פורסם בראשונה: 20.03.2008
עדכון אחרון: 04.12.2012
  • ד"ר אורה פוניה־זלינגר ד"ר אורה פוניה זלינגר

מיץ אשכוליות מסוכן לבריאות?

לקריאה נוחה
לא, הוא אפילו בריא. אבל השילוב שלו עם תרופות מסוימות עלול להיות מאוד רעיל, ומספר התרופות שעלולות להיות מסוכנות בשילוב עם אשכוליות הולך ועולה. ממה להיזהר?

בקיצור

1.

שילוב בין תרופות מסוימות למיץ אשכוליות עלול להיות רעיל. למה? מרכיבים מסוימים במיץ אשכוליות גורמים לעיכוב בפעילותו של אחד האנזימים שאחראים לפירוק התרופות בגוף.

2.

אילו תרופות? יותר מ־85 תרופות מושפעות ממיץ אשכוליות, והמספר שלהן הולך ועולה.

3.

איך אדע מתי להיזהר? במדריך התרופות שלנו תוכלו למצוא את כל המידע על התרופה שלכם - וגם ללמוד אם מותר לשתות איתה מיץ אשכוליות.

נוטלים אומניק, פנדיל או סימוביל? יש משהו שאתם פשוט חייבים לדעת.

שתיית מיץ אשכוליות במקביל לנטילת תרופות מסוימות עלולה להיות רעילה. ממחקר שהתפרסם השבוע עולה שבשנים האחרונות הולך וגדל מספר התרופות ששילובן עם אשכוליות מסוכן.

מה הקשר בין אשכוליות לתרופות?

מרכיבים מסוימים במיץ אשכוליות (פורנוקומרינים וכנראה גם פלבונואידים) גורמים לעיכוב בפעילותו של אחד האנזימים שאחראים לפירוק של תרופות בגוף - CYP3A4. כיוון שהאנזים הזה - שממוקם בדפנות של המעי הדק - מפרק תרופות לפני שהן נספגות בזרם הדם, עיכוב האנזים מוביל לעלייה משמעותית ברמות התרופות בדם. כתוצאה מכך שילוב של תרופות כאלה עם מיץ אשכוליות עלול לגרום להרעלה.

אפשר לקבל דוגמה?

בבקשה: באופן נורמלי, כושר הספיגה של סימבסטטין, תרופה להורדת שומני הדם, בדם היא 5%. כלומר, 95% מהתרופה יתפרקו לפני חדירתה לזרם הדם הודות לפעילותו של האנזים CYP3A4. אבל אם נוטלים סימבסטטין יחד עם מיץ אשכוליות, ספיגת התרופה לדם גדלה מ־5% ל־10%. כלומר, ריכוז התרופה בדם עולה ב־100%. כתוצאה מכך ייתכנו תופעות לוואי מוגברות, והתרופה אף עלולה להיות רעילה.

ויש הרבה תרופות כאלה?

כיום יותר מ־85 תרופות מושפעות ממיץ אשכוליות. בארבע השנים האחרונות עלה מספר התרופות שעלולות לגרום לתופעות לוואי חמורות בשילוב עם מיץ אשכוליות מ־17 ל־43. המשמעות היא שבכל שנה נוספו בממוצע שש תרופות שעלולות להפוך למסוכנות אם נוטלים אותן עם מיץ אשכוליות.

מתחילים טיפול בתרופה חדשה ולא יודעים אם היא עלולה להפוך למסוכנת כתוצאה משתיית אשכוליות?במדריך התרופות שלנו תוכלו למצוא את כל המידע על התרופה - וגם ללמוד אם מותר לצרוך איתה אשכוליות.

האם גם פירות הדר אחרים מסוכנים?

מיץ תפוזים אינו מעכב את פעילות האנזים CYP3A4, ולכן הוא לא מסוכן בשילוב עם תרופות. פירות הדר אחרים - כמו תפוזים מרים (תפוזי סביליה מספרד המשמשים לרוב לייצור ריבה), פומלה וליים - מכילים את המרכיבים הפעילים (פורנוקומרינים) שמצויים באשכוליות. לכן סביר להניח שהפירות האלה משפיעים כמו אשכוליות, אם כי הסוגיה הזאת עדיין לא נחקרה ביסודיות.

מותר לשתות קצת מיץ אשכוליות?

כמות מיץ האשכוליות שאתם שותים משפיעה על העוצמה של השפעת הגומלין. כוס אחת של מיץ אשכוליות תגרום לעיכוב בפעילותו של האנזים CYP3A4 למשך 24 שעות. כמה כוסות של מיץ אשכוליות יעכבו את האנזים עד 72 שעות. לכן לא ניתן להסתפק בפסק זמן של כמה שעות בלבד בין נטילת התרופות לבין שתיית מיץ אשכוליות.

רוב האנשים אינם שותים כמויות גדולות של מיץ אשכוליות, ולכן השפעות הגומלין עם התרופות שהם נוטלים כנראה זניחות. סביר להניח שהשפעת הגומלין בין תרופות למיץ אשכוליות משמעותית יותר בקרב קשישים שנוטלים מספר רב של תרופות.

האם יש הבדלים בין מיצי אשכוליות שונים?

סוגים שונים של מיצי אשכוליות מכילים כמויות שונות של מעכבי האנזים CYP3A4, ולכן משפיעים במידה שונה על עיכוב תרופה מסוימת. דרך אגב, גם אכילת פלחי אשכוליות גורמת לעיכוב האנזים.

מתי צריך להיזהר בשידוך בין אשכוליות לתרופות?

כאשר בודקים השפעות גומלין עם מיץ אשכוליות יש להתחשב בנתונים הבאים:

1. מיץ אשכוליות הוא בעל השפעות גומלין רק עם תרופות הניטלות דרך הפה.

2. תרופות שמתפרקות באופן בלעדי על ידי CYP3A4 ובעלות ספיגה לדם של 50% או פחות נתונות להשפעת גומלין עם מיץ אשכוליות.

3. עוצמתה של השפעת הגומלין עם מיץ אשכוליות משתנה מאדם לאדם.

4. אנשים המטופלים בתרופות כרוניות ורוצים לצרוך אשכוליות חייבים לבדוק אם לא קיימת השפעת גומלין בין אחת התרופות למיץ האשכוליות. מדובר בעיקר בתרופות חדישות לטיפול בסרטן, בסוגים שונים של אנטיביוטיקה, בסטטינים, בתרופות לטיפול במחלות לב, בתרופות הפועלות במערכת העצבים המרכזית, בתרופות למניעת דחיית שתל ובתרופות הפועלות במערכת השתן או במערכת העיכול.

אזהרה חשובה לקשישים:
קשישים רבים, המטופלים בדרך כלל בהרבה תרופות, נוהגים לאכול אשכוליות או לשתות מיץ אשכוליות בארוחת הבוקר. נטילת התרופות אמיודקור וציקלוספורין במינונים רגילים עם כמות קטנה של מיץ אשכוליות עלולה לגרום לרעילות חמורה בקרב קשישים. לכן עדיף שחולים הנוטלים את התרופות האלה יימנעו לגמרי משתיית מיץ אשכוליות.

ד"ר אורה פוניה זלינגר היא רוקחת בכירה בכללית ועורכת מדריך התרופות באתר כללית

היא הגיעה!

אפליקציית כללית החדשה

כל השירותים הדיגיטליים של כללית במקום אחד. הורידו כבר עכשיו את האפליקציה החדשה שלנו

חשוב לדעת

מיוחד ללקוחות כללית מושלם

הנחות משמעותיות לתרופות מרשם ולתרופות ללא מרשם

ניוזלטר כללית

אני מסכים לקבל הודעות במייל