אבחנות
פורסם בראשונה: 15.07.2012
עדכון אחרון: 10.01.2014
  • ד"ר אסי סיקורל ד"ר אסי סיקורל
  • פרופסור אילנה דואק פרופ' אילנה דואק

דלקת שקדים

לקריאה נוחה
ממה נגרמת דלקת שקדים? כמה זמן היא נמשכת? איך מאבחנים? איך מטפלים? עלולים להיות סיבוכים? מהם סימני האזהרה שמחייבים פנייה מיידית לרופא? מדריך
דלקת שקדים

שם האבחנה בעברית: דלקת שקדים
שם האבחנה באנגלית: Tonsillitis
שם האבחנה או קיצורה במערכת המחשב של הרופא (קליקס): Tonsillitis

תוכן העניינים
מה זה?
ממה נגרמת דלקת שקדים?
מהם התסמינים?
עם מי אפשר להתייעץ באינטרנט?
איך אני לעומת האחרים?
כמה זמן זה נמשכת הדלקת?
איך מאבחנים?
איך מטפלים?
זה חד־פעמי? זה יחזור?
עלולים להיות סיבוכים?
מהם סימני האזהרה שמחייבים פנייה מיידית לרופא?
בתוך כמה זמן "אחזור לעצמי"?
על מה להקפיד במהלך המחלה?

מה זה?

דלקת שקדים היא תגובה של השקדים לזיהומים - בעיקר נגיפים (וירוסים) וחיידקים - שחודרים לגוף דרך הפה והאף.

השקדים הם איברים לימפטיים (זאת אומרת, סוג של בלוטות לימפה) שממוקמים בלוע, מאחורי חלל הפה. הם חלק מטבעת לימפטית שמגינה על חלל הפה והלוע. במילים אחרות: הם חלק ממערכת החיסון של הגוף. לכל אדם יש שני שקדים בלוע - אחד בכל צד של הלוע. גודל כל שקד כשלושה סנטימטרים. יש להם מבנה אליפטי, וצבעם ורוד.

כאשר השקדים נחשפים לזיהום, מתפתח בהם לעיתים תהליך דלקתי. זהו תהליך שגורם לכאבי גרון ולחום. השקדים עצמם מתנפחים, וניתן לראות עליהם את הפעילות הדלקתית (זו באה לידי ביטוי בנקודות לבנות).

ממה נגרמת דלקת שקדים?

נגיפים גורמים לכשני שלישים מדלקות שקדים. חיידקים - ובעיקר חיידק שנקרא סטרפטוקוק - גורמים לכשליש מדלקות השקדים. קיימות צורות נדירות יותר של דלקות גרון שנגרמות מפעילות דלקתית עצמית של הגוף ללא מחולל ספציפי.

מהם התסמינים?

נפיחות השקדים והפעילות הדלקתית גורמות לכאב גרון - שהוא התלונה העיקרית בעת דלקת שקדים. כאב הגרון והנפיחות מקשים על הבליעה.

הדלקת יכולה לגרום לחום, לצמרמורות ולהגדלה של בלוטות לימפה נוספות באזור הצוואר. לעיתים משתנה הקול (בגלל נפיחות השקדים), ואף ייתכן ריח רע מהפה.

דלקת שקדים חיידקית לרוב לא תהיה מלוּוה בנזלת או בשיעול. לכן אם נזלת ושיעול הם חלק מהתסמינים - יש לחשוד שנגיף הוא מחולל המחלה. כאשר הנגיפים תוקפים גם את מיתרי הקול ולא רק את אזור הלוע - תופיע גם צרידות.
בחזרה למעלה

עם מי אפשר להתייעץ באינטרנט?

ניתן להתייעץ בפורום בריאות המשפחה ועם רופאים מומחים של כללית. כן ניתן להתייעץ עם רופא מומחה במסגרת כללית מושלם (בהשתתפות עצמית).
בחזרה למעלה

איך אני לעומת האחרים?

מדי שנה מאבחנים רופאי כללית קרוב ל־300 אלף פעמים דלקת שקדים. רבים חולים במחלה הזאת יותר מאשר פעם אחת בשנה, אבל המספר נותן מושג מסוים על היקף התחלואה.

דלקת שקדים נפוצה מאוד בקרב ילדים בני 5 עד 12: כ־30% מהילדים בגיל בית ספר חולים בדלקת שקדים פעם בשנה. באותם הגילים - כך מעריכים - נושאים כ־30% מהילדים את החיידק מחולל המחלה בגרונם בלי לחלות בה.

ילדים ומבוגרים שנוטים לחלות שוב ושוב בדלקות שקדים מופנים לעיתים לניתוח להסרת השקדים.
בחזרה למעלה

כמה זמן זה נמשכת הדלקת?

בין שלושה לחמישה ימים.
בחזרה למעלה

איך מאבחנים?

השלב הראשון הוא שיחה עם הרופא שבה הוא מבקש לקבל פרטים על ההיסטוריה של המחלה. לאחר מכן עושה הרופא בדיקה גופנית ממוקדת של הצוואר, של הלוע, של האוזניים ושל הריאות ומבקש מהנבדק למדוד חום.

הרופא גם עשוי להמליץ על משטח גרון. זוהי פרוצדורה שבה נוגעים באמצעות מטוש (מקלון רפואי) בשקדים ובנקודות שונות בלוע האחורי ולאחר מכן שמים אותו על מצע (מזון שחיידקים אוהבים). אם המטוש אסף חיידקים, הם יתרבו במהירות על המצע (לכן נקרא ההליך הזה "תרבית"), ולאחר כשלושה ימים ניתן לזהותם.

ישנה גם אפשרות לעשות משטח לוע מהיר שמתבסס על זיהוי מיידי של מרכיבים ייחודיים במעטפת החיידק. גם הבדיקה הזאת נעשית באמצעות מטוש הנוגע בלוע. לאחר מכן נעשה תהליך של זיהוי המרכיבים במעטפת החיידק באמצעות נוגדנים שנצמדים אליהם. התוצאה מתקבלת במהירות כמו בערכות ביתיות לבדיקת הריון וגם באותה המתכונת (תשובה חיובית או שלילית).

לעיתים - במיוחד אם חושדים שנגיפים אחראים למחלה - עשוי הרופא להמליץ על בדיקות דם שיכולות לתמוך באבחנה הזאת או לשלול אותה.

עקב הקושי לבלוע חשוב מאוד לשלול את האפשרות שנגרמה התייבשות.
בחזרה למעלה

איך מטפלים?

דלקת שקדים - הן חיידקית והן נגיפית - חולפת מאליה, ולכן ניתן להסתפק בטיפול תומך בלבד. יש להקפיד על שתייה מספקת למניעת התייבשות. ניתן להקל על כאב הגרון באמצעות סוכריות שמכילות חומר מאלחש או באמצעות תרופות נגד כאבים כמו אקמול, דקסמול או נורופן.

תרופת סבתא שרבים ממליצים עליה היא גרגור של מי מלח. ישנם מחקרים המצביעים על כך שמדובר בתרופה יעילה למדי שיכולה להפחית ואף למנוע סימפטומים של זיהומים בדרכי הנשימה. תרופת סבתא ידועה נוספת היא שום. אולם במקרה הזה המחקרים אינם חד־משמעיים. לצד מחקרים שמהם עולה כי מדובר בתרופה יעילה יש מחקרים שמהם עולה שמדובר בטיפול חסר ערך.

מערכת החיסון של הגוף מיומנת בטיפול במחלה, וגם במקרים שבהם המחולל הוא חיידק - דלקת השקדים עצמה תחלוף מאליה.

טיפול באנטיביוטיקה ניתן רק אם מדובר במחלה שנגרמת מחיידקים. אנטיביוטיקה אינה יעילה כשמדובר במחלה נגיפית. למשל, אם מחולל המחלה הוא חיידק הסטרפטוקוק, ימליץ הרופא על טיפול אנטיביוטי. הטיפול הזה נרשם בעיקר כדי למנוע סיבוכים של המחלה, ולכן בהחלט ניתן להתחיל את הטיפול רק לאחר שמתקבלת תשובת המעבדה בנוגע לתרבית. אם מתקבלת תשובה שלמחלה גרם חיידק הסטרפטוקוק, יש ליטול את האנטיביוטיקה גם אם כאב הגרון עצמו חלף.

לעיתים הדלקת חוזרת שוב ושוב. במצב כזה ממליצים לעיתים הרופאים על ניתוח להסרת שקדים.
בחזרה למעלה

זה חד־פעמי? זה יחזור?

זו ממש לא מחלה חד־פעמית. בכל פעם שאנחנו חולים בדלקת גרון, אנחנו מתחסנים מפני הזן הספציפי של הנגיף שתקף אותנו. לרוע המזל יש מספר גדול מאוד של זני נגיפים שמחוללים את המחלה. זאת גם הסיבה שאין לנו חיסון נגד דלקת שקדים.

אשר לדלקת גרון שנגרמת מחיידק הסטרפטוקוק - מערכת החיסון מגיבה גם נגדו, אך מדובר בחיידק שיש לו אסטרטגיות שונות כדי להתגבר על מערכת החיסון שלנו, ולכן ישנם אנשים שסובלים מזיהומים חוזרים שנגרמים מהחיידק (דלקת השקדים היא בעצם חלק מתגובתה של מערכת החיסון לזיהום שגורם החיידק).
בחזרה למעלה

עלולים להיות סיבוכים?

הזיהום עלול להתפשט אל מעבר לשקדים ולחולל דלקת באוזן וברקמות השכנות לשקדים בגרון. לעיתים נדירות נוצרת מוגלה בצורה של אבצס (כיס מוגלתי) באזור השקד. את המוגלה הזאת צריך לנקז. האבצס - אם לא מנקזים אותו - גורם למחלת חום שהולכת ומחמירה, לשינוי משמעותי בקול ולקושי רב בבליעה ואף עלול לסכן חיים.

סיבוכים נדירים הרבה יותר של דלקת גרון חיידקית יכולים להתרחש זמן מה לאחר ההחלמה מהמחלה. אלה כוללים, בין היתר, דלקת מפרקים (קדחת שגרונית) ודלקת כליות. מתן אנטיביוטיקה יכול למנוע חלק מהסיבוכים המאוחרים האלה.
בחזרה למעלה

מהם סימני האזהרה שמחייבים פנייה מיידית לרופא?

• כאב גרון עז שמלוּוה בקושי לבלוע ושמונע את היכולת לשתות. לרוב מתלווה לכך גם ריור (משום שקשה לבלוע אפילו רוק). מצב כזה דורש פנייה לקבלת עזרה דחופה.

• התגברות כאב הגרון והנפיחות עד כדי קוצר נשימה.

• חוסר יכולת או קושי להזיז את הצוואר.

• כאב גרון שאינו חולף לאחר כמה ימים.

• דלקת מפרקים או הופעת דם בשתן (המטוריה) זמן מה (עד כמה שבועות) לאחר דלקת גרון חיידקית.
בחזרה למעלה

בתוך כמה זמן "אחזור לעצמי"?

דלקת שקדים חיידקית או נגיפית חולפת מאליה בתוך ימים ספורים. חזרה לפעילות מלאה מתאפשרת בדרך כלל  לאחר שלושה ימים עד שבוע.

ישנו סוג מיוחד של נגיפי דלקת גרון שעלולים לגרום למחלת הנשיקה (מונונוקלאוזיס).
בחזרה למעלה

על מה להקפיד במהלך המחלה?

כדאי לנוח ולהקפיד על שתייה רבה ככל האפשר. יש מטופלים המרגישים שאכילת מזון קר ורך, כמו גלידה, משפרת את תחושתם.
בחזרה למעלה

לידיעתך – במקרים רבים טיפולים​ בכללית רפואה משלימה עשויים לסייע ולעזור. לפרטים לחץ/י​ כאן

ד"ר אסי סיקורל הוא מומחה ברפואת המשפחה

פרופ' אילנה דואק היא מנהלת מחלקת אף־אוזן־גרון, ניתוחי ראש וצוואר במרכז הרפואי כרמל בחיפה

היא הגיעה!

אפליקציית כללית החדשה

כל השירותים הדיגיטליים של כללית במקום אחד. הורידו כבר עכשיו את האפליקציה החדשה שלנו

חשוב לדעת

צריכים חוות דעת שנייה?

​כללית מושלם מאפשרת לכם להתייעץ עם רופא מומחה בהנחה משמעותית

ניוזלטר כללית

אני מסכימ/ה לקבל הודעות במייל