חיפוש

dsdsdsd
טיפים לפעילות גופניות בהריון

טיפים לפעילות גופנית בהריון

פעילות גופנית בתקופת ההריון תורמת לבריאות שלך - בתנאי שאין התוויות רפואיות נגדה ובתנאי שהדופק שלך לא עולה מעבר ל־150 פעימות בדקה. במילים אחרות: הקפידי על מינון סביר

דני טל

דני טל

הרבה נשים מתלבטות האם להמשיך בפעילות גופנית בזמן ההריון ובאיזה עוצמה. בדרך־כלל הן מקבלות תשובה בנוסח: "הריון זו לא מחלה. אפשר ואפילו רצוי להמשיך באורח־חיים רגיל, ואת יכולה להרשות לעצמך להמשיך בפעילות שעשית קודם־לכן, אם היא בעוצמה סבירה, אלא אם קיבלת הנחייה רפואית אחרת".

מה זו עוצמה סבירה?

כנראה שאף רופא נשים לא ימליץ לך לרוץ מרתון, אבל ההמלצה לנשים הרות היא להקדיש מדי יום כ־30 דקות לפעילות גופנית מתונה.

ד"ר רוני לוי, מנהל חדרי הלידה במרכז רפואי קפלן, מוסיף: "אני מציע שנשים הרות שעוסקות בפעילות גופנית ימדדו לעצמן את הדופק בזמן הפעילות. קו הדופק העליון שלהן לא צריך להיות מעבר ל־150 לאורך זמן, כיוון שבתנאים כאלה המאמץ על הלב עלול להיות גדול מדי".

האם פעילות גופנית בזמן ההריון תורמת לבריאות?

"פעילות גופנית מומלצת לבריאות של כולנו ובכלל זה גם לנשים בהריון, אלא אם יש הגבלות רפואיות נגד פעילות זו או אחרת", אומר רופא הנשים שלנו "מחקרים הוכיחו שהיא משפרת את מצב־הרוח ותורמת לבריאות האישה במצבים שונים, ובהם סוכרת הריונית".

האם ניתן לחרוג מהמסגרת המומלצת ל־30 דקות ביום?

ככלל, פעילות גופנית בריאה בתנאי שלא מגזימים יותר מדי. גרת המקובלת. הקביעה הזאת נכונה גם לנשים הרות, כפי שאפשר להתרשם ממחקר שנערך בדנמרק בין השנים 1996 ל־2002.

במחקר השתתפו 85 אלף נשים בהריון, שענו בטלפון על שאלונים בדבר פעילותן הגופנית. מתוצאות המחקר שפורסמו בספטמבר 2008 בכתב העת הבריטי למיילדות וגינקולוגיה, עלו הנתונים הבאים:

• נשים שעסקו בריצה קלה (ג'וגינג) במשך יותר משעה ורבע בשבוע, הכפילו ואף יותר את הסיכון לקדם רעלת הריון וכשבעה אחוז מהנשים שהתאמנו בהיקף כזה סבלו מהתופעה.

• נשים שהתאמנו ארבע וחצי עד שבע שעות בשבוע הגבירו את הסיכון ב־65 אחוזים ובמילים אחרות: 18 אחוזים  מהנשים שהתאמנו בהיקף זה סבלו מקדם רעלת הריון.

• נשים שהתאמנו שבע שעות ויותר בשבוע הגבירו את חשיפתן לתופעה ב־78  אחוזים. כלומר,29 אחוזים מהנשים שהתאמנו בהיקף זה סבלו מקדם רעלת הריון.

מהן המסקנות של החוקרים?

החוקרים לא מצאו הוכחות שפעילות גופנית מפחיתה את הסיכון לרעלת הריון, כפי שעלה ממחקרים קודמים. החוקרים גם מצאו כי פעילות גופנית בהיקף של יותר מ־270 דקות בשבוע, בשליש הראשון להריון, מגדילה את הסיכון לרעלת הריון. עם זאת, החוקרים מדגישים כי אין בכוחו של המחקר שערכו לשנות את ההמלצות המקובלות וכי נדרשים מחקרים נוספים בנושא.

מה יכול היות ההסבר הפיזיולוגי לתופעה?

ד"ר רוני לוי: "מאמץ גופני חריג יכול להקטין את זרימת הדם לרחם, כיוון שהגוף נזקק לדם באיברים שנושאים בעול העיקרי של הפעילות הגופנית. ידוע שיש קשר בין ירידה באספקת חמצן לרחם ולשליה לבין רעלת הריון".

המחקר מחדד את ההמלצות הנוגעות לכמות הפעילות הגופנית הרצויה לנשים בהריון. שוב מתברר ולא במפתיע שכמו בדברים  אחרים בחיים, כי שמירה על מידה נבונה תמיד רצויה.

טיפים לפעילות גופנית בטוחה בתקופת ההריון:

• במהלך ההריון מומלץ להתאמן שלוש עד ארבע פעמים בשבוע, במשך 20 עד 30 דקות בכל אימון.

• הפעילות האירובית המומלצת היא בעצימות נמוכה כגון: הליכה, שחיה ורכיבה על אופני כושר נייחים.

• יש להימנע מתרגילים המבוצעים בשכיבה על הגב לאחר השליש הראשון ומעמידה ללא תנועה.

• יש להימנע מהתחממות יתר במיוחד בשליש הראשון. לשתות הרבה לפני  ובעת הפעילות  הגופנית.

• לא להתאמן במזג־אוויר חם ולח במיוחד. רצוי מאוד גם לא לשהות בסאונה.

• להפסיק פעילות גופנית באופן מיידי כאשר מופיעים דימום, התכווצות  שרירים, חולשה כללית, סחרחורות, עלייה בלחץ הדם או כאבים במפרקים.

מתי נדרש אישור רפואי לפעילות גופנית בהריון:

• אם יש לך עבר או הווה של צירים שלא במועד.
• אם את סובלת מדימומים.
• אם נתגלו ממצאים מעידים על התפתחות לא תקינה של העובר.
• אם את סובלת מאחד ממצבי החולי הבאים: לחץ דם גבוה, סוכרת, מחלת לב או תפקוד לקוי של בלוטת התריס.

דני טל הוא מומחה לכושר גופני 

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש