חיפוש

dsdsdsd
איך מתמודדים עם החמרה בסימפטומים של אסתמה אצל הילד בספטמבר

מגפת אסתמה של ספטמבר: איך נלחמים בה?

בשביל הרבה ילדים החזרה לבית הספר היא תקופה של כיף גדול, אבל אם הילד שלך חי עם אסתמה, השבוע השני של ספטמבר עלול להביא איתו החמרה בסימפטומים של המחלה ועלייה במספר ההתקפים. הבשורות הטובות: אפשר למנוע את זה, אנחנו כאן כדי להסביר איך

פרופ

פרופ' רן בליצר

בקיצור

01

בכל שנה, כשבוע אחרי החזרה ללימודים, ילדים החיים עם אסתמה סובלים מהחמרה בסימפטומים של המחלה ובמספר ההתקפים.

02

הילדים חוזרים לבית הספר ונחשפים לגורמים המעלים את הסיכון להתקפי אסתמה: וירוסים, אלרגנים וגם לחץ נפשי.

03

אם ילדך לא טופל בחודשים האחרונים בטיפול מונע, מומלץ מאוד לפנות עוד במהלך חודש אוגוסט לרופא המטפל.

​אומנם אין לנו כדור בדולח, אבל אם אתם הורים לילד שחי עם אסתמה, אנחנו צופים, בסיכוי יותר מסביר, שבשבוע השני של ספטמבר תמצאו את עצמכם ממתינים ליד חדר הרופא או בחדר מיון בשל התקף אסתמה משמעותי.

אבל זו לא גזירת גורל, ואפשר להימנע מההתקף, אם רק נתמיד בטיפול מונע בשבועיים האחרונים של החופש הגדול ועם הכניסה לגן או לבית הספר.

מהי התפרצות ספטמבר של אסתמה בילדים?

בכל שנה, כשבוע אחרי תחילת שנת הלימודים, ילדים החיים עם אסתמה סובלים מהחמרה בסימפטומים של המחלה ובהגברה של כמות ההתקפים. אם כך קרה לכם בשנה שעברה, אתם לא לבד.

ממחקר שערך מכון כללית למחקר ושפורסם בכתב העת המדעי המוביל ברפואת ילדים (Pediatrics), עולה כי בספטמבר בכל שנה עולה מספר הביקורים הרפואיים עקב אסתמה פי 2.5 ביחס לחודש שלפני כן.

למה זה קורה?

לתופעה הזאת יש כמה סיבות משוערות: בתחילת ספטמבר חוזרים הילדים לבית הספר לאחר החופש הגדול, נחשפים לסביבה חדשה הכוללת וירוסים, לחץ נפשי, ואלרגנים - כולם גורמים שמעלים את הסיכון להתקפי אסתמה. נוסף על כך, במהלך חופשת הקיץ יש מספר לא מבוטל של ילדים חולי אסתמה שלא נוטלים את הטיפול המונע במשאפים, כמומלץ. 

האם ניתן למנוע מהילד התקף בספטמבר?

ילדים חולי אסתמה שנרשם להם טיפול מונע במשאף צריכים להקפיד ליטול אותו מדי יום בשבועות האחרונים של אוגוסט ובשבועות של תחילת שנת הלימודים. אם ילדכם לא טופל בחודשים האחרונים בטיפול מונע, מומלץ מאוד לפנות לרופא המטפל ולשקול התחלה מחודשת של הטיפול המונע במהלך החופשה.

רוצים להזמין תור עכשיו דרך האתר?

לזימון תור לרופא ללא סיסמה לחצו כאן

מהו הטיפול המונע המומלץ?

שימוש במשאפים המכילים סטרואידים הוא הטיפול המונע הטוב והמומלץ ביותר כיום למניעת התקפי אסתמה אצל רוב הילדים האסתמטיים, והוא לא נוטה לגרום לתופעות לוואי משמעותיות.

הטיפול במשאפים האלה מוריד את רמת הדלקת והנפיחות סביב דרכי האוויר בריאות ועוזר למנוע מראש את ההתקף.

הילד צריך לקחת את הטיפול הזה באופן יומיומי, גם כשהוא מרגיש בריא לגמרי. זאת בשונה מהטיפול במשאפי ונטולין (מרחיבי סימפונות), המשמשים רק בעת הצורך (בזמן הופעת ההתקף) ומספקים הקלה מיידית וזמנית בלבד. 

פרופ' רן בליצר הוא רופא אפידמיולוג, מומחה לבריאות הציבור ומנהל מכון כללית למחקר בכללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש