חיפוש

dsdsdsd
שתי דקות הליכה בשעה? קטן עליכם

שתי דקות הליכה בשעה? קטן עליכם

גם אתם מבלים לפחות מחצית מהיום בישיבה או בשכיבה? הבשורות הרעות הן שאתם חשופים להרבה סכנות בריאותיות, הבשורות הטובות: חוקרים מצאו שממש מעט דקות של הליכה בשעה יכולות לעזור מאוד להארכת החיים שלכם. וכמה קלוריות תשרפו?

ד"ר דנה פלורנטין

ד"ר דנה פלורנטין

בקיצור

01

אורח חיים יושבני מגדיל את הסיכון להרבה צרות בריאותיות, למשל השמנת יתר, סוכרת, לחץ דם גבוה, דלקות וטרשת העורקים.

02

האם היתרונות של פעילות גופנית בעצימות נמוכה (עמידה) או בעצימות קלה (הליכה רגילה) יכולים לקזז את הסכנות האלו?

03

מהמחקר מתברר כי עמידה בלבד לא הועילה בכלל. הליכה של שתי דקות בשעה לעומת זאת הקטינה את הסיכון למוות מוקדם.

בפעם הבאה שאתם זזים מהכיסא המשרדי לכיוון המטבחון במקום העבודה או קמים מהספה שבבית כדי לזרוק את שקית הזבל לאשפה, תזכרו שאתם עושים משהו טוב - ממש ממש טוב - בשביל הבריאות שלכם. ולאו דווקא בגלל הקפה שאתם מכינים, או כי אתם שומרים על ההיגיינה הסביבתית.

אורח חיים יושבני, אם עדיין לא שמעתם, מגדיל את הסיכון להרבה צרות בריאותיות, למשל להשמנת יתר, לסוכרת, ללחץ דם גבוה, לדלקות, לטרשת העורקים, וגם לסוגים שונים של סרטן.

ואם כל הסיבות האלו לא טובות מספיק כדי לגרום לכם לקום ולזוז, יצא מחקר חדש ומעניין שעם התוצאות שלו תוכלו לנפנף גם מול הבוס שלכם, אם וכאשר הוא יעשה לכם פרצופים שהחלטתם לקחת הפסקה קצרה להליכה בזמן העבודה. 

חוקרים מבית הספר לרפואה באוניברסיטת יוטה בארה"ב רצו לבדוק האם לזמנים ארוכים יותר של פעילות גופנית בעצימות נמוכה (למשל עמידה) ופעילות גופנית בעצימות קלה (למשל הליכה רגילה, ירידה ועלייה במדרגות, עבודות ניקיון), יש השפעה על תוחלת החיים של אנשים המבלים בישיבה או בשכיבה את מרבית השעות שבהן הם ערים. או במילים אחרות: האם הפעולות האלו יכולות "להתקזז" עם הסכנות הנובעות כתוצאה משעות ארוכות של חוסר תנועה.

לשם כך, הם ניתחו מידע שהצטבר כתוצאה ממעקב בן כמעט שלוש שנים אחרי 3236 אנשים, שלגופם הוצמדו מכשירים שבדקו את רמת הפעילות הגופנית שלהם בכל יום.

הליכה כן, עמידה לא

הבשורות הפחות טובות מהמחקר: עמידה בלבד לא עשתה כלום כדי לכפר על ההשפעות השליליות של ישיבה ארוכה. הבשורות הטובות יותר: תוספת של שתי דקות הליכה בשעה הקטינה ב־33% את הסיכון למוות מוקדם אצל אנשים שישבו או שכבו לפחות מחצית מהשעות שבהן היו ערים. אצל אנשים שסבלו ממחלת כליות כרונית, השיפור היה אפילו גדול יותר (41%).

בואו נעשה חישוב קל: נניח שאתם ערים במשך 16 שעות, אם תלכו למשך שתי דקות בלבד בכל שעה תגיעו לזמן מצטבר של 32 דקות ביום. תכפילו בחמישה ימים וקיבלתם 160 דקות של פעילות גופנית קלה (שגם תשרוף לכם כ-400 קלוריות). ואם אתם יכולים ללכת חמש דקות בכל שעה - עוד יותר טוב (ו־1000 קלוריות פחות בשבוע).

"היה מרתק לראות את הקשר בין פעילות גופנית קלה לשיעורי תמותה נמוכים יותר, כי הפוקוס הנוכחי הוא על פעילות גופנית בעצימות בינונית או גבוהה", אמר העורך המוביל של המחקר, ד"ר סריניבסאן בדהו, "אפילו לשינויים קטנים באורח החיים יכולה להיות השפעה גדולה".

צעד קטן לאדם

אבל עם כל הכבוד, שינוי שכולל רק עוד שתי דקות הליכה (מבורך ככל שיהיה) לא מספיק כדי לשמור עליכם בריאים ובכושר.

בדהו ממליץ שלא לזנוח את שתי הדקות האלו (לפחות), אבל במקביל לפעול לפי ההמלצות של ארגוני בריאות ברחבי העולם על 150 דקות לפחות בשבוע של פעילות גופנית בעצימות בינונית (או 75 דקות בעצימות גבוהה). 

לפעילויות כאלו - הכוללות עבודה על השרירים ופעילות אירובית כמו רכיבה על אופניים, שחייה או ריקודים - יש יתרונות רבים כמו: חיזוק הלב, השרירים והעצמות. ומכל היתרונות האלו לא תהנו אם תסתפקו בפעילות בעצימות קלה.

המחקר פורסם בכתב העת של האגודה האמריקנית לנפרולוגיה.

ד"ר דנה פלורנטין​ היא רופאת הבית של אתר כללית. היא מומחית ברפואת משפחה

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש