חיפוש

dsdsdsd
מוצרי חלב

דיאטת אטקינס: דיאטת חלבונים שגם עובדת, גם בריאה, רק מה: לא בטוח שהיא מתאימה לך

שנים רבות טען ד"ר רוברט אטקינס כי הדיאטה העשירה בגבינות שמנות, בשרים שמנים וביצים, מביאה לא רק להרזיה מהירה, אלא אף מפחיתה את רמות הכולסטרול והשומנים בדם. ומה מתברר? הוא צדק. רגע לפני שאתם רצים לקנות גבינות שמנת ובשר כבש נוטף שומן טעים למנגל...

ד"ר מיכל גילאון

ד"ר מיכל גילאון

הדיאטה המבוססת על חלבונים ("דיאטת אטקינס") עברה בשנים האחרונות מהפך של ממש. מדיאטת חלבונים מושמצת ולא מומלצת על ידי רוב ארגוני הבריאות ואנשי המקצוע בתחום התזונה, היא הפכה לדיאטת חלבונים רצינית ויעילה שהוכיחה את עצמה "בשטח" וגם מהבחינה המדעית.

רוצה לדעת עוד הדיאטה? לחץ/י כאן כדי לקרוא את המאמר המדעי (באנגלית, מה לעשות).

אם הלסת שלך נשמטת כעת בתדהמה, נזכיר רק שכבר כתבנו דברים בכיוון הזה, וזה אולי המקום לקרוא את המדריך המעולה שלנו לדיאטה "והדיאטה הכי בריאה היא", המביאה תוצאות מעניינות של מחקר ארוך טווח, רציני ומעמיק שנעשה בישראל על דיאטות, ובו נכללה גם "דיאטת אטקינס", דיאטת חלבונים. רוצה לדעת עוד על נתונים מדעיים רציניים בנושא הזה? (מה לעשות, באנגלית...) לחץ/י כאן.

ד"ר רוברט אטקינס גרס במשך שנים כי דיאטה המבוססת על חלבונים ושומנים ודלה מאוד בפחמימות היא דיאטה המביאה לירידה רבה במשקל ללא תופעות לוואי. יותר מכך - הוא המשיך וטען כי על אף שהתפריט של "דיאטת אטקינס" עשיר מאוד בסוגי חלבון כמו גבינות שמנות, בשרים שמנים וביצים, רמת הכולסטרול הרע ורמת השומנים בדם דווקא יורדות (כלומר: משתפרות). אם זה לא ברור: כשעושים דיאטת חלבונים הופכים בריאים יותר לפי המדדים הרפואיים המקובלים.

די...

אכן כן. ה"פלא" הזה עורר הרבה סימני שאלה, וחוקרים רבים החליטו לרדת לעומק העניין במחקרים רציניים על דיאטת חלבונים.

והם נעשו?

הם נעשו.

ומה הם העלו?

המסקנה: דיאטת חלבונים שדלה בפחמימות, שמפחיתה את צריכת הפחמימות למינימום ומעלה את צריכת החלבונים למקסימום, מכניסה את הגוף למצב הקרוי קטוזיס (Ketosis). קטוזיס הוא מצב שבו הגוף מנצל את מאגרי השומן כדי לקבל את האנרגיה הדרושה לתהליכי החיים - במקום לקבל אותה מהסוכרים המצויים בפחמימות, המקור "הרגיל" לאנרגיה של כולנו.

מהמחקרים שנעשו על דיאטת חלבונים ("דיאטת אטקינס") עולה עוד כי הירידה במשקל נובעת לא רק מהקטוזיס אלא גם מהפחתת הצריכה של קלוריות. ההסבר לכך פשוט למדי: התברר שהאנשים שאוכלים לפי "דיאטת אטקינס" פשוט רעבים פחות, ולכן הם גם אוכלים פחות. הגורמים שככל הנראה מפחיתים את התיאבון הם שילוב שבין מצב הקטוזיס מצד אחד לכמות הגדולה של החלבונים שאותם אוכלים, מהצד האחר.

אז זה נכון שבעזרת "דיאטת אטקינס", שהיא דיאטת חלבונים, מרזים יותר מהר?...

כן.

מהמחקרים שבדקו את יעילות הדיאטה המבוססת על חלבונים עולה כי בטווח הקצר, כלומר בשבועות או בחודשים הראשונים לדיאטה (בתקופה שאורכה שישה שבועות עד שלושה חודשים) מצליחים ב"דיאטת אטקינס" לרדת במשקל יותר קילוגרמים ויותר מהר בהשוואה לדיאטה שמכילה גם פחמימות. אולם, וזה חשוב לציין, במעקב ארוך טווח של שנה־שנתיים לא נמצא הבדל משמעותי בתוצאות הסופיות בין סוגי הדיאטות השונים. כלומר, גם בדיאטות אחרות אפשר להגיע ליעד הרצוי. זה רק אורך יותר זמן.

אז אם הכל כל כך טוב, מה לא טוב?

או...

עם כל היתרונות, לדיאטה המבוססת על חלבונים אך דלה בפחמימות עלולים להיות גם חסרונות.

למשל?

ב"דיאטת אטקינס" עלולים להיווצר חוסרים תזונתיים של ויטמינים ושל מינרלים הנחוצים לנו. ועד כמה שהדבר מפתיע, ממחקרים עולה כי דיאטה עתירת חלבונים יכולה גם לפגוע במצב הרוח ולגרום לעצבנות.

רוצה לדעת עוד על תופעות הלוואי של דיאטת חלבונים? לחץ/י כאן (באנגלית, מה לעשות) ולרשותך מאמר מדעי נוסף (מה לעשות, גם הוא באנגלית). לחץ/י כאן כדי לקרוא אותו.

נוסף על כך - אף שמדובר בעניין נדיר - עלולה במקרים קיצוניים להיגרם פגיעה בכליות כתוצאה מעומס החלבונים על מערכות הגוף. לכן למי שעושים "דיאטת אטקינס" מומלץ מאוד להתייעץ עם רופא המשפחה לפני שמתחילים בדיאטה ועוברים לצריכת כמות גדולה של חלבון. במהלך הדיאטה יש לעשות בדיקות כדי לעקוב אחר תפקודי הגוף.

מדוע ההפחדות האלה?

לא הפחדות, מידע. ואין מה להיבהל.

אילו בדיקות בדיוק?

ד"ר דנה פלורנטין, רופאת הבית של אתר כללית, מבהירה: באדם בריא לא צפויה להיות פגיעה כלייתית, והבדיקות הנדרשות הן בדיקות דם תקופתיות שנדרשות בכל מקרה אחת לתקופה. בהרבה מקרים האנשים הפוצחים בדיאטה סובלים מרמת סוכר גבולית או גבוהה ומעלייה ברמת השומנים והכולסטרול, ולכן הבדיקה הרצויה היא בדיקת כימיה בדם (שכוללת, בין היתר, את הסוכר ואת פרופיל השומנים) פעם אחת במהלך הדיאטה ופעם אחת בסיום הדיאטה או אחת לחצי שנה בערך אם הדיאטה ממושכת. בדיקת הכימיה בדם כוללת גם את תפקודי הכליה (קריאטינין). אבל, כאמור, אם את, או אתה, בריאים - לא צפויה פגיעה כזאת.

וזהו?

הממ...

הממ... מה?

ב"דיאטת אטקינס" יש גם בעיה אחרת, שכדאי לא להתעלם ממנה, והיא בכלל לא קשורה לבריאות...

עכשיו באת לקלקל לי?

ממש לא.

אבל... (איכשהו תמיד יש אבל, נכון?...) הבעיה המשמעותית ביותר של "דיאטת אטקינס" היא ההתמדה. לרוב האנשים פשוט קשה להתמיד בדיאטת חלבונים דלה בפחמימות שאינה כוללת לחם, פסטה, אורז, דגנים ופירות - שלא נדבר על מתוקים למיניהם, שהם, כידוע, פחמימות לתפארת.

אבל יורדים מהר במשקל...

נכון, אבל אני לא מכירה הרבה אנשים שמצליחים להחזיק מעמד חודשים ארוכים על חלבון בדמות סטייקים, גבינות שמנת ואגוזים, בלי לחם או איזה קינוח קטן מדי פעם או קלמנטינה עסיסית. את מכירה? אתה מכיר?...

אז מה השורה התחתונה?

שדיאטת חלבונים ("דיאטת אטקינס") היא אפשרות טובה לאנשים שמעוניינים לרדת במהירות רבה יחסית במשקל, ושתפריט דל בפחמימות ועשיר בחלבונים במזון מתאים להם. הדיאטה הזאת בהחלט לא מתאימה לכל אחת ואחד. לנו, אנשי המקצוע, מחלחלת אט־אט ההבנה שאין דיאטה אחת המתאימה לכל האנשים. ישנם סוגים שונים של דיאטות, ויש להתאים את הדיאטה באופן אישי לכל אחת ואחד על פי מצב הבריאות שלה או שלו ועל פי ההעדפות האישיות לתפריט דיאטתי - מי בפחמימה ומי בחלבון.

לכן כדי לשמור על בריאותך כדאי לך מאוד להתייעץ עם דיאטנית קלינית שתעזור בהתאמת הדיאטה ותציע אפשרויות שונות ומשתנות של תזונה לתפריט האישי.

אולי מגיעה לך דיאטנית בחינם?

שאל/י את רופא המשפחה שלך: ייתכן שמצבך הבריאותי מאפשר לך לקבל ייעוץ דיאטני בחינם במסגרת סל הבריאות.

לקוחות כללית מושלם נהנים משירותי ייעוץ של דיאטניות בתעריפים מופחתים ללא קשר למצבם הבריאותי. 

מיכל גילאון היא דיאטנית קלינית במרכז שניידר לרפואת ילדים, מקבוצת כללית 

ייעוץ מקצועי: ד"ר דנה פלורנטין ​

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש