חיפוש

dsdsdsd
ילדה עם חום גבוה

חום גבוה - אויב או ידיד?

חום גבוה הוא לא תופעה נדירה בקרב ילדים, אך למרות שכיחותו הוא מקור ללחץ להורים, לסבתות ולשכנים. איך חום אצל ילדים עוזר להיפטר מהנגיפים, ומתי צריך לרוץ לרופא? המדריך המלא

סרג

ד"ר סרג' גרדשטיין

בקיצור

01

לצד החום ישנו מדד אחר, שהוא הרבה יותר אמין בבואנו לקבוע עד כמה חמור מצבו של הילד. למדד הזה קוראים "מצבו הכללי של הילד", וקובעים אותו על פי תפקודו: היכולת שלו להתפנות למשחקים, כמה הוא מחייך וכדומה.

02

בשל הפחד מחום יש הורים שמפריזים בשימוש בתכשירים להורדת חום. בכל שנה אנחנו נתקלים במקרים של הרעלת אקמול, שהנזק ממנה חמור מהנזק היכול להיגרם מאי־הורדת חום הנובע מזיהום.

03

במצבים נדירים עלול החום להיות גבוה מ־42 מעלות. חום כזה נקרא ממאיר, כיוון שהוא פוגע בתפקוד של תאי הגוף ויכול לגרום נזק בלתי הפיך - בעיקר למוח.

אין הורה שלא חווה את חוויית החום הגבוה אצל ילדיו, ואין אחד שלא איבד את שלוותו נוכח הכספית המטפסת מעלה־מעלה ונושקת לספרה 40. חום גבוה הוא מצב שכיח למדי, וההורים מקבלים מסרים כפולים בנוגע אליו מהמערכת הרפואית או מסביבתם.

כן, אבל סבתא אומרת ש...

ההורה עצמו שמע לא פעם מהאחות בטיפת חלב או במרפאה (או מהסבתא הדואגת) שחשוב מאוד לעקוב אחר החום ולהתייעץ עם רופא כאשר החום עולה. לעיתים קרובות גם הרופא ידריך את ההורה לעקוב אחר החום ולחזור אליו "כשיש חום גבוה".

לעומת זאת, לא פעם כשההורים מגיעים ללשכתו של הרופא, הם נתקלים בתגובה צוננת כמו: "אתם לא צריכים לערוך מסע עד אליי בכל פעם שלילד שלכם יש קצת חום. זה קורה בכל יום שני וחמישי" או "זה וירוס, הבא בתור".

אז מתי להתרגש מחום גבוה ומתי לא?

ראשית, יש לדעת שחום הוא תגובה טבעית של הגוף לזיהומים נגיפיים (ויראליים) או חיידקיים, והוא מווּסת על ידי המוח. המוח מקבל מסרים, אשר מיידעים אותו על פלישה של נגיף או של חיידק כלשהו, ואחת הצורות להילחם בו היא באמצעות העלאת חום הגוף. הנגיפים רגישים מאוד לחום, שכן הוא משבש את חילוף החומרים שלהם ומפריע להם  בפלישתם לגוף.

למה דווקא הילד שלי מפתח חום גבוה?

כמו כל תכונה אחרת שלנו, הקלות שבה ילד מסוים מפתח חום גבוה קשורה במידה מסוימת לגנטיקה. הילדים של השכנה, למשל, "אף פעם לא חולים" כי אין להם אף פעם חום. זוהי, כמובן, מסקנה שגויה. סביר להניח שגם הם נדבקים מדי פעם בנגיפים שונים, אבל הם אינם נוטים לפתח חום בקלות כתוצאה מהזיהום. מכאן שלחום ולגובה של החום אין קשר הדוק לחומרת הזיהום או המחלה. מבחינתנו, ההורים, החום קודם כול מודיע לנו שהילד לקה בזיהום כלשהו, ועלינו להקל על הילד ולא רק להילחם בחום עצמו.

איך נדע מתי לדאוג בגלל חום גבוה אצל ילדים?

לצד החום ישנו מדד אחר, שהוא הרבה יותר אמין בבואנו לקבוע עד כמה חמור מצבו של הילד. למדד הזה קוראים "מצבו הכללי של הילד", וקובעים אותו על פי תפקודו: היכולת שלו להתפנות למשחקים, כמה הוא מחייך וכדומה. אמת, כשמידת החום מטפסת ל־40 מעלות, הילד ייראה די סמרטוטי, אבל אם חצי שעה לאחר הורדת החום הוא חוזר לתפקד באופן רגיל, המצב בהחלט לא חמור.

הנטייה שלנו להתייחס כל כך ברצינות לחום ולגובהו ופחות ל"מצב הכללי" של  הילד נובעת מכך שהחום הוא דבר מוחשי, ואפשר למדוד אותו. לכן אנו נוטים באופן פשטני ליצור משוואה בין מידת החום (המספר) לבין חומרת המצב. אבל המשוואה הזאת אינה נכונה. בכלל, רפואה אינה מתמטיקה.

ילד שחלה בדלקת ריאות חיידקית קשה, למשל, ירגיש רע מאוד בין אם החום שלו גבוה באותו הרגע ובין אם הוא ירד.

איך נדע אם זה וירוס או חיידק?

המחלות הוויראליות הרבה יותר נפוצות מהמחלות החיידקיות. נוסף על כך, וירוסים נוטים להתפשט בגוף כולו ולגרום מגוון תופעות בו זמנית כמו חום, נזלתשיעול, כאבי גרון, כאבי בטן, שלשולים הקאות ולפעמים גם פריחה. לעומת זאת, חיידקים נוטים להתמקם באזור מסוים ולגרום לתופעות ממוקדות כמו כאב גרון (ללא נזלת או שיעול), כאב אוזן, שיעול וכאב בחזה. רק במצבים קיצוניים הם עלולים להתפשט לכל הגוף. ככלל, מחלות ילדים ויראליות פחות מסוכנות לעומת זיהום חיידקי אשר יכול להתפשט באותו מקום ולגרום נזק רקמתי קשה.

מהם המצבים שבהם צריך להתרגש מחום גבוה אצל ילדים?

1. אצל תינוק מתחת לגיל שלושה חודשים מחייב חום מעל 38.2 מעלות בירור אצל רופא. אצל תינוקות בגיל כזה קשה להתרשם ממצבם הכללי, וזיהומים חיידקיים יכולים להתפתח אצלם הרבה יותר מהר מאשר אצל ילדים יותר מבוגרים.

2. חום המלוּוה במצב כללי ירוד (גם לאחר הורדת החום), ישנוניות, קוצר נשימה וצבע עור לא רגיל.

3. חום שנמשך שלושה־ארבעה ימים או יותר. במקרים כאלה רצוי שרופא יבדוק את הילד, גם אם המחלה נראית לכם כמו מחלה נגיפית (ויראלית). 

איך נזהרים מפרכוסים?

הורים רבים חוששים מפני חום כיוון ששמעו על ילדים שמפרכסים כשהחום עולה ("התכווצויות חום"). לחלק מההורים יש גם ילדים שסובלים מפרכוסים כאלה.

פרכוס הוא תמיד מלחיץ, וקשה מאוד שלא להתרגש ממנו, אך חשוב לדעת שהנטייה לפרכס מחום היא תכונה של הילד, ולפעמים מדובר בתכונה משפחתית. הופעת הפרכוס גם אינה קשורה לגובה החום. לעיתים קרובות בכלל מגלים שלילד יש חום רק בעקבות הפרכוס, שהרי דקה קודם לכן הוא נראה בריא לגמרי. בכל מקרה, פרכוס חום פשוט (ללא מחלת רקע במערכת העצבים המרכזית) אינו מסכן את הילד או את התפתחותו.

מהו חום ממאיר?

במצבים נדירים עלול החום להיות גבוה מ־42 מעלות. חום כזה נקרא ממאיר, כיוון שהוא פוגע בתפקוד של תאי הגוף ויכול לגרום נזק בלתי הפיך - בעיקר למוח. אנו נתקלים בחום כזה רק במצבים קיצוניים, שבהם יש פגיעה מוחית קשה מלכתחילה, כמו בפגיעות ראש או בזיהומים של רקמת המוח.

לעיתים נדירות עלול חום ממאיר להיגרם כתוצאה מחשיפה לתרופות הרדמה או תרופות פסיכיאטריות. החום השכיח שבו אנו נתקלים אצל ילדינו הוא ממקור זיהומי, ובנסיבות כאלה לא נוצר חום ממאיר.

בשל הפחד מחום יש הורים שמפריזים בשימוש בתכשירים להורדת חום. בכל שנה אנחנו נתקלים במקרים של הרעלת אקמול, שהנזק  ממנה חמור מהנזק היכול להיגרם מאי־הורדת חום הנובע מזיהום.

לסיכום, חום גבוה אצל ילדים בא לסמן לנו שהילד נדבק בזיהום כלשהו, לרוב נגיפי (ויראלי), וזהו אחד המנגנונים של הגוף לטפל בזיהום. אם החום מלוּוה בנזלת ובקצת שיעול ואולי קצת כאבי בטן, ואם הילד מתפקד באופן סביר, מדובר במחלה נגיפית (ויראלית), אשר תימשך כנראה יומיים־שלושה. במצב כזה אין סיבה להיכנס ללחץ, ולרוב אין צורך לתת לילד תכשירים להורדת חום.

אם החום עלה מ־38.5 ל־39 או מ־39.5 ל־40, כדאי, כמובן, להקל על הילד ולהוריד את החום בעזרת תרופות, אך אסור להפריז בשימוש ובמינון. צריך פשוט להקפיד על ההנחיות בנוגע למינונים ולתדירויות השימוש.

אם נוסף על החום הילד מתפקד או מתנהג באופן חריג, יש לקחת אותו לבדיקה אצל רופא. בכל מקרה, אם מדובר בתינוק שגילו מתחת לשלושה חודשים, יש לקחת אותו לבדיקת רופא.

לבסוף: תפקידו של הרופא אינו רק לרפא, אלא גם להקל ולהרגיע. כל הורה מודאג זכאי לדברי הרגעה, וגם אם הוא חושב שהילד סובל ממחלה נגיפית (ויראלית) פשוטה, מותר לו לפנות לרופא כדי לקבל אימות של האבחנה ותמיכה.

לידיעתך, במקרים רבים טיפולים​ בכללית רפואה משלימה עשויים לסייע ולעזור.  לפרטים נוספים לחצו כאן >>

ד"ר סרג' גרדשטיין הוא רופא ילדים ומומחה לזיהומים במרכז הרפואי קפלן, מקבוצת כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש