פורסם בראשונה: 15.01.2011
עדכון אחרון: 02.12.2015

תסחיף מי שפיר

לקריאה נוחה
תסחיף מי שפיר הוא אחת הסכנות הגדולות שאורבות ליולדות ולעוברים. עד כמה זה שכיח? מי נמצאת בסיכון גבוה יותר? האם אפשר לזהות מראש תסחיף מי שפיר ולמנוע אותו?

בקיצור

1.

התסמונת מתרחשת עקב חדירה של נוזל מי השפיר לתוך מחזור הדם של האם. הדבר גורם לאי־יציבות של מערכת הדם־לב־ריאה.

2.

השכיחות של תסחיף מי שפיר היא אחת ל־15 אלף עד 53 אלף לידות. שיעור התמותה של האמהות שלקו בתסחיף: 13% עד 30%.

3.

בין גורמי הסיכון לתופעה: גיל (בעיקר יולדות מעל גיל 40), רעלת הריון, בעיות שונות בשליה, היסטוריה של לידות קשות.

בכל שנה אנחנו שומעים או קוראים בכלי התקשורת על מקרה של יולדת בריאה שלפתע לקתה בתסחיף מי שפיר ונפטרה או שמצבה קשה מאוד. זהו אירוע בלתי צפוי, נדיר וטרגי.

מהו תסחיף מי שפיר?

תסחיף מי שפיר הוא תסמונת שמתרחשת עקב חדירה של נוזל מי השפיר (שמכיל חומרים שזרים לאם, שכן המקור שלהם הוא בעובר) לתוך מחזור הדם של האם.

התופעה של הימצאות חלקיקים ממקור עוברי בכלי הדם של ריאות האם תוארה לראשונה ב־1926, אולם רק ב־1941 התברר הקשר בין תמותת יולדות לבין תסחיף של מי שפיר. מאז ועד היום אין שום דרך לחזות מראש מתי תתרחש התסמונת הזאת, ולכן גם אין שום דרך למנוע אותה.

תסחיף מי שפיר מתרחש במהלך הלידה או בסמוך ללידה. 

מהי שכיחות התופעה?

השכיחות של תסחיף מי שפיר היא אחת ל־15 אלף עד 53 אלף לידות. שיעור התמותה של האמהות שלקו בתסחיף של מי שפיר נע בין 13% ל־30%, ואילו שיעור התמותה של העוברים נע בין 9% ל־44%. בעבר היו מתות בין 60% ל־80% מהיולדות שהיו לוקות בתסחיף מי שפיר.

תסחיף מי שפיר הוא גם היום אחת הסיבות המרכזיות למות יולדות: הוא אחראי ל־5% עד 15% ממקרי המוות של נשים בעת לידה.

​כל מה שאישה בהריון צריכה באפליקציה אחת!

"40 שבועות - אפליקציית ההריון האישית שלך בכללית" זמינה להורדה מכל מכשיר סלולרי. זהירות, זה ממכר!

להורדת האפליקציה חינם ב-iTunes

להורדת האפליקציה חינם ב-Google Play

אפליקציית ההריון של כללית 

מה קורה בגוף?

כתוצאה מחדירת מי השפיר למחזור הדם של היולדת מגיב הגוף תגובה אלרגית חריפה ומפריש חומרים רבים שתפקידם להילחם בפולשים הזרים.

התגובה הזאת גורמת לאי־יציבות של מערכת הדם־לב־ריאה: ישנה עלייה של לחץ הדם בריאות, ומאובחנת אי־ספיקת לב.

בהתחלה מתרחשת קריסה של הלב הימני ובהמשך גם של הלב השמאלי. עקב כך נוצרים מצוקה נשימתית קשה, כיחלון, תמט של הריאה ושל הלב, דימום נרחב ואובדן הכרה שהולך ומחריף עד כדי שקיעה בקומה (תרדמת). ל־75% מהניצולות נגרם נזק נוירולוגי משמעותי.

מהם גורמי הסיכון?

• גיל - יולדות מעל גיל 35, ובעיקר מעל 40, חשופות יותר לתסמונת הזאת מאשר יולדות צעירות.

• היסטוריה של לידות קודמות קשות (שהסתיימו בניתוח קיסרי או בעזרת מכשירים כמו ואקום ומלקחיים).

רעלת הריון.

ריבוי מי שפיר.

• בעיות שונות בשליה, כמו שליית פתח או שליה נעוצה.

• קרעים בצוואר הרחם וברחם.

למה גורם תסחיף של מי שפיר?

תסחיף מי שפיר הוא כאמור תופעה חמורה שקוטלת שיעור גבוה מהנשים שלוקות בו ושיעור גבוה של עובריהן. נוסף על כך ישנה שכיחות גבוהה של נזקים נוירולוגיים בקרב נשים שלקו בתסחיף מי שפיר, וכן סובלות רבות מהן מפגיעה רב־מערכתית בכבד או בכליות וחייבות לעבור ניתוח לכריתת רחם.

גם אצל עוברים ששורדים תסחיף מי שפיר ייתכנו סיבוכים עצביים כמו שיתוק מוחין.

כיצד נעשה האבחון?

האבחון נעשה על פי התמונה הקלינית ושלילת סיבות אחרות לקריסת המערכת הקרדיו־וסקולרית (לב וכלי דם) והריאות.

הביטויים הקליניים של תסחיף מי שפיר הם מצוקה נשימתית עד כיחלון, נפילה של לחץ הדם, הפרעת קרישה, מצוקה עוברית, דום לב, הלם כתוצאה מאובדן דם ושינויים במצב ההכרה.

 

 

זירוז לידה | שירותי בריאות כלליתזירוז לידה | שירותי בריאות כלליתhttps://www.clalit.co.il/he/pregnancy_and_birth/Birth/Pages/induction.aspxaspxhttps://www.clalit.co.il/he/pregnancy_and_birth/Birth/Pages/induction.aspx
לידה מוקדמת | שירותי בריאות כלליתלידה מוקדמת | שירותי בריאות כלליתhttps://www.clalit.co.il/he/pregnancy_and_birth/Birth/Pages/premature_birth.aspxaspxhttps://www.clalit.co.il/he/pregnancy_and_birth/Birth/Pages/premature_birth.aspx
שלבי הלידה | שירותי בריאות כלליתשלבי הלידה | שירותי בריאות כלליתhttps://www.clalit.co.il/he/pregnancy_and_birth/Birth/Pages/stages_of_birth.aspxaspxhttps://www.clalit.co.il/he/pregnancy_and_birth/Birth/Pages/stages_of_birth.aspx

מהו הטיפול שניתן למי שלקתה בתסחיף מי שפיר?

התגובה של הצוות הרפואי לתסחיף מי שפיר היא בעיקר מתן מהיר של טיפול תומך: על הרופאים לפעול במהירות כדי לנסות לייצב את מצבה של האישה, לתמוך במערכת הנשימה שלה (למשל באמצעות חיבורה למכונת הנשמה) ולתת מענה לבעיות במערכת הקרישה ובמערכת הלב. עם זאת לעיתים גם טיפול מסור ומיומן של הצוות אינו מועיל. 

האם התופעה הזאת חוזרת על עצמה?

נראה שלא. בספרות העולמית תוארו תשעה מקרים של הריונות תקינים לאחר אירוע מתועד של תסחיף מי שפיר. אף שמדובר במידע מוגבל, הרי נכון להיום אין עדות להישנות התופעה בהריונות חוזרים.

פרופ' אייל שיינר הוא מנהל מחלקת נשים ויולדות בחטיבה למיילדות וגינקולוגיה במרכז הרפואי סורוקה בבאר־שבע מקבוצת כללית, וסגן דיקן בפקולטה לרפואה באוניברסיטת בן גוריון. הוא שותף לניהול פורום בריאות האישה כאן באתר

היא הגיעה!

אפליקציית כללית החדשה

כל השירותים הדיגיטליים של כללית במקום אחד. הורידו כבר עכשיו את האפליקציה החדשה שלנו

חשוב לדעת

מיוחד ללקוחות כללית מושלם

סדנאות הכנה ללידה - לחצי כאן לפרטים

ניוזלטר כללית

אני מסכימ/ה לקבל הודעות במייל