חיפוש

dsdsdsd
גבר רוכב על אופני שטח ומרים רגליים באוויר

טיפים לשמירה על הבריאות בזמן רכיבה על אופניים

למרות היתרונות הברורים של הרכיבה על אופניים, והכיף הנלווה לה, הדיווש עלול להוות סכנה לאיברים הפרטיים ביותר שלך. מה קורה שם בזמן הרכיבה, מה ההבדל בין נשים לגברים, איך להימנע מפגיעה ומתי ללכת לרופא?

קטי קמחי

קטי קמחי

קשה להתחמק מהטרנד הגורף של רכיבה על אופניים, כשלאחרונה, אפילו החזאים צירפו את המדוושים לחטיבת העדכון המיוחד שלהם (בדומה לגולשים) בנושא הרוחות והטמפרטורה בשבת בבוקר.

למרות החשיבות שיש לרכיבה כפעילות גופנית, והכיף הנלווה לה, מתברר שרכיבה על אופניים עלולה להיות מסוכנת לאיברים הפרטיים ביותר שלך.

על אף היתרונות המגנים על הלב, מונעים סוכרת ושבץ, רכיבה ממושכת עלולה לגרום לתחושת נימול ולקשיים בתפקוד המיני, כשלאורך השנים לחץ ממושך עלול ליצור נזק.

מי שהתנסה ברכיבה ממושכת, מכיר את התחושה של הכאב והלחץ באזור שנמצא בין פי הטבעת לבסיס האשכים. כאשר הלחץ נמשך, מתחילים להרגיש עקצוץ (ולא מהסוג הנעים) ותחושת נימול באזור האשכים והפין עצמו.

ד"ר רונן רוב, סגן מנהל מחלקה אורולוגית הלל יפה, מנהל המחלקה לבריאות מינית: "בזמן הרכיבה על אופניים יש לחץ על איזור חיץ הנקבים (הפרינאום) ולאורך זמן, הלחץ פוגע בעצבים וכלי דם שעוברים באזור מהאגן לכיוון הפרינאום והפין.

עם זאת, חשוב להפריד בין רכיבה על אופניים לשם הנאה ובין רכיבה תחרותית - אנשים שרוכבים מספר פעמים בשבוע, או מתאמנים לטריאתלון. ברוב המקרים הנזק הוא הפיך ולרוב, בחורים צעירים שרוכבים על אופניים וסובלים מתופעות לוואי יכולים פשוט להפחית באינטנסיביות של הרכיבה או להיעזר בטיפים שבהמשך - על מנת להימנע מפגיעה". 

מה בעצם קורה שם?

הרכיבה על אופניים מחייבת ישיבה על כיסא צר כשכל מרכז הכובד של המשקל ממוקד באזור הפין והשופכה. הכיסאות האלה הם קשים ולא מרופדים, מה שיוצר לחץ על אזור האשכים והפין.

בזמן הרכיבה עצמות הפרינאום לוחצות על בסיס הפין, בו כלי דם ועצבים כולל השופכה ובנוסף, רוכבי האופניים נוהגים ללבוש בגדים צמודים שגם הם, מרימים את האשכים והפין כלפי מעלה ויוצרים לחץ מקומי. אותם בגדים הם גם לרוב צמודים ולא מאווררים, כך שהטמפרטורה באזור עולה.

ובקיצור – למרות שמדובר באיבר שאוהב תשומת לב, האיבר של רוכב האופניים מקבל הרבה יותר מדי. יותר מדי לחץ, יותר מדי משקל ויותר מדי חום.

לאן זה מוביל?

לפעמים לנופים הרריים, לפעמים לאזור החוף אבל גם לבעיות שקשורות בתפקוד הפין...

התופעה הראשונה אותה מכירים רוכבים רבים היא תחושת נימול באזור הפרינאום. תופעה זו נגרמת בגלל לחץ על כלי הדם כך שפחות חמצן מגיע לגופים המחילתיים של הפין ולאזור כולו (לא כולם יודעים, אבל לזקפות הספונטניות שקורות בלילה יש תפקיד, והוא לספק חמצן לגופים המחילתיים. כך גם הפין, כמו הגבר שמחובר אליו, צריך "להתאוורר" לפעמים).

בשלבים מתקדמים יותר, אותה פגיעה בתנועת חמצן עלולה לגרום גם לבעיות בזקפה. "בנוסף", מסביר ד"ר רוב, "קיים גם סינדרום שנקרא 'אלקוקס סינדרום': לחץ על העצב הפודנטלי, הגורם לתחושה של הנימול בקצה הפין, בגוף הפין ובכל האזור הגניטלי".

בקיצור, הבעיות הנגרמות בעקבות כל אלה קשורות בתפקוד הפין בהשתנה או בזמן קיום יחסי מין.

אבל, רגע לפני שאתם זורקים את האופניים - חשוב להירגע ולהמשיך לקרוא.

איך נמנעים מפגיעה?

רופא הנשים שלנו אומר כי "כאשר הפעילות אינה אינטנסיבית מדי, ומדי פעם נותנים מנוחה למקום - התופעות חולפות. אם הפגיעה נמשכת לאורך זמן רב מדי, עשויה להתפתח פגיעה משמעותית יותר, ואנו נתקלים בבחורים צעירים וספורטיביים מאוד עם בעיות הקשורות לתפקוד המיני, קושי בזיקפה וירידה בתחושה.

במידה ומתחילה בעיה שכזו, מומלץ לגשת בהקדם לבדיקה והתייעצות ולא להזניח את המצב ולתת לו להחמיר".

ומה עוד?

ללמוד לדווש במידה: אם אתם לא מתאמנים לתחרות איש הברזל או לטריאתלון, נסו ליצור שגרת רכיבה מאוזנת מבחינת שעות הרכיבה על אופניים.

לשים לב לכיסא: אפשר היום לקנות כיסאות מרופדים יותר, משטח ג'לי להלבשה ואפילו כיסאות עם חריץ באמצע, לתוכו יכול להיכנס מכלול האשכים והפין ולזכות בתושבת מאווררת ולחוצה פחות.

לשנות זווית: לכוון את הפדלים, הכיסא והכידון כך שפיזיולוגית יורגש הכי פחות לחץ על האזור. יש הטוענים שרכיבה זקופה יותר היא פחות אווירודינמית – אבל מסייעת באיזון הלחצים.

לעשות הפסקות: לאורך הרכיבה על האופניים חשוב לעצור, לשחרר רגליים ולבצע מתיחות על מנת להחזיר את זרימת הדם התקינה לאזור ולשחרר לחץ.

מתי ללכת לרופא?

במידה ואתה שם לב לבעיות תפקודיות בזמן קיום יחסי מין – הפרעה בזקפה או הפחתה בתחושת העונג, אין אונות בדרגה זו או אחרת, או כל תחושה חדשה ומדאיגה שקשורה לאזור חיץ הנקבים – מומלץ לגשת לאורולוג.

כל הבעיות הללו הן הפיכות, ואין סיבה לא להמשיך ליהנות מהרכיבה על האופניים כמקור לתחושות של עונג ובריאות.

ומה לגבי בנות המין היפה?

רכיבה ספורטיבית אינה נחלת הגברים בלבד, ויותר נשים עוסקות ברכיבה על אופניים כספורט עממי ותחרותי. אני נתקל בנשים המתלוננות על בעיות דומות לגברים: תחושת נימול וכאבים במהלך הרכיבה באיזור הפות והנרתיק ובמקרים הקיצוניים ירידה בתחושה המקומית ופגיעה בתחושה באיזור הדגדגן עם קושי להגיע לאורגזמה. בעיות נלוות נוספות, הן שכיחות גבוהה יותר של דלקות ושפשופים באיזור הפות, בשל החיכוך, הזיעה המוגברת, הבגדים הצמודים, ועוד.

ייעוץ מקצועי: ד"ר רונן רוב, סגן מנהל המחלקה האורולוגית ומנהל המחלקה לבריאות מינית בבית החולים הלל יפה בחדרה


הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש