חיפוש

dsdsdsd
מחלת לב מסתמית

מחלת לב מסתמית

מהי מחלת לב מסתמית? ממה היא נגרמת? מהם התסמינים שלה? כמה זמן היא נמשכת? איך מאבחנים? איך מטפלים? זה חד־פעמי? זה יחזור? עלולים להיות סיבוכים? מדריך

ד"ר רות גופן, ד"ר קטיה אורבין

שם האבחנה בעברית: מחלת לב מסתמית
שם האבחנה באנגלית: Valvular Heart Disease
שם האבחנה במערכת המחשב של הרופא (קליקס):
Valvular Heart Disease

 

מה זה?

בלב האנושי ישנם ארבעה מדורים: שני חדרים ושתי עליות. ביציאה מכל מדור ישנו מסתם שתפקידו לאפשר זרימת דם חד־כיוונית בצורה חלקה, ללא הפרעה ובלי שידלוף דם לאחור.

ארבעת המסתמים הם המסתם האאורטלי, המסתם המיטרלי, המסתם הפולמונלי והמסתם הטריקוספידלי. פגיעה במסתמים עלולה לפגוע בתפקוד התקין של הלב.

מסתמי הלב

ממה נגרמת פגיעה במסתמי הלב?

מחלות של מסתמי הלב יכולות להיות מולדות או נרכשות. מסתמי הלב נוצרים במהלך התפתחות העובר ברחם. לעיתים משתבש תהליך ההתפתחות, ונוצרים מסתמים פגומים. במקרה כזה מדובר במחלה מולדת של מסתמי הלב.

מסתמי הלב עלולים להיפגם גם כתוצאה ממחלות שונות - למשל, מזיהום שגורם החיידק סטרפטוקוקוס A. פגיעה במסתמים היא אחד הסיבוכים שעלולים להתלוות לדלקת גרון שמקורה בסטרפטוקוקוס A. סיבות אפשריות נוספות לפגיעה במסתמי הלב, הן, בין היתר, מחלת לב איסכמית, לחץ דם גבוה והתנוונות של המסתם עם העלייה בגיל.

מהם התסמינים?

קוצר נשימה, חולשה, כאבים בחזה, דפיקות לב מואצות ובצקות ברגליים.

איך אני לעומת האחרים?

אצל כ־2.6% מלקוחות כללית (104 אלף מתוך כ־4 מיליון) אובחנה מחלת לב מסתמית.

כמה זמן זה נמשך?

מחלת לב מסתמית היא ברוב המקרים כרונית: היא נמשכת למעשה כל החיים.

איך מאבחנים?

האבחנה מתבססת תחילה על שיחה עם המטופל ועל בדיקה גופנית. לאחר הבדיקה הראשונית עשוי הרופא להפנות את המטופל לאחת או יותר מהבדיקות הבאות:
1. אקו לב - שהיא בדיקת אולטרסאונד של הלב. היא מאפשרת לבחון את מדורי הלב ואת המסתמים וכן את אופן זרימת הדם בתוך הלב.

2. אקו לב דרך הוושט - זוהי בדיקה פולשנית הנעשית בדרך כלל בבית חולים. בבדיקה הזאת מוחדר מתמר האולטרסאונד דרך הפה. ניתן לבחון באמצעותה את החלקים האחוריים של הלב, שלא ניתן להבחין בהם בעזרת אקו לב רגיל, ולראות את המסתמים בצורה טובה יותר. בעזרת הבדיקה הזאת ניתן גם לאבחן טוב יותר בעיה במסתמים וגם להבין את המנגנון שגרם לפגיעה במסתמים.

3. מבחן מאמץ (ארגומטריה) או אקו לב במאמץ. הבדיקות האלה מאפשרות להעריך את יכולתו של המטופל לעשות מאמצים, ולפיכך ניתן ללמוד מהן על מידת ההשפעה שיש למחלה המסתמית על התפקוד היומיומי.

3. צנתור כלילי מאפשר הדמיה של העורקים הכליליים במסגרת הערכה לקראת ניתוח אפשרי לתיקון המסתם הפגום. נוסף על כך, צנתור המודינמי (שנעשה דרך הווריד) מאפשר להעריך את מידת השפעתה של המחלה המסתמית על הלחץ הריאתי ועל החדר הימני ובכך הוא מאפשר להעריך את חומרת המחלה ולתכנן טיפול.

איך מטפלים?

לטיפול במחלת לב מסתמית יש שלוש מטרות מרכזיות:

1. מניעת נזק נוסף ללב ולמסתמי הלב - ובמיוחד מניעת נזק נוסף למסתם הפגום - באמצעות טיפול בגורם שאחראי לנזק. הטיפול הזה נעשה באמצעות תרופות - אם יש עדות לעומס יתר על שריר הלב (ירידה בתפקוד הלב).

2. הקלה על התסמינים ושמירה על תפקוד מיטבי למרות קיומו של מסתם פגום. את המטרה הזאת משיגים באמצעות תרופות כמו חוסמי האנזים המהפך לאנגיוטנסין ומשתנים.

3. תיקון או החלפה של המסתם, אם ישנה פגיעה משמעותית בתפקודו, והפגיעה מלוּוה בתסמינים. הטיפול הזה נעשה בניתוח או בצנתור ומטרתו לתקן את הפגם במסתם או להחליפו במסתם תותב.  קיימים שני סוגים של מסתמים תותבים: ביולוגי (מקרום לב של חזיר או של בקר) ומכני. המסתם המכני עמיד יותר לאורך זמן אך מצריך טיפול כרוני בנוגדי קרישה.

זה חד־פעמי? זה יחזור?

פגיעה בתפקוד המסתם יכולה להיות להתרחש בהדרגתיות ובאיטיות והיא יכולה להיות פתאומית. לאחר שהמסתם נפגע - מדובר במחלה כרונית שנמשכת כל החיים.

ישנם מומים מולדים במסתמים שאותם ניתן לתקן באמצעות ניתוח בשנים הראשונות לחיים (לעיתים בסמוך ללידה ממש) ולהחזיר את הלב למבנה כמעט תקין או אף תקין לגמרי. אולם בגיל מבוגר לא ניתן להביא לשיקום מלא של המטופל - גם לא באמצעות ניתוח להחלפת המסתמים הפגומים.

עלולים להיות סיבוכים?

אם מסתם לב נפגע במידה משמעותית, עלולים להיות לכך סיבוכים. לכן חשוב מאוד כי מי שסובלים ממסתם פגום יהיו במעקב רפואי מסודר. אלה הם הסיבוכים האפשריים:

1. זיהום - מסתם פגום חשוף יותר לזיהומים. זיהום במסתם עלול לגרום לפגיעה קשה בתפקוד הלב.

2. עיבוי שריר הלב - מסתם פגוע עלול לפגוע גם בשריר הלב עצמו ולהביא לתסמינים קשים כמו כאבים בחזה.

3. חסימה קריטית של זרימת הדם מהלב - גם במקרה כזה עלולים להופיע תסמינים קשים, למשל איבוד הכרה.

4. אי־ספיקת לב - מסתם יכול לגרום לכשל בפעולת הלב ולהופעת קשיי נשימה ובצקות.

5. פגיעה משמעותית בתפקוד המסתם - בעיקר אם היא מתרחשת באופן פתאומי - עלולה לגרום לקוצר נשימה משמעותי, להופעה מהירה של נוזלים בריאות ולכשל נשימתי שמצריך הנשמה מלאכותית.

מהם סימני האזהרה שמחייבים פנייה מיידית לרופא?

חום גבוה, כאבים בחזה, אירוע של אובדן הכרה (התעלפות), קוצר נשימה גובר, דפיקות לב מואצות, הופעה של בצקות – כל אלה מחייבים פנייה מיידית לבדיקה רפואית.

בתוך כמה זמן "אחזור לעצמי"?

מחלות לב מסתמיות הן כרוניות. משמעות הדבר שהן נמשכות כל החיים. עם זאת, הסובלים מהן יכולים בדרך כלל לנהל אורח חיים רגיל. אולם כאשר המחלה קשה, היא עלולה להגביל באופן משמעותי את אורח החיים. במקרים כאלה דרוש טיפול אינטנסיבי ולעיתים אף יש צורך בניתוח לתיקון מסתם או להחלפתו. בעקבות הניתוח ישנו בדרך כלל שיפור ניכר באיכות החיים של המטופל, ולעיתים הוא אף יכול לחזור לאורח חיים רגיל או קרוב לרגיל.

איך לומדים לחיות עם מחלת לב מסתמית?

חשוב לשמור על אורח חיים בריא: תזונה נכונה, פעילות גופנית מתאימה - לאחר התייעצות עם הרופא המטפל, הימנעות מעישון ושמירה על משקל גוף תקין. מומלץ לשמור על היגיינת פה תקינה, שכן זו מפחיתה את הסיכון לזיהומים בלב.

מומלץ למי שסובל ממסתם פגום להיות במעקב רפואי מסודר אצל רופא קרדיולוג. יש להגיע אליו לביקורים תקופתיים לפי המלצתו כדי לזהות בזמן החמרה בתפקוד המסתם - החמרה שמצריכה את תיקונו או את החלפתו.

כל מי שעבר השתלת מסתם מכני זקוק לטיפול במדללי דם לטווח הארוך. הטיפול הזה מצריך מעקב קפדני שבמסגרתו יש לעשות בדיקות דם אחת לשבועיים. כמו כן יש להקפיד על נטילת התרופה לדילול דם ללא הפוגה.

מי שעבר ניתוח להחלפת מסתם נמצא בסיכון גבוה לפתח זיהום במסתם התותב לאחר פעולות פולשניות כמו טיפולי שיניים (שיננית, עקירת שיניים, השתלת שיניים וניתוחים בחניכיים), לאחר פעולות פולשניות בדרכי הנשימה (כמו ברונכוסקופיה) ולאחר פעולות פולשניות שכרוכות במגע עם עור מזוהם. לפיכך יש ליידע את הרופא המטפל לפני כל פעולה פולשנית מהסוג הזה כדי לקבל טיפול אנטיביוטי מניעתי הולם לפני הפעולה.

ד"ר רות גופן היא מומחית ברפואת משפחה

ד"ר קטיה אורבין היא מנהלת שירות טיפול לב נמרץ במרכז הרפואי רבין, מקבוצת כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש