חיפוש

dsdsdsd
שלוש נשים צעירות מחזיקות ידיים ורוקדות

לא רק ביום האישה: את דואגת לעצמך?

הציעו לך טיפולי יופי, שופינג ואבוי לבושה, חומרי ניקוי. אם כבר מנצלים את היום האחד שמוקדש לנשים כדי לקדם כל מיני עניינים, אנחנו רוצים שתהיי בריאה: את יודעת לעשות בדיקת שד? ומה תופעות הלוואי של הגלולה? ומה עם בדיקה שנתית שיכולה להציל את החיים שלך?

צוות אתר כללית

בקיצור

01

יש לפחות שתי בדיקות שחשוב שתכירו: בדיקת שד עצמית שאתן יכולות לבצע פעם בחודש, ובדיקת פאפ אצל הגינקולוג.

02

בכלל, מומלץ ללכת לגינקולוג (או לגינקולוגית) פעם בשנה באופן סדיר. שם גם אפשר להתייעץ על אמצעי מניעה בשבילכן.

03

הסימנים להתקף לב אצל נשים שונים מאלו של הגברים, ולפעמים לא שמים לב אליהם. גם אורח חיים בריא יכול לעזור.

בואו נתחיל מזה: אתן רוב האוכלוסייה, אבל עדיין רובכן מרוויחות פחות, מיוצגות פחות, מוטרדות ומנוצלות יותר.

גם בבריאות, למרות שאנחנו משתדלות לשים דגש על המקומות שבהם יש הבדלים בין נשים לגברים, לרוב נכתוב בלשון זכר, ויהיו נושאים בריאותיים חשובים שחלקנו לא מודע אליו, כמו הסימנים להתקף לב אצל נשים לעומת אצל גברים.

בעולם מושלם לא היינו צריכות את יום האישה. אבל יש לכולנו עוד דרך ארוכה עד שנתקרב למצב הזה. בינתיים, אספנו כמה דברים שרצינו לוודא שאתן יודעות על הבריאות שלכן.

חשוב שתדעו על הבריאות שלכן

בדיקות שד
בשנים האחרונות רואים עלייה במספר מקרי סרטן השד גם אצל נשים צעירות. גילוי מוקדם יכול לעזור לסיכויי ההחלמה כמובן. חשוב שכל אישה תהיה מודעת לגופה, ואם היא שמה לב לשינוי כלשהו במראה השד או לממצא חדש, עליה לפנות לבדיקת רופא בהקדם האפשרי.

רצוי להיבדק מדי פעם אצל רופא/ה המתמחים בבדיקות שד כדי להעריך את הסיכון לחלות במחלה (על סמך גיל, סיפור משפחתי וגורמי סיכון אחרים) ולקבל המלצות פרטניות בנוגע למעקב שגרתי לשם אבחון מוקדם. ההמלצות מותאמות לגיל ולרמת הסיכון. 

ממוגרפיה היא הבדיקה הטובה ביותר והרווחת ביותר לאבחון מוקדם של סרטן השד. לכל אישה מגיל 50 ויותר מומלץ לעשות בדיקת ממוגרפיה באופן שגרתי פעם בשנתיים. לנשים הנמצאות בקבוצת סיכון (למשל, שבמשפחותיהן יש מקרים רבים של סרטן השד ו/או של סרטן השחלות) הבדיקה מומלצת מגיל 40, ויש לעשות אותה פעם בשנה או בהתאם להמלצת הרופא.

התקף לב אצל נשים
התקפי לב נחשבים לתופעה של גברים. זה נכון חלקית. נשים אמנם לוקות בהם פחות, בעיקר נשים צעירות ובריאות, אבל אם הן כן עוברות התקף לב, הסיכון לתמותה דווקא גבוה יותר.

חלק מהסיבות הן חוסר מודעות, הגעה מאוחרת לטיפול וסימני אזהרה לא מוכרים, וכאלו שקשה לשים לב אליהם. הגדלת הידע שלכן בנושא ושמירה על אורח חיים בריא יכולים לעזור לשנות את זה.

בדיקת פאפ כדי למנוע את סרטן צוואר הרחם
יכול להיות ששמעת פה ושם את המילים פפילומה, קונדילומה, בדיקת פאפ וסרטן צוואר הרחם. הכתבה הזאת תעשה לך קצת סדר, ובקצרה: נגיף הפפילומה עובר במגע מיני ולעיתים הוא גורם להופעה של יבלות בשם קונדילומות. הן יכולות להישאר שפירות, אך עלולות עם הזמן להתפתח לנגעים סרטניים.

כך מתפתח למעשה סרטן צוואר הרחם. אם תופסים את התהליך בזמן אפשר בהרבה מקרים לרפא ואפילו למנוע את הסרטן. בין היתר פותח חיסון שיעיל נגד חלק מסוגי הפפילומה. הוא ניתן כיום בבתי הספר לנערות ולנערים מכיתה ח'. אתן יכולות לקבל אותו עד גיל 45.

בנוסף, הדרך הכי טובה לדעת אם יש לך את הווירוס היא לבצע בדיקת פאפ, בדיקה פשוטה שהגינקולוג שלך יכול לבצע. ובכלל, מתי כדאי ללכת לגינקולוג? או:  

ואיך מקבלות עזרה נפשית?
בריאות הנפש חשובה בדיוק כמו בריאות הגוף, ואלה הזכויות שלכן.

חרדה, דיכאון, OCD או קשיים אחרים שמעיקים עליכן, וגם העיסוק ביחס שלכן לעצמכן ולגוף שלכן בפרט, כל אלו ראויים ליחס, וגם למענה מקצועי.

אתן יכולות לאכול דברים טעימים שהם גם בריאים 

וגם לצאת לשתות משהו. אם ציינתן את יום האישה בפאב, אנחנו מקוות שחזרתן בלי הנגאובר. לארוחת הבוקר שאחרי יש לנו כמה המלצות לשילובי מזון מנצחים ממש, ובלי אבקת מרק, בבקשה, בלי.

ואגב, אם אמרו לך שכדי לאכול בריא אסור לאכול שום דבר עם סוכר או הרבה אחוזי שומן אף פעם, הם טועים

ומה עם הדברים הפחות נחמדים שמתחבאים באוכל?

את מכירה את כולם?

 

אחרונים וחשובים: מדריכים שאנחנו מקווים שלא תצטרכו

נשים נפגעות מינית יותר מגברים. אתן שורדות יותר הטרדות, הפצה של סרטוני סקס ותקיפה מינית. לפעמים קשה למצוא את המילים לדבר על זה, גם כשנמצאות בזוגיות אוהבת.

זה מובן, ואם אתן כן רוצות לספר לבן או בת הזוג, איך הם יכולים לספק עוד תמיכה? הכול במדריך כאן.  

​ואם עברתן (או עברתם) תקיפה מינית

מגיע לכן סיוע רפואי וגם איסוף ראיות משפטי

 

ולכל מקרה שלא יבוא: הסבר קצר וברור על החייאה.

מאחלים לכן בריאות, שוויון זכויות ומודעות, כל שנה, כל השנה.

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש