חיפוש

dsdsdsd
שבוע 36 להריון: הגוף כבר מכין את עצמו ללידה

שבוע 36

זה כואב, אבל לא בטוח שאלו צירים אמיתיים. מה עובר עלייך, מה עובר על העובר ואילו בדיקות מומלץ לעשות בשבוע 36 להריון

צוות אתר כללית

מה עובר עלייך?

כמו בחזרות לפני הצגה, כך גם הרחם שלך עושה הכנות לקראת היום הגדול של הלידה, ועוד בניחוח בריטי. ייתכן שכבר עשית היכרות עם אותן התכווצויות לא סדירות וקצרות יחסית. צירי ברקסטון היקס (או "צירים מדומים") זו הדרך של שרירי הרחם להתחיל להתמתח לקראת העבודה המאומצת שהם יצטרכו לבצע בזמן הלידה.

הצירים האלה - הקרויים על שמו של ג'ון ברקסטון היקס, הרופא האנגלי שתיאר אותם לראשונה אי שם בשנת 1872 - לא גורמים למחיקת צוואר הרחם, או במילים אחרות: הם לא יקדמו אותך לארץ המובטחת, זאת אומרת לתחילת הלידה. הם מורגשים בבטן עצמה, בדרך־כלל אחרי פעילות מאומצת, וייתכן שיחלפו אם תשתי מים או תשני תנוחה (מעמידה לישיבה ולהיפך).

צירים אמיתיים לא תתקשי לזהות, אפילו אם את בהריון ראשון. הם יגרמו לך להרגיש שהרחם שלך מתקשה בקצב סדיר אחת לכחמש דקות למשך 45 שניות לפחות בכל פעם, ובין ההתקשויות תבוא הקלה. לפעמים ההתקשות מלווה בכאבים בגב או בבטן התחתונה, ולצערנו הם לא מפסיקים גם אם את משנה תנוחה או מתחילה ללכת.

ההסבר נחמד, אבל את עדיין לא בטוחה מה לעשות? אם יש לך ספק, את יכולה להתייעץ עם הרופא שמלווה את ההריון שלך. הוא יבצע בדיקה חיצונית לבדיקת פעילות הרחם, ובדיקה וגינלית שתראה שינויים אפשריים שאולי קרו בצוואר הרחם.

יכול להיות שהרופא ייעזר גם ברישום פעילות הרחם במוניטור. כל הבדיקות יעזרו לך ולרופא להבין אם מדובר בצירים מדומים או צירים אמיתיים.

אם זה לא ההריון הראשון שלך ויש בבית ילדים נוספים - כדאי לשתף אותם במה שיעבור עליהם כאשר תהיי בבית החולים (למשל מי ישמור עליהם). בנוסף, כדאי לשתף אותם בהכנות לקבלת התינוק החדש.

רפואה משלימה? אפשר גם בהריון

דיקור, שיאצו, שיטת אלכסנדר ועוד שלל טיפולים, מלווים אותך לאורך כל שבועות ההיריון, מהקלה בבחילות ועד לעזרה בזירוז לידה. כל המידע כאן

מה עובר על העובר?

לרוב העובר נמצא עכשיו במצג ראש - עם הראש כלפי מטה - וסביר מאוד שיישאר ככה עד הלידה. ביותר מ־95% מהלידות הראש הוא האיבר הראשון שיוצא החוצה, ובפחות מ־4% מהלידות העובר נמצא במצג עכוז.

הזיהוי המוקדם של תנוחת העובר חשוב מאוד בתכנון הלידה. בשנים האחרונות יש נטייה ליילד את כל העוברים שנמצאים במצג עכוז בלידה הראשונה בניתוח קיסרי, שמפחית באופן משמעותי את הסיכונים לעובר. לפעמים יש רופאים שמעדיפים לנסות ולבצע היפוך של עוברים במצג עכוז.

איך הופכים אותו בתוך הבטן? באמצעות הפעלת לחץ חיצוני על דופן הבטן, היכן שנמצא הרחם, וסיבוב העובר עד שראשו יימצא באזור האגן שלך. זוהי פעולה רפואית לכל דבר, והיא מתבצעת בבית החולים תחת בקרה של אולטרסאונד, בדרך כלל בין השבועות 38-36 להריון.

בדיקות מומלצות

חיסון נגד שעלת - מומלץ מאוד שתקבלי פעם אחת בין השבועות 36-27 להריון חיסון נגד מחלת השעלת. המטרה של החיסון היא ליצור נוגדנים שיעברו לעובר, וישמרו עליו כדי שלא יידבק בשעלת בחודשים הראשונים לחייו.

שעלת היא מחלה מסוכנת במיוחד לתינוקות עד גיל חצי שנה. הסיבוכים שלה קשים וכוללים: דלקת ריאות, ירידה במשקל, דלקת מוח חדה וחס וחלילה מוות.

החיסון נכלל בסל הבריאות לנשים בהריון, וכרוך בהשתתפות עצמית.

איתור מרפאות שבהן ניתן להתחסן נגד שעלת

רוצה לדעת עוד על החיסון? 

2. מעקב אחות - לחץ דם, משקל, חלבון בשתן ובדיקות נוספות. הכל על-פי הנחיית הרופא שלך, שעשוי גם לבקש לבצע בדיקת אולטרסאונד. כמובן שחשוב גם להיפגש עם אחות ליווי ההריון.

הבדיקות יבוצעו אצל האחות במרכזי בריאות האישה של כללית או טיפות חלב. לזימון תור חייגי 2700* (אחרי בחירת השפה לחצי 1 לזימון תורים), או צרי קשר ישירות עם סניף טיפת חלב או עם מרכז בריאות האישה שבהם תרצי להיבדק.

3. מוניטור ואולטרסאונד - הבדיקה מורכבת מביצוע מוניטור לרישום הדופק של העובר וצירים, ובדיקת מדדים ביופיזיקליים של העובר באולטרסאונד (זוהי לא בדיקת חובה ונעשית רק בהמלצת הרופא שלך).

< למעבר לשבוע קודם    למעבר לשבוע הבא >

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש