חיפוש

dsdsdsd
פעוט מנופף לשלום בידו

גמילה מהנקה: איך עושים את זה?

אם החלטת להפסיק להזין את התינוק שלך בחלב אם, חשוב שהתהליך יהיה הדרגתי. יועצת ההנקה שלנו מסבירה למה ונותנת טיפים לגמילה בגילים השונים. ומה עושים אם הגמילה פתאומית ויש חוסר נוחות בשדיים?

אריקה רוזנשטוק

אריקה רוזנשטוק

בקיצור

01

גמילה עד גיל חצי שנה: תמ"ל תחליף את ארוחות ההנקה. על מנת למנוע מלאות־יתר ואי־נוחות בשדיים, רצוי להוריד ארוחה לא יותר מפעם ב־5-3 ימים.

02

יש אמהות ופעוטות שנהנים מהנקה גם אחרי גיל שנה. לחלב אם ולהנקה ממשיכים להיות תפקידים חשובים, גם בחיזוק מערכת החיסון וגם בתור נחמה.

03

מחקרים מראים שבמידה שנאפשר לפעוט שליטה מלאה על תהליך הגמילה, בלי התערבות האם, רובם יגמלו את עצמם בין גילי 4-2.5 שנים.

אחד הכללים החשובים להנקה הוא שממשיכים כל עוד שהיא טובה לשני הצדדים - לאם ולתינוק. וכמו כל הדברים הטובים כמעט, גם ההנקה תסתיים מתישהו. הדרך המתאימה ביותר לגמילה תלויה במספר גורמים, ביניהם הגיל של התינוק או של הפעוט, הסיבות שבגללן גומלים, והמהירות הדרושה לסיום ההנקה.

אמא, איך זה שיש לך חלב?

על מנת להבין כיצד לגמול, חשוב להבין איך נוצר חלב האם.

השדיים מתחילים להכין את הקרקע להנקה כבר מתחילת ההריון, ומייצרים חלב החל מהשבוע ה־16 להריון. יש נשים שרואות קצת הפרשות של קולוסטרום (החלב הראשוני) בסוף ההריון. ביומיים־שלושה שאחרי הלידה מפרישים השדיים את הקולוסטרום בלבד, ובכמות קטנה.

שלושה עד שמונה ימים אחרי הלידה נכנס החלב. השלב הזה נשלט על־ידי השינוי ההורמונלי, ובהעדר התערבות חיצונית יתרחש אצל כל אישה בריאה. הוא מאופיין בדרך־כלל בהתמלאות ובגדילה משמעותית של השדיים.

החל ממספר ימים אחרי כניסת החלב ועד לסיום ההנקה, כמות החלב נשלטת על־ידי ביקוש והיצע: ככל שהתינוק יינק יותר, כך השדיים יכינו יותר חלב. אחראים לתהליך שני הורמונים: פרולקטין, שאחראי על ייצור החלב, ו־FIL, הורמון שנותן פקודה להפסיק לייצר חלב כשהשדיים מלאים.

מכיוון שהמנגנון ליצירת חלב משתנה עם הזמן, כך גם ההתייחסות לגמילה.

נשים שלא יכולות או שבוחרות שלא להיניק

כמות קטנה של נשים לא יכולות כלל להיניק עקב בעיה רפואית אצלן או אצל התינוק. נשים אחרות בוחרות שלא להיניק, למרות שחלב אם הוא המזון הבריא ביותר לתינוק. עבור נשים המשתייכות לאחת משתי הקבוצות, כדאי להתערב בימים הראשונים אחרי הלידה, עוד בשלב של הפרשת הקולוסטרום ולפני כניסת החלב. 

חשוב ליידע את הצוות הרפואי בבית החולים שאת לא מעוניינת או לא יכולה להיניק, כדי לקבל תמיכה והדרכה מתאימים. ניתן לקבל כדור שמשפיע על השינוי ההורמונלי של הימים הראשונים ובכך למנוע את מרבית כניסת החלב. במידה שעדיין יש התמלאות מסוימת, ניתן להיעזר בשיטות המפורטות בהמשך.

גמילה עד גיל חצי שנה

בתקופה זו יש להאכיל את התינוק בחלב אם או בתמ"ל (תרכובת מזון לתינוקות) בלבד. כלומר, במידה שאת מעוניינת לגמול את תינוקך באופן מלא או חלקי מהנקה, תמ"ל תחליף את הארוחות של ההנקה.

על מנת למנוע מלאות־יתר ואי נוחות בשדיים, רצוי להוריד ארוחה לא יותר מפעם בשלושה עד חמישה ימים. במידה שהגמילה צריכה להיות מהירה יותר, רצוי לקבל תמיכה רפואית או מיועצת הנקה. ניתן גם להסתייע בהמלצות המפורטות בהמשך.

גמילה מגיל חצי שנה עד שנה

החל מגיל שישה חודשים מומלץ להתחיל לשלב מזונות בוגרים (מוצקים): בתחילה ארוחה אחת, לאחר מכן שתי ארוחות וכן הלאה - עד מעבר מלא לתפריט המשפחה בגיל שנה. עד אז, הארוחות הנוספות למזונות בוגרים יהיו חלב אם או תמ"ל.

ניתן לגמול את התינוק מארוחת הנקה בכל פעם שמוסיפים את ארוחת המזונות הבוגרים או להחליף ארוחת חלב אם בתמ"ל. ושוב, רצוי לשמור על רווח של 5-3 ימים לפחות בין הורדת ההנקות.

גמילה אחרי גיל שנה

יש אמהות ופעוטות שנהנים מהנקה גם אחרי גיל שנה, ואין דבר רע בכך. לחלב אם ולהנקה ממשיכים להיות תפקידים חשובים בחיזוק מערכת החיסון, וגם בתור נחמה.

בתקופה זו של חייו, הפעוט כבר נמצא בדרך כלל במסגרת ברוב שעות היום, וההנקה מתרחשת בבוקר מוקדם, במפגש אחר הצהריים ולקראת השינה. ניתן לשתף את הפעוט בשיחה על הגמילה מהנקה, להסביר לו שהוא כבר גדול וניתן לקבל נחמה מחיבוק וליטוף בחיק האם, גם מבלי לינוק. אפשר להשתמש בהסחות דעת, במשחקים או בשינוי מקום.

מחקרים מראים שבמידה שנאפשר לפעוט שליטה מלאה על הגמילה, בלי התערבות האם, רוב הפעוטות יגמלו את עצמם בין גילי 4-2.5 שנים. יש גם פעוטות שגומלים את עצמם כאשר האם נכנסת שוב להריון, מכיוון שהורמוני ההריון יכולים להשפיע על טעם החלב.

ואם אין זמן לגמילה הדרגתית? מה יקרה לשדיים?

כפי שנכתב, ייצור החלב אחרי השבוע הראשון תלוי בהיצע ובביקוש במעורבות שני הורמונים. אם תפסיקי לפנות חלב מהשדיים לפני שההורמונים יצליחו להתאזן, את עלולה לחוות מלאות יתר בשדיים, ולסבול מחוסר נוחות ואפילו מדלקת בשד.

טיפים למניעה ולטיפול במלאות יתר של השדיים ובאי נוחות:

• פינוי חלב רק עד להקלה. כמו שנכתב, כאשר השד מתרוקן נשלחת פקודה להכין עוד חלב. לכן יש לפנות, בעזרת הנקה קצרה, שאיבה או הוצאה ידנית, את כמות החלב הנחוצה להרגשת הקלה בלבד.

• אם את מרגישה בגבשושיות בתוך השדיים, כדאי לעסות אותם לכיוון הפטמה בזמן הפינוי. קומפרס חם לזמן קצר יכול סייע בריכוך הגושים.

• קומפרס עלי כרוב קרים: קררי כרוב במקרר ושימי את העלים הקרים שלו סביב השדיים. ניתן להחליף את העלים בכל פעם שהם מתחממים ומתחילים להתפורר. באותו אופן, אפשר להרטיב טיטול או תחבושת הגיינית במים קרים ולהשתמש בהם כקומפרס קר.

​פינת האוכל המושלמת לך ולתינוק

כי אוכל זה לא רק אוכל. לחצו כאן לכתבה

• שתייה של חליטות נענע ומרווה פועלת כגורם משתן, ויכולה לסייע בהורדה של כמות החלב.

• ניתן להיעזר בתרופות ממשפחת ה-NSAID כמו איבופרופן, שגם משככות כאבים וגם מורידות דלקת שגורמת לנפיחות.

• ניתן להתייעץ עם רופא על שימוש בתרופות נוספות, כגון תרופות לייבוש נזלת או נוגדי אלרגיה שחלקם ידועים כמפחיתי חלב. במידה שהתינוק עדיין יונק באופן חלקי, חשוב לעדכן את הרופא כדי לוודא שהן בטוחות עבור התינוק. גם גלולות נגד הריון ידועות כמפחיתות חלב, ואפילו גלולות המיועדות להנקה אצל חלק מהנשים.

• במידה שיש כתמים אדומים על השדיים, יחד עם עלייה בחום הגוף ותחושה דמוית שפעת, ייתכן כי את סובלת מדלקת בשד. תופעה זו דורשת ליווי ומעקב של יועצת הנקה ורופא, ולעיתים טיפול אנטיביוטי. כתם אדום שמתחתיו גוש נוקשה מחייב בדיקה רפואית.

אריקה רוזנשטוק היא מנהלת תחום טיפת חלב במחוז שרון־שומרון ויועצת הנקה מוסמכת

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שים לב שאתה מספק בטופס זה מידע אישי ורגיש