אדרל), או בשם החומר הפעיל שלה - תערובת של מלחי אמפטמינים. תרופה זו נוצרה לפני כ־30 שנה, אך החלה להירשם בארץ רק ב־2015 תחת השם המסחרי אטנט. מדובר בתרופה מקבילה לריטלין, כך שיש התאמה אישית לכל תרופה: המדינות בהן שתי התרופות רשומות, הרישום שלהן ושל נגזרותיהן באוכלוסיה נוטה להתחלק שווה בשווה.

מי שהתרופות הממריצות לא מתאימות לו, יכול לקבל תרופות אחרות המוגדרות כ"קו שני" או "קו שלישי", והן כוללות אטומוקסטין. תרופות אחרות אינן ניתנות כמעט להפרעת קשב, אלא כתוספת ובמקרים מיוחדים בלבד.

מה התרופות הממריצות (ריטלין או אטנט) עושות תכל'ס במוח שלי?

התרופות הממריצות פועלות על מערכת העצבים המרכזית, ובעוד שעל־פני השטח נדמה שהן "מרגיעות", למעשה, הן פועלות באופן הפוך, כלומר: מעוררות.

מנגנון הפעולה הידוע של הממריצים מעלה את רמות המוליך העצבי דופמין במוח ובכך "מתקן" את ההפרעה בזרימת הדופמין, שאינה יציבה, ברשת הקשב, המקשרת בין אונות מוח ואזורי מוח אחרים - זרימה לא יציבה זו, הגורמת לפגיעה בתקשורת, היא, ככל הנראה, אחד הגורמים להפרעה בקשב.

העלייה ברמות הדופמין מאפשרת למי שסובלים מהפרעה בקשב כמה דברים עיקריים:
1. שליטה עצמית גבוהה יותר.
2. יכולת לקשב מתמשך
3. שיפור בזיכרון בעבודה או בלימודים.

עד כמה התרופות האלו יעילות?

ממחקרים עולה כי 85%-80% מהאנשים המטופלים בריטלין להפרעת קשב יזכו בשיפור משמעותי בפעילות־היתר וביכולות הקשב. בנוסף לכך צפוי שיפור מסוים בהתנהגות, ביחסים הבינאישיים ובביצועים הקוגניטיביים. גם אטנט משפיע על אחוז דומה של אנשים, אך יש אנשים המגיבים דווקא לתרופה אחת ולא לשנייה. בין שתיהן, כ־96% מהסובלים מהפרעת קשב יכולים לקבל טיפול תרופתי מתאים. 

תרופות להפרעות קשב מבוססות מתילפנידט (ריטלין)

ריטלין "רגיל" (Ritalin, Methylphenidate Hydrochloride) 

משפיעה עד ארבע שעות.

כדורים במינון של 10 מיליגרם.

התרופה נמצאת בסל הבריאות.

ריטלין לשחרור איטי (Ritalin SR, Methylphenidate Hydrochloride) - תרופה ישנה יחסית, שעלולות להיות לה יותר תופעות לוואי מהתרופות האחרות. 

פועלת כ־6 שעות.

נמצאת בסל הבריאות.

ריטלין לשחרור ארוך־טווח (Ritalin LA)

פועלת כ־8 שעות.

לילדים שמתקשים לבלוע תרופות ניתן לפתוח את הקפסולה ולפזר את הכדוריות שבתוכה על מעדן או על כל מזון צמיגי אחר. נחשבת לתרופה עם פחות תופעות לוואי. 

נמצאת בארץ בארבעה מינונים: 10 ,20, 30 ו־40 מיליגרם.

התרופה לא נמצאת בסל הבריאות. לקוחות כללית מושלם זכאים להשתתפות במחיר התרופה.

קונצרטה (Concerta, Methylphenidate Extended Release tablets) - תרופה בעלת מנגנון פעולה מיוחד שגורם לשחרור מדורג ואיטי של הריטלין. הודות למנגנון הפעולה הזה נמשכת השפעת התרופה 12 שעות. קונצרטה נחשבת לתרופה עם פחות תופעות לוואי.

קונצרטה נמצאת בארץ בארבעה מינונים: 18, 27, 36 ו־54 מיליגרם.

התרופה לא נמצאת בסל הבריאות. לקוחות כללית מושלם זכאים להשתתפות במחיר הקונצרטה.

פוקלין XR (Dexmethyhlphenidate) - תרופה המכילה את הנגזרת הפעילה של ריטלין הנחשבת עדינה יחסית מבחינת תופעות הלוואי.

משך השפעתה: 9-8 שעות. 

התרופה נמצאת בארץ בארבעה מינונים: 10,20, 30, 40 מיליגרם.

פוקלין לא רשומה בארץ, אך ניתן להשיג אותה דרך כללית בהמלצת רופא מומחה ובהשתתפות של 50% ממחיר התרופה. 

דייטרנה (Daytrana) – מדבקות המכילות מתילפנידט.

המדבקות קיימות בארבעה גדלים - כל אחד מייצג מינון שונה. החומר נספג דרך העור אל מערכת הדם, ולכן למדבקה יש פחות תופעות לוואי בהשוואה לכדורי ריטלין.

דייטרנה משפיעה למשך 12-10 שעות (עוד כשעתיים לאחר הסרתה). ניתן להסיר את המדבקה בכל עת  ובכך לשלוט על משך פעילותה. 

החיסרון הגדול של דייטרנה: היא לא נמצאת בסל התרופות ולא רשומה בארץ - ולכן לא זמינה בכללית ומחירה יקר.

נהיגה תחת השפעה של... הפרעת קשב

התרופות יכולות להציל לכם ולילדים שלכם את החייםהפרעת קשב ותאונות דרכים

תרופות מבוססות אמפטמין (אטנט, ויואנס)

אטנט (תערובת מליח אמפטמין - שמה המסחרי בחו"ל: Adderall) – יכולים להיעזר בה אנשים שסבלו מתופעות לוואי קשות בעקבות נטילת ריטלין על נגזרותיו השונות, או מי שתרופות אלו לא היו יעילות עבורם. אטנט משפיע למשך 6-5 שעות. ניתן לחצות את התרופה לשתיים או לחצות אותה למספר חלקים קטנים.

התרופה נמצאת בארץ בשלושה מינונים: 10, 20 ו־30 מיליגרם.

התרופה כלולה בסל הבריאות לילדים עד גיל 18 בלבד.

מבוגרים מעל גיל 18 שזכאים להשתתפות במושלם, יכולים לרכוש אותה בהנחה שנקבעה במושלם.

אטנט XR: קיימת במינונים של 10, 20 ו־30 מיליגרם המקבילים בהתאמה ל־5, 10 ו־15 אטנט "רגיל". בהתאם, ניתן לתת אטנט XR  במינון של עד 60 מ"ג ללא צורך בטופס מינון חריג. 

התרופה עדיין לא נמצאת בכללית.

ויואנס (Vyvanse) – נגזרת של אמפטמין שמשפיעה לזמן ארוך: כ־13 שעות אצל ילדים ולמשך כ־14 שעות אצל מבוגרים. היא נחשבת לתרופה עדינה יחסית מבחינת תופעות הלוואי.

ויואנס ניתנת פעם ביום בלבד, בשעות הבוקר. יש לבלוע את הכמוסה בשלמותה , אך אם קיים קושי בבליעה, ניתן להמיס את הכמוסה ולערבב את התכולה שלה במיץ תפוזים, במים או ביוגורט,

התרופה נמצאת בארץ בשלושה מינונים: 30, 50 ו־70 מיליגרם.

תרופות אחרות

אטומוקסטין (סטרטרה - Atomic Strattera) - מדובר בתרופה בעלת מנגנון פעולה שונה מהתרופות הממריצות. יש ליטול אותה בכל יום באופן רצוף מבלי לעשות הפסקות כפי שמקובל לעיתים בתרופות ממריצות.

השפעתה אינה מיידית: היא באה לידי ביטוי רק לאחר 4-2 שבועות, ולעיתים נדרש עוד פרק זמן זהה כדי שהיא תגיע למיצוי הפוטנציאל שלה. היא משפיעה במשך כל שעות היממה ותופעות הלוואי שלה קלות יותר - היא לא מדכאת שינה ולא מפריעה לתיאבון.

סטרטרה נמצאת במינונים הבאים: 10, 18, 25 ,40, 60 ו־80 מיליגרם.

התרופה לא כלולה בסל הבריאות, אך היא רשומה בארץ וזמינה במחיר מוזל בכל הקופות. כמו כן קיימת גרסה גנרית שלה בשם אטומיק.

מי רשאי לתת לי מרשם לריטלין או לתרופות אחרות לטיפול בהפרעות קשב?

• רופאים שתחום התמחותם הוא נוירולוגיה או נוירולוגיה של הילד

• רופאים שתחום התמחותם הוא פסיכיאטריה או פסיכיאטריה של הילד

• רופאי ילדים עם מומחיות מיוחדת בהתפתחות הילד

• רופאי ילדים אשר עברו הכשרה מיוחדת בתחום הפרעת הקשב

• רופאי משפחה אשר עברו הכשרה מיוחדת בתחום הפרעת הקשב

ככה סתם?

לא. רק לאחר שנערך אבחון מלא.

איך יודעים איזו תרופה לתת לי?

הקריטריון העיקרי לבחירת סוג הריטלין הוא משך הפעולה הרצוי לנו. עם זאת, יש לציין שהדעה המקובלת כיום בקרב הרופאים היא כי רצוי להעניק טיפול שמשפיע במשך רוב שעות היום. הסיבה לכך היא שהפרעת קשב פוגעת בפעילויות יומיומיות רבות ולא רק בלימודים, כפי שנהוג היה לחשוב בעבר.

מה עושים אחרי שמקבלים את המרשם הראשוני?

בהתאם להנחיות של הרופאים המומחים, יכולים רופאי הילדים או רופאי המשפחה להמשיך את הטיפול ולרשום את מרשמי ההמשך לתרופה.

שמעתי מחבר שריטלין זה מה-זה-סרטים. מלא תופעות לוואי מסוכנות...

על אף שריטלין היא תרופה מוכרת יותר מ-50 שנה, שבמהלך השימוש בה נעשו אלפי מחקרים שהוכיחו את יעילותה ובטיחותה, הטיפול בה עדיין מלווה מיתוסים רבים, שמהווים מכשול בעבור אלה שעשויים להיטיב את מצבם בענק משימוש מושכל בה.

את יכולה לפרט קצת על המיתוסים לעומת המצב האמיתי?

בהחלט.

1. בניגוד לאגדות אורבניות, ריטלין אינו גורם להתמכרות.

2. ריטלין ככלל אינו פוגע בתפקודי הגוף (תפקודי הכבד, הכליות וכדומה).

3. ריטלין אינו מחמיר טיקים בדרך־כלל אלא ככל הנראה להפך -  גורם להפחתתם.

4. ריטלין עשוי להיות יעיל גם בעבור מי שסובלים מדיכאון ומחרדה.

5. ריטלין אינו פוגע בגדילה של ילדים ובני־נוער (וסך כל ההשפעה האפשרית על הצמיחה לגובה היא עד שני סנטימטרים - במקרים שהשפעה כזו קיימת).

6. ריטלין אינו ידוע כגורם לתופעות־לוואי ארוכות־טווח.

7. ריטלין הוא אחת התרופות הבטוחות והיעילות ביותר המצויות כיום.

רגע רגע, אין בכלל שום תופעות לוואי?

לכל תרופה יש תופעות לוואי - גם לאקמול. כמו בשימוש בכל תרופה, חשוב לשים דברים בפרופורציות ולשקול תמיד את היתרונות (שיפור איכות החיים היומיומית) לעומת תופעות הלוואי.

על אילו תופעות־לוואי אנחנו מדברים פה?

לריטלין מספר תופעות לוואי שכיחות, שניתן לצמצם אותן בהתאמה מיטבית של המינון, זמן הנטילה של התרופה במשך היום, או במעבר לתרופה שונה מאותה המשפחה.

אלה תופעות־הלוואי השכיחות:
1. פגיעה בתיאבון ובשינה (על כן מומלץ ליטול את התרופה עם האוכל ולא לקחת אותה בשעות הערב).
2. ירידה במשקל.
3. עלייה ברגישות לגירויים.
4. עצבנות.
5. כאבי בטן.
6. כאבי ראש.
7. תחושה של דפיקות לב מהירות (אינה מלווה בשום פגיעה בתפקוד הלבבי).

אמא'לה...

להירגע!

כל אחת וכל אחד מושפעים מהתרופה באופן שונה: כן, יהיו אנשים שיסבלו מכל תופעות־הלוואי הנפוצות האפשריות (וניתן לשנות להם את המינון ובכך להפחית את הופעתן), ויהיו כאלה שלא יסבלו מאף תופעת־לוואי. הדרך היחידה לדעת בוודאות מהן ההשפעות של ריטלין או של כל תרופה אחרת להפרעת קשב, היא ליטול אותה ולהיות במעקב אחר תופעות־הלוואי לצד השינוי הרצוי של היכולת להיות קשוב.

שירות בית מרקחת און־ליין
מזמינים בקליק תרופות ומוצרים במשלוח עד הבית או באיסוף מבית המרקחת

רוקחת בבית מרקחת מחזיקה טאבלט ביד ומחייכת

אפשר להשתמש בריטלין במקרה של תסמונת טורט?

בניגוד לעבר, כיום מקובל לטפל באמצעות ריטלין גם במי שסובלים מתסמונת טורט (תסמונת הגורמת לטיקים אי־רצוניים באיברי הגוף). לעיתים גורם הריטלין להופעת גל קצר של טיקים, אך הוא נעלם בהמשך, ולאחר מכן צפויה איכות החיים להשתפר משמעותית.

אפשר ליטול ריטלין במקביל להנקה?

למרות שלא ידועה כל תופעת לוואי מנטילת ריטלין בזמן ההנקה, לא תמצאו כרגע רופא שימליץ לעשות זאת. הסיבה לכך היא שאין מידע רפואי מוסמך ומבוסס שעליו ניתן להישען. כל המידע שקיים כיום בנושא הזה נלקח ממחקרים על חולדות ועל חיות מעבדה אחרות.

מה בנוגע לאוכל בתקופת השימוש?

יש להביא בחשבון שלפחות בהתחלת הטיפול בריטלין התיאבון יפחת, ולכן מומלץ לקחת את התרופה יחד עם אוכל.

איך ממירים בין סוגי ריטלין לקבלת השפעה מיטבית?

מתייעצים עם הרופא המטפל ומסתייעים בטבלאות שלהלן.

יחידת המדידה הבסיסית היא 10 מיליגרם של ריטלין רגיל.

ריטלין

 ריטלין SR ​

 ריטלין LA

משך ההשפעה:
4 שעות​

משך ההשפעה:
6 שעות​

 משך ההשפעה:
9-8 שעות​

יחידת הבסיס להשוואה: 10 מיליגרם
 

20 מיליגרם
ריטלין SR הם שווי ערך ל־8 מיליגרם של ריטלין רגיל​

20 מיליגרם ריטלין LA הם שווי ערך ל־8 מיליגרם ריטלין רגיל.

30 מיליגרם ריטלין LA הם שווי ערך ל־12 מיליגרם ריטלין רגיל

40 מיליגרם ריטלין LA הם שווי ערך ל־16 מיליגרם ריטלין רגיל​

 

ריטלין

קונצרטה

פוקלין XR

משך ההשפעה: 4 שעות​

משך ההשפעה: 12 שעות

משך ההשפעה: 9-8 שעות​

יחידת הבסיס להשוואה: 10 מיליגרם​

18 מיליגרם קונצרטה הם שווי ערך ל־5 מיליגרם ריטלין רגיל

36 מיליגרם קונצרטה הם שווי ערך ל־10 מיליגרם ריטלין רגיל

54 מיליגרם קונצרטה הם שווי ערך ל־15 מיליגרם ריטלין רגיל

10 מיליגרם פוקלין XR הם שווי ערך ל־8 מיליגרם ריטלין

15 מיליגרם פוקלין XR הם שווי ערך ל־12 מיליגרם ריטלין רגיל

20 מיליגרם פוקלין XR הם שווי ערך ל־17 מיליגרם ריטלין רגיל

30 מיליגרם פוקלין XR הם שווי ערך ל־25-22 ריטלין רגיל.

 

ריטליןדייטרנה

משך ההשפעה: 4 שעות​

משך ההשפעה: 10-9 שעות​

יחידת הבסיס להשוואה: 10 מיליגרם​

10 מיליגרם דייטרנה הם שווי ערך ל־27.5 מיליגרם ריטלין רגיל

15 מיליגרם דייטרנה הם שווי ערך ל־41.3 מיליגרם ריטלין רגיל

20 מיליגרם דייטרנה הם שווי ערך ל־55 מיליגרם ריטלין רגיל

30 מיליגרם דייטרנה הם שווי ערך ל־82.5 מיליגרם ריטלין רגיל

 

 

ומה עם ​טיפול ברפואה משלימה?

קצב החיים התזזיתי והמתח הנלווה להם גורם לבעיות קשב וריכוז בקרב ילדים ונוער. שילוב של תרגילים לשיפור יכולות הריכוז באמצעות טיפול בביו־פידבק ושינוי תזונתי יכולים לסייע בהתמודדות עם ההפרעה בחיי היום יום. לקריאה נוספת

ד"ר איריס מנור היא פסיכיאטרית לילדים ומנהלת המרכז לקשב במחוז דן פ"ת, מטעם המרכז לבריאות הנפש גהה, מקבוצת כללית

ד"ר קובי כהן הוא רוקח קליני במחוז דן-פתח־תקווה בכללית ועורך בכיר של מדריך התרופות באתר כללית

שלומית רוזן היא עובדת סוציאלית ומתאמת המחקר במרכז לקשב ולהפרעות קשב וריכוז במרכז לבריאות הנפש גהה

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש