חיפוש

dsdsdsd
גאוט: הנחיות תזונה

גאוט: הנחיות תזונה

גבישים שנוצרים בגלל עודף של חומצת שתן בדם ושוקעים במפרקים הם הסיבה לגאוט (סוג של דלקת מפרקים). למניעת גאוט יש להמעיט בצריכת מזונות שמעודדים יצירה של חומצת שתן

לירון אופק דוד, ד"ר רלי אבל

מה זה גאוט?

גאוט (שיגדון) הוא סוג נפוץ של דלקת מפרקים שנובעת מעודף חומצה אורית (חומצת שתן) בדם (היפראוריצמיה). חומצת השתן נוצרת, בין היתר, מפירוק של פורינים המצויים במזון. כאשר ישנו עודף של חומצת שתן בדם, עלולים להיווצר גבישים, ואלה שוקעים במפרקים.

שקיעת הגבישים גורמת לדלקת במפרקים, לכאבים, לנפיחות, לאודם ולהגבלה בתנועתיות המפרקים. בתחילה מופיעה הדלקת - בדרך כלל - באצבעות הרגליים ובעיקר בבהונות. המחלה עלולה להופיע בצורת התקפים ששכיחותם ועוצמתם שונות מאדם לאדם.

הטיפול התזונתי בשיגדון נועד להפחית את הרמה של חומצת השתן בדם. אז מה אסור לאכול ואילו מזונות מומלצים?

מזונות שאינם מומלצים

1. בשר אדום ואיברי פנים.

2. דגים יש לצרוך בכמות מועטה, אך לא רצוי לוותר עליהם לגמרי שכן הם עשירים באומגה 3.

3. משקאות אלכוהוליים ניתן לצרוך, אך יש לעשות זאת במתינות. ההמלצה לאישה היא שלא לשתות יותר מאשר מנת אלכוהול אחת ביום, ואילו ההמלצה לגבר היא שלא לשתות יותר מאשר שתי מנות אלכוהול ביום. רצוי להימנע לחלוטין מבירה ומליקרים, שכן אלה מעלים את הרמות של חומצת השתן בדם. בתקופה של התקפים תכופים יש להימנע לחלוטין משתיית אלכוהול.

4. משקאות קלים ממותקים ומיצי פירות צריכים להיות לגמרי "מחוץ לתחום" שכן הם מכילים כמות גדולה של פרוקטוז.

5. פירות ניתן לצרוך, אך לא יותר מאשר שתיים־שלוש מנות ביום בשל תכולת הפרוקטוז הגבוהה שלהם. עם זאת יש להימנע מענבים ומפירות יבשים כמו תאנים ותמרים שכן הם עתירי פרוקטוז.

מזונות מומלצים

1. חלבון מהצומח, ירקות אגוזים וקטניות. ירקות (גם אלה העשירים בפורינים), אגוזים וקטניות אינם מגבירים את הסיכון לשיגדון. לכן בשל ערכם התזונתי הרב מומלץ לצרוך אותם. המאכלים האלה, ובמיוחד אגוזים וקטניות, הם מקור טוב לחלבון, לסיבים, לוויטמינים ולמינרלים.

2. מוצרי חלב. מומלץ לצרוך עד 2 מנות של מוצרי חלב רזים ביום. נמצא קשר בין צריכה של מוצרי חלב דלי שומן לבין רמות נמוכות של חומצת שתן בדם - מה שמפחית את הסיכון לשיגדון.

3. קפה. נמצא קשר בין צריכת קפה (רגיל או נטול קפאין) לבין רמות נמוכות של חומצה אורית בדם - מה שמפחית את הסיכון לשיגדון. עם זאת, קפאין גורם להפרשה מוגברת של סידן בשתן, ולכן לא מומלץ לצרוך כמות גדולה מדי של קפה (יותר מ־4 כוסות ביום).

4. ויטמין C.  נמצא קשר בין צריכת תוסף של ויטמין C לבין רמות נמוכות של חומצת שתן בדם - מה שמפחית את הסיכון לשיגדון. יש לציין כי מהמחקרים עולה שההשפעה החיובית של ויטמין C היא במינון יומי של 500 מיליגרם ויותר. השפעתם של מינונים נמוכים יותר עדיין אינה ידועה.

נוסף על האמור לעיל יש לשמור על משקל גוף תקין, ובמקרה של עודף משקל יש להתייעץ עם דיאטנית.

לירון אופק דוד היא מנהלת היחידה לתזונה במחוז הדרום ומנהלת השירות המקצועי לתזונה און־ליין ול־DayTwo

ד"ר רלי אבל היא דיאטנית קלינית במחוז מרכז בכללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש