חיפוש

dsdsdsd
שלוש מתאמנות בתרגיל על מזרון בחדר כושר

אולי אתם בכושר, אבל איך אתם זזים?

מקפידים לפתח את השרירים ולהזיע באימון? יופי, אבל מה עם טווח התנועה שלכם? אילו תרגילים כדאי לעשות כדי לשפר את התנועתיות, מה זה אומר בכלל, ואיך זה קשור לכאבי מפרקים?

אריק שרון

אריק שרון

בקיצור

01

מה היא תנועתיות? דומה לגמישות, אבל אקטיבית יותר: היכולת שלכם להזיז את המפרקים לכל הטווח שלהם, בחופשיות ובלי כאבים.

02

תנועתיות טובה משפיעה על האימון שלכם וגם על ההתנהלות ביום יום. כשהיא לא טובה קשה יותר לזוז ופציעות מופיעות בקלות.

03

אימוני תנועתיות משלבים מתיחות ותנועה הלוך חזור של האיברים השונים. הם מומלצים ואפשר לשלב אותם באימון באופן קבוע.

​עם כל הכבוד לכושר, אחת היכולות החשובה והפונקציונלית ביותר היא היכולת לנוע כמו שצריך בטווח של המפרקים שלכם. היא נקראת תנועתיות (mobility), והכוונה לכך שתוכלו להזיז את האיברים בטווח המלא שלהם, בלי מגבלה ובצורה חלקה, בלי כאבים.

פעילות גופנית, כולל פעילות אירובית וכוח, יכולות לשפר את טווח התנועה מעט, אבל לפעמים הן עלולות לגרום גם להפך: לפגוע בטווח של המפרק ולקצר את השרירים שלכם בגלל החזרה על אותה תנועה באימון שוב ושוב.

אצל רצים למרחקים ארוכים למשל, מתקצרים שרירי הירך האחורית וכופפי הירך. אצל מתאמני כוח הטווח של התנועה במפרקים קצר בדרך כלל, כי הם עובדים בטווחים חלקיים כדי להרים כמה שיותר משקל. דווקא אימון כוח או התנגדות שעושים בטווח תנועה מלא יכול לשפר את התנועתיות שלכם.

אבל אני גמישה, זה לא אותו דבר?

לא. הן קרובות אבל לא זהות. גמישות דומה לתנועתיות, אבל תנועתיות היא אקטיבית יותר. אתם יכולים להיות גמישים ולא לנצל את כל טווח התנועה של המפרקים ולכן להיות עם תנועתיות לקויה.

כשטווח התנועה של המפרקים לקוי תמצאו את עצמכם עושים כל מיני מניפולציות כדי לבצע פעולות יומיומיות. כשהתנועות שלכם לא נכונות בשל כך ייווצר רפיון סביב למפרק, ייגרם לחץ ועומס ואלו יובילו לפציעות במפרק ובאזורים נוספים בגוף. 

אימון גמישות או תרגילי מתיחות כן יכולים לעזור ולהביא להטבה לא מבוטלת בתנועתיות, אבל הדרך הכי טובה לשפר אותה היא לבצע תרגילי תנועה או תרגול תנועתיות (mobility training or mobility drills).

מה כל כך טוב בתנועתיות?

כבני אדם וכיצורים חיים אנחנו בתנועה, או לפחות אמורים להיות. בראש ובראשונה זה שיפור התנועתיות תעזור לכם לתפקד יותר בנוחות, ולבצע מטלות בשגרה ובפעילות הספורטיבית.

תנועתיות טובה עוזרת למנוע עומסים גדולים מדי על המפרקים, וכך למנוע פציעות וכאבים מיותרים. ביצוע תרגילי תנועתיות כהכנה לאימון יהפכו אותו ליעיל יותר ויובילו לתוצאות יותר טובות, בזכות תהליכים שיתרחשו בגוף בגללם.

תרגול תנועתיות גורם להפרשה של נוזל סינוביאלי. הנוזל עם השם שובר השיניים עובד כמו שמן על המפרקים, מסכך אותם ומפנה מהם חומרי פסולת ועוזר להוריד לחצים וכאבים.

​ו​מה עם טיפולי רפואה משלימה?

ניתן לטפל בפציעות ספורט שונות ובכאבים שנוצרים בשל פעילות ספורטיבית, בעזרת עיסוי, שיאצו, דיקור סיני ועוד שיטות טיפול רבות ומגוונות.

אז איך עושים תרגול תנועתיות?

בניגוד לתרגילי מתיחה סטטיים שבהם אתם מביאים את עצמכם למתיחה ונשארים בה, בתרגול תנועתי מבצעים תנועות דינאמיות שמזיזות את הגוף והאיברים השונים תוך כדי תנועה במפרקים הלוך וחזור כמה פעמים בתנוחות ומסלולים שונים. כלומר, אין החזקה סטטית ממושכת במתיחה.

תוך כדי התרגול טווח התנועה עשוי להיפתח ולגדול מחזרה לחזרה.

תרגילי חובה לתרגול תנועתיות

ביצוע תרגילים באופן קבוע יכול לשדרג אתכם בכל הקשור לתפקוד תנועתי. אפשר לשלב אותם כחלק מתוכנית האימון, כחלק מההכנה לאימון, כחלק מההתאוששות וההרפיה מהאימון או כאימון בפני עצמו.
אז יאללה! תתניעו ותניעו!

קראתם? יופי! אל תקרעו את עצמכם

רגע לפני שאתם מתחילים לעסוק בפעילות גופנית, חשוב להתאים אותה למצבכם הבריאותי - כדי שתעשו לעצמכם רק טוב. אל תעמיסו על עצמכם יותר מדי על ההתחלה, ודאגו להתייעץ עם רופא לפני שמתחילים, ובמיוחד לפני שנרשמים לחדר כושר. בהצלחה!

אריק שרון הוא מאמן כושר מוסמך בוגר וינגייט

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש