חיפוש

dsdsdsd
משקאות אנרגיה

מה משקאות אנרגיה עושים לגוף שלך?

משקאות אנרגיה מכילים כמות גדולה של קפאין, שהוא כנראה הסם הנפוץ בעולם. אם אתם נוהגים לערבב אותם עם אלכוהול - הסכנה נהיית גדולה, ברורה ומיידית. למה זה כל כך מסוכן, ומה יכולים הרופאים לעשות? ד"ר שמואל גבעון מתריע

ד"ר שמואל גבעון

ד"ר שמואל גבעון

בקיצור

01

מה הסכנה במשקאות אנרגיה? משקאות אנרגיה מכילים כמות גדולה של קפאין. זו הופכת למסוכנת בשילוב עם אלכוהול.

02

מה כבר יכול לקרות? צריכת משקאות אנרגיה בשילוב עם אלכוהול כרוכה בסיכון יתר להתנהגות תוקפנית לנהיגה בשכרות ולמעורבות בתאונות דרכים שנגרמות משכרות.

03

איך זה קשור לרופאים? כדאי שהם יסבירו ללקוחות שלהם את הסכנות, ובעיקר ידגישו שיש להימנע משילוב של המשקאות האלה עם אלכוהול.

לפני כעשור נכנסו לחיינו משקאות האנרגיה, שהיום נמכרים כמעט בכל פאב, מכולת ופיצוצייה בישראל. מלבד העובדה שהם מכילים כמות גדולה של קפאין, שהוא כנראה הסם הנפוץ בעולם, הרבה אנשים נוהגים לערבב אותם עם אלכוהול - ובכך טמונה סכנה גדולה.

צריכת משקאות אנרגיה עתירי קפאין קפצה באופן דרמטי בארצות־הברית מ־2.3 מיליארד משקאות ב־2005 ל־6 מיליארד משקאות ב־2010. מתברר כי שליש עד מחצית מהתבגרים והצעירים בארצות־הברית מדווחים על שימוש קבוע במשקאות אנרגיה. קרוב למחצית החיילים האמריקאים שמוצבים בחו"ל מדווחים על שימוש יומיומי בהם.

עד כמה מסוכנת צריכה של משקאות אנרגיה?

זה תלוי בכמות הנצרכת, בכמות הקפאין ובייחוד בשילוב של המשקאות האלה עם אלכוהול. יש להביא בחשבון גם את המצב הרפואי של המשתמש ואת המחלות שמהן הוא סובל.

לפעמים נדמה כי אנחנו, הישראלים, לומדים מהאמריקאים בעיקר את ההרגלים הרעים שלהם. ובמקרה הזה - שתיית משקאות אנרגיה ושתיית אלכוהול. כולנו שמענו וקראנו לא אחת על ספורטאים ששילמו בחייהם על שימוש מוגזם במשקאות אנרגיה, וכולנו שומעים וקוראים מדי סוף שבוע על תאונות דרכים מיותרות שנגרמות מצריכה מופרזת של אלכוהול.

הסכנה במשקאות אנרגיה היא הקפאין, האלכוהול או שניהם ביחד?

שניהם ביחד וכל אחד לחוד.

כלומר?

בואו נפרק את זה לגורמים ונתייחס לקפאין ולאלכוהול.

קפאין:
קפאין הוא חומר מעורר שפועל באופן ישיר על המוח. רבים מאוד מאיתנו צורכים אותו - בשתיית הקפה של הבוקר, בתה, בשוקולד, במשקאות מוגזים ולעיתים גם בתרופות משככות כאבים.

אבל לקפאין יש גם תופעות לוואי: כמות גדולה של קפאין גורמת לעצבנות, לחרדה, לכאבי ראש ולהפרעות במערכת העיכול. היא מעלה את רמת הכולסטרול, מגבירה את קצב דפיקות הלב, קשורה ללחץ דם גבוה ואף עלולה להעלות את הסיכון להתקפי לב.

אז כמה קפאין מומלץ לצרוך ביום? בין 300 ל־500 מיליגרם ביום, תלוי במצב הבריאותי: נשים בהריון, למשל, צריכות להגביל את צריכת הקפאין שלהן.

אלכוהול:
רבים מאיתנו נהנים מכוס יין או בירה מדי פעם, אבל יש מי שלא יכולים ליהנות מבילוי בלי לתפוס ראש ולשתות עוד ועוד משקאות אלכוהוליים.

גם בכך יש בעיה: צריכה מוגברת של אלכוהול מזיקה לכבד, למערכת הלב וכלי הדם ומעלה את הסיכון להתפתחות סרטן שד אצל נשים וסוגי סרטן נוספים בקרב גברים. כמו כן יש לזכור שמשקאות אלכוהוליים רבים מכילים רכיבים נוספים כמו קפאין, סוכר, פחמימות ועוד. האלכוהול עצמו הופך בדם לסוכר - על כל המשתמע מכך.

כמה מנות אלכוהול מותר לשתות? ארגון החקלאות האמריקאי (USDA) ממליץ שנשים לא יחרגו ממנת אלכוהול אחת ביום, ושגברים לא יחרגו משתי מנות אלכוהול ביום. מנת משקה כוללת 14-12 גרם אלכוהול. כמות כזאת מצויה, למשל, ב־350 מיליליטר בירה או ב־140 מיליליטר יין.

אם כבר שותים, לא מערבבים ובוודאי שלא נוהגים

אחרי הסקירה הקצרה הזאת ניתן לחזור לעניין שלשמו התכנסנו: תופעות הלוואי המכוערות של משקאות האנרגיה.

חוקרים בדקו את הסיכונים הכרוכים בצריכת משקאות אנרגיה, ומסקנותיהם פורסמו בשני מחקרים. התכולה הרגילה של הקפאין במשקאות האלה נעה בין 80 ל־140 מיליגרם, אבל בחלקם הכמות כפולה. מכיוון שהמשקאות האלה משווקים כתוספי מזון, הם לא כפופים לרוב החוקים והתקנות שחלים על תרופות, כמו קביעת מינון מרבי שמותר לצרוך מדי יום. כך, למשל, כוס אחת של קפה, שמכילה כ־100 מיליגרם קפאין, גורמת להצטברות של 2-1 מיקרוגרם למיליליטר קפאין בדם.

חוקרים שוודים זיהו 120 מקרי מוות שנגרמו עקב הרעלת קפאין (רמה של יותר מ־80 מיקרוגרם למיליליטר בדם). ניתן להגיע לכמות קטלנית של 3 גרם קפאין (שהם שווי ערך ל־80 מיקרוגרם למיליליטר בדם) בעקבות שתייה של 12 משקאות עתירי קפאין בתוך כמה שעות.

דאגה מוגברת בנוגע למשקאות האלה נגרמת עקב השילוב שלהם עם אלכוהול - במשקאות מסחריים או במשקאות שמערבבים במקום. המשתמשים חושבים שהשילוב מפחית את הסיכון להרעלה, אבל בפועל הוא מפחית את התחושות של הפרעה בתפקוד ומעודד צריכה מוגברת של אלכוהול. בסקר שנערך במכללות בארצות־הברית דיווחו 56% מהסטודנטים על צריכה של משקאות אנרגיה בשילוב אלכוהול בחודש שקדם לסקר.

צריכה של משקאות אנרגיה בשילוב עם אלכוהול כרוכה בסיכון יתר להתנהגות תוקפנית, ובכלל זה התנהגות מינית תוקפנית, לנהיגה בשכרות ולמעורבות בתאונות דרכים שנגרמות משכרות. מה שלא ברור הוא אם ההתנהגויות האלה נובעות מההשפעות של המשקאות המשולבים האלה או מהאישיות נוטלת הסיכונים של אלה שצורכים אותם.

מה ניתן לעשות?

משרד הבריאות כבר הביע את דאגתו ממשקאות האנרגיה. הוא הוציא הנחיה לסמן משקאות המכילים כמות גבוהה של קפאין באזהרה שקובעת שהם לא מומלצים לנשים בהריון ולילדים מתחת לגיל 12.‬ כמו כן שוקלים במשרד להתיר את מכירת המשקאות האלה, בדומה לאלכוהול, למבוגרים בלבד.‬‬

מדינות רבות בבארצות־הברית כבר אסרו לשווק משקאות מעורבים מסחריים.

ומה על הרופאים לעשות בינתיים?

רופאים צריכים להשתתף במאמץ ההסברה. עליהם לשאול את המטופלים שלהם, בעיקר גברים צעירים, על השימוש במשקאות אנרגיה - עם או בלי אלכוהול. צריכה של עד 500 מיליגרם קפאין ביום היא סבירה, אבל עליהם להסביר שיש להימנע משילוב של המשקאות האלה עם אלכוהול.

הרבה צעירים לא מסתפקים כיום בבילוי נטול סיכונים. החיים המודרניים מעלים כל הזמן את רף הגירוי, והם חשים שבלי תדלוק כלשהו, שיכול לכלול סמים, אלכוהול ומשקאות ממריצים, הם לא יבואו על סיפוקם. הם חייבים לתפוס ראש, לדעתם, כדי ליהנות מהחיים.

עלינו, הרופאים, להשתתף בהסברה שמטרתה להפסיק את ההרגלים המסוכנים האלה, ועדיף להתחיל את החינוך בגיל צעיר מאוד, לפני שההרגלים הרעים משתרשים.

מקור: Risk and Adverse Effects of Energy Drink Consumption/ Thomas L. Schwenk, MD
Published in Journal Watch General Medicine January 3, 2013

ד"ר שמואל גבעון הוא מומחה לרפואת משפחה בכללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש