חיפוש

dsdsdsd
וירוס שגורם למחלת הנשיקה קשור להתפתחות סרטן השד

מה הקשר בין סרטן השד לווירוס שגורם למחלת הנשיקה?

כיום כמעט כולם יודעים שיש וירוסים שקשורים להתפתחות סרטן, ועבור חלקם אפילו יש חיסון. איזה קשר יש בין וירוס נפוץ מאוד שגורם למחלת הנשיקה לסרטן השד, ומה כל זה קשור ללידות והנקה? כתבה מסבירה ומרגיעה

ד"ר דנה פלורנטין

ד"ר דנה פלורנטין

בקיצור

01

יש וירוסים מסוימים שחשיפה אליהם קשורה בהתפתחות סרטן.

02

טרם הוכח קשר סיבתי בין וירוס EBV, מסוג הרפס, לבין התפתחות סרטן השד.

03

כן נראה שהוא מעודד גדילה של תאי ייצור חלב, מה שיכול להיות שגורם להתפתחות סרטן בשילוב גורמים נוספים.

​המחקר בנוגע לגורמים לסרטן לא נפסק לרגע. אנחנו רחוקים מידיעת הסיבות, אבל לצד הרגלי האכילה, העישון והכושר שלנו, ידוע שיש קשר בין חלק מהווירוסים, לסוגים ספציפיים של סרטן.

ההערכה כיום היא ש־15% מסוגי הסרטן קשרים לווירוסים. הווירוסים השכיחים הידועים הם וירוס הפפילומה הגורם לסרטן צוואר הרחם, וירוס שגורם להפטיטיס (צהבת נגיפית של הכבד) וסרטן כבד (הפטומה) ווירוס Human T lymphotropic virus type  HTLV-1 שגורם ללוקמיה (סרטן הדם) מסוג תאי T.

וירוס נוסף שנמצא קשר בינו לבין כמה סוגים של סרטן הוא EBV (וירוס האפשטיין-בר). זהו וירוס השייך למשפחת ההרפס, הוא שכיח מאוד, וגורם למחלת הנשיקה.

אצל גילאי 35-40 בארצות הברית כמעט כולם נחשפו אליו בשלב כלשהו בחייהם. כשילדים נחשפים לווירוס הזה, הם לרב "חוטפים" מחלה קלה בלבד, הרבה פעמים אפשר גם לא להרגיש בכלל שנדבקו.

לעומת זאת, בני נוער או מבוגרים שייחשפו לווירוס לראשונה בחייהם יסבלו ממחלת הנשיקה בצורה קשה יותר. היא יכולה להתבטא בכאבי גרון ממושכים, עייפות ממושכת וחולשה ניכרת למשך מספר שבועות, טחול מוגדל ואפילו דלקת כבד.

בארצות מתפתחות בדרך כלל רוב הילדים נחשפים ל־EBV בשלבי הילדות המוקדמת. לעומת זאת, בארצות מפותחות, הרבה פעמים הילדים מגיעים לגיל הבגרות ללא שנחשפו אליו, ואז כשהם נחשפים ל EBV לראשונה, מתפתחת מחלה קשה יותר.

וירוס ה־EBV נשאר רדום בגוף במשך כל החיים, בדומה לווירוס הוריצלה שגורם לאבעבועות רוח.

נמצא קשר בין EBV לבין לימפומה על שם Burkitt (סרטן של מערכת החיסון), סרטן נזופרינגיאלי (סרטן של החלק העליון של הלוע) ולימפומה על שם הודג'קינג (סרטן של מערכת הלימפה), אבל האם EBV משחק תפקיד בסרטן שד?

לידיעתך - במקרים רבים טיפולים​ בכללית רפואה משלימה עשויים לסייע ולעזור. לפרטים לחצי​ כאן>>

מה המחקר אומר על הקשר בין הווירוס לסרטן?

ב־2010 ג'יימס לאוסון ובנימין הנג בדקו 27 מחקרים שעסקו בקשר שבין EBV לבין סרטן שד.

זיהום עקב EBV שכיח מאוד, גם בקבוצות בעלות סיכון גבוה לסרטן שד וגם בקבוצות עם סיכון נמוך לסרטן שד, כך שכמובן שלא ניתן להאשים את ה־EBV כגורם היחידי לסרטן שד. אבל, לפי המחקר שלהם, הגיל שבו נחשפים ל־EBV ככל הנראה קשור איכשהו במידה כלשהי לסיכון לפתח סרטן שד.

נשים שמתגוררות במדינות מערביות נמצאות בסיכון גבוה יותר לפתח סרטן שד. הן גם נוטות להיחשף לווירוס ה־EBV בשלב מאוחר יותר בחייהן. לעומת זאת, נשים ממדינות לא מערביות, גם בעלות סיכון נמוך יותר לפתח סרטן שד והן גם נחשפות אל וירוס ה־EBV בשלב מוקדם הרבה יותר בחייהן.

גם לימפומה על שם הודג'קינג, שנמצאה כקשורה ל־EBV,  שכיחה יותר בעולם המערבי.

קשר מקרי או קשר סיבתי?

כאן מוכרחים לציין שהקשר בין גיל החשיפה ל־EBV לבין הסיכון לפתח לימפומה על שם הודג'קינג, או סרטן שד לא מצביע בהכרח על קשר סיבתי!

יכולות להיות סיבות אחרות שמסבירות את הקשר הסטטיסטי הזה מלבד ההידבקות ב־EBV.

למשל, לגבי סרטן שד: נשים ממדינות לא-מערביות נוטות ללדת הרבה ילדים, הן יולדות בגיל צעיר יותר וגם מניקות לתקופה ממושכת. כל אלה ידועים כגורמים מגנים מסרטן שד, לכן אולי הקשר עם EBV הוא מקרי בלבד ולא קשר של סיבה ותוצאה.

מעבר לעובדות הסטטיסטיות האפידמיולוגיות, נמצא בכל זאת רמז ביולוגי: 22 מהמחקרים שנבדקו השתמשו בשיטות זיהוי גנטיות לווירוס, שנקראות PCR polymerase chain reaction. בעזרתן הצליחו להדגים את הווירוס עצמו ברקמה של סרטן השד, ולהראות שהוא מעודד גדילה של תאי ייצור חלב. המנגנון שבו EBV למעשה גורם לשינוי של התא ולעידוד התרבות התא איננו ברור.

חשוב להדגיש, שברור שגם אם יש קשר בין EBV לסרטן שד, הוא אחד מיני גורמים רבים, ורק השילוב שלו עם גורמים נוספים יכול לגרום לסרטן שד, במידה ובכלל הקשר אמיתי.

ייתכן ש־EBV גורם לשינוי גנטי בתאי ייצור החלב של השד, והשינוי הגנטי הזה מצטרף לגורמים אחרים, אם הם קיימים, כאשר התוצאה הסופית היא התרבות בלתי מבוקרת של התא, שהיא למעשה הסרטן.

אם הקשר בין EBV לסרטן שד קיים, נראה שהגיל שבו האדם נחשף לווירוס משפיע על התפתחות ומהלך המחלה.

כיום החיסון נגד EBV נמצא בשלבי פיתוח. אם הפיתוח יצליח, יהיה מעניין לראות האם בעקבות החיסון תהיה ירידה בשיעורי היארעות סרטן שד, ובסרטנים אחרים הקשורים ל־EBV. ימים יגידו.

ומה זה אומר לגבינו? אין מה להיכנס לפאניקה. הדבר הכי טוב שאפשר לעשות הוא להיות קשובות לגוף, להיבדק באופן קבוע ואפילו לעשות בדיקת שד מדי פעם בעצמכן.

ד"ר דנה פלורנטין היא רופאת הבית של אתר כללית ומומחית ברפואת משפחה

 

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שים לב שאתה מספק בטופס זה מידע אישי ורגיש