חיפוש

dsdsdsd
דלקת מוח בקרציות

דלקת מוח מקרציות

מתכננים טיול אופניים ביערות אירופה? טרק קטן? הנה כל מה שצריך לדעת על הנגיף הלא סימפטי שאורב בהם, גורם לדלקת מוח ומועבר בעקיצות קרציות. החדשות הטובות: יש חיסון. כדי להבין למה לא כדאי להתעלם, קראו הלאה

ד"ר דני אלון

ד"ר דני אלון

בקיצור

01

בדלקת מוח מקרציות נדבקים בין היתר מרכז אירופה, מזרח אירופה וגם בצפון יפן.

02

מספיקה עקיצה אחת כדי להידבק. ההדבקה מתרחשת בעיקר מאפריל עד אוקטובר.

03

המצב עלול להידרדר עד כדי מוות. הבשורות הטובות: אפשר לקבל חיסון ולהיות מוגנים.

מה זה?

דלקת מוח מקרציות (Tick-Borne Encephalitis) היא מחלה נגיפית הנגרמת על ידי נגיף הקרויTBEV (Tick-Borne Encephalitis Virus). המחלה תוקפת את מערכת העצבים המרכזית ומועברת בעקיצת קרציות.

המחלה נפוצה במיוחד באזורים מיוערים וכפריים הנמצאים בדרום גרמניה ומערבה (באיזור "היער השחור") - ומזרחה משם במרבית ארצות מרכז אירופה, במדינות הבלטיות, ברוסיה ואף בצפון יפן.

לעתים נדירות עוברת המחלה גם באמצעות צריכת מוצרים מחלב לא מפוסטר (בעיקר חלב עיזים).

איך נדבקים?

בעקיצה של קרציה ומספיקה עקיצה אחת. ההדבקה מתרחשת בעיקר בעונה שבה הקרציות פעילות, מאפריל עד אוקטובר בכל שנה.

מי נמצא בסיכון?

כל מטיילים שמתכננים שהות אינטנסיבית בעונת ההדבקה באזורים מיוערים וכפריים באירופה, למשל: טרקיסטים, נופשי קמפינג, רוכבי אופניים וכל מי שמתכננים פעילות כלשהי אחרת הכוללת לינה בשטח - גם אם היא קצרה.

מה מרגישים?

דלקת מוח מקרציות שמקורה במרכז אירופה ומזרחה מתאפיינת בשני גלים. הגל הראשון מופיע לאחר תקופת דגירה הנמשכת, בממוצע, שבוע-שבועיים (אם כי תקופת הדגירה יכולה להגיע עד לחודש). התסמינים דומים לשפעת: חום גבוה, כאבי ראש, הרגשה כללית רעה בחילות והקאות.

אחרי הגל הראשון מופיעה תקופה קצרה, הנמשכת כשבוע, שבה מרגישים טוב. לאחר שבוע זה מופיע בכשליש מהחולים הגל השני המאופיין בפגיעה עצבית: סימנים של דלקת קרום המוח או דלקת המוח (כאבי ראש קשים, הקאות, בלבול, שינויים במצב ההכרה) ואף סימנים של פגיעה בעצבי חוט השדרה (שיתוקים, שינויים בתחושה) - או שילוב של כל אלה.

התמותה מהמחלה יכולה להגיע לכדי 2% מהחולים, והמוות מגיע כשבעה ימים לאחר הופעת התסמינים העצביים הקשים.

דלקת מוח מקרציות שמקורה ברוסיה ובמזרח הרחוק מתאפיינת בגל אחד בלבד, חמור יותר, הכולל בנוסף לחום גבוה, לכאבי ראש, לתחושה הכללית הרעה ולהקאות, גם פגיעה עצבית קשה מהסוג שתואר למעלה. התמותה מסוג זה של דלקת המוח גבוהה בהרבה (כ־20% מהחולים). 

איך נמנעים?

מי שמתכננים פעילות שטח בעונות האביב והקיץ צריכים להתמגן היטב ולעשות הכל כדי להימנע מעקיצת הקרציות. כדאי להקפיד על לבוש ארוך (חולצות ארוכות, מכנסיים ארוכים, נעליים גבוהות), על מריחה יסודית של אזורים חשופים בחומרים דוחי יתושים (DEET או Picaridin, על פי ההוראות), על שינה בכילה ללא חורים ועל הקפדה לסגור את הכילה "הרמטית".

בנוסף לכך, מומלץ לרסס את הבגדים בחומרים דוחי חרקים המכילים Permethrin. ניתן לשים בחדר טבליות או מיכלים המפיצים חומר דוחה חרקים.

שילוב של שני סוגי התכשירים (DEET או Picaridin) ודוחי חרקים המכילים Permethrin מקנה הגנה גבוהה מאוד.

יש חיסון?

יש.

החיסון ששמו Encepur ("Novartis") ניתן בארץ בלשכות הבריאות המחוזיות של משרד הבריאות. בניגוד לחיסון האוכלוסיה המקומית באירופה, המתפרש על פני שנה שלמה, החיסון למטיילים ניתן במשטר מואץ: שלוש זריקות, הניתנות בימים 0, 7 ו־21 (כלומר: הזריקה השנייה שבעה ימים לאחר הראשונה, והזריקה השלישית 21 ימים לאחר השנייה).

אם חוסנתי, עוד אפשר לחטוף דלקת מוח מקרציות?

שיעור ההתחסנות לאחר קבלת שלוש הזריקות הראשונות מגיע ל־100% במבוגרים בריאים ותוקפו עד כשנה מיום החיסון. קיים גם חיסון לילדים, הניתן מגיל שנה ומעלה. החיסון נחשב בטוח ותופעות הלוואי שדווחו בעקבותיו הן ברובן קלות מאוד (אודם ונפיחות באיזור ההזרקה).

מה לגבי נשים בהריון ונשים מיניקות?

אין עדיין מידע לגבי בטיחות החיסון בהריון ובהנקה.

החיסון הוא לכל החיים?

מי שמעוניינים בחיסון לכל החיים צריכים להשלים זריקת דחף נוספת, כעבור שנה.

אם לא חוסנתי, אני בחו"ל ואני מזהה אצלי תסמינים הדומים למה שתואר כאן, מתי לפנות לרופא?

מיד. הן כדי לאבחן אם מדובר בדלקת מוח מקרציות, או במחלה אחרת והן כדי להעריך את הצורך בהשגחה רפואית ובטיפול תומך.

ואם לא התחסנתי ונדבקתי?

הטיפול בדלקת המוח מקרציות הוא טיפול תומך בעיקרו (כלומר: אין תרופה המרפאת את המחלה). במקרים קשים, החולים יזדקקו לאשפוז. בהתאם לחומרת התסמינים, ייתכן שימוש בתרופות נוגדות דלקת ממשפחת הסטרואידים ובסיוע נשימתי. בקיצור: לא מומלץ!

חולים המחלימים מהמחלה נזקקים לתקופת החלמה ממושכת בת מספר חודשים. בקרב 30 עד 60 אחוזים מהמחלימים ייתכנו הפרעות נוירולוגיות (עצביות) ובקרב 20%-10% מהמחלימים ייתכנו פגיעות פסיכיאטריות שמקורן עצבי (הפרעות נוירופסיכאטריות). חלק מתופעות לוואי אלה עלול להישאר לתמיד.

זה יחזור?

לא אם התחסנת...

מידע נוסף וייעוץ טוב בנושא ניתן לקבל במרפאות המטיילים של הכללית.

דני אלון הוא מנהל מחלקה פנימית א' במרכז הרפואי "מאיר" בכפר-סבא

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש