חיפוש

dsdsdsd
הקשר בין שתייה ממותקת לאי ספיקת לב

שותים מתוק? לא בטוח שהלב יעמוד בזה

מדי שנה מאובחנים כ־12 אלף ישראלים חדשים באי ספיקת לב, מחלה שמקצרת משמעותית את תוחלת החיים ופוגעת באיכות החיים. מחקר באורך 12 שנים עם יותר מ־40 אלף אנשים מצא קשר מדאיג בין צריכה של משקאות ממותקים לסיכון לחלות

ד"ר דנה פלורנטין

ד"ר דנה פלורנטין

בקיצור

01

צריכה של שתי כוסות או יותר ביום של משקאות ממותקים נקשרה לסיכון מוגבר באופן משמעותי לסבול מאי ספיקת לב.

02

ברשימה הרלבנטית למחקר נכללו משקאות קלים או מוגזים - ממותקים או עם ממתיקים מלאכותיים. מיץ פירות לא נכלל בהגדרה זו.

03

מי שלוקים במחלה סובלים מתוחלת חיים קצרה ומאיכות חיים ירודה: הם מתקשים לעשות פעולות שכרוכות במאמץ פיזי.

​כמה פעמים כבר כתבנו לכם שמשקאות ממותקים עושים לכם רע? אין ברירה, אנחנו נאלצים לעשות זאת שוב. הפעם בעקבות מחקר שפורסם בכתב העת הרפואי הנחשב BMJ, לפיו שתייה של שתי כוסות או יותר ביום של משקאות כאלו נקשרה לסיכון מוגבר באופן משמעותי לסבול מאי ספיקת לב.

כאשר הלב שלך לא חזק מספיק כדי לשאוב מספיק דם וחמצן לגוף שלכם, אתם סובלים מאי ספיקת לב. מי שלוקים במחלה סובלים מתוחלת חיים קצרה ומאיכות חיים ירודה: הם מתקשים לעשות פעולות שכרוכות במאמצים פיזיים (למשל, לעלות במדרגות). 

לפי מומחים אמריקאים לאי ספיקת לב, "פחות מ־50% מהחולים באי ספיקת לב חיים חמש שנים אחרי האבחון הראשוני שלהם, ופחות מ־25% חיים אחרי 10 שנים. המחלה הזו לא מתפתחת בן לילה - זו מחלה פרוגרסיבית שמתחילה לאט ומחמירה עם הזמן. אי ספיקת לב היא הפרעת הלב וכלי הדם היחידה שנמצאת במגמת עלייה".

​אי ספיקת לב: כל מה שצריך לדעת

מי נמצא בסיכון למחלה? איך מטפלים? המדריך המלא כאן

 

 אילו משקאות נכללו במחקר?

החוקרים עקבו במשך 12 שנים בממוצע אחרי קבוצה של 42 אלף גברים משבדיה בגילי 45 עד 79. כדי להעריך את רמת הצריכה של משקאות ממותקים, נשאלו המשתתפים את השאלה הבאה: "כמה משקאות קלים או מיץ ממותק אתם שותים בשבוע או ביום?".

לפי מחברת המחקר, ד"ר סוזנה לרסון, ברשימה נכללו רק משקאות קלים או מוגזים, ואלו יכולים להיות רק ממותקים או עם ממתיקים מלאכותיים. או במילים אחרות, מיצי פירות (וגם קפה ותה) לא נכללו במחקר. קולה ומשקאות מוגזים אחרים או מיצים שאתם קונים בבקבוק, בין היתר - בהחלט כן.

באשר לכמויות, המשתתפים התבקשו לדווח על הצריכה היומית או השבועית של כוס אחת (200 מיליליטר) של משקה. לצורך השוואה, פחית משקה מכילה 330 מיליליטר.

במהלך שנות המחקר נרשמו 4113 מקרים של אי ספיקת לב – 509 מהם הסתיימו במוות. החוקרים הסיקו כי גברים ששותים שני משקאות ממותקים או יותר בשבוע היה בסיכון גבוה ב־23% לפתח אי ספיקת לב.

אולי השתייה היא רק סימפטום?

חסרון אחד של המחקר הוא ההתבססות על הזיכרון של הגברים לגבי כמות המשקאות שהם שותים. ייתכן שגם גורמים נוספים שלא נמדדו במחקר, כמו רמת הפעילות הגופנית או הרגלי התזונה, אולי השפיעו על פיתוח או אי פיתוח של אי ספיקת לב. עוד נקודה: במחקר השתתפו רק גברים.

​משקאות מוגזים מקצרים לך את החיים

בכמה שנים מדובר? הנה תוצאות המחקר
הגיע הזמן לתת גז למשקה המוגז

בנוסף, ייתכן כי שתיית המשקאות כשלעצמה לא מהווה סיכון לאי ספיקת לב, אלא היא מייצגת אורח חיים לא בריא: לרוב מי ששותה הרבה משקאות ממותקים מקפיד פחות על פעילות גופנית, ועל תזונה שכוללת הרבה ירקות וסיבים תזונתיים.

לעומת זאת, אנשים ששותים בעיקר מים, הם בדרך כלל גם הרבה יותר ספורטיביים ומקפידים על תזונה יותר בריאותית, על משקל תקין, וגם נמנעים מעישון שהוא לכשלעצמו גורם סיכון משמעותי לאי ספיקת לב.

משקאות ממותקים: בעיות כבד וסוכרת (בין היתר)

אבל גם בהתחשב בכל הנקודות האלו, הממצא שבמחקר מדאיג, במיוחד שהוא מצטרף למחקרים רבים מהתקופה האחרונה שהצביעו גם כן על הסכנה שבצריכת משקאות ממותקים.

במחקר שפורסם בדצמבר 2014, גילו חוקרים מאוניברסיטת קליפורניה כי צריכה יומית של כ־240 מיליליטר של משקה מוגז מקצרת לכם את החיים בכמה שנים טובות.

במחקר שפורסם ביוני השנה, נמצאה שכיחות גבוהה יותר של מחלת הכבד השומני שאינה כתוצאה מאלכוהול (NAFLD) אצל אנשים שדיווחו על צריכה של משקה ממותק אחד או יותר ביום.

במסמך עמדה שפורסם בחודש ספטמבר השנה ב־Journal of the American College of Cardiology, נכתב כי צריכה של משקאות ממותקים עלולה לגרום לסיכון מוגבר להשמנת יתר, סוכרת סוג 2, ומחלת לב. החוקרים מצאו גם כי צריכה של אחד או שני משקאות ממותקים ביום, עלולה להעלות את הסיכון של אדם להתקף לב או למחלת לב כלילית ב־35%. אז עשו לעצמכם טובה - שתו מים.

ד"ר דנה פלורנטין​ היא מומחית ברפואת משפחה ורופאת הבית של אתר כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש