חיפוש

dsdsdsd
שעון מצלצל מונח על צלחת

אני רוצה לצום. אבל מותר לי בכלל?

יום כיפור מגיע, והרבה מכם מתכננים להיכנס ל־25 שעות ללא נוזלים או מזון. אולי אתם מוכנים נפשית, אבל בריאותית? אספנו את המומחים שלנו לספר לכם למי מותר לצום, למי אסור, מתי צריך להפסיק באמצע וגם מה כדאי לאכול לפני ואחרי

פרופ' רם דיקמן, דפנה זיו־בוסאני, ד"ר רוני לוי, ד"ר דניאל בן דב

בקיצור

01

צום ממושך עלול לגרום לסכנת חיים למי שסובל ממחלות כרוניות כמו יתר לחץ דם, אי ספיקת לב, סוכרת, מחלת לב איסכמית, אי ספיקת כליות וכבד ומחלות ממאירות.

02

צום לא מומלץ לנשים בהריון בסיכון גבוה, נשים בהריון שסובלות מסיבוכים כמו סוכרת או יתר לחץ דם וגם לנשים עם צירים מוקדמים או היסטוריה של צירים מוקדמים.

03

ביום הצום מומלץ לאכול בין 3 ל-5 ארוחות קטנות, מהבוקר ועד לארוחה המפסקת, ושכל־אחת מהן תכלול פחמימות מורכבות כמו לחם, קרקרים, אורז ופסטה.

הבהרה: כתבה זו עוסקת בפן הבריאותי של הצום. לגבי ההתייחסות ההלכתית יש להתייעץ עם רב שבקיא בנושא.

יום כיפור כבר בפתח, ולא מעט מתושבי ישראל צמים. אלא שיש גם את הצד השני של המטבע - הבריאות, שעלולה להיפגע כתוצאה מ־25 שעות ללא שתייה וללא אוכל.

אז למי מותר לצום ולמי אסור? מה מומלץ לאכול לפני שמתחילים לצום? ובאילו מצבים מומלץ להפסיק את הצום? המומחים של כללית עונים לכם. 

צום ממושך עלול לגרום לנזק רב, אפילו עד כדי סכנת חיים, למי שסובלים ממחלות כרוניות כמו יתר לחץ דם, אי ספיקת לב, סוכרת, מחלת לב איסכמית, אי ספיקת כליות, אי ספיקת כבד ומחלות ממאירות.

"לחולים במחלות האלה לא מומלץ לצום, מחשש לירידה חד בלחץ הדם, לשינויים חדים בכמות המלחים בגוף ולירידה בערך הסוכר בדם. כולם מצבי מסכני חיים", אומר פרופסור רם דיקמן, מומחה בגסטרואנטרולוגיה.  

בנוגע לאנשים עם סוכרת, הוא אומר: "ההמלצה שלא לצום אינה גורפת, כי קיימים כמה סוגי סוכרת והטיפולים במחלה די מגוונים. אני מציע לכל אדם עם סוכרת שרוצה לצום, לפנות לרופא המטפל שלו כדי לקבל הנחיות לקראת הצום וכדי שיותאם לו טיפול אישי.

לאנשים עם סוכרת שבכל זאת צמים מומלץ להחזיק בתיק לבית הכנסת סוכריה או שוקולד למקרים של ירידת סוכר או של תחושת עילפון במהלך יום כיפור עצמו או לקראת סיום החג.

לחולים במחלות מעי דלקתיות מומלץ להקפיד על שתייה לסירוגין ולהימנע מצום מוחלט".

צריכים אחות או רופא בחג?

החג נכנס ואתם לא מרגישים טוב? האף דולף והגרון כואב? אנחנו כאן בשבילכם עם כל התשובות. עד מתי עובדות המרפאות? לאן ללכת אם לא מרגישים טוב כשהן כבר סגורות? ואיך אפשר לקבל ייעוץ רפואי  בלי לזוז מהכורסה? כל הפרטים כאן

נוטלים תרופות?

תרופות מסוימות חייבים ליטול עם אוכל או עם שתייה, ובמקרים כאלה, ממליץ פרופסןר דיקמן, "שלא לקבל החלטות" על דעת עצמכם, אלא לפנות לרופא המטפל ולשאול ספציפית לגבי כל כדור וכדור.

הנה עוד המלצות שלו:

• תרופות קבועות בגלל מחלות כרוניות - מומלץ שלא להפסיק את הטיפול אלא אם ניתן אישור מהרופא המטפל.

• טיפול אנטיביוטי - אם הטיפול ניתן למצבים מסכני חיים, אסור להפסיק אותו בשום פנים ואופן. במקרים קלים יותר כמו דלקת גרון ודלקת בדרכי השתן אפשר להתייעץ עם הרופא ולבקש אישור לקחת את התרופות בסעודה המפסקת ואחר־כך שוב במוצאי יום כיפור.

• גלולות להפסקת הריון - ניתן לקחת את הגלולה בסעודה המפסקת ואחר־כך שוב במוצאי יום כיפור.

תרופות פסיכיאטריות - לא מומלץ להפסיק את הטיפול מחשש ממשי לסכנת חיים, אלא אם ניתן לכך אישור מהרופא המטפל.

משככי כאבים - חלק מהתכשירים דורשים נטילת כדור על קיבה מלאה מתוך כוונה להפחית את הפגיעה ברירית הקיבה. לחלק מהתכשירים יש חלופות בדמות נרות להחדרה דרך פי הטבעת, ובכך אפשר לפתור את הבעיה של הצורך באכילה.

צום והריון הולכים ביחד?

"אישה בריאה שההריון שלה תקין ולא ידוע על סיכונים ובעיות מהריונות קודמים, יכולה בהחלט להתחיל את הצום", אומר רופא הנשים ד"ר רוני לוי, "אבל חשוב להישאר במנוחה במשך כל היום בסביבה ממוזגת".

לפי ההלכה, אישה הרה אינה מחויבת להגיע לבית הכנסת ויכולה להישאר בבית כדי להקל על עצמה. 

לעומת זאת, ד"ר לוי ממליץ שלא לצום במקרים הבאים: "נשים עם הריון בסיכון גבוה, נשים שסובלות מסיבוכים כמו סוכרת או יתר לחץ דם וגם נשים עם צירים מוקדמים או עם היסטוריה של צירים מוקדמים. על ויטמינים ועל ברזל אפשר לוותר ליממה".

ד"ר לוי אומר, שבכל מקרה "חשוב להתייעץ עוד לפני יום כיפור עם הרופא המטפל, ולקבל ממנו הנחיות עד כמה הצום עלול לסכן את ההריון, ומהם הסימנים שבעקבותיהם יש להפסיק לצום".

צום והנקה

למדריך נרחב בנושא צום והנקה.

מצבים בהם מומלץ לשבור את הצום

גם אם התחלתם לצום, זה לא אומר שחייבים לצום עד הסוף בכוח - כי בסופו של יום, הבריאות מעל הכול.

הנה מצבים שבהם כדאי להפסיק את הצום:

חולי סוכרת שרמת הסוכר שלהם נמוכה ויש חשש להיפוגליקמיה, צריכים לשתות משקה ממותק באופן מיידי.

• אצל חולים שסובלים מלחץ דם לא מאוזן בעקבות הצום, תיתכן ירידה קיצונית בלחץ הדם. במקרה כזה יש לשתות באופן מיידי הרבה נוזלים.

• בכל מצב של הרגשת עילפון או חולשה קיצונית - מומלץ לשתות נוזלים.

• בכל חשש להתייבשות, המתבטאת במיעוט במתן שתן, בזיעה קרה, בדופק מהיר, בחולשה כללית ובתחושת עילפון - יש לשתות נוזלים.

נשים בהריון - בכל מקרה של חשש לבריאות העובר כמו למשל ירידה בתחושה של תנועות העובר, חולשה קיצונית, צירים וחשש להתייבשות על רקע הקאות מרובות, יש להפסיק את הצום.

• בכל חשש להתייבשות שמתבטא חולשה קיצונית, בדופק מהיר, בתחושת עילפון ובמיעוט במתן שתן אצל נשים מיניקות - יש לשתות נוזלים ולהפסיק את הצום.

תזונה נכונה לפני הצום ולאחריו

אם החלטתם לצום - חשוב שתדעו גם איך להתכונן אליו מבחינה תזונתית. דפנה זיו בוסאני, דיאטנית קלינית ביחידה לתזונה ודיאטה בשניידר, עוזרת לכם.

מה כדאי לאכול לפני הצום?
ביום הצום מומלץ לאכול 3 עד 5 ארוחות קטנות, מהבוקר ועד לארוחה המפסקת, ושכל־אחת מהן תכלול פחמימות מורכבות כמו לחם, קרקרים, אורז ופסטה.

פחמימות מורכבות עוזרות למלא את מאגר הפחמימות (גליקוגן), שהולך ומתדלדל בשעות הראשונות של הצום. במקביל לפחמימות, יש לשלב מנות חלבוניות כמו גבינה או יוגורט.

חשוב לשתות מים במהלך היום שלפני הצום, על מנת להרוות את הגוף בנוזלים. מומלץ להתחיל להפחית בהדרגה, כבר שלושה ימים לפני הצום, בשתיית משקאות המכילים קפאין.

מה כדאי לאכול בארוחה המפסקת?
הארוחה המפסקת צריכה להיות משביעה, אבל לא בהגזמה כדי שלא תכביד, שלא תגרום לעייפות ושלא תשפיע בכלל על תחושת הרעב לקראת סוף הצום.

עדיף לאכול ארוחה רגילה, או מעט גדולה מהרגיל, שמומלץ שתכלול מרק ירקות או עוף או סלט בתוספת כפית שמן, מנת בשר, דג או חלבון מהצומח (קטניות או סויה), תוספת פחמימה (כמו אורז או אטריות) ירקות מבושלים וחיים.

מאילו מאכלים כדאי להימנע ביום הצום?
בערב יום כיפור מומלץ להימנע מאכילת חטיפים או מזונות מלוחים או חריפים יתר על המידה. לא מומלץ לשתות שתיה מתוקה - היא מרווה פחות ויכולה להגביר את תחושת הצמא. הורים שצמים, רצוי שיכינו לילדים את המזון במנות קטנות ונגישות כמו למשל מוצרי חלב, לחם פרוס וכדומה על מנת להקל על עצמם ולמנוע התעסקות מרובה עם המזון במהלך החג. חשוב להרבות בשתיית מים.

יש כללים שונים לגבי ילדים ובני נוער?
אם ילד או נער מחליטים לצום, צריך לתכנן ארוחות קטנות מהבוקר ועד לתחילת הצום. לילדים ובני נוער הצמים במהלך יום כיפור ואינם חשים בטוב, מומלץ לשתות משקה ממותק ולהפסיק את הצום.

מה כדאי לאכול אחרי סיום הצום?
עיכול מזון דורש מהגוף מאמץ, ולכן צריך לתת לו זמן להסתגל לתנאים החדשים.

מומלץ לשבור את הצום בארוחה קטנה - למשל פרוסת לחם עם ממרח מתוק או בפרוסת עוגה ושתיה חמה. בארוחה המלאה מומלץ לאכול מנה חלבונית כמו עוף או דג ותוספת פחמימה כמו אורז או תפוחי אדמה.

צום קל ובריא!

פרופסור רם דיקמן הוא רופא בכיר ומנהל השירות לתנועתיות מערכת העיכול במערך לגסטרואנטרולוגיה בבית חולים בילינסון, מקבוצת כללית

דפנה זיו בוסאני היא דיאטנית קלינית ביחידה לתזונה ולדיאטה במרכז שניידר, מקבוצת כללית

ד"ר רוני לוי הוא רופא נשים בכיר, מנהל מיון יולדות וחדרי הלידה במרכז הרפואי קפלן, מקבוצת כללית

ד"ר דניאל בן דב הוא מומחה בכירורגיה ורפואה דחופה וברפואה אלטרנטיבית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש