חיפוש

dsdsdsd
אבא ושני ילדים קופצים על כדורי פיזיו

פעילות גופנית עם המשפחה

מעבר ליתרון הבריאותי הברור, פעילות ספורטיבית של ההורים עם הילדים תורמת לגיבוש של המשפחה, מגבירה את הביטחון לילדים ומשפרת את היכולת שלהם להתמודד עם אתגרים. למומחה שלנו לכושר גופני יש 13 טיפים שיהפכו את החוויה להצלחה מסחררת

זיו לנצ

זיו לנצ'נר

בקיצור

01

מעבר ליתרון הבריאותי, פעילות גופנית משותפת תורמת גם לליכוד המשפחה ולגיבושה, מגבירה את הביטחון לילדים ומשפרת את יכולתם להתמודד עם אתגרים.

02

התפיסה לפיה "הילדים של היום רוצים לחיות רק מול מסכים" לא לוקחת בחשבון את העובדה שהילדים תקועים מול המסכים כי אף אחד לא מוציא אותם משם.

03

פעילות התחלתית טובה למשפחה היא הליכה. עדיף לצעוד בגנים, בפארקים, במקומות בטוחים ונעימים, ורצוי שיהיו בהם מסלולים (לנוחות) ונוף (לעניין).

לדוגמה שמספקים הורים לילדיהם ולמודל שהם מהווים עבורם יש השפעה דרמטית על הדרך שבה יגדלו הילדים. זה נכון בתחומי חיים רבים - וגם בתחום הפעילות הגופנית. ילדים שייראו הורים פעילים, ובעיקר ילדים שחלקו פעילות גופנית עם ההורים מגיל מוקדם, יגדלו בדרך־כלל להיות אנשים פעילים, המקיימים אורח חיים בריא.

עם זאת, מזכיר לנו דני טל, מומחה לכושר גופני, הפעילות המשותפת לא יכולה למלא את נפח הפעילות של כל אחד מבני המשפחה. הילדים, לדוגמה, יבצעו בנוסף פעילויות שמעניינות רק אותם, בחברת בני גילם, על פי הלו"ז שלהם. וטוב שכך.

1. איך מתחילים

ההתחלות תמיד לא קלות. גם כאן, מדובר בקבלת החלטה ש"עושים את זה" - ובהנהגת נוהג. לרוב תתבצע הפעילות המשותפת בסופי־שבוע, כשכולם פנויים מעבודה ומלימודים. ההתחלה, ככל התחלה, צריכה להיות מינימלית ומתונה, לא ממושכת מדי ולא כזו המתבצעת בתנאים קשים. דוגמאות לפעילויות - בהמשך.

2. מתי מתחילים

אפשר לצאת לדרך הספורטיבית המשותפת כבר כשהילדים קטנים מאוד. אפילו להליכה כשהתינוק נישא במנשא יש ערך, והערך הולך וגדל עם הזמן ומוטמע בהרגלי המשפחה. כך נוקטת המשפחה כולה, מתחילתה, צעדים נכונים לבריאות חבריה. יש לציין שאנחנו לא מדברים על פעילות משותפת שתימשך עד שהילדים יתגייסו. בני נוער, בגיל 12 ואילך, מעוניינים פחות בפעילות עם הוריהם ה"קשישים", ואם צברו ניסיון ואימונים, הם עשויים לפתח כושר גופני גבוה משל ההורים. יש לקוות שימשיכו בפעילות לבדם.

​די לתירוצים! ספורט על הדרך

מצאנו דרכים שבהן תוכלו לשלב פעילות גופנית קלילה במהלך היום בלי להפריע לשגרה, החל מהיציאה מהבית בבוקר ועד שתלכו לישון. לכתבה המלאה
ספורט על הדרך

3. ערך משפחתי מוסף

מעבר ליתרון הבריאותי שבפעילות גופנית קבועה, הנוהג המשותף תורם לליכוד המשפחה ולגיבושה, מרומם את האווירה המשפחתית, מגביר את הביטחון לילדים ומשפר את המסוגלות שלהם להתמודדות עם אתגרים. קשה להפריז בחשיבותם של הדברים האלה.

4. לפעמים, היוזמה של הילדים

אם ילד משתתף בחוג ספורט, אבל רואה בבית דוגמה הפוכה – הורים לא פעילים – נמוכים סיכוייו לגדול כאדם פעיל. יש מקרים שבהם הילדים הם אלה שדוחפים לפעילות משותפת, לדוגמה, אחרי שראו כזו במשפחות אחרות. במקרים אלה, הילדים הם שמושכים את ההורים לפעילות, וההורים הם ש"מרוויחים" אותה. מצוין.

5. פעילות בעידן המסכים

התפיסה לפיה "הילדים של היום רוצים לחיות רק מול מסכי הסמארטפון והטאבלט" לא לוקחת בחשבון את העובדה שהילדים תקועים מול המסכים כי אף אחד לא מוציא אותם משם. ילדים רבים מאוד מתעניינים בספורט (למשל, בכדורגל, שמשווק כה חזק) וכדאי לנצל זאת כדי לרתום אותם לפעילות ממש, ולא רק וירטואלית.

6. התאמה ליכולת

אופי הפעילות, הקצב והעצימות שלה, צריכים להתאים ליכולתם של כל בני המשפחה, למסוגלות ולרצון שלהם. המשמעות היא התאמת הפעילות לילדים. אם הפעילות תהיה "גדולה" עליהם, סביר שלא יתמידו בה.

7. זהירות מקיצוניות

קיימת כיום זליגה של פעילות מבוגרים מאומצת, אקסטרימית לפעמים, לעולם הילדים. תופעה זו אינה מומלצת, שכן היא עלולה להיות כרוכה בסיכונים מסוימים להתפתחות הילד. טיפוס על קיר שמותאם לילדים הוא פעילות נחמדה מאוד, אבל רכיבת שטח, או טריאתלון, לבני 9-8, הם דברים שרצוי להימנע מהם. הפעילות צריכה להתאים לשלב ההתפתחות של הילד וליכולתו לקיים את הפעילות באופן קבוע.

8. מעניין להתאמן

כשהורים לילדים צעירים רוצים להניע אותם לפעילות – היא צריכה לא לשעמם ולא להיות קשה מדי. הרעיון הוא למשוך את הילדים ולגרות אותם, ולשם כך על הפעילות להיות אטרקטיבית. ההתחלה, אם כך, יכולה להתבצע גם בדרך של משחק.

9. פותחים והולכים

פעילות התחלתית טובה למשפחה היא הליכה. עדיף לצעוד בגנים, בפארקים, במקומות בטוחים ונעימים, ורצוי שיהיו בהם מסלולים (לנוחות) ונוף (לעניין). גם חוף הים, על הטיילת או על החול, הוא אתר מצוין להליכה. מובן שניתן לשלב את ההליכה בטיולים בחיק הטבע. אין לשכוח שגם בנוף משגע, צעידה היא פעולה די משעממת, ולכן בחברת ילדים קטנים היא מוגבלת בזמן - הן בכל צעידה בפני עצמה והן בתקופת הצעידה בכלל.

​טיפים ותרגילים לשמירה על גב בריא

80% מהאנשים סובלים מכאבי גב במהלך החיים. רוצים להקל על עצמכם? לחצו כאן
טיפים לשמירה על גב בריא

10. רכיבה על אופניים

את טרנד הרכיבה (על אופניים רגילים, לא חשמליים!) ניתן לנצל היטב בפעילות המשפחתית. יש להתאים את אופני הילדים לממדיהם וחשוב לרכוב במקומות מוגנים ככל האפשר (מסלולים בפארקים, לדוגמה) ולא בכבישים. אפשר להתחיל ברכיבה של    30-20 דקות ולהגיע עד שעה, כשבמהלך הרכיבה עוצרים מעט, שותים, אוכלים משהו בריא. רכיבה היא פעילות אטרקטיבית יותר לילדים מאשר הליכה, ולכן ניתן להתמיד בה יותר.

11. במים

הבריכה היא מקום מצוין לקיים בו פעילות. אם הילדים שוחים היטב, ניתן לשלב אותם בשחייה במסלולים. במקרים אחרים, אפשר לשחות מקטעים קצרים, או לקיים משחקי כדור במים. גם חתירה - בקיאקים, לדוגמה - במקומות המיועדים לכך, היא יופי של עיסוק.

12. על החוף

בחול אשר על שפת הים יכול להתקיים מגוון פעילויות: משחקי מטקות, כדורעף חופים, מחניים, ולמעשה, כל משחקי הכדור המותרים באותו שטח. שימו לב לכך שמתקני הכושר הנמצאים בחלק מהחופים מתאימים לבני נוער מגיל 14 בלבד, ולא לצעירים יותר.

13. ומה בבית

הפעילות הגופנית מחוץ לבית אטרקטיבית יותר ועדיפה תמיד, אבל לעיתים קיימים אילוצים (דוגמת מזג־אוויר חורפי) שמשאירים את המשפחה בין ארבעה קירות. זו לא סיבה לשבות מפעילות גופנית משותפת. בין הפעילויות המתאימות אפשר להזכיר תרגילים בגומיות כושר המתאימים גם לילדים (ברשת יש דוגמאות והדגמות בשפע), קפיצה על דלגית, תרגילי התעמלות שונים ואפילו תרגילים מתחום היוגה. העיקר להישאר פעילים. ומשפחתיים.

ייעוץ מקצועי: דני טל

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש