חיפוש

dsdsdsd
שבוע 33 להריון: את, בן הזוג והעובר

שבוע 33

בן הזוג זקוק לשיחת מוטיבציה? מה עובר עלייך, מה עובר על העובר ואילו בדיקות מומלץ לעשות בשבוע 33 להריון

צוות אתר כללית

מה עובר עלייך?

כדאי שתנהלי עכשיו או ממש בקרוב שיחה צפופה עם בן הזוג. שבעה שבועות נשארו להריון, פלוס-מינוס, ובן הזוג שלך צריך להיות דרוך ומוכן. נכון שזו את שתלדי, אבל ברגע האמת הוא יצטרך להיות בכושר שיא ובפוקוס כמו שחקן שעולה לגמר ליגת האלופות כדי לעזור לך בכל דרך אפשרית.

קודם כל, הוא יכול להפשיל שרוולים. בכל זאת, לא כדאי שהשמן של העיסוי ילכלך לו את החולצה. איזה עיסוי? אפשר בכפות רגליים, למקרה שאת סובלת מבצקות או סתם לפינוק. ויש את עיסוי הפרינאום שמומלץ החל משבוע 34 כדי לעזור לך לצאת מהלידה ללא קרעים וללא צורך בחתך חיץ. הוא לא הקשיב בקורס הכנה ללידה או שכח איך עושים את זה? שלחי אותו לכאן כדי לעשות שיעורי בית.

"גמר ליגת האלופות" של בן הזוג שלך יגיע בחדר הלידה, בהנחה שהוא יהיה זה שילווה אותך. חשוב שכבר עכשיו או ממש בקרוב תדברו ביניכם ותתאמו ציפיות. ספרי לו לאיזו סוג עזרה את מצפה ממנו ושמעי איך הוא מרגיש לקראת החוויה. יכול להיות שגם בשבילו מדובר באירוע מלחיץ, בטח אם זה ההריון הראשון שלכם.

במהלך הלידה, בן הזוג יכול לתמוך בך בהמון דרכים: ליטוף, לחיצת היד, מילים של הרגעה, חיבה. הוא יכול גם להקל על הכאב ועל חוסר הנוחות הפיזית על־ידי ניגוב הפנים במטליות לחות, הרטבת השפתיים, עיסוי הגב, ליווי הנשימות וסיוע בתרגילי ההרפיה. הדגישי בפניו כמה התפקיד שלו חשוב ושאת מאמינה בו.

רפואה משלימה? אפשר גם בהריון

דיקור, שיאצו, שיטת אלכסנדר ועוד שלל טיפולים, מלווים אותך לאורך כל שבועות ההריון, מהקלה בבחילות ועד לעזרה בזירוז לידה. כל המידע כאן

מה עובר על העובר?

העובר ממשיך לגדול במהירות - כ־30 גרם ביום ועד 200 גרם בשבוע - אבל השינוי הכי גדול בתקופה זו הוא שהריאות שלו מסיימות את תהליך ההבשלה. מה זה אומר? הריאות הקטנות מייצרות חומר מיוחד בשם סורפקטנט, שמצפה את בועיות הריאות של העובר, ובזכותו הוא יכול לנשום את הנשימות הראשונות שלו מחוץ לרחם.

מחסור בסורפקטנט עלול לגרום למצוקה נשימתית קשה. זו תופעה שכיחה יחסית אצל פגים, אולם לאחר השבוע ה־34 הסיכון יורד בצורה חדה.

נשים שנמצאות בסיכון ללידה מוקדמת יקבלו זריקות סטרואידים, שיאיצו את הבשלת הריאות של העובר וימנעו ככל הניתן מצב של מצוקה נשימתית.

בדיקות מומלצות

1. אולטרסאונד להערכת משקל עובר - לבדיקת אולטרסאונד זו, שנעשית בין השבועות 34-30, יש חשיבות רבה בקבלת ההחלטות להמשך ההריון וללידה. לכל שבוע הריון יש טווח משקל שנחשב תקין. אם במהלך הבדיקה יתברר כי העובר או אחד מהאברים הנמדדים קטן באופן משמעותי או גדול באופן משמעותי ביחס לגיל ההריון - יהיה צורך בבירור ובמעקב מיוחדים.

בבדיקה זו נבדק גם המצג של העובר. אם מזהים מצג עכוז או מנח רוחבי, יש לעשות בדיקה נוספת בשבוע 37, כיוון שייתכן שיהיה צורך בביצוע היפוך עוברי.

לחצי כאן לקריאה נרחבת על מהלך הבדיקה ועל משמעות התוצאות.

הבדיקה נכללת בסל הבריאות ומבוצעת במרכזי בריאות האישה של כללית או במרפאות ללא עלות (אם זהו האולטרסאונד הראשון ברבעון תחויבי במסגרת התשלום הרבעוני להדמיה).

לזימון תור צרי קשר עם המקום שבו תרצי להיבדק או חייגי 2700* (לאחר בחירת השפה לחצי 1 לזימון תורים). רוצה לדעת עוד על ההכנות לבדיקה? לחצי כאן למדריך מקיף.

2. חיסון נגד שעלת - מומלץ מאוד שתקבלי פעם אחת בין השבועות 36-27 להריון חיסון נגד מחלת השעלת. המטרה של החיסון היא ליצור נוגדנים שיעברו לעובר, וישמרו עליו כדי שלא יידבק בשעלת בחודשים הראשונים לחייו.

שעלת היא מחלה מסוכנת במיוחד לתינוקות עד גיל חצי שנה. הסיבוכים שלה קשים וכוללים: דלקת ריאות, ירידה במשקל, דלקת מוח חדה וחס וחלילה מוות.

החיסון נכלל בסל הבריאות לנשים בהריון, וכרוך בהשתתפות עצמית.

איתור מרפאות שבהן ניתן להתחסן נגד שעלת

רוצה לדעת עוד על החיסון? 

< למעבר לשבוע קודם    למעבר לשבוע הבא >

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש