חיפוש

dsdsdsd
פיזיותרפיסטית עובדת על טיפול שיקומי עם מטופל שעבר שבץ מוחי

שבץ מוחי: תהליך השיקום לקראת השיבה הביתה

כ־40 אחוז מנפגעי שבץ המוח נזקקים לטיפול ואשפוז שיקומי. כ־90 אחוזים מהם מגיעים לטיפול השיקומי, כשהם אינם מסוגלים ללכת, אבל רובם משתחררים הביתה על רגליהם

ד"ר יוליאנה שוורץ

ד"ר יוליאנה שוורץ

שבץ מוחי הוא הגורם העיקרי לנכות מתמשכת אצל מבוגרים. הוא גם גורם התמותה השכיח ביותר לאחר מחלות לב וסרטן.

האם שבץ מוחי נפוץ גם בישראל?

מדי שנה לוקים בשבץ מוחי בערך 15 אלף איש. כ־30 אחוזים מהם נפטרים מהשבץ בשבועות הראשונים שלאחר האירוע המוחי, בעיקר כאשר מדובר בשבץ ההמורגי (דימומי). לעומת זאת, כ־30 אחוזים מחלימים יחסית מהר מהבעיות המוטוריות והתפקודיות ולא נזקקים לאשפוז שיקומי.

מי נזקק לאשפוז שיקומי?

כ־40 אחוז מנפגעי שבץ המוח סובלים ממגבלה, המחייבת טיפול ואשפוז שיקומי לאחר שחרורם מבית החולים. כ־90 אחוזים מגיעים לטיפול השיקומי, כשהם אינם מסוגלים ללכת בכוחות עצמם וזקוקים לעזרה בתפקוד אישי יומיומי. לאחר הטיפול השיקומי, קרוב ל־90 אחוז מהם משתחררים כשהם מסוגלים ללכת, עם או בלי תמיכת מכשור, באופן עצמאי או בהשגחה. מטרת העל בטיפול השיקומי היא לסייע לחולה לשפר את תפקודו, להשיג עצמאות מרבית ולשפר את איכות החיים במידת האפשר.

שבץ מוחי תוקף בעיקר אנשים מאוד זקנים?

אמנם שבץ מוחי נתפס כמחלה המאפיינת את הגיל המבוגר, אך בד בבד אנו עדים לכך שיותר ויותר צעירים מתקבלים לטיפול שיקומי לאחר שבץ מוחי. כרבע מהחולים המאושפזים במחלקה לשיקום נוירולוגי בבית החולים לוינשטיין הם מתחת לגיל 65 ויש אף צעירים בגילאי 20 ו־30.

מהם הגורמים להופעת שבץ מוחי אצל צעירים?

הסיבות העיקריות להופעת שבץ מוחי בצעירים הן בעיות מולדות בכלי הדם במוח ונטילת תרופות שונות היכולות לגרום קרישיות יתר בדם.

איך נוצר שבץ מוחי?

שבץ מוחי נגרם מהפרעה באספקת כלי הדם במוח, בעקבות דימום או חסימה, עם הופעה פתאומית של הפרעות נוירולוגיות שונות ובהן: חולשה או שיתוק בצד אחד של הגוף, אסימטריה בפנים, הפרעה בתחושה בחצי גוף, בלבול, קושי בדיבור, קושי בהבנה וקושי בבליעה. 

עם הופעת סימנים מקדימים של שבץ מוחי יש להגיע מוקדם ככל האפשר לבית חולים כללי, שכן בשעות הראשונות ניתן לקבל טיפול שממיס קריש דם (לאחר שמאבחנים שזו סיבת האירוע), פעולה שיכולה לשפר את חומרת הנזק המוחי ולהגדיל את הפוטנציאל השיקומי.

מהם גורמי הסיכון העיקריים להווצרות שבץ מוחי?

גורמי הסיכון העיקריים לשבץ מוחי המחייבים התייחסות וטיפול הם: לחץ דם גבוה, סוכרת, עישון, מחלות לב וכלי דם, השמנת יתר, שומנים בדם, מחלות שגורמות לקרישיות יתר בדם.

איך מתקבלים לשיקום לאחר שבץ מוחי?

נפגע שבץ המוח יכול להתקבל לטיפול שיקומי אחרי שהייה של ימים ספורים בבית החולים הכללי, כשצוות מקצועי מאבחן שקיים פוטנציאל שיקומי, הוא יציב מבחינה נוירולוגית (המצב לא מחמיר), אין עדות לזיהומים או סיבוכים נשימתיים, תפקוד הלב תקין והוא לא סובל מדלקות אחרות שדורשות טיפול מורכב.

מה מיוחד ברפואה השיקומית?

הרפואה השיקומית נסמכת על צוות רב מקצועי, שהוא חיוני מאוד לחולים שעברו שבץ מוחי ושסובלים בדרך כלל ממגוון גדול של הפרעות בתחומים שונים.

מטרת העל של הצוות השיקומי הרב מקצועי היא לנסות להחזיר את המטופלים למצב שלפני האירוע, עד כמה שניתן, מכל הבחינות: מוטורית, התנהגותית, קוגניטיבית (קשב,ריכוז, שיפוט, תהליכי חשיבה, זיכרון) ושפתית. הצוות פועל כדי להחזיר להם את יכולת התפקוד העצמאי בפעילויות היומיום כמו: לבוש, רחצה ואכילה. במידת האפשר ישאף הצוות להחזיר את המטופל גם למעגל העבודה, המשפחה ולחברה.

בקבלתו לאשפוז שיקומי החולה עובר בדיקות של ימים מספר על ידי הצוות הרב מקצועי ואחר כך קובעים בפגישה משותפת את שיטות הטיפול ואת היעדים. הטיפול נקבע בהתאם לליקויים שאותרו בבדיקות.

הצוות המטפל הרב מקצועי כולל:

צוות סיעודי של אחיות וכוחות עזר, שמטפל בצרכים הסיעודיים, מעניק עזרה בתפקוד האישי היומומי, נמצא במעקב צמוד על מצבו של החולה ומדריך את המשפחה.

צוות פיזיותרפיה שמטפל בבעיות המוטוריות: יציבות, תנועה, שיווי משקל, החזרת יכולת ההליכה. במקרים בהם ההפרעה בתנועה ויציבות לא משתפרת מספיק, יש צורך בהתאמת מכשורי עזר והמטופל ומשפחתו מקבלים הדרכה לשימוש נכון בו.

צוות הריפוי בעיסוק מתמקד בטיפול נוסף בגפיים העליונות ובהדרכה לשיפור תפקודי היומיום, למרות המוגבלות תוך הקניית טכניקות להשגת מירב העצמאות. פרט לכך, צוות הריפוי בעיסוק מטפל בתחום הקוגניטיבי: חיזוק ושיפור יכולות החשיבה, הזיכרון, השיפוט, הקשב והריכוז.

בעיות קוגניטיביות ברמה מורכבת יותר מטופלות על ידי פסיכולוגים ונוירופסיכולוגים. צוות הפסיכולוגים נותן את התמיכה הנפשית־רגשית למטופל ולעתים למשפחתו, וזאת במקביל לטיפול הקוגניטיבי.

צוות של קלינאיות תקשורת מטפל בהפרעות בדיבור ובליעה.  הקושי ניכר כשהמטופל לא מסוגל להבין את דבריהם של הסובבים אותו, או שאינו יכול לבטא את עצמו ולפעמים הוא אף מתקשה בשני התחומים גם יחד.

איך נפגעי שבץ מוחי לומדים להסתגל למגבלות החדשות?
מעבר לשיקום הפיזי ישנו הפן הרגשי והנפשי. המשבר אותו עוברות המשפחות, ביחד עם הנפגע, הוא על פי רוב משבר קשה. חלק מן החולים סובלים מדיכאון תגובתי ונזקקים לתרופות וכאן מפעיל הפסיכיאטר של צוות השיקום את שיקול דעתו המקצועי.

עובדת סוציאלית מלווה את נפגע השבץ ובני משפחתו. המחלה פוגעת קשות גם במשפחתו וגם בסובבים אותו, יש קשיים בתחום החברתי, התעסוקתי ועוד. לכן יש חשיבות רבה להעביר את כל המידע לגבי מיצוי זכויות והטבות בהתאם לחוק.
 

האם אחרי השיקום חוזרים הביתה?

לא כל החולים זוכים לליווי משפחתי ולא כולם יכולים לחזור הביתה בתום תקופת השיקום. קרוב ל־15 אחוז מהחולים המאושפזים נשארים עם מגבלה תפקודית ניכרת וחלק מהם לא יכולים לחזור לביתם ועוברים למוסד סיעודי. גם המעבר הזה כרוך במשבר לא קל של החולה ובני משפחתו.

מהו תפקידו של הרופא השיקומי?

הרופא השיקומי מרכז ומנווט את העבודה של הצוות הרב מקצועי, מטפל בבעיות הרפואיות, משלים את תהליך האבחון והטיפול למניעת הישנות המחלה. יש חשיבות רבה להדרכה של החולה ומשפחתו להמשך טיפול נכון כדי למנוע אירוע נוסף, וזאת כמובן במידת האפשר.
 
 במשך האשפוז השיקומי הצוות הרב מקצועי מקיים פגישות תקופתיות לצורך דיון מעמיק על כל חולה, קובע מטרות, ומאבחן את הקשיים בכדי לסייע לקראת השחרור.

כמה זמן נמשך תהליך השיקום בבית לוינשטיין?

האשפוז השיקומי מוגבל בזמן, בממוצע הוא יימשך בין חודשיים לשלושה חודשים, אך הטיפול לא תמיד מסתיים בתום האשפוז.  אם הצוות הרב מקצועי סבור שיש מקום להמשך טיפול, הוא ימליץ על המשך במסגרת אמבולטורית באזור מגוריו של החולה. לצוות המטפל בבית החולים יש קשר עם הצוותים המטפלים של היחידות להמשך טיפול בקהילה ובמידת הצורך הם מעבירים מידע והמלצות להמשך טיפול שיקומי. בנוסף לכך, החולים המשתחררים מאשפוז מוזמנים לבדיקות תקופתיות במרפאות המעקב, מה שמאפשר המשך מעקב ויכולת הדרכה בתחום השיקום.

האם אחרי השיקום תמיד חוזרים הביתה?

לא כל החולים זוכים לליווי משפחתי ולא כולם יכולים לחזור הביתה בתום תקופת השיקום. קרוב ל־15 אחוז מהחולים המאושפזים נשארים עם מגבלה תפקודית ניכרת וחלק מהם לא יכולים לחזור לביתם ועוברים למוסד סיעודי. גם המעבר הזה כרוך במשבר לא קל של החולה ובני משפחתו.

ד"ר יוליאנה שוורץ היא ראש המחלקה לשיקום נוירולוגי ג' בבית החולים לוינשטיין, מקבוצת כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש