חיפוש

dsdsdsd
רפואה מגדרית: נשים

את לא כמו כולם

מזל טוב, יום האישה שלך חזר! הוא מגיע (אנחנו מקווים) עם פרחים ושוקולדים ועם אופנה חדשה: רפואה מגדרית. מתברר שאת לא שונה מגברים רק פיזית, אלא שהגוף שלך גם מגיב למחלות בצורה שונה ודי מפתיעה. אז ברוך שלא עשני גבר, או שלא?

ד"ר אורית שדמון

ד"ר שלומית שדמון

בקיצור

01

נשים וגברים מפתחים תסמינים שונים לאותה בעיה רפואית, מתארים אותה בשפה שונה, וגם מגיבים אחרת לטיפול.

02

נשים דואגות לטיפול הרפואי בכל הסובבים ומגיעות יותר לקופת החולים - אבל נבדקות פחות (מדי) בעצמן.

03

היום מכירים בשונות בין המינים, והרפואה צועדת לכיוון של התאמה מגדרית: בעתיד יהיו תרופות שונות לנשים ולגברים.

ארוחת ערב עם חברים, פתחתם בקבוק יין, ועוד אחד. את כבר רואה כפול ומתחילה לדבר יפנית - ואתה עוד הולך ישר, בשקט היית שותה עוד כוסית. מבט חטוף סביבכם מגלה שאתם לא לבד: הנשים שבחבורה נראות מעט שתויות יותר מהגברים. איך זה קורה? שתיתם את אותה הכמות, למה האלכוהול משפיע עליכם אחרת?

אז לא, זה לא קשור רק להרגלי השתייה שלכם או להבדלי משקל וגיל - מתברר שגם בצריכת אלכוהול יש הבדלים ביולוגיים בין נשים וגברים. תכירו את האנזים שעדיין לא שמע על שיוויון מגדרי: "אלכוהול דהידרוגנאז". האנזים הזה אחראי לפירוק האלכוהול בקיבה, ופעילותו נמוכה יותר אצל נשים. מה זה אומר? שספיגת האלכוהול לדם מהירה יותר אצלן, הוא מגיע מהר יותר לאזור המוח, ולכן ההשפעה של אלכוהול על נשים היא מהירה וחזקה יותר.

רוצה למצוא רופאה או נותני שירות אחרים?
רוצה לקבוע תור? עשי את זה בקליק

אז זהו, שלא. לצד השיח הגועש בענייני מגדר, גם העולם הרפואי מתחיל להתייחס בכובד ראש להבדלים בין המינים - להכיר בכך שלהבדלים הביולוגיים יש היבטים בריאותיים, ולקחת אותם בחשבון בתהליך האבחון והטיפול.

מדובר בשינוי תפיסה של ממש: השיח הרפואי ייצג עד עתה תפיסה גברית, החל באבחון מחלות לפי תסמינים אופייניים לגברים, ועד למחקרים שרובם התבססו על גברים. היום כבר מבינים שאותה בעיה רפואית יכולה להופיע בתסמינים שונים אצל שני המינים, השפה שבה יתארו את הבעיה הרפואית תהיה שונה, וכך גם התגובה לטיפול.

אז תתחילו לגלגל על הלשון את המונח "רפואה מגדרית", ובואו נראה מה זה אומר. מי חולה יותר? מי נבדק פחות? מי עמיד יותר לווירוסים? נראה לכם שניחשתם? נראה לנו שתופתעו.

לפי הרפואה המגדרית, ההבדלים בבריאות של נשים וגברים נובעים מהבדלים ביולוגיים, ממבנה הכרומוזומים שבהם צייד אותנו הטבע, מהבדלים הורמונליים ומהבדלים פיסיים. אבל לא רק: גברים ממאדים ונשים מנגה גם בהתייחסות שלנו לגופנו ולמחלות. דוגמאות? בבקשה.

את יודעת לעשות בדיקת שד? ומה תופעות הלוואי של הגלולה? ומה עם בדיקה שנתית שיכולה להציל את החיים שלך?
את דואגת לבריאות שלך?

• נשים מעל גיל 55 סובלות מיתר לחץ דם יותר מגברים: 64% מהגברים לעומת 78% מהנשים סובלים מיתר לחץ דם בגיל המבוגר.
• נשים חולות יותר בסוכרת. הסיכוי של אישה עם סוכרת לפתח מחלת לב הוא פי 8 מאישה בריאה – לעומת סיכוי של פי 2 אצל גברים עם סוכרת.
• תסמונת מעי רגיז (רגיש) נפוצה אצל נשים פי 3  מאשר אצל גברים.
• נשים סובלות מאוסטאופורוזיס פי 2.7 יותר מגברים, ופי 1.3 ממחלות כיס מרה.
• נשים רגישות יותר לנזקי עישון, וסובלות יותר ממחלת ריאה כרוניות ומסרטן ריאות הנובע מעישון.

למשל, במחלות לב אצל נשים, התסמינים יתבטאו לעיתים קרובות באופן לא "קלאסי": כאב דוקר, עייפות, קוצר נשימה ובחילה. ואצל גברים? לרוב יופיעו התסמינים הקלאסיים של  כאב לוחץ במרכז בית החזה, שלעיתים מקרין לכתף ולזרוע שמאל.

אתם בטח מכירים את זה: נשים לא פעם פוטרות את הכאבים ב"שטויות, זה רק לחץ, אני אנוח קצת וזה יעבור". אבל יש דברים ששנ"צ לא פותרת – והמחשבה הזו גורמת לנשים להתעכב בפנייה לעזרה רפואית.

כבר טרחו והלכו לרופא? גם כאן לא תמיד יש שוויון. אצל נשים כלי הדם בלב צרים יותר, ולכן מחלת לב עלולה לפגוע בכלי דם רבים ולא בעורק אחד. זה אומר שנשים 'נהנות' פחות מגברים מהתערבות מהירה של צינתור+ תומכן. יש גם נקודת אור: בתחום מחלות הלב גוברת המודעות לשונות המגדרית. מה שאי אפשר לומר על מחלות מערכת החיסון, למשל.

לנשים יש יתרון יחסי במפגש עם חיידק או וירוס: גוף האישה מתמודד טוב יותר מגברים עם ה"פולש" הזר. אבל דווקא בגלל שהמערכת החיסונית פעילה אצלן יותר, נשים חולות יותר במחלות אוטואימוניות (שבהן הנוגדנים בגוף תוקפים את תאי הגוף). התוצאה: נשים לוקות יותר מגברים במחלות פרקים, כמו זאבת וארטריטיס ראומטואידית , וכן במחלות בבלוטת התריס.

את לא לבד: שליש מהנשים מעל גיל 40 יחוו בריחת שתן. למה הוא בורח ומה את יכולה לעשות?
431163409.jpg

הנה נתון מעניין: נשים חולות אסתמה יגיבו פחות טוב למשאפים. דרכי הנשימה שלהן צרות יותר משל גברים, וחלקיקי התרופה בהשאפה לא תמיד יצליחו לחדור אצלן למערכת הנשימה. כיום, בזכות המודעות לשונות הזו, יש כבר משאפים שמכילים תרופה בחלקיקים קטנים.

אם לדייק, דיכאון וחרדה שכיחים פי שניים ויותר אצל נשים. נשים מדווחות יותר על ערך עצמי נמוך – אבל גם נכונות יותר לשתף ברגשות ולקבל טיפול.

גם להבדלים בתחום בריאות הנפש יש הסבר ביולוגי, שקשור למבנה המוח ולתגובה השונה לסטרס. אצל גבר בזמן סטרס הגוף מגיב בהפרשה של אדרנלין ובעלייה בדופק, שמתבטאת לרוב בפעלתנות. ואצל נשים? התגובה לסטרס מתבטאת בעלייה ברמות האדרנלין, אך גם בהפרשה של אוקסיטוצין – אותו הורמון שמופרש אחרי לידה ומגביר רגשות אימהיים, ורגשות חברות וקרבה. חשבתם פעם למה כל כך דחוף לאישה בסטרס להזעיק את כל אנשי (לרוב נשות) הקשר בסמארטפון ו"לדבר על זה" עד שייצא עשן, או עד שתיגמר הסוללה? הנה למה: כשהיא חולקת את רגשותיה היא נרגעת, כי רמת האוקסיטוצין עולה. 

הרפורמה בבריאות הנפש: תשובות לכל השאלות

לתגובה השונה של גברים ונשים לתרופות יש כמה סיבות, כמו חומציות שונה בקיבה, ריכוז שומן גבוה יותר אצל נשים וריכוז שונה של אנזימים בכבד. הידע בתחום הזה הולך ונצבר, וסביר להניח שבעתיד יהיו  הבדלים ברישום תרופות בין גברים ונשים.

את מדריך התרופות שלנו את מכירה?

מפתיע אתכם? נשים הרי נוטות לתפקד כ"שרות הבריאות" במשפחה, ולוקחות על עצמן את הטיפול הרפואי בכל השאר:  בילדים, בבני הזוג וגם בליווי הטיפול הרפואי בהורים מבוגרים. ועדיין, למרות שהן פוקדות את קופות החולים יותר מגברים (שני שליש מהביקורים  במרפאה הם של נשים) - כשזה מגיע לעצמן (מי אמר סנדלר יחף) הלהט יורד: נשים לא מקפידות מספיק על אורח חיים בריא ועל רפואה מונעת. לפי סקר של מכון ברוקדייל, נשים בישראל מדווחות על מצב בריאותי כללי, גופני ונפשי פחות טוב משל גברים.

אז כן, אפילו בתחום הבריאות נשים עדיין סובלות מחוסר שיוויון, אבל הנה הבשורות הטובות: היום כבר מודעים לזה, וברור לעוסקים במלאכה שצריך להתייחס לנושא המגדר באבחון ובטיפול. גם אם זה אומר להקשיב לשפה ו"לקרוא בין המילים", כי האופן שבו גברים ונשים יתארו את אותה בעיה רפואית יהיה לא פעם שונה. מה שבטוח: הרפואה צועדת לכיוון של התאמה מגדרית. משמח, לא?

ד"ר שלומית שדמון היא מומחית ברפואת משפחה, מנהלת מרפאת כללית בתל אביב ומטפלת מינית מוסמכת

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש