חיפוש

dsdsdsd
בחורה מחבקת כלב שמלקק את פניה

הכלבים נובחים - וההשמנה עוברת הרבה יותר בקלות

ידידו הטוב של האדם עשוי להיות גם כלב השמירה על בריאותו וגורם תומך להרזייתו. מחקרים מצביעים על כך שכלבים ובעליהם מסייעים זה לזה לשמור על משקל תקין

דני טל

דני טל

בקיצור

01

מה הקשר בין חיית מחמד לבריאות? מחקרים רבים מעידים על כך שמי שמאמץ חיית מחמד, בריא יותר, רגוע יותר,חולה פחות במחלות לב וחי יותר שנים.

02

כלבים הם חברים טובים לפעילות גופנית. כשמוציאים אותם לטיול, קל מאוד לשלב הליכה ואפילו ריצה.

03

חתולים לא יגרמו לך ללכת יותר, אבל גם הם תורמים לבריאות הפיזית, וגם הנפשית.

​אוהב כלבים, חתולים או בכלל אוגרים? כנראה שהסיכוי שלך להיות בריא יותר ואפילו לחיות יותר שנים, גדול יותר בהשוואה למי שלא זוכה ללטף חיה כל יום. אז עשה כבוד להולך על ארבע שלצידך, הוא לא רק החבר הכי טוב שלך, הוא גם עוזר לבריאותך בכלל, ולבריאות הלב שלך בפרט.

ברצינות?

לא מדובר בהנחה חסרת בסיס. מחקרים הוכיחו שמי שמחזיק חיית מחמד בבית מפחית באופן משמעותי את הסיכון שלו לקבל התקף לב, שבץ מוחי או לחלות במחלות לב וכלי דם אחרות.

במחקר שנערך ב־2006 בבית הספר לרפואה נורת'ווסטרן בשיקגו חילקו חוקרים משתתפים לשתי קבוצות. באחת היו 36 אנשים וכלביהם שסבלו מעודף משקל (כן, גם הכלבים), ובקבוצה השנייה 56 אנשים שסבלו מהשמנה, ללא כלבים.

במשך שנה שתי הקבוצות קיבלו ייעוץ לפעילות גופנית ותזונה נכונה, כשגם הכלבים קיבלו מזון מוקפד מבחינה קלורית. שתי הקבוצות הצליחו לרדת במשקל בשיעור דומה, אך אלו היו בעלי הכלבים שהתמידו יותר בכושר, 3.9 שעות בשבוע לעומת 3.5 שעות בשבוע אצל נטולי הכלבים. כמו כן, שני שליש מהפעילות הגופנית של בעלי הכלבים בוצעה על ידם במסגרת היציאות השגרתיות לטיול. 

גם הכלבים הפיקו תועלת מהמחקר, והצליחו להוריד בין קילוגרם לשניים בממוצע עם תומו. אם כך, עצם הטיפול בכלב לא שווה ערך או מחליף דיאטה, אבל קל ונעים יותר לעשות פעילות גופנית בחוץ יחד עם החברים הנאמנים האלו. הם גם מספקים תמיכה חברתית ורגשית חסרת שיפוט וביקורת, שיכולה לסייע במהלך צעדים ראשונים בכניסה לכושר.  

במחקר נוסף, שנערך על ידי צוות בראשות  ד"ר גלן לוין מבית הספר לרפואה באוניברסיטת יוסטון, נאסף מידע מ־36 עבודות שעסקו בהשפעות חיות מחמד על הבריאות של בעליהן.

במרבית העבודות נמצאה התאמה בין בעלות כזאת והפחתת הסיכון למחלות לב בכלל ויתר לחץ דם ורמת הכולסטרול בפרט, וכן לשמירה על משקל תקין. עם זאת, באף אחד מהמחקרים לא נמצא קשר סיבתי בין בעלות על חיית מחמד ובריאות הלב.

ומה עם חתולים?

היתרונות לבריאות הלב היו מרשימים יותר בקרב בעלי כלבים מאשר בקרב בעלי חתולים. עובדה מתבקשת בהתחשב בכך שלא צריך להוציא חתולים לטיול כדי שיעשו צרכים. 

ובכל זאת?

מחקרים מוכיחים בבירור שגם בעלי החתולים נהנים מיתרונות בריאותיים. כשהחתול או הכלב הופכים להיות חלק בלתי נפרד מהמשפחה, נבנה ביניכם קשר חזק ואוהב במיוחד. האהבה נטולת התנאים הזו תורמת גם לבריאות הנפש כשהיא מרגיעה ומפיגה מתחים.

ואם אני אלרגי?

תלוי בחומרת האלרגיה. יש מי שאלרגי בצורה קלה לחתולים, וזמן מה לאחר אימוץ החיה הגוף שלו מתרגל אליה, והאלרגיה עוברת כלא הייתה ואפשר להיפרד לשלום מהעיניים הדומעות, הצינון ותחושת הגירוד. אם מדובר באלרגיה חמורה, עדיף לא להסתכן. אם אתה אלרגי, תתייעץ עם רופא או מומחה אלרגיות לפני שאתה מכניס את החתול הביתה. 

עדיין אין לי כלב, או חתול. לרוץ ולאמץ?

אם הסיבה היחידה שתעשה את זה היא לשפר את בריאותך, לא. אימוץ חיה צריך לנבוע קודם כל מאהבה אליה, ומתוך אפשרות להתחייב לטפל בבעל החיים במסירות ובאחריות.

המוני כלבים וחתולים ננטשים בכל שנה. אתה לא רוצה לתרום לנתונים העצובים האלה. אמץ את החיה המועדפת עליך, רק אם אתה באמת מוכן להקדיש לה את הזמן, תשומת הלב והעלות שהיא מצריכה. מה שבטוח, אם תוכל לעמוד בכל אלו, שניכם תרוויחו, בענק, במישור הרגשי והפיזיולוגי.

​כדאי לכם לשקול רפואה משלימה

​​​שילוב של טיפולים משלימים בנסיונות ההרזייה שלכם יכולים לסייע בשמירה על אורח חיים מאוזן, הגברת חילוף החומרים והזרמת אנרגיה מחודשת לתאים. לקריאה נוספת היכנסו​​ ​

דני טל הוא מומחה לכושר גופני 

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש