חיפוש

dsdsdsd
הנקה אחרי פעילות גופנית

מיניקה בהליכה

בעבר נטען כי עיסוק בספורט עלול לגרום לאם המיניקה לירידה בחלבון חיוני ולפגיעה באיכות החלב. מחקר שפורסם בשנת 2003 קובע: לא נמצא כל קשר בין פעילות גופנית מתונה ואיכות חלב אם

דני טל

דני טל

​בשנת 1997 העלתה קבוצת חוקרים את ההשערה, שלפיה הנקה בתוך שעה מאימון גופני עלולה להתברר כפגומה, עקב הפחתה אפשרית בכמות חלבון שתפקידו לתמוך במערכת החיסונית של התינוק.

רופאים רבים מודאגים מכך שאמהות טריות העוסקות בפעילות גופנית עלולות לפגום באיכות החלב שלהן. ד"ר שריל לאוליידי מבית הספר לתזונה באוניברסיטת דרום קרוליינה מפיגה את החששות בטענה, שבמחקר שערכה לא נמצא כל קשר בין פעילות גופנית מתונה ואיכות חלב אם. במחקר, הושוו מדדי חלבון של 29 אמהות חדשות שעסקו בפעילות אירובית במשך 30 דקות, שלוש פעמים בשבוע, לקבוצה אחרת שמנתה 24 נשים, אשר עסקו בספורט פעם בשבוע.

הממצאים לא הצביעו על כל הבדל ברמות החלבונים  אימונוגלובלין, לקטופרין או ליסוזים בחלב הנשים בשתי הקבוצות. כל הנשים ילדו בשלושת החודשים שקדמו למחקר.

בשלב הבא, נבדקו נשים אשר עסקו בפעילות תדירה יותר, במשך 30 דקות כל פעם. הפעילות נערכה בתנאי מעבדה, כך שהחוקרים יכלו לבחון את דגימות החלב שלהן כעבור 10 דקות ו-60 דקות מתום האימון.

הפעילות כללה הליכה מהירה או ג'וגינג על מסילה נעה. גם כאן לא מצאו החוקרים כל רמז לכך שפעילות גופנית מתונה השפיעה לרעה על איכות חלב האם: רמות החלבון שנמדדו בשעה שלאחר האימון היו דומות לאלו שנמדדו לאחר פרק של מנוחה - נכתב  בדו"ח שפורסם בשנת 2003 בכתב העת Pediatrics. 

"ממצאים אלה מחזקים את הטענה, לשפיה נשים לאחר לידה יכולות לעסוק בפעילות גופנית מתונה לטובת בריאותן, בלי לחשוש שהדבר יפגום באיכות החלב שלהן", אומרת ד"ר לאוליידי.

רוב הנשים שהשתתפו במחקר, אשר עסקו בפעילות גופנית שוטפת, דיווחו שהן מתאמנות 30 עד 60 דקות שלוש עד חמש פעמים בשבוע. "ברגע שנשים לאחר לידה קיבלו את אישור הרופא שלהן לשוב לפעילות גופנית, הן יכולות לעשות זאת, ובתנאי שההתקדמות בבניית כושרן הגופני תעשה במתינות ובהדרגה, במיוחד אם לא התעמלו בתקופת ההריון", מסכמת ד"ר לאוליידי.

דני טל הוא מומחה לכושר גופני במחלקה לחינוך וקידום בריאות בקבוצת כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש