חיפוש

dsdsdsd
דיאטה ים תיכונית

החיים הטובים והבריאים באזור הים התיכון

פירות וירקות טריים, אגוזים, שמן זית וכמות קטנה של מוצרי חלב, של דגים ושל יין אדום - כל אלה הם מרכיביה של הדיאטה הים תיכונית. היא לא רק טעימה, היא גם בריאה: מפחיתה בכ־10% סיכון לפרקינסון, לאלצהיימר ולמחלות לב וסרטן - ומשפרת את התפקוד המיני אצל סוכרתיים

דוקטור ירון בוקר

ד"ר ירון בוקר

החיים בארצות הים התיכון כנראה בריאים יותר, כיוון שתושבי המדינות האלה נהנים מתוחלת חיים גבוהה ומשכיחות נמוכה של מחלות שונות ובעיקר מחלות לב ויתר לחץ דם.

מהו היתרון שמציע אזור הים תיכון?

חוקרים משערים שתושבי המדינות שלאורך חופי הים התיכון בריאים יותר בין היתר גם בשל הרגלי האכילה באותן המדינות. הרגלי האכילה האלה, שבשפה המקצועית מכנים אותם "דיאטה ים תיכונית", זוכים בשנים האחרונות לפופולריות רבה גם באזורים אחרים בעולם. התברר כי נוסף על ירידה במשקל (הפוחת באופן איטי יחסית), כנראה הדיאטה הזאת  מסייעת בהפחתת לחץ דם גבוה, בהורדת רמות הכולסטרול ובהפחתת הסיכון למחלות לב.

האם יש הוכחות לקשר בין בריאות טובה לתפריט ים תיכוני?

ממחקר שפורסם בעיתון הרפואי British Medical Journal עולה שדיאטה ים תיכונית מפחיתה בכ־10% את הסיכון למחלת פרקינסון, למחלת אלצהיימר ולמחלות לב וסרטן. המחקר נעשה באיטליה וכלל כמיליון וחצי אנשים שהשתתפו במחקרים בינלאומיים על בריאות ודיאטה במשך 18-3 שנים.

אצל האנשים שניזונו מדיאטה ים תיכונית נרשמה ירידה של 9% בתמותה ממחלות לב, ירידה של 13% בתמותה מפרקינסון ומאלצייהמר וירידה של 6% בתמותה מסרטן.

מהמחקר עולה עוד שלדיאטה יש השפעה ללא קשר למיקום הגיאוגרפי, כך שניתן לאמץ אותה בכל מקום בעולם.

מהי דיאטה ים תיכונית?

הדיאטה מבוססת על הרגלי האכילה ועל המזונות המיוחסים לאוכלוסייה המתגוררת במדינות הים התיכון והיא נסמכת על העקרונות הבאים:

• צריכה גבוהה של פירות וירקות טריים.

• מזון מהצומח: חיטה מלאה, קטניות, אגוזים, תפוחי אדמה, זרעים ואורז.

• צריכת מזונות טריים והפחתת הצריכה של מזון מעובד.

• צריכת שומן בלתי רווי, בעיקר שמן זית (כשליש מהקלוריות היומיות).

• אכילה מתונה של דגים, של עוף ושל ביצים וצריכה מועטה בלבד של בשר אדום.

• אכילת כמויות קטנות של מוצרי חלב, בעיקר גבינות עיזים ויוגורט.

• שתייה מתונה של יין אדום (שתיים עד ארבע כוסות בשבוע).

איך מונעת הדיאטה הים תיכונית מחלות?

החוקרים משערים ששמן הזית והיין האדום מעלים רמות נוגדי החמצון ובעקבות כך ישנה ירידה ברמת הכולסטרול - מה שמפחית את השכיחות של מחלות כרוניות.

מהן חסרונותיה של הדיאטה הים תיכונית?

תיתכן השמנה בקרב מי שאינם מאזנים כראוי בין מרכיביה של הדיאטה הזאת ששיעורי השומן בה גבוהים למדי. כמו כן ייתכן שהרכב הדיאטה עלול לגרום למחסור בסידן ובברזל.

כיצד משפיעה הדיאטה על חולי סוכרת?

ממחקר שפורסם בספטמבר 2009 בירחון הרפואי היוקרתי Annals of Internal Medicine עולה כי חולי סוכרת שמאמצים דיאטה ים תיכונית יכולים לוותר בשלב מסוים על הטיפול התרופתי. מהבחינה הזאת הדיאטה הים תיכונית יעילה יותר מאשר דיאטה דלת שומן ועתירת פחמימות.

במחקר - שנעשה אף הוא באיטליה - השתתפו חולים שאובחנה אצלם סוכרת (מסוג 2) זמן קצר לפני כן. הם חולקו לשתי קבוצות: קבוצה אחת, שכללה 107 משתתפים,קיבלה תזונה דלת שומן, ואילו הקבוצה השנייה, שכללה 108 משתתפים, קיבלה תזונה ים תיכונית. כמות הקלוריות היומית הייתה זהה בשתי הקבוצות.

אחרי ארבע שנות מחקר התברר שהסוכרתיים בקבוצת התזונה הים תיכונית נזקקו באופן משמעותי פחות לטיפול תרופתי (44% לעומת 70%  בקבוצה שניזונה מדיאטה דלת שומן).

כיצד משפיעה הדיאטה על בעיות זקפה בחולי סוכרת?

מחקר שפורסם בפברואר 2010 בעיתון הרפואי J Sex Med בחן את השפעת הדיאטה הים תיכונית על הפרעות זקפה בחולי סוכרת מסוג 2 . במחקר השתתפו יותר מ־500 גברים חולי סוכרת בני 35 עד 70 המטופלים בדיאטה או בתרופות. החולים סבלו מסוכרת בין חצי שנה לעשר שנים. הם מילאו שני שאלונים: שאלון תזונתי ושאלון בנוגע לתפקודם המיני.

מהתוצאות עולה שאצל חולי סוכרת עם ניקוד תזונתי ים תיכוני גבוה נמצאה שכיחות נמוכה יותר של השמנה, והיה פרופיל סוכרים ושומנים טוב יותר מאשר אצל החולים בעלי הניקוד הנמוך. נוסף על כך, נצפתה עלייה מובהקת מבחינה סטטיסטית בשמירה על דיאטה ים תיכונית בקרב הגברים הפעילים מינית, ואצל הגברים האלה הייתה שכיחות נמוכה יותר של הפרעת בזקפה, כולל הפרעות זקפה חמורות, בהשוואה לגברים שקיבלו ניקוד נמוך על צריכת דיאטה ים תיכונית.

ד"ר ירון בוקר הוא רופא נשים וסקסולוג בקבוצת כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש